קונפדרציית עמי ההר של הקווקז

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: הגהה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
קונפדרציית עמי ההר של הקווקז
Конфедерация горских народов Кавказа
(КГНК)
KHNK.png

דגל הארגון
 
שנות פעילות 1990 והלאה
אידאולוגיה אסלאם סוני
קבוצות אתניות אבזינים, אבחזים, אווארים, אדיג'ים, צ'צ'נים-אאוחובים, דרגווים, קברדינים, לאקים, אוסטיםצפון אוסטיה ודרום אוסטיה), צ'רקסים, צ'צ'נים, שפסוגים.
מנהיגים מוסה שאניבוב
אזורי פעילות צפון הקווקז
קרבות מלחמת אבחזיה

קונפדרציית עמי ההר של הקווקזרוסית: Конфедерация горских народов Кавказа,‏ КГНК) הוא ארגון בעל אופי צבאי המורכב ממיליטנטים מהרפובליקות הצפון קווקזיות של הפדרציה הרוסית. שמו של הארגון, השנוי במחלוקת, שונה מאוחר יותר לקונפדרציית עמי הקווקז. הארגון נוסד בשנת 1990, בשלהי ימי ברית המועצות. הקונפדרציה ושכירי החרב שלה ידועים בעיקר בשל התפקיד שמילאו בסכסוך הגאורגי-אבחזי והתרומה לניצחון הבדלנים האבחזים במלחמת אבחזיה (1992-1993). קונפדרציית עמי הקווקז הואשמה בביצוע פשעי מלחמה ובטיהור האתני של גאורגים מאבחזיה במהלך אותה מלחמה. בעקבות כך נפתחה, בשנת 2004, חקירה, בלתי רשמית עדיין, של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. הקונפדרציה קיימת עד היום (2014) אולם אינה ממלאת שום תפקיד במצב הפוליטי כיום.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

רעיון הקמת הקונפדרציה עלה לראשונה, ב-1 במאי 1917, בקונגרס הראשון של עמי צפון הקווקז בולדיקווקז. הקונגרס ייסד את "האיגוד של איחוד עמי ההר של הקווקז". בנובמבר של אותה שנה נוסדה "הרפובליקה ההררית" וב-11 במאי 1918, בקונגרס השני, הוכרזה הרפובליקה ההררית של צפון הקווקז, שהתקיימה עד לשנת 1920.

בתקופת שלטון ברית המועצות היה הקווקז מחולק למספר יחידות מינהליות:

 1. רפובליקות סובייטיות סוציאליסטיות (סס"ר): ארמניה הסובייטית, גאורגיה הסובייטית ואזרבייג'ן הסובייטית.
 2. רוסיה הסובייטית (רספס"ר).
 3. מתוך האחרונה נכללו שבע רפובליקות אוטונומיות סובייטיות סוציאליסטיות (אסס"ר)
 4. ארבעה אובלסטים אוטונומיים.

מתוכם שמונה (שש אסס"ר ושני אובלסטים) כללו את הקבוצות האתניות של צפון הקווקז: אבחזיה אסס"ר ואובלסט דרום אוסטיה נכללו בתוך גאורגיה סס"ר, דאגסטן אסס"ר, צ'צ'ניה-אינגושיה אסס"ר, צפון אוסטיה אסס"ר, קברדינו-בלקריה אסס"ר, אובלסט קאראצ'י-צ'רקס ואובלסט אדיגיה היו חלק מהרספס"ר. תושבי אותם אזורים בקווקז חלקו מנהגים דומים (מוזיקה, לבוש, מאכלים). בנוסף לרקע הדומה היה האסלאם פקטור מאחד. הרוב המכריע של אנשי ההר הם סונים מוסלמים. חלק גדול מהם סבל מרדיפה בזמן השלטון הסובייטי. דבר מאחד נוסף הוא היסטוריה של מאבק משותף.

המעורבות הרוסית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Flag of Russia.svg
Flag of Georgia.svg

רוסיה מילאה וממלאת תפקיד מכריע בסכסוכים בתוך ומחוץ לגבולות הפדרציה הרוסית, ואף מיוחס לה התנהגות אימפריאלית בדומה לאימפריה הישנה בלבוש חדש, ומעורבת בסכסוכים מקומיים באותו אופן כפי שנהגה בהיותה אימפריה. המעורבות הרוסית מתבטאת בכמה רמות.

 • מעורבות בסכסוכים מעבר לגבול באזרבייג'ן וגאורגיה. במקרה זה מעורבת גם פוליטיקה בינלאומית.
 • מעורבות רוסית בקרב הלאומים השונים של צפון הקווקז, שהצהרת רבים מהם היא לזכות בסופו של דבר בעצמאות מלאה. הצ'צ'נים למשל הכריזו על עצמאותם מרוסיה ודחו כל הסכם מלבד הכרה רוסית בעצמאותם. רוסיה מצד שני אינה מעוניינת להתנתק מהקווקז, מלבד קבוצות שוליות, מסיבות כלכליות ואסטרטגיות וגם מסיבות אמוציונליות. ברור להם שכל ויתור יגרור אחריו אפקט דומינו.
 • הקמת הקונפדרציה. שנוסדה באוקטובר 1991 וטענה שהם המשכה של הרפובליקה ההררית מה-11 במאי 1918. הכוללת 15 לאומים (בסוף 1993), ובירתה סוחומי.

הקמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-4 בנובמבר 1990, נוסדה קונפדרציית עמי הקווקז בנאלצ'יק, בבחירות של אספת עמי צפון הקווקז. 16 אומות הצטרפו לקונפדרציה ובראשה נבחר מוסה שאניבוב מונו תחתיו 16 סגני נשיא. בין העמים שהצטרפו היו: אבזינים, אבחזים, אווארים, אדיג'ים, צ'צ'נים-אאוחובים, דרגווים, קברדינים, לאקים, אוסטיםצפון אוסטיה ודרום אוסטיה), צ'רקסים, צ'צ'נים, שפסוגים. האספה שנתכנסה הייתה הקונגרס השלישי של עמי צפון הקווקז ובהסכם איחוד הקונפדרציה צוין כי היא המשכה של הרפובליקה ההררית של צפון הקווקז שהתקיימה בין השנים 1918-1920[1].

בעיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם הקמתה היו לקונפדרציה בעיות רבות, ביניהם:

 • לא כל עמי הקווקז הצטרפו לקונפדרציה, כמו: הקראצ'אים והבלקרים שסירבו להצטרף.
 • חבריה הם עמים ולא רפובליקות מה שמבליט את העובדה כי מלבד הצ'צ'נים כל התנועות הלאומיות האחרות הן קבוצות אופוזיציה ובכל אופן אף אחת מהן לא עצמאית.
 • העובדה כי רק הצ'צ'נים הם רפובליקה הופכת אותה חיונית לקונפדרציה אולם באותו הזמן יוצרת סכנה של עליונות צ'צ'נית בקונפדרציה וכתוצאה מכך להפיכת הקונפדרציה לכלי של המשטר הצ'צ'ני.
 • מריבות פנימיות, לאומיות ואישיות כמו הסכסוך האוסטי-אינגושי, והסכסוך בין אלה שהוגלו בשנות ה-40 של המאה ה-20 לבין אלה שלא.
 • חוסר לגיטימיות בינלאומית. חברי הקונפדרציה לא נבחרו מעולם לתפקיד זה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלחמת אבחזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טבח סוחומי[עריכת קוד מקור | עריכה]

היסטוריה מאוחרת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-4 באוקטובר 1992, התכנס קונגרס בלתי רגיל של קונפדרציית עמי ההר, והוחלט בה על שינוי השם לקונפדרציית עמי הקווקז (КНК). בהצהרה המסכמת קרא הקונגרס למנהיגי רפובליקות צפון הקווקז לגנות את ההסכם של הפדרציה הרוסית כהסכם שאינו תואם לאינטרסים הלאומיים של עמי צפון הקווקז, והמשיך והמליץ כי כל הארגונים הפוליטיים-הציבוריים והתנועות הפוליטיות יתבעו ממנהיגי הרפובליקות שלהם לשאוף לעצמאות אמיתית ולעשות הסכם לשיתוף פעולה פוליטי, כלכלי ותרבותי, והכרה בעצמאותן של צ'צ'ניה, אבחזיה ודרום אוסטיה, ויצירת כוח ביטחון אזורי על בסיס המשמר הלאומי שלהן.

קונפדרציית עמי הקווקז שמרה על פרופיל נמוך יחסית עד לקונגרס שהתקיים ב-24‏-25 באוגוסט 1996, בולדיקווקז שבצפון אוסטיה. ההחלטות שנתקבלו בסיום הקונגרס כללו: סיום מיידי ובדרכי שלום של מלחמת צ'צ'ניה השנייה, גינוי לאלה שאשימו אותם בניסיון להסתה לעימות על בסיס אתני. אחדים מהדברים שהיו בולטים בקונגרס זה היו נוכחות כוללת של הקוזקים מדרום רוסיה, וברכת נשיא צפון אוסטיה לשעבר אחסרבק גלאזוב.

הנשיא אדוארד שוורדנדזה, הציג לראשונה, ב-28 בפברואר 1996, מודל נפרד משלו ל"בית הקווקזי", שכלל בין היתר גם החזרת ריבונות המדינות ושיבת הפליטים לבתיהם.

מקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ הסכם איחוד קונפדרציית עמי ההר של הקווקז, מתוך ספרו של יעקב רועי (1995), אירואסיה המוסלמית, עמ' 183 ISBN 0714646156, (באנגלית)