ראס א-שטן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מתחם חוף מון איילנד בראס א-שטן בחודש יוני 2004, ארבעה חודשים לפני פיגוע הטרור במקום.

ראס א-שטן (או "ראס אל שטן") הוא מפרץ הנמצא כ-50 ק"מ דרומית לטאבה, בחצי האי סיני שבמצרים. החוף פופולרי במיוחד בקרב נופשים ישראלים ונחשב לאזור תיירות תוסס.

פירוש השם "ראס א-שטן" הוא תערובת של ערבית ועברית, כי בערבית شيطان "שיטאן" משמעו "שטן" בעברית. כמושג, משמעותו של שם המקום "ראש השטן", ולו שני הסברים מוכרים:

  • לפי הראשון והמוכר יותר, שמו של החוף ניתן לו בשל הר הסלע המצוי בו, הר שחור חום ובראשו בליטה המזכירה ראש או שן.
  • על פי הבדואים המקומיים, ההסבר לשם הוא בשל המיקום במרכזם של שני חופים - ראס אל שיטין או מרכזם של חופים. עם השנים עוות השם על ידי התיירים ל"ראס אל שטן".

קצהו הדרומי של המפרץ תחום בצוק סלע, השן או הראש של השטן. החוף סלעי ובו מצוי ריף יפה ועשיר בנוף תת-ימי המושך צוללים ושנורקלים. הכניסה לים מתאפשרת מדרום לסלע וצפונית לו.

מתקפת טרור בחוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מתקפת הטרור בסיני (2004)

בליל ה-7 באוקטובר 2004 התפוצצו שלוש מכוניות תופת באזורי נופש המאופיינים בישראלים בחופי סיני וגרמו למותם של 34 בני אדם מהם 13 ישראלים, ופציעתם של כ-100. שניים מהמטענים התפוצצו בראס א-שטן והשלישי, הגדול מכולם, בטאבה. בראס א-שטן התפוצצו המטענים בכניסה לשני חופים, "חוף מובארכ" (הידוע כיום כ"חוף עייש") וה"מון-איילנד", אשר בו נהרגו שלושת הישראלים ונפצעו שמונה נוספים.

בשנת 2006 הורשעו יונס מוחמד מחמוד, אוסאמה א-נחלאוי ומוחמד ג'איז סבח בביצוע מעשה טרור, רצח, אחזקת נשק לא-חוקי והשתייכות לארגון טרור, ונגזר עליהם גזר דין מוות. השלושה היו חברים בארגונים אסלאמיים, אך לא הוכח הקשר ביניהם לבין אל-קאעידה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מתיו טיג, סיני - חלום ושברו - מרירות המולידה טרור רוחשת בקרב שבטי הבדואים בחצי האי סיני, נשיונל ג'יאוגרפיק, גיליון 130, מארס 2009

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]