קורות טום ג'ונס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קורות טום ג'ונס
The History of Tom Jones, a Foundling
דף השער ממהדורה משנת 1749
דף השער ממהדורה משנת 1749
מידע כללי
מאת הנרי פילדינג
שפת המקור אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה רומן חניכה, רומן פיקרסקי עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום התרחשות לונדון, אנגליה עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה אנדרו מילאר עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הוצאה 1749 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קורות טום ג'ונסאנגלית: The History of Tom Jones, a Foundling; ידוע בשם המקוצר "טום ג'ונס") הוא רומן קומי מאת המחזאי והסופר האנגלי הנרי פילדינג. הספר הוא מסוגת רומן חניכה ורומן פיקרסקי. הוא פורסם לראשונה ב-28 בפברואר 1749 בלונדון, והוא אחד מספרי הפרוזה באנגלית הראשונים שהוגדרו כרומן.[1] זה הרומן המוקדם ביותר שמוזכר בספרו של סומרסט מוהם "Ten Novels and Their Authors" אודות עשרת הרומנים הטובים ביותר בעולם.[2] הרומן מחולק ל-18 ספרים, וכל אחד מהם נפתח בפרק מבוא, העוסק לרוב בנושאים שאינם קשורים לסיפור העלילה. הספר הוקדש לג'ורג' ליטלטון מיודעו של פילדינג שמונה לנציב האוצר.

הרומן מאורגן היטב, על אף אורכו. סמואל טיילור קולרידג' טען שהוא אחת מ"שלוש העלילות המושלמות ביותר שתוכננו אי פעם".[3] הספר הפך לרב-מכר, וכבר בשנה הראשונה לפרסומו יצא לאור בארבע מהדורות.[4]

"טום ג'ונס" נחשב לרומן הגדול ביותר של פילדינג, והשפעתו על הרומן האנגלי הייתה רבה.[5]

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרומן מחולק ל-18 ספרים.

בפרק הפתיחה קובע המספר שמטרת הרומן היא לחקור את "טבע האדם".

בפרקים הראשונים מוצגים בפני הקורא בעל האחוזה טוב הלב אולוורתי ואחותו בריג'ט באחוזתם הגדולה בסאמרסט. אולוורתי חוזר ממסע עסקים בלונדון ומוצא בחדרו תינוק ישן במיטתו. הוא מזמן את סוכנת הבית מרת דבורה וילקינס כדי שתטפל בתינוק. אחרי חיפוש בכפר הסמוך מתברר למרת וילקינס שאימו של התינוק היא אישה צעירה בשם ג'ני ג'ונס, משרתת בביתם של מנהל בית הספר ואשתו. ג'ני מודה בפני מר אולוורתי שהיא אימו של התינוק, אבל מסרבת בתוקף לגלות את זהותו של האב. מר אולוורתי מגרש את ג'ני מהכפר למקום שהמוניטין שלה אינו ידוע, ואומר לאחותו לגדל בביתו את הילד, שנקרא בשם תומאס.

באחוזתו של מר אולוורתי מבקרים בקביעות שני אחים, ד"ר בלייפיל וקפטן בלייפיל. הרופא מציג את אחיו בפני בריג'ט בתקווה שהשניים יתחתנו והוא יהיה מקורב למשפחת אולוורתי העשירה. עד מהרה בני הזוג מתחתנים. אבל אחרי הנישואים היחסים בין קפטן בלייפיל ואחיו מתקררים, וד"ר בלייפיל נאלץ לעזוב את הבית ולעבור ללונדון, שם הוא מת "מלב שבור". קפטן בלייפיל ואשתו מתחילים להתרחק זה מזו, וערב אחד אחרי שהקפטן יוצא לטיול ערב הוא לוקה בשבץ ומת. לפני כן הוא הוליד בן, שגדל יחד עם טום הממזר. בנו של קפטן בלייפיל, הידוע בשם מאסטר בלייפיל, הוא ילד עלוב וקנאי שקושר קשר כנגד טום.

טום גדל והופך לנער חסון ונמרץ ועם זאת ישר וטוב לב. הוא נוטה להתידד עם המשרתים ושומרי הציד במקום עם אנשי האצולה הכפרית. הוא חבר קרוב של ג'ורג' השחור שהוא שומר הציד. אהובתו הראשונה היא מולי, בתו של ג'ורג' השחור שידועה ביופיה. היא משליכה את עצמה על טום, שמכניס אותה להיריון, ומרגיש מחויב להציע לה את הגנתו. אבל אחרי זמן מה טום מגלה שמולי נערה מופקרת במקצת. אחר כך טום מתאהב בבתו היפה של בעל האחוזה השכן, סופיה וסטרן. טום וסופיה מתוודים על אהבתם כאשר טום שובר את זרועו כשהוא מציל את סופיה. מעמדו של טום כממזר גורם לאביה של סופיה ולאולוורתי להתנגד לקשר ביניהם. החיכוך בין המעמדות נותן לפילדינג הזדמנות להעביר ביקורת על הסדר החברתי. שילוב הזנות וההפקרות המינית בעלילה היה יוצא דופן לתקופתו, והיה הבסיס לביקורת על הספר.[6]

בעל האחוזה אולוורתי נפל למשכב והוא משוכנע שהוא הולך למות. בני משפחות והמשרתים התאספו סביב מיטתו כשהוא מחלק את רכושו. הוא נותן סכום נכבד לטום ג'ונס, דבר שמכעיס את בלייפיל. לטום אינו מחשיב כלל את הכסף, וכל דאגתו נתונה לבריאותו של אולוורתי. אחר כך מצבו הבריאותי משתפר, ואנו למדים שהוא יחיה. טום ג'ונס כל כך מאושר מכך שהוא מתחיל לשתות לחייו ומשתכר. תוך כדי כך הוא רב עם בלייפיל. סופיה שרוצה להסתיר את אהבתה לטום, מקדישה תשומת לב רבה לבלייפיל כשהשלושה נמצאים ביחד. דודתה של סופיה, מרת וסטרן, מסיקה מכך שסופיה ובלייפיל מאוהבים. בעל האחוזה וסטרן רוצה שסופיה תתחתן עם בלייפיל כדי לזכות ברכוש הרב שבאחוזתו של אולוורתי. בלייפיל מבין שאהבתה של סופיה נתונה לטום ג'ונס ונוטר לו על כך. בלייפיל מספר לאולוורתי שביום שהיה על ערש דווי טום שתה והשתכר וחגג את מותו הקרוב. דברים אלה מובילים לגירושו של טום מהאחוזה.

טום שגורש מאחוזתו של אולוורתי מתחיל במסעו והרפתקאותיו ברחבי בריטניה, ולבסוף מגיע ללונדון. בדרכו הוא פוגש בספר בשם פרטרידג', שגורש מהעיירה מכיוון שנחשב לאביו של טום ג'ונס. הוא הופך לבן לווייתו הנאמן של טום בתקווה להחזיר לעצמו את המוניטין הטוב שלו. במסעם הם מגיעים לפונדק שאליו מגיעות גברת והמשרתת שלה. אדם זועם מגיע לפונדק והחדרנית מפנה אותו לחדר שהוא מבקש. הוא מתפרץ לחדר ומוצא את טום ומרת ווטרס, אישה שטום הציל מהתקפה, ביחד במיטה. האיש שחיפש את מרת פיצפטריק עוזב את הפונדק. סופיה והמשרתת שלה גם מגיעות לאותו פונדק, ופרטרידג' מגלה בלא יודעין את הקשר בין טום למרת ווטרס. סופיה עוזבת יחד עם מרת פיצפטריק, שהיא דודניתה, והשתיים נוסעות ללונדון. הן מגיעות לביתה של קרובת משפחה שלהן ליידי בלאסטון. טום ופרטרידג' מגיעים ללונדון בעקבותיהן. טום אומר לסופיה שהיא אהובתו היחידה ואין אחרת מלבדה. טום נקלע לדו-קרב עם מר פיצפטריק שמוביל למאסרו.

לבסוף מתגלה סוד הולדו של טום, אחר חשש מה בנוגע למרת ווטרס. מרת ווטרס היא למעשה ג'ני ג'ונס, מי שנחשבה אימו של טום, וטום חושש שהוא ביצע גילוי עריות. אבל מתברר שאימו האמיתית של טום היא בריג'ט אולוורתי, שהייתה לה פרשת אהבים עם צעיר בשם סאמר. טום הוא למעשה אחיינו של אולוורתי. אחרי שהוא מגלה את התככים של בלייפיל, שהוא אחיו למחצה של טום, אולוורתי מחליט להוריש את רוב רכושו לטום. אחרי שמתברר זהות הוריו של טום הוא מתחתן עם סופיה, ובעל האחוזה וסטרן אינו מפקפק לתת לו את בתו. סופיה יולדת בן ובת, ובני הזוג חיים באושר בברכתם של בעל האחוזה וסטרן ובעל האחוזה אולוורתי.

נושאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנושא העיקרי של הרומן הוא הניגוד בין אופיו הטוב של טום, פגום במקצת אבל בא על תיקונו בעזרת אהבתו לסופיה וסטרן בעלת המידות הטובות, ובין הצביעות של אחיו למחצה בלייפיל. נושאים משניים כוללים דוגמאות נוספות למידות טובות (בעיקר אלה של מר אולוורתי), צביעות (במיוחד זו של טוואקם), ורשעות (כגון אלה של מרת וסטרן, והדגלן נורתרטון) וחרטה (למשל אלה של סקוור ושל מרת ווטרס לשעבר ג'ונס).

פרקי המבוא בכל ספר והפרשנויות שמשולבות בסיפור מציגים שורה ארוכה של נושאים נוספים. למשל פרקי המבוא דנים ארוכות בכותבים גרועים ובמבקרים, שאינם קשורים לעלילה ונכתבים בנימה של התנצלות. הפרשנות של הסופר על הדמויות מציגות התנגדות רבה למתודיזם ומכנות אותה פנאטיות וכפירה, ומרמז על קשר בין מתודיזם לצביעות של אנשים כגון בלייפיל הצעיר.

עלילת הרומן מתרחשת על רקע המרד היעקוביטי משנת 1745. הדמויות משתייכות לצדדים שונים של המרד, שניסה להחזיר את הכנסייה הקתולית ככנסייה ממוסדת של אנגליה ולבטל את תוצאות המהפכה המהוללת. בשלב מסוים סופי וסטרן נחשבת בטעות לג'ני קמרון, המאהבת של הנסיך צ'ארלי היפה. הדמויות טובות הלב הן לרוב אנגליקנים נאמנים, ואפילו תומכי בית הנובר, בעוד הדמויות בעלות המזג הרע (מרת וסטרן) יכולות להיות יעקוביטים, או כמו בעל האחוזה וסטרן מתנגדי בית הנובר.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סופיה וסטרן:
"כי שור! עדויה בכל הקסמים שהטבע עשוי לקשטה בהם; עוטה יופי, נעורים, עליצות, צניעות, תום ורוך; שפתותיה־שושנים נודפות ניחוח־מור, עיניה־כוכבים נוגהות בברק־אור; סופיה כלילת־החן הנה באה!" תרגום: אסתר כספי
 • מאסטר תומאס "טום" ג'ונס – ממזר בן חסותו של בעל האחוזה אולוורתי
 • מיס סופיה "סופי" וסטרן – בתו היחידה של וסטרן, דוגמה לבעלת מידות טובות, יופי וכל התכונות הטובות
 • מאסטר ויליאם בלייפיל – בנם של קפטן בלייפיל ובריג'ט; אדם צבוע ויריבו של טום ג'ונס
 • בעל האחוזה אולוורתי – בעל אחוזה עשיר בסאמרסט, והאפוטרופוס של טום; בעל אופי ללא דופי וטוב לב
 • בעל האחוזה וסטרן – בעל אחוזה עשיר ואוהב ציד, שאחוזתו גובלת בזו של אולוורתי; הוא אדם טיפש שרוצה להשיא את בתו סופיה ליורש של אולוורתי (בתחילה זה בלייפיל ואחר כך ג'ונס)
 • מיס בריג'ט אולוורתי (אחר כך מרת בלייפיל) – אחותו של אולוורתי
 • ליידי בלאסטון – מאהבת של טום ודמות מובילה בחברה הגבוהה בלונדון, שמנסה להכריח את סופיה להתחתן עם לורד שמנסה לאנוס אותה, וכך תוכל לשמור את ג'ונס לעצמה
 • מרת הונור בלקמור – המשרתת של סופיה; אישה אנוכית ולא נאמנה לגבירתה
 • ד"ר בלייפיל – אחיו של קפטן בלייפיל; מת מלב שבור אחרי שנדחה על ידי אחיו
 • קפטן ג'ון בלייפיל – קפטן בצבא ובעלה של בריג'ט אולוורתי; בעל נטיות מתודיסטיות
 • דאולינג – עורך דין
 • לורד פלאמר – אציל ואיש חברה; שקושר עם ליידי בלאסטון לאנוס את סופיה וכך להכריח אותה להינשא לו
 • בריאן פיצפטריק – אירי שמתעלל באשתו, הארייט פיצפטריק
 • הארייט פיצפטריק – בת חסותה של מרת וסטרן ואשתו של פיצפטריק; דודניתה וחברתה של סופיה, אבל ללא מידותיה הטובות
 • מיס ג'ני ג'ונס (בהמשך מרת ווטרס) – משרתת בבית משפחת פרטרידג', אישה אינטליגנטית ונחשבת לאימו של טום
 • מרת מילר – אמם של ננסי ובטי מילר
 • מיס בטי מילר – בתה הצעירה של מרת מילר
 • מיס ננסי מילר (בהמשך נייטינגייל) – צעירה טובת לב שמתמסרת למר נייטינגייל, ובכך הורסת את המוניטין שלה ושל משפחתה
 • מר נייטינגייל – ג'נטלמן צעיר ידידו של טום ג'ונס
 • מר בנג'מין פרטרידג' – מורה, ספר, ורופא, נחשד בהיותו אביו של טום ג'ונס
 • מרת פרטרידג' – אשתו רעת הלב של פרטרידג'
 • מר ג'ורג' "ג'ורג' השחור" סיגרים – שומר היער של אולוורתי ואחר כך של וסטרן; אדם עני שטום עוזר לו בנדיבותו
 • מיס מולי סיגרים – בתו השנייה של ג'ורג' ואהובתו הראשונה של טום
 • מר תומאס סקוור – פילוסוף ומורה פרטי של טום ושל בלייפיל הצעיר; אדם צבוע ששונא את ג'ונס ומעדיף את בלייפיל, אבל לבסוף הוא חוזר בו
 • הכומר מר רוג'ר טווקאם – מורה פרטי של טום של בלייפיל, גם הוא שונא את טום ומעדיף את בלייפיל, וקושר יחד איתו כנגד טום
 • מיס וסטרן – אחותו הרווקה של בעל האחוזה וסטרן, שמאמינה בטעות שהיא "מכירה את העולם"

עיבודים לרומן[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1963 יצא לאקרנים סרט הקולנוע "טום ג'ונס" המבוסס על הרומן עם תסריט מאת ג'ון אוסבורן ובבימויו של טוני ריצ'רדסון. בסרט כיכב אלברט פיני בדמות טום. ב-1976 יצא הסרט "The Bawdy Adventures of Tom Jones". הרומן היווה בסיס לשלוש אופרות: מאת פרנסואה אנדרה פילידור משנת 1765; מאת אדוארד ג'רמן משנת 1907; ומשנת 1975 מאת סטיבן אוליבר. ב-1997 שודרה מיני-סדרה "קורות טום ג'ונס" עיבוד לרומן של ה-BBC בכיכובו של מקס ביזלי בתפקיד הראשי. הספר עובד לבמה על ידי ג'ואן מקלפיין.[7]

תרגום לעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הנרי פילדינג, קורות טום ג'ונס; תרגמה מאנגלית והוסיפה הערות: אסתר כספי; הקדים מבוא: א. א. מנדילוב; תשעה ציורים מאת ויליאם הוגארת, 2 כרכים, ירושלים: מוסד ביאליק ('ספרי מופת מספרות העולם'), תשכ"ז.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קורות טום ג'ונס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Yardley, Jonathan (9 בדצמבר 2003). "Tom Jones, as Fresh as Ever". The Washington Post. p. C1. נבדק ב-31 בדצמבר 2006. {{cite news}}: (עזרה)
 2. ^ "SOMERSET MAUGHAM'S TEN BEST NOVELS OF THE WORLD". web.archive.org. 27 בפברואר 2004. {{cite web}}: (עזרה)
 3. ^ Samuel Taylor Coleridge and Henry Nelson Coleridge, Specimens of the table talk of Samuel Taylor Coleridge (London, England: John Murray, 1835), volume 2, page 339.
 4. ^ Patton, Allyson (12 ביוני 2006). "The History of Tom Jones, a Foundling (Book Review)". Historynet.com. HistoryNet LLC. נבדק ב-16 בספטמבר 2016. {{cite web}}: (עזרה)
 5. ^ Drabble, Margaret, ed. (1998) The Oxford Companion to English Literature; (2nd) revised ed. Oxford: Oxford University Press; pp. 982–983
 6. ^ Fielding, H (1950), "Introduction by G. Sherburn", The History of Tom Jones, a Foundling, New York: Modern Library, p. viii.
 7. ^ "Tom Jones (Macalpine)". אורכב מ-המקור ב-19 באוגוסט 2014. {{cite web}}: (עזרה)