כנסייה ממוסדת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

כנסייה ממוסדת היא כנסייה שמאושרת ונתמכת על ידי ממשלה של מדינה מסוימת. לדוגמה, כנסיית אנגליה או כנסיית סקוטלנד בממלכה המאוחדת. במדינות מסוימות אין אישור לאף כנסייה. דוגמה לכך היא ארצות הברית בה אין כנסיות מאושרות על-פי התיקון הראשון לחוקת ארצות הברית.

אירופה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הממלכה המאוחדת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בממלכה המאוחדת, כנסיית אנגליה וכנסיית סקוטלנד עדיין ממוסדות, על אף העובדה שכנסיית אירלנד וכנסיית וויילס פורקו בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20. עד 1920 נהנתה כנסיית אנגליה ממעמד זהה גם בווילס, וכנסיית אירלנד החזיקה באותה עמדה באירלנד.

כנסיית אנגליה היא הכנסייה הממוסדת של אנגליה, ובה המונרך הוא השליט חוקתית. על אף זאת, הכנסייה כפופה לממשלת בריטניה.

על אף שכנסיית סקוטלנד היא הכנסייה הממוסדת של סקוטלנד, היא עצמאית לחלוטין מהמדינה, ואין לה שום ייצוג או גוף רשמי. מאז המהפכה המהוללת הכנסייה של סקוטלנד היא הכנסייה הממוסדת של סקוטלנד. מעמדה הוענק לה כאשר המלך וויליאם השלישי ואשתו מרי השנייה הגיעו לאנגליה והחליפו את ג'יימס השני, והושג הסכם שעל פיו לסקוטלנד תהיה כנסייה נפרדת. מאז הייתה הכנסייה של אנגליה לאפיסקופלית, וכנסיית סקוטלנד הוגדרה פרסביטריאנית.

ארצות צפון אירופה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החוקות של המדינות דנמרק, איסלנד ונורווגיה מגדירות את הנצרות הלותרנית כדת המדינה.[1][2][3]

יוון[עריכת קוד מקור | עריכה]

החוקה של יוון מגדירה את הנצרות יוונית-אורתודוקסית כדת המדינה.[4]

ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי שיטת המילט, בישראל מוכרות מספר קהילות דתיות - היהדות בצורתה האורתודוקסית בלבד, האסלאם, ובנצרות מוכרות הכנסייה הנוצרית אורתודוקסית, הכנסייה הקתולית, הכנסייה האפוסטולית הארמנית, הכנסייה הקתולית-ארמנית, הכנסייה הסורית-קתולית, הכנסייה האשורית, המלכיתים, הכנסייה האתיופית האורתודוקסית, הכנסייה המארונית, והכנסייה הסורית-אורתודוקסית. קיימים הסכמים בלתי רשמים בין מדינת ישראל לכנסייה האנגליקנית ולכנסייה המורמונית. על אף ההכרה הרשמית, לרוב הכנסיות הנוצריות הממוסדות בישראל אין כוח פוליטי רב, והן אינם מתערבות כמעט בשלטון, לעומתן ליהדות ומוסדותיה יש השפעה רבה הן על חיי היום-יום והן במישור הפוליטי, על אף שבחוק הישראלי היהדות לא הוגדרה מעולם כדת הרשמית של המדינה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Denmark – Constitution: Section 4 State Church, International Constitutional Law.
  2. ^ Constitution of the Republic of Iceland: Article 62, Government of Iceland.
  3. ^ "Constitution of Norway (English)". Stortinget (Norwegian Parliament). אורכב מ-המקור ב-2011-06-29. בדיקה אחרונה ב-4 בנובמבר 2012. 
  4. ^ THE CONSTITUTION OF GREECE : SECTION II RELATIONS OF CHURCH AND STATE, Hellenic Resources network.