רוני קלינסקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רוני קלינסקי

רוני קלינסקי הוא איש מינהל ציבורי ישראלי, אלוף משנה במילואים. שימש, בין היתר, כמנכ"ל הראשון של רשת בתי הספר "קדימה מדע" ומנהלה של הקרן לרווחת ניצולי השואה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בישראל בשנת 1958 גדל ברמת גן ולמד בתיכון "בליך". היה פעיל בתנועת הצופים והגיע לתפקיד ראש השבט הראשון באלפי מנשה - שבט "נחשון".

עם גיוסו בשנת 1977 הצטרף לצוות ההקמה של פרויקט הרווחה של צה"ל, לימים מרכז קידום אוכלוסיות מיוחדות (מקא"ם) שמוכר בציבור גם כ"פרויקט נערי רפול". בשנים האחרונות לשירותו פיקד על המערך כולו. במהלך שירותו ביצע שורת תפקידים בחיל החינוך, כולל קצין חינוך של בית הספר לקצינים (בה"ד 1), ראש ענף מורשת הקרב וידיעת הארץ, מפקד בה"ד החינוך במחו"ה אלון, מפקד מרכז חינוך ירושלים, ראש ענף חינוך והסברה, קצין חינוך פיקוד הדרום ועוזר לקצין החינוך הראשי.

בתפקידו האחרון בצה"ל שימש בשנים 1999–2004 כראש המטה של חיל החינוך. בתפקיד זה היה ממונה על מפקדת החיל, תקציבים, ארגון, בקרה, ויחידות החיל הכפופות ישירות למטה ביניהן בה"ד החינוך, גלי צה"ל, עיתון במחנה, בית הספר למנהיגות ועוד. במקביל, שימש כמפקד המרכז לקידום והשתלבות בחיל החינוך הכולל את האחריות לטיפול בעולים חדשים, מיעוטים, השלמת השכלה במהלך השירות הצבאי, מרכז קידום אוכלוסיות מיוחדות (מקא"ם), והכנה לשחרור לכלל חיילי צה"ל. בשנות כהונתו כראש מטה חיל החינוך הוקם מערך הגיור של צה"ל (קורסי נתיב), שונה מסלול השירות של חיילי מקא"ם כך שתתאפשר הצטרפותם כלוחמים ביחידות צה"ל, הורחבו לימודי השלמת ההשכלה תוך כדי השירות הצבאי, והחלו קורסים מיוחדים להשלמת בגרויות לקראת השחרור ללוחמים בצה"ל.

לאחר שירותו הצבאי התמנה למנהל תחום החינוך של קרן רש"י. בשנת 2007 התמנה למנכ"ל הראשון של הארגון החינוכי "קדימה מדע", השלוחה הישראלית של World ORT, המתמקדת בקידום לימודי מדע וטכנולוגיה ושילוב טכנולוגיות מתקדמות בהוראה. בשל המשאבים הרבים שגויסו ברחבי העולם, הניסיון והידע בלמעלה מ-60 מדינות, קודמו מאות בתי-ספר בעשרות יישובים בגליל ובנגב, והגיעו להישגים מרשימים ברמה הלאומית. אחד הפרויקטים המובילים היה הקמת קמפוס חינוכי מדעי בקריית ים ע"ש בטי שונבאום, בהיקף של כ-70 מיליון דולר בשיתוף עם הרשות המקומית ומשרדי הממשלה.

בשנת 2010 התמנה למנכ"ל הקרן לרווחה לנפגעי השואה בישראל[1], עמותה שהוקמה על ידי ניצולים כדי לסייע לניצולים בעיקר בתחומי הרווחה, ועל מנת שיזכו לקיים חיים בכבוד לעת זקנתם. במהלך השנים בהם ניהל את הקרן נעשתה פעילות ציבורית במטרה להכפיל את רשימת נפגעי השואה הזכאים לסיוע של המדינה ואיחוד של כל הרשימות של הגופים המרכזיים. פעילות ציבורית זאת זכתה ב"פרס האריה השואג" לשנת 2013 על קמפיין ציבורי חברתי. באותן שנים, הכפילה הקרן את המשאבים שהועמדו לרשותה לסיוע לניצולים מ-320 מיליון ל-660 מיליון ש"ח בשנה והקימה מערך גיוס תרומות ותמיכות, שהגיע תוך שנתיים לגיוס של כ-17 מיליון ש"ח בשנה. נוסף לכך, הרחיבה הקרן אז את תחומי הפעילות לתוכניות נוספות: מערך של אלפי מתנדבים לסיוע בהפגת הבדידות, שירות סוציאלי פרטני לבודדים, פתיחת פרויקט שיפוץ בתים, רכישת מחשבים והדרכה ביתית על ידי מתנדבים, פתיחת קליניקה לסיוע משפטי עם המרכז הבינתחומי הרצליה, והקמת רשת של כ-20 מועדונים חברתיים בפריסה ארצית בשיתוף עם שגרירות בריטניה בישראל, משרד הרווחה והג'וינט.

פעילות ציבורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1984, עם הקמת אלפי מנשה, הפך קלינסקי לפעיל בוועד המנהל שלו.

בשנת 2014 היה שותף להקמת "עמותת חיל החינוך והנוער" ושימש בהתנדבות כמנכ"ל הראשון של העמותה, עד לשנת 2017.

בשנת 2015 הצטרף לוועד המנהל של "מכללת ארז – מכללה מקצועית להכשרת עובדים בתעשייה" הפועלת בשלומי. בשנת 2016 התמנה ליו"ר המכללה והוא ממשיך לכהן בתפקיד זה בהתנדבות.

מאז 2016, קלינסקי הוא חבר הוועד המנהל של עמותת "שלומית – שירות לאומי, חילוני ודתי לבנים ולבנות".


רוני קלינסקי הוא בעל תואר ראשון במדעי המדינה ובסוציולוגיה מאוניברסיטת בר-אילן ותואר שני במנהל, חברה ומדיניות החינוך מאוניברסיטת בן-גוריון.

מתגורר באלפי מנשה, נשוי ואב לשלושה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]