קוצר נשימה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש


קוצר נשימה
שם בלועזית dyspnea
ICD-10
(אנגלית)
R06.0
ICD-9
(אנגלית)
786.09
DiseasesDB
(אנגלית)
15892
MedlinePlus
(אנגלית)
003075

קוצר נשימה (בלועזית: דִיסְפְּנֵאָה, dyspnea), או נַשֶּׁמֶת [דרוש מקור], הוא תסמין המתאר תחושה של היעדר אוויר וקושי לנשום. באופן פיזיולוגי, יכול קוצר נשימה להופיע לאחר מאמץ גופני גדול, אולם הופעתו במאמץ מתון יותר או במנוחה מהווה סממן למחלה.

קוצר נשימה יכול לנבוע ממגוון רחב של סיבות, כאשר מרבית המקרים נובעים מסיבות במערכת הנשימה ובלב. נוסף על אלה, ישנן סיבות נוירולוגיות, כאלה הקשורות למערכת השריר-שלד, אנדוקריניות, המטולוגיות ופסיכיאטריות. מבין הגורמים הריאתיים, הבולטים ביותר הם אסתמה, דלקת ריאות, מחלות ריאה אינטרסטיציאליות, מחלת ריאות חסימתית כרונית, תסחיף ריאתי וחזה אוויר. הגורמים הלבביים הבולטים הם מחלת לב איסכמית ובצקת ריאות ממקור לבבי, כגון אי-ספיקת לב.

הערכת חומרת קוצר הנשימה יכולה להתבצע במדדים סובייקטיביים או אובייקטיביים. שני סולמות אובייקטיביים נפוצים להערכת קוצר נשימה הם של מועצת המחקר הרפואי הבריטית (MRC) ושל איגוד הלב של ניו יורק (NYHA). סולמות אלה מדרגים את קוצר הנשימה לפי עצימות המאמץ המוביל לקוצר הנשימה.

ישנה הבחנה קלינית בעת האבחנה המבדלת בין קוצר נשימה חריף, תת-חריף וכרוני, מאחר שאטיולוגיות שונות מובילות לכל אחד מן המצבים הללו. קוצר נשימה חריף מתפתח בתוך שעות עד ימים, תת-חריף בתוך ימים עד שבועות וכרוני במשך חודשים ושנים. מהלכו של קוצר נשימה כרוני יכול להיות התקפי או מתמשך.

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.