רצח אסף שטיירמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רצח אסף שטיירמן התרחש ב-4 בדצמבר 1996 בחורשת אוסישקין על גבול כפר סבא - הוד השרון. הרצח נותר בלתי מפוענח במשך ארבע שנים, עד שבדצמבר 2000 פנתה אשתו של הרוצח למשטרה והתלוננה כי תקף אותה, ובנוסף סיפרה, כי לאחר נישואיהם התוודה בפניה על רצח שביצע. בעלה, רעי חורב, נעצר והודה במעשה. הרצח בוצע על ידו, בנוכחותן של סיגלית חיימוביץ, שגם סייעה לו במעשה, וליהי גלוזמן. גילוי פרטי המעשה עורר סערה ציבורית, מכיוון שמדובר היה ברצח ללא מניע וללא סיבה הגיונית, על ידי צעירים "בני טובים".

מדברי השופטים בפסק הדין:

היה זה רצח לשם רצח. מעשה רשעות אכזרי ונתעב לשמו. ללא מניע. ללא זיק של היגיון. ללא קינטור. ללא כל סיבה נראית לעין. ללא רגש של חמלה, וללא היסוס של חרטה. ככה סתם, בערבו של יום, בשכונה פסטורלית של עיר, כנגד מי שחצה באקראי את דרכם של הנאשמים באותה עת.

פרטי המעשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-4 בדצמבר 1996 סמוך לשעה שמונה בערב, ישבו שלושת המשתתפים ברצח במרפסת דירת הוריה של חיימוביץ', ברחוב ארלוזורוב בכפר סבא, ועישנו מריחואנה. באותה עת, עבר אסף שטיירמן בן ה-18 ברחוב. ייתכן שהוא העיר דבר מה כלפי רעי חורב משהבחין בו. השלושה, שהכירו אותו היכרות שטחית, החליטו להרגו. הם יצאו לכיוון החורשה הסמוכה, חמושים בפגיונות, והציעו לשטיירמן להצטרף אליהם לעישון מריחואנה בחורשה. הוא נעתר להצעה והתלווה אליהם. דקות מספר אחרי שהגיעו לחורשה, תקף חורב את שטיירמן ורצח אותו באמצעות דקירות פגיון, מכות אבן, וחניקה. חיימוביץ' סייעה לרצח כשהתקיפה את הקורבן באגרופיה, ונתנה לחורב את האבן שבאמצעותה הכה את שטיירמן. גלוזמן טענה כי לא השתתפה באופן פעיל במעשה. בשלב מסוים היא קראה לחורב ולחיימוביץ' להפסיק, וכשלא נענו לה הסתלקה מהמקום והלכה לביתה, מבלי לספר על הרצח לאיש.

החקירה והפענוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר חשודים נעצרו אחרי הרצח על ידי המשטרה.[1] הם נעצרו מספר פעמים, אולם לא נמצאו די ראיות על מנת להרשיעם. כיום ידוע שלחשודים אלו לא היה שום קשר לרצח.

בשנת 2000 פוענח הרצח, בעקבות עדותה של סנדרין בר דוד, אשתו של רעי חורב, שבאה להתלונן על תקיפה מצד בעלה, וסיפרה גם כי התוודה בפניה על הרצח שביצע. חורב נעצר והודה. גלוזמן קיבלה מעמד של עדת מדינה והעידה כנגד שני שותפיה למעשה. בשנת 2001 נידון חורב בבית המשפט המחוזי בתל אביב למאסר עולם, ובשנת 2002 נידונה חיימוביץ' ל-24 שנות מאסר. עונשים אלה ניתנו אף על פי שהרוצחים היו קטינים (בני 17 וחצי) בעת ביצוע המעשה. ערעורם של השניים נגד פסק דינם, בתואנה כי העונש המרבי שניתן היה להטיל עליהם הוא 20 שנות מאסר בשל גילם בעת ביצוע הרצח, נדחה על ידי שופטי בית המשפט העליון.

על שחרורה של ליהי גלוזמן והצבתה במעמד של עד מדינה נמתחה ביקורת ציבורית. היא זכתה למעמד זה היות שלא ניתן להרשיע בישראל על סמך הודאה בלבד, ולא היו קיימות כל ראיות, מלבד ההודאה, נגד חורב וחיימוביץ'.[2]

בשנת 2004 שודר בערוץ 8 הסרט התיעודי "רצח ללא מניע", בבימויה של נילי טל, אודות הרצח. לאחר תום תקופת הזיכיון סירבה טל למכור שוב את זכויות השידור וגנזה את הסרט.[3]

בשנת 2008 יצא הסרט העלילתי הקצר "חורבה" בבימויו של עמיר מנור, המבוסס על הפרשה, בהשתתפותם של מיכאל אלוני, דאנה איבגי ואפרת אביב. פסקול הסרט נכתב על ידי ברי סחרוף. הסרט הוקרן מסחרית באולמות האוזן השלישית ובסינמטקים ברחבי הארץ, וזכה לביקורות אוהדות על ידי מבקרי הקולנוע.

בשנת 2017 פרסמה הסופרת ג'וליה פרמנטו את הרומן "כפר סבא 2000" אשר נכתב בהשראת פרשת הרצח והסערה הציבורית שהתעוררה עם פענוחה ב-2000 בכפר-סבא ומחוצה לה. דרך עיניהם של שני מתבגרים דפני אנג׳ל ודוד אלתר הספר מבקש ללכוד את האלימות המבעבעת מתחת לפני השטח בעיר. הספר זיכה את הסופרת בפרס שרת התרבות בתחומי היצירה הספרותית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קואורדינטות: 32°09′59″N 34°54′11″E / 32.166388888889°N 34.903055555556°E / 32.166388888889; 34.903055555556