ריצ'רד ויליאמסון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
וילאמסון ב-1991

ריצ'רד נלסון ויליאמסוןאנגלית: Richard Nelson Williamson‏ נולד ב-8 במרץ 1940) הוא בישוף קתולי בריטי מכחיש שואה השייך לפלג שמרני-קיצוני שלה, חסיד לשעבר של מרסל לפבר. בשנת 1988 נודה מהכנסייה הקתולית על ידי האפיפיור יוחנן פאולוס השני, לאחר שנמשח לבישוף על ידי לפבר בניגוד לדעת הותיקן יחד עם שלושה מעמיתיו. הארבעה הוחזרו לשורות הכנסייה ב-1 בינואר 2009 על ידי האפיפיור בנדיקטוס השישה עשר, דבר שעורר זעם רב כנגד האפיפיור, שטען שלא היה מודע להכחשת השואה של ויליאמסון, ועורר גם מבוכה בוותיקן, שאסר עליו לקיים טקסים. ויליאמסון הורשע ב-2010 בגרמניה בגין הכחשת השואה (ערעורו נדחה בינואר 2013).

תולדות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

וליאמסון נולד למשפחה אנגליקנית. אביו היה בריטי ואמו אמריקאית. בשנת 1971 עבר להיות קתולי ונרשם לסמינר הכמורה של מרסל לפבר באנקונה (Écône) שבשווייץ. לפבר יצא נגד ההחלטות הליברליות מדי והמודרניסטיות מדי, לטענתו, של ועידת הוותיקן השנייה שקראה לפתיחות ואף חננה את היהודים מחטא רצח ישוע וקרא לשוב לקתוליות המסורתית. ויליאמסון היה לאחר מבכירי התלמידים במוסד וראשוני המצטרפים ל"אגודת הקדוש פיוס העשירי", שהנהיג לפבר. ב-1976 משח אותו לפבר לכומר, בניגוד לסמכותו וב-1988 משח אותו יחד עם שלושה כמרים אחרים, לבישוף, בניגוד לסמכותו ולאחר התראה של מועצת הבישופים של הקוריה הרומאית שפעולה כזו תביא לנידוי אוטומטי של כל המעורבים. ב-2 ביולי 1988 הוציא האפיפיור יוחנן פאולוס השני את הצו Ecclesia Dei (כנסיית האלוהים) המפציר בלפבר ואנשיו לחזור לחיק הוותיקן ומנדה אותם מן הכנסייה אם יסרבו[1].

בין השנים 19832003 כיהן ויליאמסון כבישוף בווינונה, מינסוטה, לאחר מכן היכן כרקטור סמינר לכמרים בלה-רחה (La Reja), ארגנטינה.

בינואר 2009 ביטל האפיפיור בנדיקטוס השישה עשר את נידוי ארבעת הבישופים, צעד שגרר ביקורת עזה, בעיקר עקב ביטול הנידוי של ריצ'רד ויליאמסון[2][3]. מיד לאחר הסרת הנידוי, עלו על פני השטח התבטאויות אנטישמיות חריפות והכחשת השואה של ויליאמסון. בריאיון ששודר בטלוויזיה השוודית שב וטען שלא היו תאי גזים, שאף יהודי לא נרצח בגז במלחמת העולם השנייה ורק 300-200 אלף יהודים מתו במחנות הריכוז, ממחלות. דבריו עוררו ביקורת רבה בכנסייה הקתולית, אולם האפיפיור נמנע מלהגיב להם ולא חזר בו מביטול נידויו של ויליאמסון. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל דרשה מהאפיפיור הבהרות וטענה כי החלטת הוותיקן "יוצרת רושם שהכחשת השואה אפשרית". דובר האפיפיור סיפק לבסוף את ההבהרות כפי שדרשה.[4] הוותיקן התנער ממנו לאחר גלי הביקורת ומשפט נגדו נפתח בגרמניה. ויליאמסון גורש מארגנטינה ושב לבריטניה. גם "אגודת הקדוש פיוס העשירי", בראשה עמד, התנערה ממנו כמי שמכתים אותה באנטישמיות בוטה, והדיחה אותו משורותיה.

הכחשת השואה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויליאמסון הוא דובר של התזה לפיה השואה לא התקיימה והינה פרי של תעמולה יהודית לצרכים יהודיים. כך למשל, הוא כופר בקיומה של השמדה שיטתית וטוען שלא ייתכן להשמיד מיליוני בני אדם, אלא לכל היותר מספר קטן של מאות-אלפים ולפיכך שהמספרים לגבי שישה מיליונים הם הפרזה דמיונית[5][6].

באחת מדרשותיו אמר: "לא נרצחו שם (באושוויץ) יהודים בגז. הכל שקרים, שקרים, שקרים. היהודים המציאו את השואה כדי שיוכלו לגרום לכך שנכרע על ברכינו ונאשר את מדינתם החדשה - ישראל".[4]

בנובמבר 2008 העניק ראיון נרחב לתחנת טלוויזיה שוודית בה טען כנגד קיומם של תאי הגזים, כיוון שטכנית המתה של כמויות בני אדם בהם אינה סבירה. כן טען שהשמדת היהודים, אם התקיימה כזו בשולי הכיבוש הגרמני, לא הייתה מדיניות מכוונת של השלטון[דרוש מקור].

אנטישמיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעבר להתבטאויות בגין הכחשת השואה, יש לויליאמסון התבטאויות ודעות אנטישמיות מובהקות, בהן אמונה באמיתות הפרוטוקולים של זקני ציון[7]. הוא טען שמקור השחיתות בכנסייה הקתולית הוא במזימות של יהודים ובונים חופשיים, שהם אף העומדים מאחורי החלטות ועידת הוותיקן השנייה והאפיפיורים המתונים והליברלים, אותם הוא מכנה (ולפבר לפניו) "אנטי-אפיפיורים"[8].

כהתגוננות מפני האשמתו באנטישמיות, טען ויליאמסון כי "כיום הבעת ביקורת על ישראל מתייגת אותך כאנטישמי, אינני אנטישמי, אני פועל רק נגד אויביו של ישוע"[9].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ריצ'רד ויליאמסון בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ A Canonical History of the Lefebvrite Schism
  2. ^ Pope lifts excommunications of Lefebvrite bishops, שירות הידיעות הקתולי, 27 בינואר 2009
  3. ^ אמיר שילה, למה פרש האפיפיור? בין תככי הוותיקן לזהות היורש, חדשות וואלה! 11 בפברואר 2013
  4. ^ 4.0 4.1 אלדד בק, הקנצלרית: מרקל, ישראל והיהודים, עמ' 322.
  5. ^ "Pope to cancel excommunication of rebel bishops". Telegraph.co.uk (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-23 במאי 2017. 
  6. ^ Walker, Peter (25 בפברואר 2009). "Profile: Richard Williamson". The Guardian (באנגלית). ISSN 0261-3077. בדיקה אחרונה ב-23 במאי 2017. 
  7. ^ Lefebvrists face crisis as bishop is exposed as ‘dangerous’ anti-Semite
  8. ^ Bishop Richard Williamson of the Society of the SSPX says John Paul II was a “good man” and that he doesn’t have the same religion as his “Pope” 27 במאי 2005
  9. ^ ראיון לדר שפיגל, 9 בפברואר 2009