קרב ארזינג'אן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קרב ארזינג'אן
Эрзинджанское сражение
Erzincan Muharebesi
מערכה: המערכה בקווקז במלחמת העולם הראשונה חזית המזרח התיכון
מלחמה: מלחמת העולם הראשונה
Russian-Caucas-Front-1916.jpg
החזית בקווקז
תאריך התחלה: 2 ביולי 1916
תאריך סיום: 25 ביולי 1916
משך הסכסוך: 3 שבועות ו־3 ימים
מקום: ארזינג'אן, באנטוליה
39°44′47″N 39°29′29″E / 39.746389°N 39.491389°E / 39.746389; 39.491389 
תוצאה: ניצחון של האימפריה הרוסית
שינויים בטריטוריות: ארמניה בשליטה עות'מאנית, צפון ומזרח אנטוליה
הצדדים הלוחמים

מעצמות המרכז:

האימפריה העות'מאניתהאימפריה העות'מאנית האימפריה העות'מאנית

מדינות ההסכמה:

Flag of Russian Empire for private use (1914–1917).svgהאימפריה הרוסית
Red-green-blue flag.svg כוח מתנדבים וגרלירים ארמנים[1]

ראשי מדינה
סולטן מהמט החמישי "רשאד"  הצאר ניקולאי השני 
מפקדים

האימפריה העות'מאניתהאימפריה העות'מאנית והיפ פאשה

כוחות

הארמייה הרוסית מקווקז

אבדות

17.000 הרוגים ,17,000 שבויים

אין נתונים

קרב ארזינג'אןטורקית: Erzincan Muharebesi, ברוסית: Эрзинджанское сражение), היה ניצחון רוסי על הצבא העות'אמני במערכה בקווקז במלחמת העולם הראשונה.

במאי 1916 יזם שר המלחמה הטורקי אנוור פאשה מתקפה טורקית שנועדה להשיג השתלטות מחדש על שטחים שנכבשו על ידי כוחותיו של הגנרל הרוסי ניקולאי יודניץ' בקרבות הקודמים. בפברואר-אפריל הצליח יודניץ' לכבוש את הערים ארזורום וטרבזון ואת כל ארמניה העות'מאנית. טרבזון היה נמל חשוב שהשליטה בו איפשרה לרוסים אספקה והבאת תגבורות בחזית הקווקזית. אנוור פאשה הורה על הארמייה העות'מאנית השלישית בפיקוד והיפ פאשה לכבוש מחדש את טרבזון, אולם המתקפה הטורקית נכשלה וב-2 ביולי 1916 יודניץ' התחיל מתקפת-נגד. בעיר ארזינג'אן נמצאו, פרט לבתי מלאכה למוצרים אזרחיים, גם מטה הארמייה השלישית העות'מאנית, אז בפיקודו של והיפ פאשה, עם קסרקטינים ומפעלים לציוד צבאי. ב-12 ביולי 1916 כבשו הרוסים את היישוב מאמה חטון. הכוחות הרוסים השתלטו על רמות נגליקה וכבשו עמדה טורקית סמוכה לנהר דורום דאראסי. כמו כן הפרשים הרוסים פרצו את הקו הטורקי בוז-טפה-מטרקלי.

ב-25-26 ביולי כבשו הרוסים את ארזינג'אן. הם תקפו במפתיע במרכז הפיקוד והתקשורת של והיפ פאשה ואילצו את הכוחות העות'מאנים לסגת. חיילים עות'מאנים רבים נפלו בשבי. העיר עצמה לא סבלה הרבה נזקים. הצבא הרוסי מצא בה כמויות גדולות של אספקה וציוד. כתוצאה מהנסיגה הוצאה הארמייה העות'מאנית השלישית מזירת הלחימה עד סוף אותה שנה. הכוחות הועברו לסיווס ולמוסול. בעקבות הניצחון התקדמו הרוסים עוד 80 קילומטר לתוך אנטוליה ותפסו עמדה נוחה יותר למתקפות עתידיות אפשריות בכיוון סיווס, אנקרה ואיסטנבול. הם יכלו כבר לאיים על נמל אדנה ועל קשרי המסחר של טורקיה עם ארצות אירופה. בהגעתם לארזינג'אן הרוסים מצאו עדויות לרצח העם הארמני, שגרם גם להשמדת בני המיעוט הארמני החשוב בארזינג'אן. הגנרל יודניץ' המשיך בפעילות התקפית נגד הטורקים עד חודש אוגוסט. התבוסות של רוסיה בחזית מזרח אירופה והחלשת הצבא הטורקי בחזית הקווקזית הביאה להעברת כוחות רוסים מהמזרח התיכון לרוסיה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Anthony J.Schmaus art. Battle of Erzincan in Spencer C.Tucker, Priscilla Mary Roberts (ed) Encyclopedia of World War I :A Political,Social And Military History ABC-Clio Santa Barbara,CA, 2005

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הדגל הארמני למעשה היה אז לא דגל ארמניה של ימינו אלא הדגל השני שהומצא על ידי אלישאן בסוף המאה ה-19:צבעים במאונך:אדום-ירוק-כחול ראה Flag of Armenia#/media/File:Red-green-blue flag.svg