שיחה:חומר אפל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אני ממליץ לכם[עריכת קוד מקור]

מאוד לקרוא את המאמר על החומר האפל באתר סינטפיק אמריקן, שיש כאן קישור אליו, כי הוא מציג את תאורית דינ"ם- דינמיקה ניוטונית מתוקנת, ומסביר הרבה מאוד בנושא. אם אני מפרש נכון אז נראה לי שיש גם בויקיפדיה האנגלית הסבר די מעמיק בערך בשם Modified Newtonian dynamics. ערן

מדובר בתורה יפה מאוד שפותרת מספר בעיות באופן אלגנטי למדי. גם אני מצטרף להמלצה. המתמטיקה שנדרשת להעברת המאמר היא ממש לא מסובכת ומתאימה גם לבעלי רקע תיכוני של 4-5 יחידות. MathKnight 15:37, 1 יוני 2005 (UTC)

קיימת תגלית נוספת שמאשרת את קיומו של החומר האפל: המאמר, מתוך אתר "הידען". GGTM 19:43, 29 דצמבר 2005 (UTC)GGTM

מטופש[עריכת קוד מקור]

אין "תגליות" לגילוי חומר אפל ,אם מעצם הגדרתו הוא לא מבצע אינראקצייה על חומרים אחרים מלבד כבידה. זה נשמע כמו תאוטולוגיה מדעית מהסוג המטופש יותר. נכון עלכשיו התיאוריות המדעיות הרלוונטיות לא מסבירות 95% מהיקום הנצפה. משהו מאוד מאוד שגוי בהן אם כך. כדי "לתקן" בצורה מלאכותית את היקום הנצפה לתיאוריות הקיימות(שגיאה היסטורית נפוצה לפני המודל ההליוצנטרי..) באה לה טענה שיש משהו שאין לו טעם ואין לו ריח ושהדבר היחיד שהוא כן עושה זה להיות 95%(!!) מהחומר ביקום כולו ,כדי שהתיאוריה תעבוד.

מבחינת הפילוספיה של המדע זו שגיאה איומה ..אתם צריכים לציין זאת.

הניסוח "לא מבצע אינטרקציה מלבד כבידה" הוא מוזר ביותר. כבידה היא האינטרקציה היחידה שאפשר להרגיש בהשפעות שלה על-פני מרחקים גדולים (כאשר החומר אינו מרוכז מספיק לאינטרקציות גרעיניות). מה דעתך על "אין הוכחות לקיומו של מגדל אייפל, מלבד תמונות, מסמכים ועדויות של אנשים שראו אותו"? עוזי ו. 22:41, 29 ינואר 2006 (UTC)

תקנו אותי אם אני טועה, אבל האין נובע מהמשפט להלן שלאנרגיה יש מסה?[עריכת קוד מקור]

"על-פי התאוריה המקובלת, החומר האפל מרכיב יחד עם האנרגיה האפלה כ-96% מן המסה של היקום."

או שאולי יש ואני לא מעודכן? *מרים גבה*

לא, משום שטבעה של האנרגיה האפילה לא נתבררה דיה כדי לענות על שאלה זו. חגי אדלר ~ כמה קישורים שבורים תיקנת היום? 23:18, 1 בנובמבר 2007 (IST)

הסבר אפשרי לחומר האפל[עריכת קוד מקור]

ההסבר קצת מורכב. היקום שלנו הוא מעיין מחזורי שהיה פעם חור שחור עם חזרה בזמן , מה קורה , כוח המשיכה שאותו צריך להבין הוא תמונת החזרה בזמן לאחר דחייה של חלקיקים הנושאים את הכוח .אנו רואים את ההשפעה של חוסר המיקריות בקצוות ששם יש יותר - שינוי כיווניות הזמן ולכן דחיפה רבה של כוח "המשיכה". תודה לכל התיחסות בדף השיחה שלי . בכבוד --מים נושפים - שיחה 07:32, 25 במרץ 2008 (IST)

מה הסימוכין להסבר זה? חגי אדלרשיחהתבניות מידע בערכים מחכות לך! • י"ח באדר ב' ה'תשס"ח • 16:05, 25 במרץ 2008 (IST)
יש תאוריות שהיקום היה חור שחור ,יש תאוריות שיש שמה חזרה בזמן , אם זה מחזורי - שיך לתאוריה על יקום מחזורי , ויש תאוריות שכוח המשיכה משתנה בעיקר במקומות רחוקים . אם מחברים את הכל - זה מה שיוצא . תודה מראש --מים נושפים - שיחה 09:15, 27 במרץ 2008 (IST)
חוזר, מה הסימוכין להסבר זה? חגי אדלרשיחהתבניות מידע בערכים מחכות לך! • כ' באדר ב' ה'תשס"ח • 09:54, 27 במרץ 2008 (IST)
נתתי 4 תאוריות ,מה חסר לך . תודה מראש --מים נושפים - שיחה 10:10, 27 במרץ 2008 (IST)
אין שום סימוכין, זה סתם עירוב של ניים דרופינג עם קשקשת. מים נושפים, חדל להטריד את ויקיפדיה בדיונים עקרים בנושאי חזרה בזמן, בכל דף שיחה אפשרי. ‏odedee שיחה 10:13, 27 במרץ 2008 (IST)
בעני השלב האחרון של שינוי כיווניות ודחיפה הוא הוכחה לשאר . תודה מראש .--מים נושפים - שיחה 08:39, 1 במאי 2008 (IDT)
תוספת קטנה לשינוי כיווניות ודחיפה בקצוות , אפשר לראות שבתחום המרחק השואף לאפס לא קימת משיכה אין סופית לפי משוואות כוח המשיכה ולכן אפשר לזהות שם התחלה של דחיפה 87.68.58.209 22:09, 12 בפברואר 2010 (IST)
בקשר לניים דרופינג , התאוריות עם כל הכבוד מה שכותבים עליהם - הרבה זה שטויות ולכן צריך לקחת את העיקר , לדוגמא זה שהיקום הוא חור שחור , אפשר להבין אותו ממבט על חורים שחורים מבחוץ , וכל מה שלא תואם - טעות הוא . לכן לא צריך לספר את כל גרסאות התאוריות , מספיק לקחת את העיקר בקיצור - "ניים דרופינג" . תודה מראש לכל התיחסות .--מים נושפים - שיחה 20:30, 25 במאי 2008 (IDT)
לצערי, בדיקה קצרה מראה שבימים אלו מלאה שנה תמימה מאז הפעם האחרונה שבה ביצעת עריכה כלשהי במרחב הערכים. למרבה הצער, באותה השנה דווקא כתבת בלא מעט דפי שיחה, והצער רב עוד יותר כשרואים את רמת הדברים שנכתבו. אבקש שוב - חדל להטריד. ‏odedee שיחה 15:57, 13 ביולי 2008 (IDT)

שאלה[עריכת קוד מקור]

אני חדש כאן ואני לא מבין... האם אין אפשרות פשוטה שכל המסה החסרה (שאנו מגדירים כארגייה וכמסה אפלה) היא בעצם המסה והאנרגיה של כלל החורים השחורים בגלקסיה? (עם דגש על הקוואזרים) כי הרי "האבל" לא היה יכול לראות חורים שחורים אלו בתצפית שלו... אשמח להסבר! תודה

לא. ככתוב בערכים, עדיין לא עמדו על טיבם של חומרים אלה. לא ניתן לראות חורים שחורים אך ניתן ל"הרגיש" אותם על ידי המסה שהם מייצרים, והם לא מסבירים את המסה החסרה. חגי אדלרשיחהל-71 ערי מיליונים אין עדיין ערך. קחו אחת! • כ"ה באייר ה'תשס"ט • 01:04, 19 במאי 2009 (IDT)

האם ניתן להסיק מכך שמסת החורים השחורים היא חלק מהמסה "הרגילה" (כוכבים וכו')? בנוסף, האם לתורת המייתרים אין פתרון בנוגע לבעיית המסה החסרה? (שלא קשורה בקבוע קוסמולוגי כמו "חומר אפל")?

כן, ולא יודע. חגי אדלרשיחהל-71 ערי מיליונים אין עדיין ערך. קחו אחת! • כ"ו באייר ה'תשס"ט • 23:49, 19 במאי 2009 (IDT)

לא ברור[עריכת קוד מקור]

כתוב בהקשר לקרינה אלקטרומגנטית (פסקה ראשונה) שהחומר האפל "לא פולט, לא בולע ולא משקף אותה". נראה לי מוזר... זה לא מכסה את כל האפשרויות?

שינו את זה, אבל למרות זאת אענה. החומר האפל פשוט משאיר את הקרינה האלקטרומגנטית כמו שהיא (משקף זה כמו מראה). -- רועי.ס - שיחה 19:21, 26 בדצמבר 2014 (IST)

עדויות לקיום חומר אפל[עריכת קוד מקור]

עד כה, לא היתה שום הוכחה לקיומו של חומר אפל, אבל כעת, אומרים מדענים במאיץ החלקיקים האירופי, התגלו ראיות ראשונות לקיומו, בעזרת גלאי חלקיקים משוכלל, (AMS (Alpha Magnetic Spectrometer, שהותקן לפני כשנתיים בתחנת החלל הבין-לאומית. 79.181.54.128 23:29, 13 באפריל 2013 (IDT)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 09:39, 17 ביוני 2013 (IDT)

הערך זקוק למתיחת פנים רצינית[עריכת קוד מקור]

בערך חסר מידע רב, ויש התמקדות בתיאוריות מיושנות ללא התייחסות לתיאוריות הנוכחיות (למשל, MACHO לעומת WIMP). אשמח אם מישהו יוכל להוסיף תבנית שכתוב, היות ואני לא בטוח האם צריך ותק מסוים כדי להוסיף אחת. אני מקווה להגיע לשכתב את הערך בעצמי, אבל זה עלול לקחת זמן היות ואני עובר כרגע על ערכים אחרים, וזה דבר שמצריך הרבה עבודה כדי להכיל את הכל בצורה מדויקת ומנוסחת בצורה ברורה. --עמך ישראל - שיחה 20:02, 4 בפברואר 2014 (IST)

אין צורך בוותק עבור הוספת תבנית שכתוב, בייחוד כאשר התבנית מנומקת היטב בדף השיחה. אעדיף אם תוסיף את התבנית בעצמך, כדי שמי שמציץ בהיסטוריה יוכל לראות מי באמת הניח את התבנית (או כמו שאומרים אצלנו בכפר - "אין שליח לדבר עבירה"). קיפודנחש 20:30, 4 בפברואר 2014 (IST)

תודה, אעשה זאת כעת. --עמך ישראל - שיחה 01:52, 5 בפברואר 2014 (IST)

האם החומר האפל הוא רק יציר מצוקה מדעית ? מחשבה ראשונה[עריכת קוד מקור]

אם החומר האפל מפוזר באופן אחיד ביקום, השפעתו צריכה לחול בכל מקום ובודאי גם סביבנו. מוזר שאין לכך עדויות, למרות שהשפעתו ניכרת בחישובי "המסה החסרה" ביקום. אם החומר האפל נמצא אי שם במרחבי היקום ולא לידנו, פרושו של דבר שהפיזור שלו אינו אחיד. נניח שישנם ריכוזי חומר אפל בדחיסויות שונות. ידוע לנו שמהירות האור משתנה במעבר בתווך חומרי בהתאם לצפיפות התווך. אם כך, יש להניח שהאור ביקום, כולל האור הראשוני של הבריאה, שינה ומשנה את מהירותו בתנועתו אלינו (לא רק אלינו, כמובן). יתכן אפוא שחישובי המרחקים המבוססים על מהירות אור אחידה בריק, מוטים כלפי מעלה ואולי בצורה ניכרת. נפש יחד - שיחה 08:58, 24 ביוני 2014 (IDT)

הוא חומר היפותטי, שעצם קיומו שנוי במחלוקת, Nachum - שיחה 12:11, 24 ביוני 2014 (IDT)

משוב מ-18 באוקטובר 2014[עריכת קוד מקור]

לי יש דעה שונה על המסה והאנרגיה האפלות ביקום: 1)-בגלקסיות אליפטיות כמו שלנו יש זרועות זוהרות באור נראה וחללים אפלים ביניהן שמעידות על גלקסיה זקנה, כי יש בה כוכבים מתים רבים שאינם פולטים אור נראה ולכן זו המסה האפלה. 2)-גלקסיה אליפטית זוהרת כולה באור נראה, כי היא גלקסיה צעירה שאין בה כוכבים מתים ולכן אין בה גם מסה אפלה. 3)-כל היקום כולו מלא באנרגיה שנפלטה בזמן המפץ הגדול ומן הכוכבים הפעילים עד הלום, שמסתובבת בחלל החיצון והולכת ומצטברת, כי הגלקסיות מתרחקות זו מזו מאז המפץ הגדול בתוך אופק האֵרועים היקומי (UNIVERSAL EVENT'S HORIZONׂ) ולכן אינה מסוגלת להתפזר בחלל החיצון שמחוץ ליקום שלנו. זו הסיבה שהיקום שלנו הולך ומתחמם יותר ויותר עם חלוף הזמן. 4)-שום דבר אינו מסוגל להתקיים בתוך חור שחור קטן ומרוכז, פרט לאנרגיה. ברם, בתוך אופק הארועים הענקי של החור השחור היקומי, המסה מסוגלת להתקיים זמן מוגבל אך די ארוך, כדי לאפשר את היצירה המסובכת של כוכבים, גלקסיות, 92 היסודות והחיים, עיצובם ותמיכתם, ולבסוף פֵרוקם ומיחזורם באחרית הזמן בהתאמה מלאה עם חוק האנטרופּיה הפיזיקלי והחוק לשימור ומיחזור המסה והאנגיה.

  79.177.14.151 11:53, 18 באוקטובר 2014 (IDT)

ואולי לא?[עריכת קוד מקור]

שם הפסקה דורש שינו, לפחות לדעתי. איך יהיה נכון לקרוא לפסקה? (שימנשמע?) מה, אין? 21:26, 16 בינואר 2016 (IST)

שיניתי. דוד שי - שיחה 21:52, 16 בינואר 2016 (IST)

חומר אפל[עריכת קוד מקור]

מי שקוראה את זה את חומר אפל יראה את הסידרה של זה סידרה אחת הטובות 213.151.59.127 16:08, 23 באפריל 2017 (IDT)

"החומר האפל" - רומן מאת ענר שלו[עריכת קוד מקור]

ממליץ לבטל את ההפניה מהערך שכותרתו עם הא הידיעה, החומר האפל, וליצור פירושונים: ספרי חומריו האפלים, החומר האפל של שלו, סדרת הטלוויזיה חומר אפל, ועוד.