צמידי חברות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה אתם מתבקשים שלא לערוך ערך זה בטרם תוסר הודעה זו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניחי התבנית.
אם הדף לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך רצוי לתת קודם תזכורת בדף שיחת הכותבים.
צמידי חברות במגוון דוגמאות

צמיד חברות הוא צמיד שניתן לאדם כסמל לחברות. על אף שהגדרה זו אינה כוללת את האופן בו צמיד נעשה או את החומר ממנו עשוי, לרוב מדובר בעבודת מקרמה (מלאכת יד היוצרת טקסטיל על ידי קשירת חוטים) שנעשית בחוטי רקמה. צמידים אלו יכולים להיות בכל רוחב, עשויים מכל סוגי החוטים וקשורים בטכניקות שונות. לעתים מכילים הצמידים חרוזים וכפתורים, ולעתים מוצרים אחרים כמו מחזיקי מפתחות, תיקים וחגורות נוצרים בהתבסס על שיטות הקשירה האופייניות לצמידים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קשרים בסיסיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

איור מספר 1: קשר קדימה (ימין עליון), קשר אחורה (שמאל עליון), קשר קדימה-אחורה (ימין תחתון) וקשר אחורה-קדימה (שמאל תחתון).

צמידי חברות הם סוג של מקרמה, לכן הכנתם כוללת קשירת קשרים. ישנם מספר קשרים המשמשים בסיס להכנתם של חלק גדול מן הצמידים, ביניהם קשרי מוט וקשר שטוח. להלן רשימה של מספר קשרים שימושיים:

קשרי מוט[עריכת קוד מקור | עריכה]

קשר מוט (Double Half Hitch) הוא קשר קביעה המבוצע באמצעות חבל על מוט, ומורכב משני קשרי חצי-קביעה (Half Hitch). במקרה של צמידי חברות, הוא מבוצע באמצעות חוט הנקשר על חוט סטטי. ישנם ארבעה קשרי מוט אותם ניתן להרכיב בדרך זו, כאשר השוני ביניהם הוא כיוון הקשירה והחוט בו משתמשים (ראה איור מספר 1). התוצאה הסופית של כל הקשרים נראית זהה בצידו הקדמי של הצמיד, לכן קשה להבחין אילו מן הקשרים נעשו והיכן מבלי להביט בתרשים. ארבעת הקשרים הם:

  1. קשר קדימה – מבוצע עם החוט השמאלי על החוט הימני השכן לו, ומורכב משני קשרי חצי-קביעה הנעשים משמאל לימין. בתום קשירתו החוטים מחליפים מקומותיהם – החוט השמאלי עובר לימין והחוט הימני עובר לשמאל.
  2. קשר אחורה – זהו למעשה היפוך המראה של קשר קדימה. הוא מבוצע עם החוט הימני על החוט השמאלי השכן לו, ומורכב משני קשרי חצי-קביעה הנעשים מימין לשמאל. בתום קשירתו החוטים מחליפים את מקומותיהם.
  3. קשר קדימה-אחורה – מבוצע עם החוט השמאלי על החוט הימני השכן לו, ומורכב משני קשרי חצי-קביעה: האחד משמאל לימין והשני מימין לשמאל (עם אותו החוט). התוצאה היא שהחוטים נותרים במקומותיהם ולא מתחלפים.
  4. קשר אחורה-קדימה – זהו היפוך המראה של קשר קדימה-אחורה. הוא מבוצע עם החוט הימני על החוט השמאלי השכן לו, ומורכב מקשר חצי-קביעה מימין לשמאל וקשר חצי-קביעה משמאל לימין. גם כאן החוטים אינם מתחלפים במקומותיהם.

קשר שטוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

איור מספר 2: אופן הכנת צמיד באמצעות קשר שטוח מלא והשחלת חרוז בו.

קשר שטוח (Squere Knot) הוא קשר לחיבור בין שני חבלים. במקרמה קיימות מספר גרסאות שלו כאשר שתיים מהן פופולריות ליצירת צמידים ומורכבות מחצאיו של קשר שטוח. קשר זה מבוצע באמצעות שני חוטים הנקשרים סביב חוט מרכזי סטטי או מספר חוטים, כשלפעמים מושחלים חרוזים על החוט המרכזי. דוגמאות לשימוש בו הן:

  1. חצי קשר שטוח – נניח שבידינו שלושה חוטים הקשורים יחדיו בקצה העליון שלהם; החוט המרכזי אינו בשימוש ואת הקשר נבצע עם שני החוטים האחרים סביבו. נצליב את אחד החוטים מעל החוט המרכזי ואת החוט הנותר נצליב תחת החוט המרכזי. נוצרו שתי לולאות שאליהן נכניס את שני החוטים. חזרה על אותו הקשר תוך כדי הקפדה שהחוט הימני יהיה תמיד מעל המרכזי תיצור מבנה ספירלי המסתובב נגד כיוון השעון, והקפדה שהחוט השמאלי יהיה תמיד מעל המרכזי תיצור מבנה ספירלי המסתובב עם כיוון השעון.
  2. קשר שטוח מלא – בקשר שטוח מלא מבצעים שני חצאי קשרים כאשר באחד מהם החוט השמאלי מעל המרכזי ובשני החוט השמאלי תחת המרכזי, או להיפך. הקפדה על חצאי קשרים המתחלפים לסירוגין תיצור מבנה סימטרי שאינו מסתובב, כפי שניתן לראות באיור מספר 2.

צמידים שאינם קשורים נוסף על צמידים המוכנים באמצעות קשירה, חלק מן הצמידים ניתנים להכנה ללא קשירה. דרכים נוספות להכנת צמידים כוללות קליעת צמות משלושה חוטים או יותר, ליפוף חוטים סביב חוט מרכזי או מספר חוטים (לדוגמה ליפוף חוט סביב שני חוטים עבים בצורת שמיניות) וקומיהימו.

סוגי צמידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תצלום תקריב של צמיד שהוכן בשיטה הרגילה עם ארבעת הקשרים. התמונה השמאלית מתארת את החלק הקדמי שלו, והתמונה הימנית את החלק האחורי שלו.

מכיוון שלא הוגדר אופן הכנת צמידי החברות, אין הגבלה לגבי הדרכים ליצירתם.

חומרי גלם[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתמונה מגוון חוטי רקמה בצבעים שונים ובשתי מידות שונות.

מכיוון שמדובר בצמידים, לרוב הם נעשים מחוטי רקמה, והסיבה לכך היא שהם בעובי מתאים להכנת צמיד. עם זאת, ניתן להכין באותן שיטות מוצרים דומים כמו חגורות ותיקים כשמשתמשים בחוטים עבים יותר.

תרשימים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחת הדרכים להפצת הוראות להכנה של צמיד היא באמצעות תרשים. לתרשימים שפה אוניברסלית וויזואלית המקלה על המעקב אחר ההוראות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]