רייבנלופט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רייבנלופטאנגלית: Ravenloft) הוא יקום בדיוני שהיה ההשראה לסדרת ספרים, משחקי מחשב והפך לעולם מערכה של "מבוכים ודרקונים". זהו מישור קיום, למעשה ממד בין הממדים, שנקרא גם "מישור הביניים של האימה", שמכיל אוסף שטחים הנקראים "ממלכות" שחוברו יחד על ידי כוח מסתורי הידוע כ"כוחות האופל". כל ממלכה נשלטת על ידי יצור המקבל את תואר "אדון האופל". אותו יצור יכול להיות אדם או מפלצת שביצע פשעים כה מחרידים עד שעורר את תשומת הלב של כוחות האופל. אדוני האופל לכודים בתוך גבולות ממלכותיהם ואינם יכולים לצאת בשום דרך, ורובם מסוגלים אף לסגור את גבולותיהם שלהם בפני גורמים זרים בעזרת כוח המחשבה. בתחומי ממלכותיהם, הם מעונים ללא הפסק על ידי משאלות לבם (לרוב הן הסיבה שהביאה אותם לביצוע הפשעים הנוראים). כוחות האופל מציבים לפניהם את משאלות לבם כמו גזר מול החמור, בידיעה שהם לעולם לא ישיגו אותם. הרצונות של כל אדון אופל נבדלים זה מזה. חלקם רוצים אהבה, אחרים מעוניינים בניצחון מפואר, או שאחר מקנא בכך שהושפל על ידי אויביו או אדון אופל אחר.

לוגו הספרים

עולם המערכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רייבנלופט הוא עולם של אימה גותית, ועל שליטי המבוך המריצים משחק באותו עולם לייצר סצינות רבות הבונות פחד ואימה, המגיעים לשיא במפגש פנים אל פנים עם הרשע המסתורי. בעולם הזה, יש דגש מיוחד למעשים של הדמויות, בעיקר אם מעשים אלו אינם מוסריים, מכיוון שכך הן מסתכנות בנפילה תחת השפעת כוחות האופל, וגם יכולות להפוך בהדרגה ליצורי אופל. ערפילי הקסם של רייבנלופט יכולים להופיע בכל מקום בעולמות ה"מבוכים ודרקונים" ולמשוך את חורשי הרעה לתוך עולם רייבנלופט. המקום היחידי שבו הערפילים אינם יכולים להופיע הוא הפלוגיסטון (הנוזל בין ספירות הבדולח) של עולם הספלג'אמר. הפלוגיסטון חוסם כל מעבר בין ממדים, אבל הערפילים יכולים להופיע בחלל העמוק בתוך כל אחת מספירות הבדולח. יוצא דופן נוסף הם המישורים החיצוניים והפנימיים. לפי כל התאוריות אין כל מניעה מהערפילים להופיע שם, אבל הם מעולם לא הופיעו שם.

כוחות האופל[עריכת קוד מקור | עריכה]

כוחות האופל הם ישויות זדוניות השולטות על ממד הביניים של האימה. טבעם המדויק ומספרם נשמר עמום בכוונה תחילה, על מנת לאפשר פיתוח עלילה לפי המסורת הגותית של בניית הסיפור - בו הגיבורים לעיתים קרובות מוצאים עצמם בנחיתות מספרית ואיכותית לעומת כוחות רשע לא ידועים שמעבר להבנתם.

כוחות האופל משמשים לעיתים קרובות כגורם המניע את העלילה, במיוחד אדוני האופל, השליטים הנראים לעין של רייבנלופט. בעוד שאדוני האופל מענים ומתעללים בשחקנים, באותה מידה אותם אדוני אופל מעונים על ידי כוחות האופל. כמובן, ההבדל הוא ברמת העוצמה – בזמן שרוב הרפתקאות "מבוכים ודרקונים" מתמקדים בניצחון חבורת גיבורים על אדון אופל זה או אחר (ברוח הספר "דרקולה" של בראם סטוקר), הם לא מסוגלים לנצח את כוחות האופל. לעומת זאת, וקנה (אל למחצה ואחד מאדוני האופל) מתכנן לא רק לברוח מרייבנלופט, אלא גם להשמיד את כוחות האופל.

לא כל אדוני האופל מכירים בכוחות האופל. סטראד, למשל, בספר זיכרונותיו מתייחס רק לכוח בשם "מוות", שלועג לו עם קולות של משפחתו וחבריו לשעבר. ולאד דרקוב, אדון האופל של פלקובניה, שפלישותיו הצבאיות נידונות לכישלון מתמיד, מתעלם לחלוטין מכך שהיו גורמים על-אנושיים שגורמות לתבוסותיו החוזרות ונשנות. כוחות האופל מסוגלים גם למניפולציות שאינם קשורות לרשע. על אף שמזימותיהם לרוב אחראיות לסבל של רבים מתושבי רייבנלופט, הם גם משחקים תפקיד של שופטי צדק.

ישנם סיפורים שטוענים כי כוחות האופל הם אחראים לכך שחפים מפשע הצליחו לברוח מרייבנלופט לעולמות קודרים פחות, לאחר ששפטו אותם ומצאו כי הם זכאים לתגמול הולם ומשחררים אותם מממלכת הערפל.

טבעם המדויק של כוחות האופל של רייבנלופט לעולם אינו מוסבר בחומרי המשחק, על אף שכמה מהספרים רומזים על כך. במובן מסוים, כוחות האופל אמורים להישאר אלמוניים נצחיים, מעין קבוצה של רצונות גחמניים ובלתי צפויים שהדמויות לא יכולות להבין את סיבותיהם ומעשיהם.

השראות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רייבנלופט מפורסם בשימוש המקביל של דמויות דמיוניות מספרות האימה, ולעיתים רחוקות, דמויות היסטוריות. דוגמאות: הרוזן סטראד פון זרוביץ' ווְלָאד דְרָאקוֹב, הם מקבילים לדמותו של בראם סטוקר - הרוזן דרקולה, וההשראה ההיסטורית שלו, ולאד טפש.

דוקטור ויקטור מוֹרְדֶנְהַיים והיצור שלו, אדם, מקבילים לדמויות של מרי שלי - דוקטור פרנקנשטיין והיצור שלו.

דוקטור רודולף ואן ריכטן ההירואי, מקביל לאברהם ואן הלסינג.

פרנטיסק מרקוב מקביל לדמות של ה.ג. וולס – דוקטור מורו.

הויסטאני הם ייצוג סטריאוטיפי המבוסס על האופן בו הצוענים הוצגו בסרטי אימה. לויסאטני יש יכולות של קריאת המזל.

סֶר טריסטן איירגארד והצד השני שלו, מלקן, מושפעים בצורה ישירה מ"דוקטור ג'קיל ומר הייד" של רוברט לואיס סטיבנסון.

אדון אופל פחות ידוע בשם מליניו (בובה שקמה לחיים) הוא גרסה אפלה של פינוקיו.

אחת הדמויות המרושעות הידועה בשם שוחט החצות מבוסס על ג'ק המרטש.

שלוש האחיות המכשפות מזכירות את שלוש המכשפות ב"מקבת" של ויליאם שייקספיר

בנוסף לשימוש בעולם ספרות האימה, רייבנלופט משלבת גם דמויות ומאפיינים של עולמות קיימים של "מבוכים ודרקונים".

הלורד סות' - מעולם רומח הדרקון מופיע כאדון אופל ברייבנלופט, כמו גם הליץ' וקנה מעולם גרייהוק וסגנו הקודם והבוגדני- הערפד קאס.

המלך האובד גונדגאל (המורד באזון ה-4) מעולם ממלכות נשכחות גם מופיע, אם כי לא כאדון אופל.

אלו דמויות שכבר ביססו לעצמן תפקיד מוכר בעולם המקור שלהן. לעומת זאת, ישנן דמויות ברייבנלופט שניתן להם סיפור המתאר כי הגיעו מעולם זה או אחר, על אף שזאת הפעם הראשונה שהן מופיעות בחומרי המשחק. לדוגמה, הליץ' אזאלין רקס חובר רטרואקטיבית לעולם גרייהוק.

שיטת המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

משנת 2001, משחק הרייבנלופט מתנהל בשיטת ק20, עם שינויים מסוימים. ישנם גלגולי הצלה חדשים שניתן להשתמש בהם רק בתוך רייבנלופט. פחד, אימה וטירוף הם גלגולי הצלה חדשים בנוסף לגלגולים הקיימים. ישנם גם מקצועות יוקרה חדשים, לחשים וכישרונות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טרייסי היקמן ואשתו לאורה יצרו את הרעיון לרייבנלופט. הוא פורסם לראשונה בשנת 1983 כמודול (משחק הרפתקאה) מוד"מ (מבוכים ודרקונים מורחב) בודד באותו השם. בשנת 1986 יצא מודול ההמשך: רייבנלופט 2: הבית על גבעת הגריפון.

ב-1990 החליטה חברת TSR להפוך את רייבנלופט לעולם מערכה מלא, וסיפקה לו סט של ספרי משחק בשם "ממלכת האימה", שהיה מכונה "הקופסה השחורה". "הקופסה השחורה" זכה ב-1991 בפרס על התצוגה הגרפית הטובה ביותר של משחקי תפקידים.

בנוסף לספרי המשחק, החלה TSR ב-1991 להוציא גם ספרי קריאה שמתרחשים ברייבנלופט. חלק מהספרים נטו להתרכז סביב אדון אופל מסוים, סטראד פון זרוביץ' למשל, זכה להיכלל בארבעה ספרים (שניים מהם נושאים את שמו). חלק מהסופרים נהפכו יותר מאוחר לסופרים מפורסמים בתחום פנטזיית האימה, כמו לאורל ק. המילטון (כותבת סדרת אניטה בלייק), טניה האף ופטרישיה נ. אלרוד.

הגדרות העולם של "הקופסה השחורה" הספיקו להשתנות עוד פעמיים במהלך המהדורה השנייה של "מבוכים ודרקונים" לפני שחברת "מכשפי החוף", שקנו את TSR בשנת 1997, החליטו להפסיק להוציא מוצרים של העולם.

הזיכיון על רייבנלופט נמסר לחברת משחקי ארטאוס לגרסאות 3.0 ו-3.5 של "מבוכים ודרקונים", כאשר חברת White wolf משמשת כמפיצה. הגדרות העולם שפורסמו על ידי White wolf כללו כמה שינויים, בעיקר בגלל זכויות קניין של "מכשפי החוף", הנגיד סות', לדוגמה, שנוצר עבור הגדרות משחק של עולם המשחק רומח הדרקון נעלם (במקומו מופיע יצור אימה הידוע בשם אביר המוות), הפנתיאון של האלים של "מבוכים ודרקונים" הוחלף בשמות מיוחדים לרייבנלופט (למשל ביין מכונה בשם מפיץ החוק).

ב-15 באוגוסט 2005, הזיכיון של רייבנלופט חזר לידי "מכשפי החוף", ובאוקטובר 2006 הם שיחררו את ספר ההרפתקה הענקי "משלחת לטירת רייבנלופט", גרסה מחודשת של ההרפתקה המקורית מהגרסה הראשונה שעברה התאמות למבוכים ודרקונים גרסה 3.5. הספר "משלחת לטירת רייבנלופט" הוא תוספת לכל עולם מו"ד שהוא. הספר שונה לחלוטין ממוצרי רייבנלופט של ארטאוס.

מדריך המישורים המהווה חלק מהתוספות לגרסה 4 של "מבוכים ודרקונים" מציין כי בעולם של גרסה 4 ממלכות הפחד (כולל רייבנלופט) ממוקמות בתוך ממד צלמוות, עולם מקבילי של מוות ואפלה המשיק לעולם בני התמותה.

רשימת ספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלו הספרים שנכתבו על עולם רייבנלופט :

 • לב חצות (דצמבר 1992) על ידי ג. רוברט קינג, תורגם על ידי בועז וייס בהוצאת מיצוב ב-1993
 • קרנבל הפחד (יולי 1993) על ידי ג. רוברט קינג, תורגם על ידי בועז וייס בהוצאת מיצוב ב-1993
 • מורדנהיים (מאי 1994) על ידי צ'ט ויליאמסון
 • סיפורי רייבנלופט (המהווה אתנולוגיה של סיפורים קצרים ויצא בספטמבר 1994) נערך על ידי בריאן תומסן
 • מגדל האבדון (נובמבר 1994) על ידי מארק אנתוני
 • ברונית הדמים (מרץ 1995) על ידי אליין ברגסטורם
 • מותו של אדון אופל (יוני 1995) על ידי לאורל ק. המילטון
 • מלומד הריקבון (דצמבר 1995) על ידי טניה האף
 • מלך המתים (מרץ 1996) על ידי ג'ין דוויס
 • לישון עם האויב (ספטמבר 1996) על ידי אנדריאה קרדרלה
 • שליט עיר המתים (נובמבר 1997) על ידי ג'ין דוויס
 • נצר הצללים (מרץ 1998) על ידי קארי א. בבריס וויליאם קונורס
 • עצמות רקיע (הברית) (ספטמבר 2008) על ידי סמנת'ה הנדרסון
 • חצר מיתרס (הברית) (נובמבר 2008) על ידי דיוויד א. פייג'

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]