דוקטור הו - דמויות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף רורי ויליאמס)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. וכן הערך מתייחס אך ורק לדמויות מהסדרה החדשה. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

דוקטור הואנגלית: Doctor Who) היא סדרת טלוויזיה בריטית מז'אנר המדע הבדיוני שמופקת על ידי ה-BBC. בסדרה חייזר דמוי אדם, הרפתקן ומסתורי, הידוע רק בכינוי "הדוקטור", נוסע עם מלווים (לרוב אנושיים) בזמן ובחלל ונלחם בכוחות הרשע.

המלווים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לדוקטור נלווים כמעט תמיד שותפים למסע. המלווה נועד כדי לספק לצופים דמות להזדהות איתה, ולקדם את העלילה על ידי כך שישאל שאלות ויסתבך בצרות, לעיתים המלווה ממש מסייע לדוקטור. הדוקטור רוכש לו מלווים חדשים ונפרד ממלווים קודמים, חלקם חוזר לבתיהם ואחרים נשארים בעולם החדש אליו הגיעו, ואף בכמה מקרים בודדים, המלווה מת במהלך הסדרה. למרות העובדה שרוב המלווים של הדוקטור היו נשים צעירות ויפות, צוות ההפקה נמנע מלרקום קשרים רומנטיים בין הדוקטור והמלווה, עד לסרט משנת 1996 בו רואים את הדוקטור השמיני והמלווה שלו, גרייס האלווי, מתנשקים, פעולה שהתקבלה בבוז על ידי חלק מהמעריצים.

רוז טיילר[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוז טיילר (בילי פייפר)

רוז מריון טיילר גולמה על ידי בילי פייפר. עם עלייתה של הסדרה המחודשת לאוויר בשנת 2005, הוצגה רוז בתור המלווה החדשה של הדוקטור התשיעי, ומאוחר יותר גם של הדוקטור העשירי למשך תקופה. לאחר שעזבה את תפקיד המלווה הקבועה, ונכנסה במקומה פרימה אג'ימן (מרתה ג'ונס). פייפר חזרה לתפקיד רוז טיילר גם בעונה הרביעית לתפקיד אורח ובספיישל 50 השנים בתור המצפון של הרגע, "הזאב הרע".

פגישתה הראשונה של רוז עם הדוקטור הייתה ב-1 בינואר 2005. הדוקטור העשירי גסס ועמד להתחדש והיה במסע בו הוא ביקר את כל מלוויו לפני שהוא מתחדש. מכיוון שרוז הייתה בשלב הזה ביקום מקביל מבלי כל אפשרות לצאת ממנו, הדוקטור חזר לשנת 2005, חודשיים לפני שהיא פגשה את הדוקטור התשיעי. הוא בישר לה שעומדת להיות לה שנה נפלאה.

חודשיים לאחר מכן, במרץ 2005, רוז מוצגת בתור נערה בת 19 העוזרת בחנות כל-בו בלונדון. ביחד עם רוז, מוצגות גם הדמויות ג'קי טיילר (קאמיל קודורי), אמה של רוז, ודמותו של מיקי סמית' (נואל קלארק), החבר של רוז. אף על פי שבסדרה הקלאסית לא היו קשרים רומנטיים בין הדוקטור למלוותיו, במהלך הסדרה רוז בוטחת בדוקטור יותר ויותר, עד שהיא מגיעה למצב שהיא מבינה שהיא מאוהבת בו. רוז והדוקטור נפרדים בסיום עונה 2, רוז חוזרת ל-3 פרקים בעונה הרביעית שמסתיימת בצורה דומה לעונה השנייה. היא נמצאת ב"מפרץ הזאב הרע" שבנורווגיה עם אימה, 2 הדוקטורים ודונה נובל, וכשהדוקטור המקורי מסביר לה שהוא חייב להשאיר את הדוקטור השני ביקום המקביל כעונש על רצח עם שהוא ביצע בדאלקים, הוא מבקש מרוז להיות איתו כדי שהיא תוכל "לעזור לו להפוך למישהו טוב יותר" כפי שהיא עזרה לדוקטור המקורי בתחילת העונה הראשונה. הסצנה מסתיימת כאשר הדוקטור השני מסביר לרוז שהוא נראה, נשמע, חושב ומכיל את כל הזכרונות של הדוקטור המקורי עם הבדל אחד, יש לו לב אחד, הוא אנושי ויכול לחיות רק פעם אחת (לא יכול "להתחדש") והוא מציע לה להזדקן ביחד. רוז והדוקטור החדש מתנשקים, מה שנותן לדוקטור המקורי ולדונה אפשרות לחזור לטארדיס בלי שהם ישימו לב, רוז שומעת את היעלמות הטארדיס ומנסה להיפרד, אך הדוקטור ודונה כבר נעלמו והמעבר בין העולמות נסגר לתמיד.

דמויות אחדות מעלות את האפשרות שיש קשר רומנטי בין הדוקטור ורוז, אך השניים מכחישים זאת נמרצות. עם זאת, בעונה של 2006 הפכה מערכת היחסים הרומנטית בין הדוקטור לרוז למוחצנת יותר. ההתעקשות של המעריצים על א-מיניותו של הדוקטור הביאה למספר התייחסויות סארקסטיות לכך בסדרה.

מיקי סמית'[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיקי סמית' (נואל קלארק) היה חבר של רוז טיילר במשך רוב הסדרה, עד פרידתם המוחלטת בסוף עונה 4. מיקי קיבל הצעה מהדוקטור להצטרף אליו למסעותיו וסירב, אך לאחר שנה חזר בו מיקי מהחלטתו ויצא ללוות את הדוקטור ביחד עם רוז. לאחר זמן מה, התחיל מיקי להרגיש מיותר בחברתם של הדוקטור ורוז, וכשהם מגיעים לעולם מקביל, מחליט מיקי להשאר שם.

למרות העובדה שהמסע בין העולמות המקבילים אמור להיות בלתי אפשרי, חזר מיקי לתפקידי אורח בסוף עונה 2 ובסוף עונה 4 (ביחד עם רוז) בעקבות התרחשויות עלילתיות שונות ובסוף העונה הוא נשאר בעולם המקורי שלו. הוא מסביר שסבתו מתה בעולם המקביל וכי רוז מאוהבת בדוקטור ולכן אין לו שום סיבה להישאר שם. הסצנה נגמרת כשמיקי, מרתה וקפטן ג'ק מתהלכים בפארק שעשועים, ונרמז שהם ישתתפו ב'טורצ'ווד'.

בפרק "סוף הזמן", נחשף שמיקי נישא למרתה ושניהם הפכו לזוג עצמאיים שנלחמים בחייזרים שונים שמגיעים לכדור הארץ. בשלב מסוים הם גילו סונטארי שהגיע לכדור הארץ ונלחמו בו. הסונטארי עמד להרוג את מרתה, אך הדוקטור הפיל את הסונטארי. מיקי צעק לדוקטור "שלום" מרחוק, אך זה לא הגיב והתרחק מהמקום.

מרתה ג'ונס[עריכת קוד מקור | עריכה]

ד"ר מרתה ג'ונס (פרימה אג'ימן)

לאחר שרוז נפרדה מהדוקטור בסוף העונה השנייה של הסדרה המחודשת, תפסה את מקומה כמלווה של הדוקטור העשירי מרתה ג'ונס (פרימה אג'ימן). מרתה היא סטודנטית לרפואה ומלווה כהת עור הראשונה בתולדות הסדרה. מרתה מצטרפת לדוקטור לאחר שבית החולים בו היא עובדת שוגר אל הירח.

בהמשך להתעלמות יוצרי הסדרה מדרישת המעריצים להימנע מקשרים רומנטיים בין הדוקטור לבין המלוות שלו, הדוקטור נישק את ג'ונס כבר בפרק הראשון בו הופיעה. אגימן הופיעה לפני כן כבר בפרק 12 של העונה השנייה של דוקטור הו בתפקיד משני. דמותה כמרת'ה ג'ונס התייחסה אל אותה דמות משנית כקרובת משפחה שלה שנספתה באירועי אותו הפרק. אין מדובר באירוע תקדימי בתולדות הסדרה - קולין בייקר, שגילם את הדוקטור השישי, הופיע לפני כן בתפקיד משני בפרק בעונה של הדוקטור החמישי.

מרתה נפרדת מהדוקטור לאחר שלא הצליחה להתמודד עם רגשי אהבתה אליו. לאחר שחזרה לחיים על כדור הארץ, התארסה עם איש בשם טום מיליגן וסיימה את התואר ברפואה, מרתה מתגייסת ל"יחידה", וגם ל"טורצ'ווד", אך לזמן קצר בלבד.

בפרק "סוף הזמן" התגלה כי יחסיה של מרתה עם טום התפרקו מסיבה לא ידועה והיא התחתנה עם מיקי סמית, חברה לשעבר של רוז טיילר. מרתה נטשה את העיסוק המקורי שלה (רפואה) והיא ומיקי הפכו לזוג עצמאיים שנלחמים בחייזרים שמגיעים לכדור הארץ. הדוקטור העשירי, אשר היה במסע בו ביקר את כל מלוויו לפני שהוא מתחדש, הציל את מרתה מסונטארי שעמד להרוג אותה.

דונה נובל[עריכת קוד מקור | עריכה]

דונה נובל (קתרין טייט)

דונה נובל הייתה מזכירה זמנית מצ'יזוויק, לונדון, כשהפכה למלווה של הדוקטור העשירי. היא הופיעה לראשונה בסוף הפרק האחרון בעונה השנייה (בקרדיטים היא הוזכרה בתור "הכלה"), ולאחר מכן גם בספיישל חג המולד, "הכלה הנמלטת". דונה חזרה ללוות את הדוקטור בעונה הרביעית לאחר שהוא נפרד ממרתה ג'ונס בסוף העונה השלישית.

הפגישה הראשונה של דונה והדוקטור הייתה בפרק חג המולד של עונה 2 "הכלה הנמלטת". ביום חתונתה, היא והדוקטור עצרו את מזימתה של קיסרית גזע הרקנוס. הדוקטור הציע לה להצטרף אליו למסעותיו, אך היא סירבה.

בפרק הראשון של עונה 4 נודע שדונה החלה לעבוד בחברה לגלולות הרזיה בשם "אדיפוז"', אך היא חושדת בהתנהלות המשונה בחברה ומתחילה לחקור. בחקירותיה היא נתקלת שוב בדוקטור, שגם הוא החל לבלוש אחר החברה, וביחד הם שוב הצילו את העולם. לאחר אותה פעם דונה הצטרפה אליו. מוטיב חוזר בעונה 4 היה הופעות קמע של רוז טיילר שאמרה לדונה שהיא האישה החשובה ביותר שנבראה. דונה לא הבינה על מה מדובר עד לפרק סוף העונה, בו היא הצילה את הדוקטור ואת היקום כולו. במסגרת המלחמה עם הדאלקים היא הופכה להיות חצי "אדון זמן" והמוח האנושי שלה לא הצליח להתמודד עם זאת, כתוצאה מהידע הרב. כיוון שכך, הדוקטור נאלץ למחוק את כל זכרונותיה ממנו. בנוסף, הוא מזהיר את בני המשפחה שלה כי אסור להם להזכיר בפניה שום דבר שעשוי לעורר בה זכרונות אלה וכי אם היא תיזכר המוח שלה ישרף. בסוף הפרק אנו רואים כי דונה לא מזהה את הדוקטור, אך בסצנה מן הפרק שנשארה על רצפת חדר העריכה, נראה שדונה מזהה את הצליל של הטארדיס. הקטע לא הוכנס לפרק כדי לא לתת לצופים הרגשה שדונה אולי תחזור.

דונה הופיעה בסדרה פעם נוספת בפרק הכפול "סוף הזמן", פרק אשר מהווה את סיום תקופתו של דייוויד טננט בסדרה. המלווה בפרק היה סבה של דונה, וילפרד מוט (ברנרד קריבינס). מאז שהדוקטור מחק את זיכרונה, דונה פגשה אדם בשם שון טמפל והתארסה לו. במהלך הפרק, המאסטר, אויבו המושבע של הדוקטור, מעביר את הקוד הגנטי שלו בכל המין האנושי, מה שהופך את כל תושבי כדור הארץ למאסטר, אך השינויים במוחה של דונה כתוצאה מהתערבותו של הדוקטור בעונה הקודמת גורמים לה להישאר כפי שהיא. כאשר דונה רואה את אמה, סילביה ואת שון משתנים, הדבר מעלה בה זכרונות מהתקופה שלה עם הדוקטור. בסופו של דבר, אחרי שאנרגיית אדון הזמן הטמונה בתוכה מתחילה להשתחרר, מצבה של דונה שב לקדמותו והיא אינה זוכרת את הדוקטור. דונה נישאת לשון והופכת לדונה טמפל-נובל. בסיום הפרק, הדוקטור מוסר לוילפרד ולסילביה מתנת חתונה, המתגלה ככרטיס לוטו, מה שמרמז על זכייתה העתידית של דונה בלוטו. במקור אחרי שהדוקטור הולך (אחרי שהוא נתן לה את כרטיס הלוטו) דונה הייתה אמורה לשמוע את הקול של הטארדיס ושהקול הזה יהיה מוכר לה, אבל החלק הזה נחתך כי הוא יכול לגרום לאנשים לחשוב שדונה תישאר.

איימי פונד[עריכת קוד מקור | עריכה]

איימי פונד (קארן גילאן)

אמיליה ג'סיקה (איימי) פונד הייתה מלווה של הדוקטור ה-11. הדוקטור פגש אותה לראשונה בפרק הראשון של העונה החמישית. בפרק זה איימי הייתה בת 7 והטארדיס התרסקה בחצר ביתה. קארן גילאן, השחקנית המגלמת את דמותה, הופיעה בסדרה כבר בפרק השני של עונה 4 בתפקיד משני יחד עם פיטר קפלדי שגילם מאוחר יותר את הדוקטור ה-12.

במהלך ההיכרות ביניהם, איימי מראה לדוקטור את הסדק שבקיר, שלאחר מכן מתברר שהוא קרע בזמן ובמרחב. על מנת לסגור את הקרע, הדוקטור פותח אותו לרמה המקסימלית, ובמהלך הפתיחה מתברר שברח לחדרה "אסיר 0".לאחר מכן, הדוקטור נוסע אך מבטיח לחזור בעוד חמש דקות, אך בעקבות תקלה במנועי הטארדיס, הדוקטור חוזר רק אחרי 12 שנה. בסוף הפרק, לאחר שאיימי והדוקטור מביסים את "אסיר 0", הדוקטור מחליט לקחת את איימי בתור המלווה החדשה שלו. והיא מצטרפת אליו.

לאיימי יש בן זוג, רורי וילאמס, שהצטרף אליה ואל הדוקטור בהרפתקאותיהם. בפרק הסיום של העונה ה-5 הם התחתנו והצטרפו אל הדוקטור לעונה נוספת. בפרק הראשון של העונה ה-7 רורי ואיימי נישואיהם עולים על שרטון, אך בסוף הפרק הם משלימים. בפרק ה-5 איימי משתגרת אחורה בזמן ביחד עם רורי על ידי המלאכים הבוכים וכתוצאה מכך נגמרת שהותם עם הדוקטור ומתגלה שהשניים חיו יחדיו עד סוף חייהם.

הדמות של קלרה אוסוולד מתחרה עם איימי פונד על הוותק בסדרה החדשה, בכך שאיימי הופיעה בשתי עונות וחצי (ועוד הופעת אורח) וכך גם קלרה, מהחצי השני של עונה 7 עד עונה 9.

רורי ויליאמס[עריכת קוד מקור | עריכה]

רורי ויליאמס

רורי ארתור ויליאמס המגולם על ידי ארתור דארוויל היה אחד ממלוויו של הדוקטור ה-11. הוא הופיע בעונות החמישית, השישית, והשביעית.

רורי הוא בן זוגה של איימי פונד. הם היו ידידים מגיל קטן והתארסו בשנתיים בין המקרה של "אסיר 0" לבין הזמן שבו הדוקטור חוזר (באיחור) ולוקח את איימי איתו כמלווה. הם מתחתנים בפרק סיום העונה החמישית, ובמקום לקרוא להם בשם משפחתו של רורי כראוי, הדוקטור תמיד קורא להם "פונד".

במהלך העונה החמישית נופל רורי לסדק בזמן, וכך כל זכר שלו ביקום נעלם. גם איימי שוכחת אותו, והדוקטור הוא היחיד שזוכר אותו.

כאשר הפנדוריקה נפתחת, בסיום העונה החמישית, רורי חוזר בתור אוטון (בובת פלסטיק אוטומטית) בתלבושת של חייל רומאי וחושב שהוא בן אדם. כאשר איימי נפגעת והדוקטור משאיר אותה בתוך הפנדוריקה, רורי האוטון שומר עליה במשך אלפיים שנה עד לחזרתו של הדוקטור. לאחר שהיקום קורס ונוצר מחדש, רורי חוזר לחיות כבן אדם רגיל ומספר לדוקטור שהוא עדיין זוכר את חייו כגלדיאטור שהגן על איימי.

בפרק השני של העונה השביעית, "דינוזאורים על חללית", מופיע אביו של רורי - בראיין ויליאמס. בראיין מופיע גם בפרק הרביעי באותה עונה ועבודתו היא בנאי. בפרק השני ראו הרבה גלויות שלו מהרבה מאוד מדינות בעולם.

רורי מת ארבע פעמים במהלך הסדרה ונשאר בחיים. הוא מת בדרכים שונות:

  1. נפל לתוך סדק בזמן וחזר בתור רומאי;
  2. מת בהיותו בזרם זמן שונה מאיימי;
  3. נפל מגג וחזר בגלל פרדוקס שנוצר בזמן;
  4. מת סופית מזקנה, לאחר שנשלח חזרה בזמן על ידי המלאכים, וכך גם איימי העדיפה למות איתו.
  5. ישנה גם דרך חמישית, שבה הסירנה "הורגת" אותו, אך המוות הזה לא נחשב בגלל שהסירנה העבירה אותו ליקום מקביל שנחשב לבית חולים

ריבר סונג[עריכת קוד מקור | עריכה]

ריבר סונג (אלכס קינגסטון)

את ריבר סונג מגלמת השחקנית אלכס קינגסטון.

פרופסור ריבר סונג/מלודי פונד הייתה ארכאולוגית מסתורית שחלקה מערכת יחסים אינטימית עם הדוקטור. היא הייתה המלווה היחידה שידעה את שמו האמיתי של הדוקטור. בשלב מסוים בחייה, היא רצחה אדם ונכנסה לכלא. קו הזמן שלה וקו הזמן של הדוקטור אף פעם לא מסונכרנים והם נפגשים בסדר הלא נכון (הדוקטור מתקדם בזמן אבל פוגש את ריבר בעברה, הפגישה הראשונה של הדוקטור איתה הייתה האחרונה שלה איתו). לסונג יש מספר מאפיינים בולטים שחוזרים בכל מפגש עם הדוקטור. לדוגמה: היא תמיד תפתח ב- "שלום, מותק", ותענה לשאלות של הדוקטור ב"ספויילרים!". מסיבה לא ברורה, היא גם מקפידה להשמיד כובעים שהדוקטור מנסה לחבוש.

הפגישה הראשונה של הדוקטור עמה (עונה 4- "דממה בספריה") התרחשה בספרייה במאה ה-51, כשהוא היה בהתגלמותו העשירית (דייוויד טננט). בפגישה זו הדוקטור מסרב לציית לריבר, וכדי שהוא יסמוך עליה, היא אומרת לו את שמו (שאף אחד אינו יודע). בסוף ההרפתקה הזו, ריבר מתה אך אמרה לו שהם ייפגשו שוב. הפגישה השנייה של הדוקטור עמה התרחשה על חללית מסתורית כשהוא היה בהתגלמותו ה-11 (מאט סמית). בסוף ההרפתקה הזו, ריבר הודיעה לו שהפעם הבאה שהוא יפגוש אותה תהיה כש"הפנדוריקה תיפתח". הם אכן נפגשו כשהפנדוריקה נפתחה, בסוף העונה החמישית. אז היא הודיעה לו שהוא יגלה בקרוב מאוד מי היא. הפעם הבאה שבה נפגשו הייתה בשני הפרקים הראשונים בעונה השישית. בעת פרידתם בפעם זו, סונג והדוקטור מתנשקים. בשביל הדוקטור, זוהי נשיקתם הראשונה ובשביל ריבר זוהי נשיקתם האחרונה.

מאוחר יותר בעונה (עונה 6 פרק 7 "איש טוב הולך למלחמה") הדוקטור, איימי ורורי פגשו את ריבר לאחר הקרב שעל האסטרואיד "השדים רצים" שבמהלכו נחטפה ביתם של איימי ורורי, מלודי פונד. בסוף המפגש ריבר גילתה לדוקטור, לאיימי ולרורי שהיא בעצם מלודי פונד, ביתם של איימי ורורי. כמו כן נרמז מוקדם יותר במהלך העונה שלאיימי עומד להיוולד אדון זמן, בגלל החשיפה למערבולת הזמן דרך הטארדיס, דבר שאכן מוכח בהמשך. בפרק לאחר מכן ("בואו נהרוג את היטלר") מתגלים פרטים נוספים רבים אודות זהותה של ריבר: היא הייתה הילדה הקטנה בחליפת האסטרונאוט מפרקי תחילת העונה ("האסטרונאוט הבלתי אפשרי"), לאחר התחדשותה הראשונה שנראתה בסוף פרק 2 של העונה היא נסעה לחפש את הוריה אך מצאה אותם, לפי ציר הזמן, כילדים בגיל שלה וכך גדלה איתם לאורך כל ילדותם ונערותם והיא גרמה לקשר הרומנטי ביניהם. בהמשך הפרק ריבר (בהתגלמותה השנייה) מתחדשת להתגלמותה השלישית והאחרונה (אותה ראינו בעיקרה לאורך כל עונות 4–6) ומתגלה שבחטיפתה כתינוקת על ידי "הדממה" שטפו לה את המוח על מנת להרוג את הדוקטור. לאורך כל הפרק מנסה ריבר להרוג אותו במספר דרכים, היא כמעט מצליחה אך בסופו של דבר מצילה אותו בהחייאה בעזרת כל ההתחדשויות שנשארו לה ומתאהבת בו. במהלך הפרק עוד התגלה כי את המונח "ספוילרים" (Spoilers) אשר אומרת פעמים רבות היא בעצם שאלה ממנו ואת המונח "שלום, מותק" אשר אומרת לו בתחילת כל מפגש היא התחילה להגיד בפעם הראשונה בפרק זה. בנוסף מתגלה שהיומן הסודי של ריבר בו היא מתעדת את כל מסעותיה עם הדוקטור ניתן לה על ידי הדוקטור בסוף הפרק ושהיא הפכה לארכאולוגית על מנת שתדע למצוא את הדוקטור. בפרק שלפני האחרון בעונה 6 הדממה חוזרת וגורמת לריבר לחזור לנסות לרצוח את הדוקטור.

בפרק האחרון לעונה השישית מגיע הרגע בו ריבר הורגת את הדוקטור באגם סלנסיו שביוטה בזמן שנשלטת על ידי חליפת החלל. במהלך הפרק הדוקטור וריבר מתחתנים בחתונה בסגנון גאליפרייני (בה הורי הכלה - רורי ואיימו מרשים לכלה להתחתן, והדוקטור אומר לכלה את שמו האמיתי - בו היא משתמשת בפגישתם הראשונה (מבחינת הדוקטור) והאחרונה (מבחינתה) - עונה 4- "דממה בספריה") כמו כן הדוקטור מגלה לריבר את הסוד שבעזרתו הוא לא מת בזמן שהיא תהרוג אותו - הדוקטור היה במקום אחר, ריבר בעצם רצחה את הרובוט משנה הצורה "הטסלקטה" אשר הסתווה לדוקטור.

בסוף העונה ה-7 ריבר מופיעה שוב בסדרה, ופוגשת את קלרה ב"חלום" שנוצר על ידי ג'ני (קטרין סטיוארט ומאדאם ואסטרה (ניב מקינטוש). במהלך הפרק קלרה חושבת שהיא פוגשת אותה בטרנזלור, אבל ריבר עדיין הייתה מחוברת ל"חלום" של קלרה. בטרנזלור הדוקטור מוצא את הקבר של ריבר. כשהתבונה הגדולה רוצה להשמיד את קלרה, סטראקס, ג'ני ו-וואסטרה אלא אם הדוקטור יגיד את שמו, ריבר אומרת את שמו של הדוקטור (אך לא הופיעה באמירת שמו) ופותחת את הדלתות לקבר של הדוקטור. אחרי שקלרה נכנסת לקו הזמן של הדוקטור בשביל להציל אותו מהתבונה הגדולה, ריבר מנסה שהדוקטור יקשיב לה למרות ש"היא לא שם". היא מנסה לסטור לו, אך הוא עוצר אותה בגלל ש"מבחינתי את תמיד פה". הדוקטור שואל אותה:"אם קלרה מתה, איך זה שאת עוד פה?" והיא עונה לו:"ספויילרים" ובכך נעלמת חזרה לספרייה (עונה 4).

הסיבה לאי-הופעתה של ריבר סונג היא שהדוקטור כבר הגיע לצעירותה של ריבר (כמו שאמרה, כשהייתה ילדה הדוקטור ידע עליה הכל, אבל בגלל שקווי הזמן שלהם הפוכים אז הפגישה הראשונה שלו איתה הייתה האחרונה שלה אתו) ולכן אין אפשרות להמשיך עם ריבר בגלל שהדוקטור וריבר לא יכולים לראות אחד את השני במצב שבו שניהם מכירים אחד את השני.

בפרק המיוחד "בעליה של ריבר סונג" הם מגיעים ל"עמודים המזמרים", הדוקטור הבטיח לריבר פעמים רבות להגיע לשם, ורק שהם מגיעים היא מבנה שזה הזמן האחרון שלה איתו (בטרם היא תמות ב- "דממה בספריה").

קלרה אוסוולד[עריכת קוד מקור | עריכה]

קלרה אוסוולד

קלרה ("אוסווין") אוסוולד (ג'נה קולמן) - המלווה של הדוקטור החל מהחצי השני של עונה 7. הדוקטור פוגש אותה לראשונה בעונה בפרק הראשון בעונה השביעית, ב"מקלט הדאלקים". הדוקטור לא באמת פוגש אותה אלא מתקשר איתה, ושומע ממנה בעיקר על סופלה שהיא מכינה. הסופלה מעורר אצלו חשד, ולבסוף מסתבר שהיא לא באמת בת אדם אלא דאלק. בסוף הפרק היא מתה, רגע אחרי שאמרה את המשפט "ברח, נער פיקח שאתה, ו-זכור" (במקור: "Run, You clever boy, and remember") משפט שהפך למוטיב חוזר אצלה.

בפעם הבאה, הוא פוגש אותה בספיישל "איש השלג", אך לא מזהה אותה מכיוון שלא נפגש איתה כבת אדם. בפרק זה, היא מנהלת חיים כפולים: גם מלצרית בבית מרזח וגם מטפלת-מורה לשני ילדים עשירים. הדוקטור מזהה אותה ע"פ הסופלה, היא אומרת לו ששמה אוסוולד, והוא מציע לה להתלוות אליו, אך המטפלת הקודמת, שהפכה לאשת קרח אכזרית, הורגת אותה. בעת גסיסתה, היא שוב אומרת את המשפט. הדוקטור לא מבין איך זה ייתכן שהיא מתה ושוב חיה, אבל הוא יודע שאפילו אחרי המוות השני שלה - היא עדיין חיה איפשהו והוא יוצא לחפשה.

בפעם הבאה, הוא פוגש אותה בפרק השישי של עונה 7. שם הוא מזהה אותה בוודאות ומגלה את שמה המלא: "קלרה אוסווין (="תמיד מנצחת")" והיא מתחילה להיות המלווה שלו. בפרקים הבאים בעונה הוא מנסה להתחקות אחריה ולגלות מי היא ואיך ייתכן שהיא מתה פעמיים ועדיין חיה. הוא מגלה שהיא נולדה לזוג הורים רגילים שנפגשו בזכות עלה עליו היא מקפידה לשמור.

בפרק האחרון בעונה, הדוקטור וקלרה מגיעים לטרנזלור, שם קבור הדוקטור. אך בתוך הקבר של הדוקטור אין גופה, אלא קו הזמן של הדוקטור - כל הדברים שהוא אי פעם עשה ושהוא אי פעם ייעשה. כשה"תבונה הגדולה" נכנסת לתוך קו הזמן של הדוקטור וגורמת לו למות פעם אחר פעם, קלרה מחליטה להיכנס ולפני שהיא נכנסת היא אומרת לו "רוץ!, בחור חכם, וזכור אותי" גם היא ומצילה את חייו של הדוקטור. רק אז מבין הדוקטור מדוע קלרה אוסווין היא "הנערה הבלתי אפשרית" - היא נכנסה לתוך קו הזמן שלו וחיה כאלפי גרסאות בכל רחבי חייו הארוכים כדי להציל אותו בכל פעם שבה ניסתה "התבונה הגדולה" להרוג אותו. בסוף הדוקטור נכנס לקו הזמן שלו ומוציא משם את קלרה.

בספיישל חג המולד של סוף עונה 7, קלרה חוזה בהתחדשות של הדוקטור לדוקטור השנים עשר. בתחילה, קשה לה לקבל את העובדה שידידה הקרוב השתנה, אך בתחילת עונה 8 היא מקבלת שיחת טלפון מהדוקטור הקודם, שהיא "מכירה", עוד בטרנזלור. הוא מבקש ממנה לנסות להכיר את הדוקטור החדש, כי הוא זקוק לה.

בעונה 8, במסגרת עבודתה כמורה, פוגשת קלרה את דני פינק (סמואל אנדרסון), מורה למתמטיקה בבית הספר בו היא מלמדת והשניים מפתחים קשר רומנטי. בסוף העונה התשיעית קלרה מתה והדוקטור, ללא הטארדיס, נכלא בחוגת וידוי שאמורה לשמור על אדוני זמן לאחר שהלכו לעולמם, אך הדוקטור מגלה שאדוני הזמן בגאליפריי ניסו לחלץ ממנו מידע כשהיה שם ולאחר שהיה כלוא שם 4 וחצי מיליארד שנה הוא מצליח להימלט משם, להשתלט על גאליפריי ולפתוח פתח בזמן 4 וחצי מיליארד שנים לאחור - רגע לפני מותה של קלרה, בנקודת זמן קפואה. הדוקטור מוציא משם את קלרה ומעביר אותה לזמן ולמקום שלו, 4 וחצי מיליארד שנה מאוחר יותר בגאליפריי, ויחד הם גונבים טארדיס ובורחים משם כאשר קלרה נמצאת שם על זמן שאול - היא קפואה בזמן וליבה אינו פועם ולכן היא עתידה לחזור לרגע ממנו נלקחה ולמות. בעקבות התרחשויות עלילתיות שונות הדוקטור מפעיל על עצמו מכשיר שמחק את זיכרונותיו מקלרה והוא חוזר לטארדיס שלו כשלקלרה יש טארדיס משלה יחד עם אשילדר ויחד הן מטיילות בחלל ובזמן. בכך קלרה נפרדה מהדוקטור סופית.

הדמות של קלרה אוסוולד מתחרה עם איימי פונד על הוותק בסדרה החדשה, בכך שאיימי הופיעה בשתי עונות וחצי (ועוד הופעת אורח) וכך גם קלרה, מהחצי השני של עונה 7 עד עונה 9.

ביל פוטס[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביל פוטס (פרל מקי) היא המלווה החדשה של הדוקטור החל מהפרק הראשון בעונה 10, שיצאה בשנת 2017. ביל מוצגת לראשונה כעובדת בקפיטריה של האוניברסיטה בה הדוקטור מרצה והיא נוכחת באופן קבוע בהרצאותיו למרות שלא נרשמה אליהן.  הדוקטור קורא לביל לפגישה בה הוא מנסה להבין מדוע היא מגיעה לכל ההרצאות שלו, ובסוף הפגישה ביל הופכת להיות סטודנטית של הדוקטור לאחר שהסביר לה שהיא מצאה חן בעיניו כי כשהדוקטור מלמד משהו לא מובן היא מחייכת כששאר התלמידים מוטרדים. לאחר מספר חודשים, ביל מגלה עניין בסטודנטית בשם הת'ר, בעלת מום בעין שגורם להן להיראות בצורת כוכב. הת'ר מבקשת מביל לבדוק שלולית מסתורית, אשר מתגלה בהמשך כחומר חוצני דמוי מים המסוגל לשעתק את מה שמולו. בהמשך השלולית מטמיעה לתוכה את הת'ר ואנו שומעים קול המציין כי הטמעת הטייס הצליחה. היצור דמוי המים מתחיל לרדוף אחר ביל, לאור הבטחתה של הת'ר לא לעזוב בלעדיה. ביל בורחת לתוך משרדו של הדוקטור שם הוא לוקח אותה לתוך הטארדיס בניסיון לברוח מהשלולית. במהלך הבריחה מגלה ביל כי הדוקטור הוא חייזר הנוסע בזמן. בסוף הפרק ביל משכנעת את היצור דמוי המים להפר את ההבטחה של הת'ר והוא נמס משם. כאשר הדוקטור וביל חוזרים למשרדו הוא מנסה למחוק את הזיכרון של ביל אבל היא מבקשת ממנו לחשוב איך היה מרגיש אם היו מוחקים את זכרונותיו ובכך מזכירה לו את קלרה שזכרונותיו ממנה נמחקו, וכך הדוקטור משתכנע שלא למחוק את זכרונותיה של ביל למרות שהוא מציין כי יש לו הבטחות שהוא חייב לשמור ושהוא נמצא במסווה ואסור שידעו מי הוא. לאחר שביל עוזבת את בניין האוניברסיטה היא נתקלת בדוקטור יחד עם הטראדיס כאשר הוא שינה את דעתו ומזמין אותה להצטרף אליו.

ביל היא המלווה הראשונה בתולדות הסדרה שמוצגת כלסבית.

קפטן ג'ק הרקנס[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד ראשיPostscript-viewer-shaded.png
ראו גם – טורצ'ווד#דמויות ראשיות

קפטן ג'ק הרקנס (ג'ון בארומן) הוא מלווה של הדוקטור בכמה עונות. הפגישה הראשונה איתו היא בעונה הראשונה בפרק שרוז והדוקטור חוזרים בזמן ללונדון בתקופת הבליץ. בסוף הפרק הדוקטור ורוז מציעים לו להצטרף אליהם. בפרק סיום העונה הראשונה רוז מעניקה לו חיי נצח כאשר היא מקימה אותו לחיים לאחר שדאלק הרג אותו. ג'ק מופיע בעונה השלישית ושם הדוקטור ומרת'ה מגלים כי הוא גם "הפנים של בו" המוזכר בעונה הראשונה השנייה והשלישית. בעונה הרביעית ג'ק מופיע כמנהיג טורצ'ווד 3 (שלאחר העונה השנייה הופקה עליהם סדרה בת).

הרקנס נולד במאה ה-51 במושבה מרוחקת ומשפחתו הושמדה על ידי חייזרים. שמו האמיתי לא ידוע, והוא אימץ את 'ג'ק הרקנס' במהלך הבליץ. לאחר נדודים רבים התקבל לסוכנות הזמן, בן-האנוש הראשון שהצליח בכך, אך הסתכסך עמם לאחר שמחקו שנתיים מזכרונו. הוא החל להתנהל כסוכן פורע חוק וניסה לעשות את הונו במסעות שונים ברצף החלל-זמן. כך פגש את הד"ר. בעונה הראשונה נהרג בקרב עם הקיסרות הדאלקית והוחיה על ידי רוז טיילר. לאחר מכן הוא מצטרף למוסד טורצ'ווד אך עדיין נתקל בד"ר במספר הזדמנויות. לבסוף נוסע הטארדיס מגלה שהרקנס חי עוד מיליוני שנים והוא בעצם החייזר 'הפנים של בו' מן העתיד. הרקנס הפך לדמות הראשית בסדרת-הבת "טורצ'ווד". הדמות זכתה לשבחים על היותה ייצוג מיינסטרימי וחיובי של ביסקסואל בתרבות הפופולרית, דבר נדיר למדי. הרקנס הפגין את נטייתו במספר הזדמנויות תוך שהוא מראה משיכה מינית לנשים וגברים כאחד.

מלווים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלוויו של הדוקטור העשירי אשר התגייסו למען מטרה משותפת (מימין לשמאל): דונה נובל, ג'ק הרקינס, מרתה ג'ונס, הדוקטור ה-10, רוז טיילר, ג'קי טיילר, מיקי סמית', שרה ג'יין סמית'.

מלווים שהופיעו בעונות הקודמות הופיעו מחדש בעיקר בתוכניות המיוחדות ליום השנה לסדרה. אחת ממלוות העבר, שרה ג'יין סמית (אליזבת סליידן), הופיעה בתפקיד אורח בפרק בעונה של שנת 2006, יחד עם הרובוט-כלב K-9. בפרק האחרון לעונה הרביעית הופיעו כל מלוויו של הדוקטור העשירי ובעזרה משותפת הצילו את כל היקום מפני הדאלקים. בנוסף למלווים הרגילים, בספיישלים של הסדרה הופיעו מלווים חד-פעמיים. שתי מלוות חד-פעמיות בסדרה החדשה הן אסטריד פת' (קיילי מינוג), מלצרית מהכוכב סטו אשר השתתפה בספיישל "מסע הארורים" וליידי כריסטינה דֵה סוּזָה (מישל ריאן), גנבת אשר השתתפה בספיישל "כוכב המתים". מלווה חד-פעמית נוספת שהשתתפה בהמשך הסדרה, בשנת 2009, היא אדלייד (לינדזי דאנקן). אדלייד השתתפה בספיישל "מיי המאדים", אבל בסופו של דבר הרגה את עצמה בכדור הארץ כי הדוקטור שינה את ציר הזמן שלה והיא הייתה אמורה למות על מאדים. בכך שהרגה את עצמה היא סידרה את ציר הזמן.

ג'ני[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ני היא בתו של הדוקטור ה-10 (דייוויד טננט), היא הופיעה בעונה 4, פרק 6.

על הכוכב מסליין התנהלה מלחמה - מלחמה בין ההאת לבין בני האדם. הם נלחמו על השליטה בכוכב. לשני הצדדים היו מכונות פרוגנציה, אשר יכלו לחלץ תאי DNA מאדם אחד וליצור אדם מבוגר שיצטרף למלחמה. כשהדוקטור, דונה ומרתה הגיעו לכוכב, עבר שבוע ימים מאז פרוץ המלחמה. ברגע שהגיעו, הדוקטור נלקח בניגוד לרצונו לאחת ממכונות הפרוגנציה. לאחר תהליך קצר, ג'ני "נולדה". ג'ני, שאז עוד הייתה חסרת שם, לחצה על כפתור ופוצצה את המקום מכיוון שההאת החלו לפלוש אליו. לאורך כל הדרך, הדוקטור סירב לקרוא לג'ני "הבת שלו". כאשר הם היו בתא המאסר, דונה הוכיחה לו שזה אכן כך - היא הקשיבה לקצב הלב של ג'ני וגילתה שכמו לדוקטור, לג'ני יש שני לבבות. למרות זאת, הדוקטור הצהיר שג'ני היא בסך הכל "הדהוד" ושאדון זמן אמיתי הוא "הרבה יותר מזה". ג'ני פיתתה את קליין, האיש ששמר עליה בתא המאסר, נישקה אותו וחטפה לו את הנשק, מה שאפשר לה, לדוקטור ולדונה לברוח. ג'ני תהתה אם היא תוכל להצטרף אל הדוקטור במסעותיו והוא הסכים. כשהם הגיעו אל המקור, הם גילו שזה בעצם תרכובת שאמורה לגרום לפיתוח כוכבים שלא ניתן להתיישב בהם, כמו מסליין. שני צדדי המלחמה החליטו על הפסקת אש בעקבות הגילוי, אך קוב לא וויתר וירה בג'ני. למרות שנורתה רק באחד מהלבבות שלה, היא מתה ולא התחדשה. לאחר שהדוקטור עזב את המקום, קליין ואחד מההאת הכינו את ג'ני לקבורה. אך לפתע, אותו האור שהשתחרר כשהמקור התחיל להשפיע על הכוכב יצא מתוך פיה של ג'ני והיא חזרה לחיים. היא גנבה את החללית בה הגיעו המתיישבים הראשונים לכוכב וציינה שהיא עומדת להציל כוכבים, להושיע תרבויות שונות ולרוץ הרבה מאוד, בדיוק כמו אביה ("בתו של הדוקטור").

אויבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – דוקטור הו - מפלצות
הדאלקים, אויביו הגדולים ביותר של הדוקטור

כשהמפיק סידני ניומן יזם את הסדרה, הוא לא רצה להנציח את הקלישאות של "המפלצות בעלות העיניים הבולטות" שרווחו בז'אנר המדע בדיוני. אך המפלצות היוו מרכיב ב"דוקטור הו" כבר מההתחלה. לדוקטור יריבים רבים, הבולטים מביניהם הם הדאלקים, הסייברמנים והמאסטר - אדון זמן שסרח. מבין כל המפלצות והנבלים היו אלה הדאלקים שכבשו את דמיונם של הצופים.

דאלקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – דאלקים

הדאלקים (דאלק ביחיד, באנגלית: Dalek) הם גזע חייזרים דמויי מוח עם זרועות הנעים בתוך שריון מכני דמוי טנק מהכוכב סקארו. בסדרה עצמה הופיע יותר מהסבר אחר למקורם של הדאלקים, אך ההסבר המקובל הופיע בפרק "ראשיתם של הדאלקים". על פי פרק זה, הדאלקים הם מוטציה של גזע הקלאדים, שהונדסה על ידי המדען הגאון דאברוס כדי לנצח במלחמתם של הקלאדים נגד הת'אלים. הדאלקים מוכרים במיוחד בזכות צורת ה"מלחייה" של השריון שלהם, ובקריאת הקרב שלהם "להשמיד!" ("!Exterminate"). בסדרה החדשה, הדאלקים הושמדו במלחמת הזמן, יחד עם יריביהם אדוני הזמן. מבין השורות עולה כי הדוקטור עצמו הוא האחראי להשמדת שני המינים גם יחד. עם זאת, בפרק "דאלק" התגלה כי דאלק אחד שרד ונשמר במוזיאון פרטי של מיליונר אמריקאי. מאז אותו פרק הופיעו הדאלקים כבר במספר פרקים בסדרה החדשה, כאשר לפעמים מצליחים הדוקטור והמלווים "להשמיד אותם כליל". מראיונות עם מפיקי הסדרה עולה כי למרות ההשמדה המוחלטת של אחרוני הדאלקים, עדיין אין כוונה להפסיק להשתמש בהם כיריבים בסדרה. מה שאכן קרה מספר פעמים. הם חוזרים בספיישל חג המולד 2013, ובנוסף הם חוזרים גם בשנים 2014, 2015 ,2016 וכנראה שיחזרו גם ב-2017.

העיצוב המחודש של הסייברמן משנת 2006

חלק ממעריצי הסדרה טוענים כי יש משום זילות של הדאלקים ושל מסורת הדוקטור בהשמדות החוזרות ונשנות הללו. הם מציינים כי בסדרה המקורית הדוקטור מעולם לא השמיד את יריביו הגדולים מכל, ואף בפרק "ראשיתם של הדאלקים" התחבט בשאלה המוסרית אם יש לו הזכות להשמיד גזע שלם - אפילו אם יהיה זה גזע רצחני כמו הדאלקים - ובסופו של דבר מחליט להימנע מכך.

הדאלקים הופיעו לראשונה בסיפור השני של העונה הראשונה של סדרת "דוקטור הו", עוררו עניין רב והעלו את הרייטינג של הסדרה בהרבה. בול דואר בנושא את דמות דאלק יצא ב-1999 כחלק מנושא התרבות הפופולרית בבריטניה.

הדאלקים נחשבים בתור האויב מספר אחת של הדוקטור, ואכן כמעט בכל עונה הדאלקים מופיעים והדוקטור נלחם בהם. למרות זאת, לא משנה מה קורה, אחד מהם או ספינה כלשהי תמיד שורדת, והדוקטור אמר זאת מספר פעמים.

סייברמן[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסייברמןאנגלית: Cybermen) הם קיבורגים שנוצרו במקור על הכוכב מונדס. במקורם הם היו בני אדם שמוחם הוצא בגופם והוכנס לגוף של קיבורג על מנת שיוכלו לחיות לנצח.

הם הופיעו בפעם הראשונה בסדרה בפרק הראשון בסיפור משנת 1966 "הכוכב העשירי", והם גם גרמו להתחדשות הראשונה של הדוקטור, הדמות הראשית בסדרה. מאז, הם נפגשו עם כל אחת מהתגלמויותיו של דוקטור פרט לשלישי ולתשיעי. הסייברמן הופיעו בסדרה המחודשת מהסיפור "עליית הסייברמן"\"עידן הפלדה". בסיפור, המתרחש ב"עולם של פיט", יקום מקביל, הם נוצרו מחדש על ידי אדם גוסס בשם ג'ון לומיק, כשממשלת בריטניה לא הסכימה לקבל את הרעיון הזה הוא החליט לתקוף עם הסייברמן את בריטניה ולהשתלט על כולה. הם הצליחו לברוח מהעולם של פיט כשמוסד טורצ'ווד יצר פתח גדול בין היקומים ונתנו להם לעבור מכיוון שחשבו אותם לרוחות רפאים של אנשים שנפטרו ("צבא הרוחות"\יום הדין"), מאוחר יותר הם הופיעו בספיישל חג המולד של עונה 4 "הדוקטור הבא" בהם נחשף זן נוסף של הסייברמן, סייברשד (חתולים וכלבים שעברו את הטרנספורמציה לסייבר). בעונה החמישית הם מופיעים בפרק "הפנדוריקה נפתחת" כחלק מבוני הפנדוריקה. הם מופיעים גם בפרק ה-12 בעונה השישית. הם מופיעים שוב בעונה 7 פרק 12, שם, הם כמעט מצליחים להשתלט על מוחו של הדוקטור, אך בסוף הוא גובר עליהם ומשמיד את הכוכב על שלושת מיליוני הסייברמנים שעליו. אמנם, בסוף הפרק, רואים חלק סייברמני אחד שעדיין פועל-מה שרומז על כך שהם עוד ישובו. בספיישל הם אכן חוזרים כאשר לדוקטור יש חלק מהם אשר מהווה כחלק מלוח הבקרה. בהמשך הדוקטור נתקל בזן חדש אשר עשוי מעץ ובמקום "למחוק" הזן שורף.

בסוף עונה 8 המאסטר (ית) בצורת מיסי הופכת את הגופות של כל המתים בעולם לסייברמנים, אך הדוקטור מביס אותם בעזרת דני פינק, החבר של קלרה אוסוולד.

נזירים חסרי הראש[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנזירים חסרי הראש הם כת דתית המאמינה כי הראש איננו הכי חשוב אלא הגוף, הנזירים הם בעלי כוח מיוחד וחסרי רגשות. למשל, מי שמסתכל להם מתחת לברדס הם עורפים את ראשו ומצרפים אותו למנזר. בסדרה הנזירים משתפים פעולה עם דוריום אך בוגדים בו וכורתים את ראשו, ובמקום מצטרפים אל גברת קובאריאן (האישה עם הרטיה).

דממה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדממה

הדממה הם מסדר דתי שתפקידו למנוע את שאילת השאלה העתיקה ביותר בעולם "איזה דוקטור" (Doctor Who, כלומר מי הוא.) וגם אם ישאלו זאת אסור שיגלו את התשובה לעולם. היצורים המובילים את הדממה חיים על כדור הארץ מאז ראשית האנושות. הם יצורים מיוחדים במינם. הם חסיני זיכרון, כלומר, כאשר מישהו מסיט מהם את ראשו הוא שוכח את קיומם. הדממה הופיעו לראשונה כמוטיב חוזר בעונה 5 עם המשפט "הדממה תיפול", אך הפעם הראשונה שהם הופיעו כדמויות ממשיות הייתה בפרקי הפתיחה של עונה 6. הם גרמו למותו של הדוקטור בתחילת העונה, אך לבסוף הוא הצליח להימלט. הם מנסים שוב ושוב להרוג אותו, עד כה ללא הצלחה.

בספיישל חג המולד 2013, מתברר שהדממה נולדה מהכנסיית המחשב הראשי האפיפיורי על ידי הנזירה טאשה לם ביום שבו הדוקטור התכוון לגלות את שמו כדי להחזיר את גליפריי. היא נולדה כדי למנוע ממנו לעשות זאת. המפלצות עצמן הן כמרי ווידוי-מתוודים בפניהם ואז שוכחים אותם ברגע שלא מסתכלים עליהם.

הדממה מנסים להרוג את הדוקטור בגלל שהם יודעים שיום אחד במקום שבו אי אפשר לשקר ואי אפשר לא לענות על שאלות, ישאלו את הדוקטור לשמו וכשהוא יענה בלית ברירה אדוני הזמן יחזרו ומלחמת הזמן תפתח מחדש.

סונטארים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – סונטארים

הסונטארים הם גזע משובט לוחמני שאוהב מלחמות. בסדרה המחודשת הם הופיעו לראשונה בעונה הרביעית בפרק כפול בו הם רצו לכבוש את כדור הארץ על ידי הפצת גז רעיל שמתחיל להרוג את האנשים כשמגיע לכ-80% מהאוויר אבל מסתבר שהגז הזה זה בעצם "אוכל שיבוטים" ושסונטארים רוצים להפוך את כדור הארץ לעולם שבו יוכלו ליצור אימפריה. בסופו של דבר הדוקטור העשירי ומלוותו בעונה זו, דונה נובל, יחד עם מלוותו לשעבר מרת'ה ג'ונס הצליחו לעצור את מזימתם. בנוסף, הם הופיעו בסדרת הבת של דוקטור הו, הרפתקאות שרה ג'יין. הם גם הופיעו בסוף העונה החמישית, בפרקי הסיום-"הפנדוריקה נפתחת" ו"ההמפץ הגדול". וגם הם הופיעו בעונה השישית בפרק השביעי "איש טוב הולך למלחמה",אך הפעם הסונטארים היו לצדו של הדוקטור.

הסלית'ין[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסלית'ין הם חייזרים גדולים וירוקים שהופיעו לראשונה בסדרה המחודשת בפרק הרביעי בעונה הראשונה לפרק כפול וכן לפרק 11 באותה עונה. הם גם הופיעו בשני הפרקים הראשונים (לאחר הפיילוט) בסדרת הבת הרפתקאות שרה ג'יין סמית'. הם רגישים לחומץ והם באו לכדור הארץ בתור משפחה ששם משפחתה הוא סלית'ין. הם מגיעים מהכוכב ראקסאקוריקופאלאפאטוריוס.
כשנקבה סלית'ינית מרגישה שהיא בסכנה היא יכולה לייצר חץ מורעל מבין אצבעותיה, ובנסיבות מיוחדות היא יכולה להעביר את הרעל לריאות ולנשוף אותו.
משפחת סליתין משתמשים בטכנולוגיה שמאפשרת להם להפוך אנשים לחליפות עור אותם הם לובשים, וכך מתחזים לאדם הזה.
הם הגיעו לכדור הארץ על מנת להשמיד אותו ולמכור את משאביו בתור דלק חללי.

גזעים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

האוד, מתוך הפרק "כוכב האוד" בעונה הרביעית של דוקטור הו.

האוד (Ood) הם גזע בדיוני של חייזרים טלפתיים. שמם הוא משחק מילה באנגלית עם המילה "Odd" - "מוזר" כשזו נאמרת במבטא וולשי.

האוד היו חייזרים שקטים ושוחרי שלום דמויי אדם, עם זרועות תמנון היוצאות מפניהם במקום פה שממנו יוצא המוח שלהם, כולם היו מקושרים ביניהם על ידי מוח אחד ששכן בכוכב הבית שלהם האוד ספרה (Ood sphere). הגזע כה שוחר שלום ועדין שהוא נולד כשהמוח שלו נמצא בכפות ידיו. כשבני האדם מצאו אותם הם שיעבדו אותם, חסמו את המוח הגדול שמקשר בין האוד, כרתו את המוחות המשניים שלהם, אותם הם מחזיקים בידיהם, והחליפו אותו בכדורי תרגום לאנגלית. בני האדם התחילו גם לשווק את האוד בתור עבדים. במשך 200 שנים האוד עבדו בשביל בני האדם וארגונים התומכים בשחרור האוד הוקמו, הארגון "חברי האוד" החדיר שתול למקום שבו המוח הגדול של האוד שמור כדי להפיל את החברה שמשווקת אותם, אך הוא נרצח על ידי ראש החברה. הדוקטור ומלוותו דונה נובל נחתו על האוד ספיר ושיחררו את המוח הגדול והצילו את האוד משעבוד.

  • לאוד יש יכולת שירה טלפתית שעוברת ביניהם והם מסוגלים לתקשר אחד עם השני ועם היקום שמסביב ובעונה 2 בפרק 8 הם מתחילים להישלט על ידי "השטן"
  • בסוף העונה הרביעית בפרק ספיישל "סוף הזמן" מגיעה הדוקטור לכוכב של האוד שמבשרים לו שהמאסטר חוזר ושמשהו נוסף מתקרב, משהו שעומד להשמיד את הזמן עצמו
  • הופיע בשם "האחיין" בפרק הרביעי של עונה 6- "אשתו של הדוקטור"

המלאכים הבוכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המלאכים הבוכים (מאנגלית: Weeping Angels) הם גזע קדמון הנחשב לאחד מהגזעים האכזריים והמתוחכמים ביותר ביקום. למלאכים מנגנון הגנה ייחודי המופעל כך שברגע שיצור תבוני מסתכל עליהם, הם הופכים לאבן. המלאכים קיבלו את שמם בעקבות תנוחה קבועה בה הם משתמשים: הם שמים את הידיים מול פניהם, מה שמשווה להם מראה של בכי. למעשה, הם מכסים את עיניהם כדי לא להסתכל זה על זה ולהיתקל בלולאה אין-סופית, אשר בה הם נשארים יחד בצורת פסל האבן לנצח. בעונה השלישית נראתה דוגמה למלכודת שכזו, אותה הדוקטור יצר בכדור הארץ כדי להציל זוג נערים. על אף היותם גזע אכזרי, המלאכים אינם רוצחים את טרפם. למעשה, הם שולחים אותו לעבר וניזונים מפוטנציאל החיים שיכל היה להתקיים. השליחה הזאת כ"כ חזקה שאפילו אדוני הזמן לא יכולים להחזיר את הקרבן בחזרה לזמנם המקורי, ואפילו לא לפגוש אותם. כמו כן, מאוחר יותר הוסבר כי "כל הנושא צלם מלאך הוא מלאך בעצמו", מה שאומר שכל ציור, תמונה, וידאו או כל תיעוד שהוא מסוגלים להפוך למלאך. אמנם, במפגש השני איתם בעונה החמישית, הם הורגים על ידי שבירת המפרקת והופכים את הנרצח למלאך. גזע המלאכים מופיע בסדרה לראשונה בפרק העשירי של העונה השלישית, והמידע עליהם פורט בעונה 5 בסיפור מתמשך בפרקים 4–5, שם הדוקטור מביס אותם על ידי זריקתם לתוך הסדק בקיר שמוחק אותם סופית. בפרק ה-11 בעונה השישית הם מופיעים לזמן קצר אך הם לא יותר מהולוגרמה. בעונה השביעית הם מופיעים שוב, שם מסתבר שאפילו פסל החירות הוא מלאך. לקראת סוף הפרק, נראה שרורי ואיימי הצליחו לנצח אותם על ידי יצירת פרדוקס, אך בסוף הפרק, מלאך ניצול מחזיר אותם אחורה בזמן, ולמעשה מפריד בינם לבין הדוקטור לתמיד.

ג'אדון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'אדון (או באנגלית: Judoon) הם גזע קרנפים דמויי-אדם שנשכרו להיות רשות אוכפת החוק של העולם כולו. רשות זו נקראת כ"משטרת הצללים". הג'אדון מתגוררים בכוכב מנשר הצללים. בפרק הראשון של העונה השלישית העלו הג'אדון את בית החולים רויאל הופ אל הירח על מנת לחפש יצור לא אנושי המוצץ דם. לאחר שמצאו את אותו ומבינים כי בית החולים נמצא בסכנה הם נוטשים אותו. בעונה 4 פרק 12 שכדור הארץ נחטף על ידי הדאלקים הוא פונה אליהם לעזרה כדאי להבין איפה כדור הארץ ובסוף הוא בורח להם ומוצא את כדור הארץ לבד

הופיעו בתפקיד אורח בפרק "הפנדוריקה נפתחת"-ה12 בעונה החמישית "המפץ הגדול" בסוף עונה חמישית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]