ריכוזיות כלכלית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: חסר מקורות, ניסוח עילג, ללא תוכן מקצועי.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: חסר מקורות, ניסוח עילג, ללא תוכן מקצועי.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.

ריכוזיות כלכלית היא המידה בה נתח שוק נמצא בידיים מועטות. את רמת הריכוזיות הכלכלית במשק ניתן לבחון לפי ענפים או לפי המשק כולו.

ריכוזיות בענף בודד[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבנה שוק שבו נתח ניכר מהפעילות בענף משקי נשלט על ידי מספר קטן של חברות. תופעת הריכוזיות בענפים בודדים נגרמת לעיתים כתוצאה מרכישות ומיזוגים בשוק. לרוב, כאשר חל מצב של ריכוזיות בענף מסוים, יתרון הגודל המביא להפחתת עלויות הייצור לא בא לידי ביטוי בהורדת מחירים אלא מביא לצמצום התחרותיות ולהגדלת הרווחים של החברות כיוון שכל ספק בשוק מודע לצעדיהם של הספקים האחרים ולוקח בחשבון את צעדיהם הסבירים של שאר השחקנים בשוק.

ריכוזיות במשק[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבנה שוק שבו נתח ניכר מהשוק נשלט על ידי מספר קטן של קבוצות עסקים, לרוב חברות החזקות שנשלטות בידי יחידים או משפחות. תופעה זו רווחת במיוחד במדינות מתפתחות.

ריכוזיות במדינות שונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי בדיקה של האקונומיסט, שבחן את נתוני מפקד הכלכלה האמריקאי משנת 2007 ועד לשנת 2016, מתוך 893 ענפים שנבדקו במשק האמריקאי, כשני-שלישים נהפכו לריכוזיים יותר[1].

ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – הריכוזיות במשק הישראלי

על פי נתוני דו"ח הבנק העולמי, שפורסם בשנת 2009, עולה כי 12.0% משווי השוק הישראלי מוחזק בידי פירמידות שליטה (מקום 17 מבין 45 המדינות שנבדקו) ו-23.3% משווי השוק הישראלי מוחזקים בידי חברות החזקה (מקום 20 מבין 45 המדינות שנבדקו)[2].

באוקטובר 2010, הקימה ממשלת ישראל את הוועדה להגברת התחרותיות במשק (שכונתה גם ועדת הריכוזיות) כדי לבדוק את הנושא לעומק ולגבש פתרונות כיצד להתמודד עם בעיית הריכוזיות במשק[3][4]. הוועדה הגישה את המלצותיה הסופיות בפברואר 2012 ובעקבות המלצתה חוקק בשנת 2013 חוק לקידום התחרות ולצמצום הריכוזיות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתר למנויים בלבד גיא רולניק, חדשנות במדיניות הציבורית - חוזרים אל תפקיד הכוח במדיניות הכלכלית, באתר TheMarker‏, 11 באוגוסט 2017

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אתר למנויים בלבד סיון קלינגבייל, הגיע הזמן לנפץ את האשליה: מה שלא ידעתם כשהחלטתם לקנות כרטיס טיסה - ופתחתם מסך של גלישה נסתרת, באתר TheMarker‏, 8 בנובמבר 2019
  2. ^ Pyramids: Empirical Evidence on the Costs and Benefits of Family Business Groups around the World (עמ' 49), הבנק העולמי
  3. ^ אלה לוי-וינריב, ‏עו"ד דוד תדמור: "אין בעיה קריטית של ריכוזיות במשק", באתר גלובס, 6 באוקטובר 2010
  4. ^ [www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3413906,00.html אי.די.בי: "אין בעיה אמיתית של ריכוזיות בישראל"], באתר כלכליסט
ערך זה הוא קצרמר בנושא כלכלה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.