קריית ים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קריית ים
Kiryat Yam COA.svg
Kyam5.jpg
מחוז חיפה
מעמד מוניציפלי עירייה
ראש העירייה דוד אבן צור
גובה ממוצע ‎6‏ מטר
תאריך ייסוד 1941
סוג יישוב יישוב עירוני 20,000‏-49,999 תושבים
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף דצמבר 2013:
  - אוכלוסייה 38,681 תושבים
  - שינוי בגודל האוכלוסייה ‎1.0%‏ בשנה עד דצמבר 2013
  - צפיפות אוכלוסייה 8,915 תושבים לקמ"ר
תחום שיפוט 4,339 דונם
מיקום קריית ים
קריית ים
קריית ים

32°50′55″N 35°04′19″E / 32.8487373544949°N 35.0718758903255°E / 32.8487373544949; 35.0718758903255קואורדינטות: 32°50′55″N 35°04′19″E / 32.8487373544949°N 35.0718758903255°E / 32.8487373544949; 35.0718758903255

דירוג חברתי-כלכלי 5 מתוך 10
מדד ג'יני 0.4045
פרופיל קריית ים נכון לשנת 2012 באתר הלמ"ס
קריית ים בשנת 1949
רחוב צה"ל בעיר
פסל בת הים הקטנה בחוף קריית ים

קריית ים היא עיר במחוז חיפה בישראל, הנמצאת שמונה קילומטרים צפונית לחיפה. היא אחת מערי הקריות. נוסדה בשנת 1941 והוכרזה כעיר בשנת 1976.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1928 נקנו 9,000 אקרים (כ־37,000 דונם) באזור מפרץ חיפה, על ידי החברות East Palestine Coperation והקרן הקיימת לישראל. ברוב האזור היו ביצות נגועות במלריה, ושתי החברות החלו במלאכת הייבוש, התכנון והפיתוח. האזור תוכנן על־פי שיטת "תכנון ערים מודרניות", על ידי האדריכל אלכסנדר קליין, וחולק לאזורי מגורים, תעשייה וחקלאות.

בשנת 1939 חברת הבנייה "גב ים" רכשה חלק מהאזור והחלה בבניית השכונה הראשונה. בשלב הראשון נבנו 60 יחידות דיור, ש-40 מתוכן הועמדו לרשות הצבא הבריטי, והשאר הוצעו למכירה. חלק מהמתיישבים רכשו את דירותיהם ב"דמי מפתח", ובשל כך לא יכלו להרחיבן ונשארו לגדל את ילדיהם בדירות הקטנות. השכונה הראשונה, קריית ים א', היא בדרום הקריה. המבנים הראשונים ממוקמים ברחובות הנקראים כיום: המייסדים (לשעבר ארפלסא), הנוטרים, הרצל, אחד העם, ברדיצ'בסקי, טשרניחובסקי, ביאליק ומיכ"ל, ונראים במפת הקריה המצורפת משנת 1949. מערבית להם היו דיונות חול אשר נעלמו עם התקדמות הבניה מערבה. במקביל התפתחה הקריה לכיוון צפון.

תחילה נבע בלבול בין שמות היישוב החדש: "קריית ים" או "גב-ים" מאחר שעל אתרי הבנייה התנוססו שלטים גדולים של חברת הבנייה "גב-ים", מה שגרם לבלבול בקרב הבאים ליישוב. על מנת ליישב זאת, פרסמה המועצה המקומית ב"דפים לקריית ים", מיולי 1954, מודעה בזו הלשון: "תושב נכבד! שם קרייתנו הוא קריית-ים ולא גב-ים. מעתה תאמר רק: קריית ים!"[דרוש מקור].

מיקומו של היישוב היווה נקודה אסטרטגית חשובה עבור הבריטים, זאת בעיקר לשם הגנה על נמל חיפה ובתי הזיקוק בשנות מלחמת העולם השנייה ועל כן הוצבו על החוף מגדלי תצפית וסוללה בת שני תותחים בני שישה אינץ' כל-אחד. לפני הקמת היישוב הוקם בשטחו בית ספר לתותחנים של הצבא הבריטי. ביולי 1940 הפציצו מטוסי איטליה הפאשיסטית את חיפה ואזור בתי הזיקוק. אחת הפצצות נפלה בחולות קריית ים ויצרה שקע גדול, בתוכו הקימו תושבים בעזרת חיילים בריטיים מגרש טניס זמני בשנות ה-40. ב-1956 נבנה במקום מגרש הטניס הראשון בקריה, שבשטחו נבנה ב-1976 מרכז מנחם, בפינת שדרות ירושלים ורחוב ז'בוטינסקי.

70 נוטרים יהודים בפיקודו של סרג'נט יעקב נמרי שמרו על הבסיס הבריטי בקריית ים ועל מחנות הצבא בקריית מוצקין. מגורי הנוטרים היו בקריית ים א' הנבנית, ביחידות הדיור שהוקצו לצבא הבריטי ובשל כך השתלבו הנוטרים בין המתיישבים הראשונים ויחדיו פעלו למען הקריה.

תחילת ההתיישבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרעין המתיישבים הראשון היו 10 משפחות, שהגיעו בשנת 1941. ראשוני התושבים באו לקריה מסיבות שונות: חלק מהנוטרים אשר הוצבו בתחנה מתוקף תפקידם, החליטו להתגורר ביישוב ולהיות לתושבי קבע. עם קבוצה אחרת של מתיישבים נמנו חיילים יהודיים, אשר שירתו בצבא הבריטי ולאחר שחרורם החליטו להישאר ולהתיישב במקום. קבוצה שלישית כללה את משוחררי הבריגדה היהודית במלחמת העולם השנייה אשר בשנת 1946 באו לקריית ים ובנו בה את ביתם. קבוצה רביעית כללה בעיקר זוגות צעירים יוצאי אירופה.

עם הקמת מכון 3 של רפא"ל בצפון הקריה, התגוררו רבים מעובדי המכון ומהנדסיו בקריה. כמו כן מצאו בה את מקומם ימאים רבים שעבדו באוניות צי הסוחר או שרתו בחיל הים.

בראשית ימיה של קריית-ים, נאלצו המתיישבים הראשונים להתמודד עם תנאי מחיה קשים, כגון העדר אמצעי תחבורה, העדר שירותים אלמנטריים ואף יללות תנים, אף שהשכונה חוברה כבר מראשיתה לרשת החשמל. המאבק הקשה ביותר התנהל סביב החולות הנודדים. קריית ים הוקמה על אזור חולי עשיר בדיונות והתושבים שתלו צמחים (כגון: אשלים, נר-הלילה ורותם המדבר) למניעת התפשטות החול לתוך הבתים. במקביל, חברת "גב-ים" פעלה ליישור החולות לצד הבנייה.

המים ליישוב הגיעו באמצעות בארות, בשונה משלוש הקריות השכנות: קריית מוצקין, קריית ביאליק וקרית חיים, בהן היה מגדל מים. בקרית ים נחפרו ארבע בארות ומהן נשאבו המים.

הטלפון הראשון והיחיד ביישוב בשנותיו הראשונות הותקן בשנת 1945 בבית ה"מוכתר" אברהם פרידמן ומספרו 7164 - בן ארבע ספרות. לשם כך נבנה אשנב קטן בחזית הדירה הנפתח גם לצידו החיצוני, ברחוב אחד העם 55. התושבים השתמשו בטלפון תמורת תשלום שהושאר באשנב והועבר לחברת גב ים. מחיר שיחת טלפון לחיפה היה 20 מא"י(מיל ארץ ישראלי) ושיחה במפרץ 10 מא"י. רוב הבשורות על לידת ילדי קריית ים בשנותיה הראשונות נמסרו לאבותיהם דרך טלפון זה.

ברחוב ביאליק 19 פינת רחוב הנוטרים היה מתחם המחסנים של חברת גב ים, סגור בחומה ובה שערי ברזל ומפתחות השערים היו בידי ה"מוכתר". משך השנים שמשו מבני המחסנים עסקים שונים: נגריה של כץ ואחריו של אהרן דוד, חנות כלי בית, החייט היימן, חנות מוצרי חשמל של אהרן לויטוב, מספרת מאיר כהן, מכולת של ברנר, אחריו מגדל ואחריו ציון ומרדכי סיסו, מתפרה, קונדיטוריה, ובית תמחוי. בשנת 2015 המבנים נטושים ולקראת הריסה.

פינת רחובות הרצל הנוטרים כונתה בעבר "המרכז" של קריית ים א'. שני מבנים הקיימים גם בשנות האלפיים היו בתחילת הישוב: במבנה הצפוני חנות כלי בית של פינקוס, חנות מכולת ראשונה בשם "צרכי מזון" ולידה בית הקפה הראשון בקריה "גלי ים", שבו נערכו כמה חתונות של המתיישבים הראשונים. במבנה הדרומי היו חנות ירקות ומספרה. בכל ערב יום העצמאות הוצבה ברחבה במה וחגיגות העצמאות האיכותיות, שכללו הופעות אמנים אורחים והצגות תלמידי בית ספר אורים, תמיד הסתיימו בהרקדה, ונמשכו עד אור הבוקר. צמוד לרחבת המרכז היה ביתו של קמינקא החלבן, אשר בשנות ה 40 וה 50 היה בעל מקצוע חשוב מאד למשפחות הצעירות עם ילדיהם הקטנים. בשנות האלפיים במבנה הצפוני הפלאפל של שלום.

לכל דירה בקרית ים א' הייתה צמודה חלקת אדמה קטנה, לרוב בצד האחורי, בה גידלו התושבים לצרכיהם גינות ירק, פרחי נוי, תרנגולות, ברווזים ואף ארנבונים. עצי הפרי כללו הדרים, במיוחד לימונים, רימונים, תפוחים, שזיפים, חבושים, שסק, עצי תות, גפנים ובעיקר גויאבות, שהיו כמעט בכל חצר ולכן ריח פירות הגויאבה, בעונתם - סוף הקיץ ובסתיו, היה למאפיין בולט של האזור. חצרות אלה הישרו אווירה כפרית, וביניהן הייתה בדרך כלל גדר חיה מוריקה, שזכתה מידי פעם לגיזום ידני, שלא כמו חומות הבטון של שנות האלפיים.

שנות ה-40 וה-50[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1946 התנהל משא ומתן על חופיה של קריית-ים להקמת מפעל מרחצאות עברי. בשנת 1947 נפתח בחוף אתר בשם: "גליה", בשותפות עם חברת "פלם-ביץ'" וחיילים משוחררים מהצבא הבריטי, שכללה שלושה מבנים עקריים: הקזינו, אשר היה בית קפה עם רחבת ריקודים מקורה, ושתי מלתחות (גרדרובות). הכביש לגליה, רחוב רוברט סולד, נבנה בשיטה הבריטית של פלטות בטון, אשר יצר בליטות ביניהן וגרם לנסיעה משובשת (גם רחובות ביאליק והנוטרים נבנו בשיטה זו). בשנות השבעים נעקר כביש הבטון ובמקומו נסלל כביש אספלט. הכביש לגליה היה מתכסה לעתים קרובות בחול הנודד והצריך פינוי על ידי טרקטורים. "חוף גליה" בניהולו של יעקב נמרי, היה למוקד חיי התרבות והחברה בקריות עד אמצע שנות הששים. שמחות משפחתיות כגון בר מצוות וחתונות, ונשפים עם תזמורת ריקודים נערכו בקפה גליה. זמרים שהתפרסמו מאוחר יותר עשו את צעדיהם הראשונים בגליה, וביניהם אריק לביא ויפה ירקוני. גם גלידה, שהייתה באותם ימים מצרך נדיר, נמכרה בקפה גליה. בתקופת הבריטים הגיעה באחד הימים אניית נשק עבור "ההגנה" לחוף גליה, ובעוד חברי ההגנה פרקו את הנשק, הם דאגו לכך שהחיילים הבריטים יעסקו בשתיית אלכוהול בבית הקפה. צפונית לבית הקפה מוקם מתחם הטרקטורים של "קבוצת חול" - קואופרטיב שעסק בכריית חול לבנייה. ישיבתה הראשונה של מועצת קריית ים התקיימה בקפה גליה ב-6 במרץ 1951. סמוך לחוף נבנה בית מלון קטן בשם "מיאמי" על ידי משפחה יהודית דתית שעלתה ממצרים. הבניין הוקם בין השנים 1950 - 1951 ובו 17 חדרים, והיה מוקף דיונות חולות מכל עבריו. המלון התברך במכשיר טלפון, אירח ידוענים של אותה עת וזוגות שנישאו ב"גליה" חגגו במלון הקרוב את ירח דבש. יחידות צה"ל ערכו מחנות נופש בגליה ונהנו מהחוף המטופח. חוף גליה ומלון מיאמי היו חלק מחזון גדול של תיירות ואתרי נופש לאורך החוף, חזון שטרם התממש.

מלון מיאמי נסגר ב 1960 והוסב לבית חולים גריאטרי סיעודי ברחוב ש"י עגנון, וב"גליה" בשנות האלפיים בריכה פרטית ללא גישה לים.

בקריה הוקמו בסוף שנות הארבעים שני מפעלים: מאפייה חשמלית טננבוים ובית חרושת לקרח - "טמילג בע"מ". המאפייה נבנתה בראש גבעת חול בודדה, עם כביש גישה. במאפייה היו תנורי אפיה חשמליים משוכללים לזמנם, ובזכות האווירה המשפחתית ביישוב הקטן, נהגו נשות הקריה מידי פעם לאפות בה עוגות, חלות, לחמניות ואזני המן. המאפייה הוקמה ונוהלה החל מ-1947 על ידי פרומה ויוסף טננבוים, שדירתם הייתה צמודה למאפייה. מתחת לדירה היתה אורווה לסוסים שהובילו את עגלות הלחם. הזוג טננבוים עסקו באפיה עוד בפולין ועם עלייתם ארצה המשיכו בפעלם. המאפייה הפיצה ניחוח נעים בסביבתה, ולעומתה הריח שעלה מבית החרושת לקרח, ריח חריף של אמונייק, היה מטריד ורעש רב נגרם לשכנים מפעולת המכונות. מאפיית טננבוים ובית החרושת לקרח אינם פועלים עוד. מבנה המאפייה נהרס ובמקומו בית מגורים (ברחוב אהבת ציון 4) ומבנה בית החרושת לקרח נהרס. צמוד לו היה בית קירור המשמש היום סופרמרקט (בשדרות ירושלים 3).

האוכלוסייה הצעירה של היישוב מלאה עד מהרה את הסמטאות בילדים קטנים, שנזקקו למסגרת חינוכית. הגנון הראשון ביישוב נפתח בבית פרטי בשנת 1944.

ביישוב לא היה בית-ספר ועל-מנת שהילדים לא יצטרכו לנסוע לבית-הספר בקריית מוצקין, יזמה תושבת הקריה, המורה אסתר לוריא, את "הכיתה הראשונה של בית-הספר הראשון" ב- 1946 בדירתה, ואחרי שנתיים עברו למבני המחנה הבריטי (חד קומתיים ובנויים מלבנים לבנות), שננטש בסיום תקופת המנדט. לימים התרחב בית הספר ובשנת 1959 נבחר שמו: "בית הספר היסודי אורים". שנים רבות ניהל את בית הספר בנימין ברג ועזר כנגדו המחנכת שרה יעקבי, אשר יחדיו קידמו את בית הספר לראשון באיכות ובהישגים. אחרי קום המדינה ב-1948 היה המחנה הצבאי הבריטי הנטוש למעברה, שקלטה עולים ניצולי שואה מאירופה ועולים מצפון אפריקה. המעברה נשאה את השם הצבאי הבריטי "הקמפ" (מחנה באנגלית). בין הילדים שגדלו ב"קמפ": ראש העיר השלישי של קריית ים שמואל סיסו. כיום במקום "הקמפ" - קריית ים ב'. צריפי המחנה הבריטי ברחוב ארפלסא (ראשי תיבות ע"ש חברת ארגנטינה-פלסטינה מבוני הקריה) שינו יעוד לאחר קום המדינה: הצריף הצפוני היה בימי הבריטים צריף השק"ם (נאפ"י) ובו גם הוקרנו סרטים. לאחר קום המדינה שימש בית ההסתדרות, בית העם והספרייה. הצריף האמצעי שימש חדר האוכל של חיילי הצבא הבריטי ולאחר פינויים היה ברובו מרפאת קופת חולים כללית ובחלקו סנדלריה. במרפאה, שבימי הגשם בחורף דלפו המים, עבדו בעשורים הראשונים, הרופא ד"ר משה גובשיוב, אשר הגיע לקרית ים מנהריים לאחר שנפלה לידי הירדנים במלחמת העצמאות, והאחות לאה מוזה, אשר בנמרצותה, במסירותה ובאהבתה, הייתה למופת. הצריף הדרומי, שהיה למעשה פחון, שימש מטבח חיילי הצבא הבריטי ואחרי פינויים שימש בית כנסת עד 1973 עת נחנך בית הכנסת "אהבת משה" ברחוב ביאליק. בשנות האלפיים שונה שם הרחוב לרחוב המייסדים ובמקום הצריפים ניטע גן ציבורי.בשנת 1950 נבחר הרב משה שטיינברג מקרית ים ב' לרבה הראשי הראשון של קריית ים. בשנים 1956 - 1957 נבנה השיכון הראשון בקרית ים - שני מבנים בני קומותיים ובשניהם יחד 24 דירות קטנות. המשתכנים היו עולים מפולין ורומניה שיצאו מהמעברה הסמוכה - ה"קמפ". שנים רבות כונו המבנים "השיכון החדש" והיו מוקפים חולות. כיום מקיפים אותם מבני רחוב ז'בוטינסקי 8. שרידי המחנה הצבאי הבריטי כמעט חזרו לחיים ב 1967. בימי "ההמתנה" המתוחים ערב מלחמת ששת הימים פנה ראש המועצה בנימין אפרת למי שהיה מפקד הנוטרים וההגנה יעקב נמרי, בבקשה לסייע באיתור בונקרים תת קרקעיים מבטון שהיו במחנה הצבאי הבריטי כדי להכשירם למקלטים עבור תושבי הקריה. דוד נמרי בנו החייל בן ה 21 של מפקד הנוטרים וההגנה, התגייס למשימה, קיבל טרקטור מסוג יעה זחלילי (שופלדוזר) 955 מ"קבוצת חול", ומשך לילה שלם עם אור פנס, בזמן שבארץ כבר הונהגה האפלה, פינה את החול שכיסה את הבונקרים הבריטיים. בסופו של דבר לשמחת הכל, לא היה צורך להשתמש במקלטים בזכות הנצחון במלחמה.

בתחילת שנות ה-50 הגיעו לקריית ים עולים מתימן ומאירופה - ניצולי שואה ופליטי מלחמת העולם השנייה ומחנות העקורים. הם שוכנו בקריית ים ג'. העולים מתימן הגיעו בעיקר מצנעא ומדמאר והקימו בתי כנסת בשכונה. העולים מאירופה הגיעו בעיקר מפולין ומרומניה, היו רובם בעלי מלאכה וסוחרים. שתי קבוצות עולים אלה תרמו רבות, כל אחת בדרכה, לפיתוח היישוב.

בקרית ים פעלו שני בתי קולנוע: "נוף הקריות" בקרית ים ג' ו"ניצן" בקרית ים ב'. שניהם נסגרו ומבניהם פועלים כמרכז מסחרי.

ראש המועצה הראשון משנת 1951 היה משה קובר במועצה שמונתה על ידי משרד הפנים. ב-1952 נערכו בחירות מוניציפליות ראשונות לראשות המועצה, בהן נבחר משה קובר לראש המועצה וטוביה הוברמן לסגנו. המועצה כללה 14 חברים. לצורך איוש משרת מזכיר המועצה נערך מכרז בו זכה בנימין פרידמן (אפרת) בשנת 1952. ב-1955 נבחר בנימין אפרת לראש המועצה השני ועם הכרזת קריית ים לעיר ב-1976 - לראש העיר הראשון, עד פרישתו ב-1981. קריית ים בשנותיה הראשונות הייתה בשלטון תנועת העבודה. שלושת ראשי המועצה והעיר הראשונים, קובר, אפרת ושנל, היו חברי מפא"י ובהמשך חברי המערך והעבודה. ב-1989 חל המהפך הפוליטי הראשון בעיר כאשר שמואל סיסו מהליכוד ניצח בבחירות המקומיות את בנימין שנל ונבחר לראש העיר.

הסתדרות העובדים הכללית פעלה רבות בקריית ים מראשיתה, בעיקר בבית ההסתדרות המרכזי ברחוב הנרייטה סולד בקריית ים ב' ובצריף ההסתדרות של קריית ים א' ברחוב ארפלסא. מזכיר ההסתדרות בקריה, משך שנים רבות, היה בנימין שנל, עד היבחרו ב-1981 לראש העיר השני. כחלק מפעילות ההסתדרות פעל בקריה ארגון אמהות עובדות (כיום נעמ"ת) ובין פעילותיו הבולטות: פרידה בילגוראי וחנה נמרי.

שנות ה-70[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם גל העלייה הגדול מברית המועצות בראשית שנות ה-70, נבנה מרכז קליטה בדירות צמודות קרקע ובמגדלי מגורים בני עשר קומות, מה שיצר לבסוף את אזור קריית ים ד'. עם העלייה מארצות הרווחה לקראת סוף שנות השבעים, נבנה מרכז קליטה גדל ממדים במתכונת של מלון סוויטות על חוף ימה של העיר והוא שימש עד אמצע שנות התשעים כמרכז קליטה גם לגלי העלייה הגדולים ממדינות "חבר העמים" ולעולים מאתיופיה. כיום משמש המבנה כהוסטל.

במלחמת לבנון השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מלחמת לבנון השנייה אשר אירעה בקיץ 2006, ספגה קריית ים מטחים של קטיושות. בעיר עצמה לא נהרג אף אזרח, אך נגרם נזק כבד לרכוש. חמישה מתושבי העיר נהרגו בהתקפת הטילים על מוסך הרכבת בחיפה ולזכרם הוקמה אנדרטה בשדרות ירושלים, וחייל תושב העיר נהרג בקרב בבינת ג'בייל.

העיר כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

שכונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קריית ים מחולקת לאזורים (מדרום לצפון); קריית ים א', קריית ים ב', קריית ים ג' וקריית ים ד'. כיום עם הרחבת הבניה בעיר, נוספו שכונות מגורים עם שמות מוגדרים כמו "פסגות ים" ו"בנה ביתך" במזרח העיר. "אלמוגים" בצפון, ו"סביוני ים" במזרח. זאת מלבד שיכון "צבא קבע" הוותיק, הקיים במרכזה (קריית ים ב') כבר משנות ה-60.

בשנת 2011, הושלמה הקמתו של הפלנטריום על שם האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון והקמתו של האושינריום - מצפה תת-ימי. בשנת 2012 הוסר הפסל של בת הים הקטנה שהיה מונח על המזח.

גשרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • גשר יצחק רבין (מעל מסילת הרכבת)
 • גשר מנחם בגין (מעל מסילת הרכבת)

רחובות מרכזיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ממזרח למערב: שדרות רוברט סולד, זאב ז'בוטינסקי, משה שרת, צה"ל, הרברט להמן, חיים ויצמן, הפלמ"ח

מדרום לצפון: שדרות ירושלים, הרצל, ח.נ. ביאליק, יצחק בן צבי, י. ל. פרץ, ש"י עגנון, יגאל אלון, הנרייטה סולד, גיורא יוספטל, פנחס ספיר. בשנות האלפיים נסללו ברחובות המרכזיים שבילי אופניים והמטרונית פועלת בשדרות ירושלים לכל אורכם מקרית ים א' עד סביוני ים.

גנים ציבוריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • גן דוד ע"ש דוד לינדבאום
 • גן אברהם ע"ש אברהם ציגל
 • גן אריה
 • גן ארבעים ושניים
 • גן יוסף יפרח
 • גן נוף העיר
 • גן סולד
 • גן אברהם לוי ע"ש הנוטר ושומר הקריה, והגנן הראשי של העירייה.

מרכז נמיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרכז נמיר (מכונה גם מרכז ניצן), הוא המרכז של העיר שנמצא בשכונה ב', בדיוק בגבול בין שכונה ב' לשכונה א'. במרכז זה ממוקמות רוב החנויות בקריה. במרכז נמיר חלק ממערכות החינוך, ביניהן רודמן (חטיבת הביניים), רודמן (התיכון), עירייה, ספריה עירונית, מתנ"ס, בית יד לבנים, אשכול פייס, לוינסון (חטיבת ביניים), מגרש ספורט אתלטי (שייך לחטיבת בניים/תיכון רודמן), פלנטריום ועוד.

אוכלוסייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) נכון לדצמבר 2013, מתגוררים בקריית ים 38,681 תושבים. האוכלוסייה גדלה בקצב גידול שנתי של ‎1.0%‏. לפי נתוני הלמ"ס נכון לדצמבר 2013, העיר מדורגת 5 מתוך 10, בדירוג החברתי-כלכלי. אחוז הזכאים לתעודת בגרות מבין תלמידי כיתות י"ב בשנת ה'תשע"ג (2012‏-2013) היה 68.6%. השכר החודשי הממוצע של שכיר במשך שנת 2012 היה 6,603 ש"ח (ממוצע ארצי: 8,018 ש"ח).‏[1]

להלן גרף התפתחות האוכלוסייה ביישוב:

חינוך ותרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקריית ים קיימים עשרות מרכזי תרבות, מתנ"ס, מרכז צעירים, מרכזי לימוד ומועדונים לכל הגילאים, תזמורת נוער עירונית המייצגת את הקריה גם בחו"ל, ואף זכתה להופיע בפני מליאת עצרת האו"ם ולנגן בה את 'התקווה'.

כיום יש בקריית ים שמונה בתי ספר יסודיים: אורים, אמירים, מפלסים, ימית, עלומים ואלמוגים המשתייכים לזרם הממלכתי, בראשית המשתייך לזרם הממלכתי-דתי, ואור אבנר המשתייך לזרם הממלכתי-חרדי. שני בתי ספר תיכונים וחטיבות בינים: רבין המשתייך לזרם הממלכתי, ולוינסון המשתייך לזרם הממלכתי-דתי. בבתי הספר רבין ורודמן פועלת תוכנית מופת.

בית הספר התיכון המקיף ע"ש רודמן, התיכון הראשון בקריה, החל לפעול כשלוחה של תיכון קריית חיים בתחילת שנות הששים. המחזור הראשון סיים את לימודיו ב-1965. ב 14 בספטמבר 1965 נחנך המבנה הקבוע של בית הספר ברחוב בן - צבי ונקרא שמו רודמן בטקס מרשים בהשתתפות: התורם מארצות הברית מוריס רודמן ומשפחתו, שר החינוך והתרבות זלמן ארן, מ"מ יו"ר הסוכנות היהודית אריה לואי פינקוס, ראש המועצה בנימין אפרת, תלמידי בית הספר ומוריו. בשנה זו, 1965, הוכר בית הספר כתיכון עצמאי ונבחר מנהלו הראשון - המורה ללשון ולספרות אברהם בר-עם.

החל משנות החמישים פעל בקרית ים ב' המועדון הטכני, אליו הגיעו ילדים בעלי תחביבים וכישורים טכניים ולאחר שעות הלימודים יצרו עבודות ממתכת ומעץ ואף בנו טיסנים. בקריית פועלות שלוש תנועות נוער: הנוער העובד והלומד, הצופים ובני עקיבא.

חוף הרחצה המוכרז של קריית ים, המשרת גם את הקריות האחרות שלא סמוכות לחוף, הוא חוף זבולון המכונה גם הלוויתן. ב-2014 נקרא שמו "פארק איינשטיין" ע"ש הזמר אריק איינשטיין.

בשנות האלפיים פועלים מתקני כושר בכמה פינות ציבוריות בעיר וטיילת להולכי רגל לאורך שפת הים.

ראשי היישוב, המועצה והעיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערים תאומות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביבליוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • "קרית-ים, בראשית היו חולות... סיפור יסודה של העיר", משה אדלר ויוסי נמרי, יובל 50 לעיר, 1992, עיריית קריית-ים.
 • "בתים קטנים בדיונות הנודדות", סיפורה של קריית ים א', אסתר זנדברג, הארץ, מוסף יום העצמאות, 11 מאי 1997
 • "השומרים התעלמו והקבוצניקים גנבו נשק - נוסטלגיה בקריית ים", שלמה אברמוביץ, הד הקריות, 7 בספטמבר 1979
 • "היה היה חוף...", שלמה אברמוביץ, הד הקריות, 26 בנובמבר 1982

"מעשים - ההסתדרות בחיפה בשנים 1945 - 1953", הוצאת מועצת פועלי חיפה, 1953

 • "עקבים בחול", מבוסס על סיפור אמיתי, צפורה לביא, אסיף, 2013
 • "שלג בחולות", יצחק רובין, פרדס, 2014

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


 1. ^ פרופיל קריית ים באתר הלמ"ס