קרב ארזינג'אן

קרב ארזינג'אן
Эрзинджанское сражение
Erzincan Muharebesi
החזית בקווקז
החזית בקווקז
מערכה: המערכה בקווקז במלחמת העולם הראשונה חזית המזרח התיכון
מלחמה: מלחמת העולם הראשונה
תאריכי הסכסוך 2 ביולי 191625 ביולי 1916 (3 שבועות ו־3 ימים)
מקום ארזינג'אן, באנטוליה
קואורדינטות
39°44′47″N 39°29′29″E / 39.746389°N 39.491389°E / 39.746389; 39.491389 
תוצאה ניצחון של האימפריה הרוסית
שינויים בטריטוריות ארמניה בשליטה עות'מאנית, צפון ומזרח אנטוליה
הצדדים הלוחמים

מעצמות המרכז:

האימפריה העות'מאניתהאימפריה העות'מאנית האימפריה העות'מאנית

מדינות ההסכמה:

האימפריה הרוסית
כוח מתנדבים וגרלירים ארמנים[1]

מנהיגים
סולטן מהמט החמישי "רשאד"  הצאר ניקולאי השני 
מפקדים

האימפריה העות'מאניתהאימפריה העות'מאנית והיפ פאשה

כוחות

הארמייה הרוסית מקווקז

אבדות

17.000 הרוגים ,17,000 שבויים

אין נתונים

מפה

קרב ארזינג'אןטורקית: Erzincan Muharebesi, ברוסית: Эрзинджанское сражение), היה ניצחון רוסי על הצבא העות'אמני במערכה בקווקז במלחמת העולם הראשונה.

במאי 1916 יזם שר המלחמה הטורקי אנוור פאשה מתקפה טורקית שנועדה להשיג השתלטות מחדש על שטחים שנכבשו על ידי כוחותיו של הגנרל הרוסי ניקולאי יודניץ' בקרבות הקודמים. בפברואר-אפריל הצליח יודניץ' לכבוש את הערים ארזורום וטרבזון ואת כל ארמניה העות'מאנית. טרבזון היה נמל חשוב שהשליטה בו איפשרה לרוסים אספקה והבאת תגבורות בחזית הקווקזית. אנוור פאשה הורה על הארמייה העות'מאנית השלישית בפיקוד והיפ פאשה לכבוש מחדש את טרבזון, אולם המתקפה הטורקית נכשלה וב-2 ביולי 1916 יודניץ' התחיל מתקפת-נגד. בעיר ארזינג'אן נמצאו, פרט לבתי מלאכה למוצרים אזרחיים, גם מטה הארמייה השלישית העות'מאנית, אז בפיקודו של והיפ פאשה, עם קסרקטינים ומפעלים לציוד צבאי. ב-12 ביולי 1916 כבשו הרוסים את היישוב מאמה חטון. הכוחות הרוסים השתלטו על רמות נגליקה וכבשו עמדה טורקית סמוכה לנהר דורום דאראסי. כמו כן הפרשים הרוסים פרצו את הקו הטורקי בוז-טפה-מטרקלי.

ב-25-26 ביולי כבשו הרוסים את ארזינג'אן. הם תקפו במפתיע במרכז הפיקוד והתקשורת של והיפ פאשה ואילצו את הכוחות העות'מאנים לסגת. חיילים עות'מאנים רבים נפלו בשבי. העיר עצמה לא סבלה הרבה נזקים. הצבא הרוסי מצא בה כמויות גדולות של אספקה וציוד. כתוצאה מהנסיגה הוצאה הארמייה העות'מאנית השלישית מזירת הלחימה עד סוף אותה שנה. הכוחות הועברו לסיוואס ולמוסול. בעקבות הניצחון התקדמו הרוסים עוד 80 קילומטר לתוך אנטוליה ותפסו עמדה נוחה יותר למתקפות עתידיות אפשריות בכיוון סיווס, אנקרה ואיסטנבול. הם יכלו כבר לאיים על נמל אדנה ועל קשרי המסחר של טורקיה עם ארצות אירופה. בהגעתם לארזינג'אן הרוסים מצאו עדויות לרצח העם הארמני, שגרם גם להשמדת בני המיעוט הארמני החשוב בארזינג'אן. הגנרל יודניץ' המשיך בפעילות התקפית נגד הטורקים עד חודש אוגוסט. התבוסות של רוסיה בחזית מזרח אירופה והחלשת הצבא הטורקי בחזית הקווקזית הביאה להעברת כוחות רוסים מהמזרח התיכון לרוסיה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Anthony J.Schmaus art. Battle of Erzincan in Spencer C.Tucker, Priscilla Mary Roberts (ed) Encyclopedia of World War I :A Political,Social And Military History ABC-Clio Santa Barbara,CA, 2005

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הדגל הארמני למעשה היה אז לא דגל ארמניה של ימינו אלא הדגל השני שהומצא על ידי אלישאן בסוף המאה ה-19: צבעים במאונך:אדום-ירוק-כחול ראה Flag of Armenia#/media/File:Red-green-blue flag.svg