חומריו האפלים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: התייחסות שגויה של "מוען-נמען" וכתיבה סובייקטיבית של מעריצים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

חומריו האפליםאנגלית: His Dark Materials) היא טרילוגיית ספרי פנטזיה שכתב פיליפ פולמן. הטרילוגיה יצאה לאור באנגליה בשנים 1995-2000 וכוללת את המצפן הזהוב (The Golden Compass; נקרא במקור Northern Lights ואף יצא בעברית במהדורה הראשונה בשם "אורות צפוניים"), הסכין המעודן (The Subtle Knife) ומשקפת הענבר (The Amber Spyglass).

הסדרה עוקבת אחרי שני ילדים, ליירה ו-וויל, במסעם בכמה יקומים מקבילים ומאזכרת רעיונות מתחומי נושאים כמו פיזיקה, פילוסופיה ותאולוגיה. בהוצאה לאור של הטרילוגיה האנגלית ייעדו את הספרים לנוער, אך פולמן תיכנן בכתיבתו לדבר למבוגרים. בעותקים צפון אמריקאיים של משקפת הענבר צונזרו פסקאות העוסקות בניצני מיניותה של ליירה.

פולמן פרסם עוד שני ספרים קצרים הקשורים לטרילוגיית חומריו האפלים: אוקספורד של ליירה (Lyra's Oxford; פורסם ב-2003) והיה היה בצפון (Once Upon a Time in the North; פורסם ב-2008). ב-2017 יצא ספר נוסף לסדרה בשם ספר האבק (The Book of Dust).

תיאור העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עטיפת "המצפן הזהוב" - הספר הראשון בטרילוגיית 'חומריו האפלים'. מימין לשמאל: יוריק בירנסון, ליירה ופנטלימון, סרפינה פקלה

ספרי העלילה מתרחשים במספר עולמות מקבילים, רעיון שאותו שואב פולמן מתאוריית היקומים המקבילים. העולם שבו מתרחשת עלילת הספר הראשון ונותר בעל חשיבות גם בספרים האחרים - הוא עולם שדומה לכדור הארץ, אך ההיסטוריה התפתחה בו בצורה שונה: שליטתה של הדת הממסדית באוכלוסייה רק התחזקה, ולא נחלשה, בעידן ההשכלה. כתוצאה מכך מספר דברים נקראים בשם שונה מאשר בעולם שלנו (מדען הוא "תאולוג ניסויי" ואילו חשמל הוא "זרם עמברי", למשל), והאקלים הפוליטי-מדיני שונה. עולם זה נחות מבחינה טכנולוגית יחסית לעולם שלנו ובו למשל כלי הטיס המתקדמים הם כדורים פורחים וצפלינים.

כמו כן, בעולם זה ישנם מספר דברים שחורגים מהמציאות המוכרת של עולמנו:

 • לכל אדם יש "דמון" המייצג את רוחו של האדם.
 • ישנן מכשפות, המסוגלות לעוף ומאריכות ימים יותר מבני תמותה רגילים. המכשפות מסוגלות להתרחק מהדמונים שלהן מרחק רב בזכות מעשה שהן עושות כשהן מתבגרות - חציית ישימון פראי אשר בו דמונים לא מסוגלים לחיות. הדמונים נותרים מאחור ולאחר מכן הם מסוגלים להתנתק אך עדיין מהווים ישות אחת.
 • ישנם דובי לחימה משוריינים, המסוגלים לדבר, בעלי תבונה וכישורי לחימה יוצאי דופן. לדובים אין דמונים.
 • ישנם עופות בשם "מבעיתני צוקים" התוקפים יצורים חיים.

עולם נוסף הוא העולם של וויל, שמקביל לעולם המודרני שלנו. עולם שלישי הוא עולם שהוא מעין צומת דרכים בין הרבה עולמות בשם צ'יטגטסה, ובו ישנם יצורים שקופים בשם 'רפאים' שזוללים דמונים של אנשים בוגרים. עולם זה דומה לעולם שלנו ומתקדם מבחינה טכנולוגית. עולם רביעי הוא עולם יחסית שקט, עולמם של ה"מולפה" - יצורים תבוניים בעלי חדק ובעלי חוש הומור שנעים על גבי גלגלים. עוד עולם הוא עולם חסר חיים תבוניים שלורד עזריאל מקים בו את הבסיס שלו למלחמה בסמכות. מלבד זאת הדמויות בספר עוברות בין כל מיני עולמות אך מלבד העולמות האלו (ועוד יוצא דופן אחד) את כולם רואים בחטף ואין הזדמנות לעמוד על טיבם.

העולם יוצא הדופן שנזכר לעיל הוא עולם המתים. עולם המתים לא הוזכר עם הרשימה של שאר העולמות כיוון שהוא עולם מיוחד, שככל הנראה מופרד משאר העולמות בדרך כלשהי. הסמכות משתמש בעולם הזה בתור מחנה מעצר. כל היצורים התבוניים שמתים מגלים שהם באותו מקום שהם היו בו קודם, מלבד זאת שה"חיים" היחידים שיש שם הם המתים, ושאין קיום גשמי לגופיהם, כיוון שמה שנשאר מהם זה רק הרוח שלהם. עם היטשטשות הרושם של העולם בו הם חיו עולם המתים מאבד את צבעיו הבוהקים ונשאר אפלולי ואפור יחסית. אינסטינקט כלשהו מושך את המתים אל מקום בו הם חוצים נהר על גבי סירה, שמושטת באמצעות איש זקן וכפוף ומגיעים לתחנה הסופית שלהם: שממה אפורה ואינסופית בה הם מבלים את הנצח. מלבד המתים יש באותו מקום יצורים הנקראים 'הרפיות'. אלו עופות בעלי ראש ושדיים של אישה שקיבלו מהסמכות את הכוח לראות את הצדדים הגרועים של כל אדם. אלה עסוקות בהצקה לרוחות בכך שהן מזכירות להם את הדברים הרעים שעשו.

דמון[עריכת קוד מקור | עריכה]

דֶמוֹן הוא יצור פלאי המהווה התגלמות פיזית של נשמתו של אדם חי.

בעולמה של ליירה, גיבורת הטרילוגיה, לדמונים צורה של חיות והם נמצאים בגוף נפרד מגוף האדם אליו הם משתייכים, לעומת עולמנו, שבו דמונים הם בלתי נראים.

לדמונים של ילדים שטרם הגיעו לבגרות מינית יש יכולת לשנות את צורתם וללבוש כל צורה שירצו, לפי רצון אישי ונסיבות חיצוניות (מה שמייצג את השינויים והתהפוכות הרגשיות בחייהם של ילדים ובני נוער). כשאדם מגיע לגיל הבגרות, דמותו של הדמון מתקבעת.

לא ידוע כיצד או מהיכן דמונים נוצרים, אך כשאדם מת הדמון שלו נמוג ומתפוגג כמו "אטומים של עשן".

בני אדם חייבים להישאר קרובים במידה מסוימת אל הדמונים שלהם, מלבד מכשפות, אשר יכולות להימצא במרחק רב מאוד מהם. בספר הראשון בסדרה מסופר שנגיעה של אדם בדמון של מישהו אחר היא ההפרה הבוטה ביותר של כללי ההתנהגות, למרות שדמונים יכולים לגעת אחד בשני בחופשיות. לכן, הפרדה כוחנית של אדם מהדמון שלו היא מעשה נוראי, אשר גורם כאב עצום גם לאדם וגם לדמון, כאב שבסופו של דבר עלול להוביל לנזק בלתי-הפיך ואפילו למוות. בטרילוגיה, הארגון הכללי להקרבת נוער (אכל"נ) משתמש בגיליוטינה מיוחדת המאפשרת הפרדה של ילדים מהדמונים שלהם ללא הריגתם, אך גורמת לילדים להפוך לסוג של זומבים. בתהליך זה נפלטת אנרגיה רבה.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ליירה בלאקווה - בתו של הלורד עזריאל וגברת קולטר, בעלת כשרון לשקר, במשך שלושת הספרים יכולה לקרוא את האלתיומטר (אלתיה= אמת; מד אמת) אך בסוף הספר השלישי, "משקפת הענבר", היא מאבדת את היכולת הזו. הדמון שלה, "פאנטליימון", מתקבע כצובל אורנים.
 • וויליאם 'וויל' פארי - ילד לוחם, נושא ה'סכין המעודן' שיכול לפתוח צוהר בין העולמות וגם לסגור אותם, החובר לליירה בתחילת הספר השני. אימו חולה והוא נאלץ לעזוב אותה כדי לחפש את אביו וכך הוא ראה פתח לעולם אחר (וגם פוגש את ליירה). הדמון שלו, "קירג'אווה", מתקבעת כחתולה.
 • מוקסי - החתולה של וויל, בזכותה הצליח לגבור על האנשים שפרצו לביתו.
 • לורד עזריאל - אביה של ליירה, מדען שעומד בראש הכוח שהכריז מלחמה על ה"סמכות". הדמון שלו בצורת נמרת שלג.
 • מאריסה קולטר - אמה של ליירה, ומי שעמדה בראש הארגון הכללי להקרבת הנוער (האכלנים) ועזרה לכנסייה. הדמון שלה בצורת קוף זהוב (שבדיוק כמוה הוא נראה יפיפה וחמוד ובעצם הוא מרושע).
 • יוריק בירנסון - דב משוריין, מלכם הגולה של הדובים, שליירה עוזרת לו להשיב את מלכותו. מזכיר לליירה את וויל באישיותו, בזמן שבירנסון מעריך זאת הן כלוחם והן כאדם. ב"משקפת הענבר" עוזר יוריק לוויל וליירה לתקן את הסכין המעודן שנשבר.
 • סרפינה פקלה - מלכת המכשפות שעוזרת לליירה ולוויל.
 • ד"ר מארי מאלון - מדענית שעוזרת לליירה ולוויל. יוצרת 'משקפת הענבר', שחוקרת באמצעותה את 'האבק' - מין חומר שנראה כמו אור זהוב - ושהוא בעצם מקור חיותם של כל העולמות.
 • בלתמוס וברוך - שני מלאכים נמוכי דרגה שעוזרים לוויל, המנהלים מערכת יחסים הומוסקסואלית. שניהם מתים בניסיון לעזור לוויל וללורד עזריאל לנצח.
 • האב יו מקפייל - הנשיא של בית הדין המשמעתי של מועצת הכנסייה.
 • האב לואי גומז - כומר צעיר שנשלח על ידי מועצת הכנסייה של המגיסטריום להרוג את ליירה. הוא היה קרוב להצלחה אבל בלתמוס חזר והרג אותו לפני שהצליח.
 • לורד רוק - גילווספי, רב המרגלים של הלורד עזריאל.
 • לי סקורסבי - אווירונאוט טקסני שמטיס כדור פורח ועוזר לליירה וויוריק. לאחר מותו עזר לכוחותיו של לורד עזריאל להלחם ברפאים.
 • ג'ון פא- נקרא גם 'לורד פא'. מנהיג סועני המערב.
 • האביר טיאליס וליידי סלמאקיה - שני מרגלים 'גליווספים' הנשלחים מטעם לורד עזריאל ללוות את וויל וליירה במסעם, למענם מתו יחדיו בשביל להגן עליהם, בעולם המתים.
 • הסמכות- מלאך רב עוצמה שנברא ראשון והכריז על עצמו כבורא העולם וכשליט עליו. מעביר את כוחו למטטרון. לבסוף ויל וליירה מוצאים אותו ומשחררים אותו מחדר הבדולח שלו מתוך רחמים (כי כמובן אין להם מושג את מי הם מצאו) ומשב רוח מפרק אותו.
 • מטטרון- מלאך, עוצר ממלכת השמים שנטל את השלטון לאחר שהסמכות הזדקן. לורד עזריאל וגברת קולטר הורגים אותו תוך הקרבת חייהם.
 • ג'ון פארי- אביו של וויל, העביר לויל את משימתו להביא את 'הסכין המעודן' ללורד עזריאל ומיד לאחר מכן מת מחץ של מכשפה(יוטה קמאינן), שהרגה אותו כיוון שדחה את אהבתה (המכשפה התאבדה לאחר מכן כי פחדה מזעמו של ויל).
 • אטאל- מולפה, הפכה להיות המולפה החברה של דוקטור מארי מאלון והיא עזרה לה להכיר את מנהגיהם.

עלילות הספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המצפן הזהוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר הראשון אנחנו מתוודעים אל ליירה בלאקווה, ילדה בת 12 הגרה בעיר אוקספורד שבאנגליה. אוקספורד של ליירה מזכירה את אוקספורד של עולמנו, אך קולג' ג'ורדן שבו היא מתגוררת לא קיים במציאות המוכרת לנו.

ליירה שומעת בחשאי הרצאה של דודה, הלורד עזריאל, בפני פרופסורים בקולג' על סוג של חלקיקים אלמנטריים המכונה "אבק" (Dust), הנמשך למבוגרים אך לא לילדים.

לאחר זמן מה יוצא לורד עזריאל לצפון, שם הוא נכלא בידי יריביו. לאחר שילדים מתחילים להיעלם וביניהם רוג'ר, חברה הטוב של ליירה, עוברת ליירה לגור עם אישה בשם גברת קולטר. לפני המעבר מקבלת ליירה מראש קולג' ג'ורדן מכשיר קסום הנקרא אלתיומטר, המסוגל לענות על כל שאלה אם יודעים לפרש את אותותיו (מלאכה קשה ומורכבת). כאשר היא מקבלת את האלתיומטר מידי המאסטר של קולג' ג'ורדן, אומר לה האחרון שלא תגלה עליו לאיש וגם רוצה לומר לה משהו על לורד עזריאל. לאחר מספר התרחשויות שעוררו את חשדה בנוגע לטיב כוונותיה של גברת קולטר, בורחת ליירה ויוצאת אל הצפון במטרה להציל את חברה, מלווה ב"סוענים" (Gyptians, גרסה שונה מעט של הצוענים של עולמנו שלנו), במכשפות ובדוב משוריין (מעין דוב קוטב המסוגל לדבר ולבנות דברים) בשם יוריק בירנסון, מלכם הגולה של הדובים המשוריינים. ליירה מגיעה בצפון אל אותו מקום אליו נלקחו הילדים, ושבו נערכים ניסויים שבהם מנותק הקשר בינם לבין הדמון שלהם (מעשה אכזרי מאין כמותו בעולם של ליירה). ליירה נתפסת ועומדת לעבור את הניסוי אולם הדבר נמנע על ידי גברת קולטר שמתגלה כאמהּ של ליירה.

לאחר שליירה מצליחה להציל את הילדים היא נוסעת עם רוג'ר צפונה יותר, אל המקום בו מוחזק לורד עזריאל (שהתגלה בינתיים כאביהּ) על ידי מלך הדובים הנוכחי. היא מצליחה להערים על המלך על מנת שילחם בדו-קרב עם יוריק, ויוריק מנצח. ליירה זוכה להגיע אל לורד עזריאל, אולם הוא מקריב את חברה רוג'ר על מנת לפתוח שער לעולם חדש, מתוך כוונה לקרוא תיגר על אלוהים (המכונה "הסמכות"). הספר מסתיים כאשר ליירה מתחילה לפסוע אל עבר העולם החדש בעקבות אביה.

הסכין המעודן[עריכת קוד מקור | עריכה]

עטיפת "הסכין המעודן" - הספר השני בטרילוגיית 'חומריו האפלים'. באיור ניתן לראות את המלאכים בלתמוס וברוך.

בספר השני אנחנו מתוודעים אל וויל (וויליאם) פארי, נער בן גילה של ליירה מעולמנו שלנו, המטפל באם לוקה בנפשה ומחפש את אביו שנעלם בצפון לפני שנים. כאשר פורצים לביתו שני אנשים שגם הם מחפשים את אביו, וויל תוקף אותם והורג אחד מהם בטעות, ונאלץ להימלט לאוקספורד, שם הוא מגלה בדרך מקרה פתח המוביל אל עולם חדש ומוזר, בו הוא פוגש את ליירה. השניים מגלים כי באותו עולם מסתובבים "רפאים" (Specters) - יצורים אשר ילדים אינם יכולים לראותם, ואשר תוקפים מבוגרים ושואבים מהם את החיים. ליירה נכנסת אל עולמו של וויל (עולמנו שלנו) כדי לחפש מדען שיוכל לעזור לה בניסיונה להבין את מהות האבק, ופוגשת בד"ר מארי מאלון, פיזיקאית החוקרת את החומר האפל, אשר מחקרה מאפשר תקשורת עם האבק.

לאחר שליירה מבקרת את מארי בפעם השנייה, נגנב האלתיומטר שלה על ידי אציל בריטי, שמוצאו מעולמה של ליירה. האציל מוכן להחזיר לליירה את האלתיומטר אם תביא לו מעולם הרפאים את "הסכין המעודן", שעל תכונותיו הוא אינו מפרט. וויל וליירה משיגים את הסכין תוך מאבק באדם שמחזיק אותו אצלו לצורך התגוננות מהרפאים, אולם וויל נפצע תוך כדי המאבק ומאבד שתי אצבעות - אות לכך שהוא "נושא הסכין", ונושא הסכין הקודם מלמד אותו כיצד להשתמש בסכין כדי לפתוח פתחים לעולמות אחרים- כמו הפתח שדרכו עבר וויל עצמו. בעזרת יכולת זו מצליחים וויל וליירה להחזיר לעצמם את האלתיומטר ולהימלט, תוך שהם מחפשים את אביו של וויל.

במקביל מספרת העלילה על חיפושיהן של המכשפות אחר ליירה ומפגשיהן עם "מלאכים" - יצורים תבוניים שנוצרו מהאבק, וחיפושיו של האווירונאוט לי סקורסבי, שסייע לליירה בספר הראשון, אחרי סטינסלאוס גרומן, מלומד מעולמה של ליירה שנעלם בצפון ונחשב למת. לבסוף מוצאות המכשפות את וויל וליירה ומלוות אותם, ואילו סקורסבי מוצא את גרומן ומלווה אותו אל עולם הרפאים, אולם שם הם מותקפים על ידי חיילים מעולמה של ליירה, וסקורסבי נהרג תוך שהוא מאפשר לגרומן להימלט ולחפש את וויל. בסיום הספר גרומן מוצא את וויל ומרפא אותו, אך נהרג מיד לאחר שוויל מבין כי גרומן הוא אביו. כאשר וויל למחנה הוא מגלה שהמכשפות הותקפו על ידי רפאים ושליירה נעלמה. בו בזמן מגיעים אליו שני מלאכים ומבקשים ממנו שיתלווה אליהם אל הלורד עזריאל כדי לסייע לו במלחמתו נגד הסמכות. הספר מסתיים כאשר וויל נדרש לבצע את ההחלטה.

משקפת הענבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

עטיפת "משקפת הענבר" - הספר השלישי בטרילוגיית 'חומריו האפלים'. באיור: בצד ימין למעלה נמצא האביר טיאליס ומולו ההארפיה כנפי-חסד. מתחתם משתקפים ליירה וויל וברקע אחד מעצי הגלגלים.

בספר השלישי מסופר על מסעו של וויל ועל הקרב האחרון בין כוחותיו של לורד עזריאל לכוחות "הסמכות" והכנסייה. וויל מצליח להציל את ליירה מידי הגברת קולטר שחטפה אותה והותירה אותה מורדמת, אך תוך כדי כך שובר את הסכין המעודן ונזקק לעזרתו של יוריק בירנסון כדי לתקנו. אל וויל וליירה מצטרפים שני מרגלים של לורד עזריאל, בנים לגזע של ננסים, הדורשים כי וויל וליירה יצטרפו מיידית לכוחותיו של עזריאל. ליירה, שבזמן תרדמתה חלמה על הסבל שעובר על רוג'ר בעולם המתים, משכנעת את וויל להשתמש בסכין כדי להגיע אל עולם המתים ולחלץ את הנשמות הכלואות בו. כשוויל וליירה מגיעים לעולם המתים הם מגלים כי הוא משמש כמעין בית כלא לנשמות, שמונע מהן להתפרק חזרה לאבק שמרכיב אותן. בסיוע רוחותיהם של לי סקורסבי ואביו של וויל מצליחים השניים לפתוח פתח בעולם המתים אל עולם חדש, שבו המתים מתפוררים חזרה לאבק וזוכים למנוחה. חלק מהמתים, שאינם מוכנים עדיין להתפורר ורוצים לסייע במלחמה, מצטרפים אל וויל וליירה שפותחים פתח חדש, אל העולם שבו מתנהלת המלחמה של לורד עזריאל נגד הסמכות.

במהלך הקרב הגדול מצליחים וויל וליירה למצוא את הדמונים שלהם, אותם נאלצו להשאיר מאחור לפני שנכנסו לארץ המתים. עבור וויל זו הפעם הראשונה בה הוא רואה את הדמון שלו כדמות של חיה מחוץ לגופו. במהלך הקרב גם מצליחים לורד עזריאל והגברת קולטר, שעברה לצד כוחותיו, לחדור אל מצודתה של הסמכות ולהביס במחיר חייהם את מטטרון, סגנו של הסמכות והמפקד בפועל של כוחותיו. הסמכות עצמו מתגלה על ידי וויל וליירה כשהוא מוברח מאזור הקרב, והם מגלים כי מדובר במלאך תשוש, שמתפורר לאבק ברגע בו הוא נחשף לאוויר.

וויל וליירה נמלטים מזירת הקרב ומגיעים לעולם חדש, שאליו הגיעה גם מארי מאלון, ובו שוכנות חיות תבוניות הנעות על גלגלים. מארי מסייעת להם להבין את מהות הקשר ההולך ונרקם ביניהם, ולאחר שהם מממשים אותו, זרימת האבק באותו עולם - שעד אז הייתה בלתי סדירה וגרמה לגסיסתו - שבה למהלכה התקין.

עם זאת, לאחר הניצחון מובהר לוויל וליירה כי עליהם להיפרד. זאת מאחר שאף אדם אינו יכול לחיות יותר מדי בעולם שבו לא נולד מבלי לגרום נזקים כבדים לבריאותו, וליירה ו-וויל שייכים לעולמות שונים. גם הסכין המעודן אינו יכול לסייע להם, שכן מתגלה כי שימוש בסכין הוא הגורם ליצירת הרפאים, והדרך היחידה להשמידם לחלוטין ולמנוע את אובדן האבק היא סגירת כל הפתחים שנוצרו על ידי הסכין והשמדתו. נאמר להם כי אפשרי להשאיר פתח יחיד אך ליירה מבינה במהרה כי הפתח הזה צריך להיות הפתח מעולם המתים אל העולם הגשמי, כדי להעניק למתים את שחרורם לאחר המוות. וויל וליירה נאלצים לחזור כל אחד לעולמו שלו.

השפעות ותגובות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פולמן עצמו מציין כשלושת מקורות ההשפעה הראשיים שלו את "על תיאטרון המריונטות" של היינריך פון קלייסט, "גן העדן האבוד" של ג'ון מילטון, ועבודותיו של ויליאם בלייק.

לטרילוגיה פן אתאיסטי חזק, ופולמן תוקף בה הן את הדת המאורגנת (ובעיקר את הכנסייה הקתולית) והן את השפעת הדת על האנשים, ולכן קיימת התנגדות לטרילוגיה, בעיקר בקרב קבוצות נוצריות אדוקות. עם זאת, הטרילוגיה זכתה לתמיכה ממספר חוגים דתיים ליברליים יותר שהצביעו על כך שהיא מביעה התנגדות לשימוש בדת כמכשיר דיכוי, ולא לדת עצמה. (לדוגמה: מרבית חצי הביקורת של המחבר מופנים כלפי התנגדות הנצרות הקתולית למדע, ותפיסתו כ"דברי כפירה", מה שאכן מאפיין את גישת הכנסייה הנוצרית בימי הביניים, אולם אינו מתחייב כלל מן הדת המונותאיסטית עצמה ככלל, ומן הדת היהודית בפרט).

למרות הגישה האתאיסטית השולטת בטרילוגיה במוצהר, מבין השורות עולים דווקא סממנים דתיים מובהקים, כמו הכוונת פעולות הגיבורים (ליירה, מארי מאלון) על ידי ישות תבונית עליונה כלשהי איתה הם מתקשרים, או קיום כלשהו לאחר המוות.

פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

"משקפת הענבר" זכה בשנת 2002 בפרס ספר השנה של וויטברד, פרס בריטי יוקרתי. הייתה זו הפעם הראשונה שבה ספר מקטגוריית ספרי הילדים זוכה בפרס זה. ״המצפן הזהוב" זכה בשנת 1995 בפרס מדליית קרנגי המוענקת לספרי ילדים. בשנת 2003 הטרילוגיה נבחרה במשאל של הBBC במקום השלישי בדירוג "הספר האהוב ביותר באנגליה" (לאחר שר הטבעות וגאווה ודעה קדומה, ולפני מדריך הטרמפיסט לגלקסיה).

ספרי המשך[עריכת קוד מקור | עריכה]

"אוקספורד של ליירה"

אוקספורד של ליירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוקספורד של ליירה הוא ספרון קצר בעל 68 עמודים פרי עטו של פולמן. הסיפור מתרחש שנתיים לאחר סוף משקפת הענבר. הספר מתחיל עם ליירה ופאן יושבים על גגות של אוקספורד, כשלפתע ליירה מאתרת מרחוק דמון של מכשפה, בצורת יסעור, נרדף על ידי להקת זרזירים. בספר ניתן למצוא גם מפה מאוירת של אוקספורד בעולמה של ליירה, גלויה מהדמות מארי מאלון ודברים נוספים. הספר יצא בסוף שנת 2003 באנגלית, אך טרם תורגם לעברית.

תיאורו של פולמן לספר:

"הספר הזה מכיל סיפור ומספר דברים אחרים. הדברים האחרים יכולים להיות קשורים לסיפורים, או לא קשורים אליהם בכלל. כמו כן יכול להיות שהם קשורים לסיפורים שלא התפרסמו עדיין. קשה להגיד."

היה היה בצפון[עריכת קוד מקור | עריכה]

היה היה בצפון (Once Upon a Time In The North) מתרחש כמה עשרות שנים לפני הטרילוגייה העיקרית, ומספר על איך לי סקורסבי ויוריק בירנסון נפגשו כשהיו צעירים.

ספר האבק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספר האבק יהיה ספר המשך לטרילוגיית 'חומריו האפלים' שיתמקד בעיקר על הסיפורים של הדמויות המשניות של הטרילוגיה, כמו:

 • כיצד פארדר קוראם וסרפינה פקאלה התאהבו?
 • ייתכן שיופיע סיפור האהבה של גב' קולטר ולורד עזריאל.

כמו כן בספר ימצא סיפור ההמשך של ליירה שהתחיל בספר "אוקספורד של ליירה". תאריך הוצאתו לאור של ספר האבק טרם נקבע, כיוון שפולמן מתעתד לעבוד על פרויקטים אחרים בזמן כתיבתו. פולמן מצידו מזכיר בכל ראיון איתו כי הוא עדיין עובד על הספר, ולא שכח אותו.

תרגום עברי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר הראשון יצא לראשונה בעברית בשנת 1998 תחת השם "אורות צפוניים" בתרגומו של בועז וויס ובהוצאת "אופוס". ב-2003 יצא שוב תחת השם "המצפן הזהוב" בתרגומה של יעל סלע- שפירו, ובעריכתה של רבקה פנדריך, בהוצאה משותפת של "כתר ספרים" ו"אופוס". לאחר מכן יצאו גם "הסכין המעודן" (2004) ו"משקפת הענבר" (2005). את עטיפת הספרים המחודשים אייר דוד פולונסקי.

כיום הספרים מצליחים מאוד בארץ ואף הוקם אתר גדול וקהילה תוססת של מעריצי הסדרה שמשתתפים בכנסים ודנים בספרים.

הסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2002 קנו אולפני "ניו ליין סינמה" את הזכויות על הספרים, המופקים על ידם ועל ידי סקולסטיק (הוצאת הספרים של הארי פוטר בארצות הברית). את הסרטים ביים הבמאי כריס וייץ (Weitz). הסרט הראשון יצא לאקרנים בישראל ב-7 בדצמבר 2007. תוכנן שאם יצליח, יצולמו שני סרטי ההמשך ברצף, כמו שר הטבעות ושני הסרטים האחרונים בטרילוגית המטריקס. ברם, במאי 2006 פרש טאקר מתפקיד הבמאי והחזיר אותו לוייץ. וייץ אמר שכדי לא לפגוע ברגשות כל הצופים, ייחתכו מהסרט קטעים העוסקים בסמכות ובכנסייה. ביוני 2006 הוציאו אולפני "ניו ליין סינמה" הודעה ובה נכתב שתקציב הסרט יעמוד על 150 מיליון דולר. הקדימון המלא של הסרט יצא ב-10 באוקטובר 2007.

את דמותה של גברת קולטר גילמה השחקנית ניקול קידמן ואת דמות הלורד עזריאל גילם השחקן דניאל קרייג, הידוע בעיקר בזכות תפקידו בסרטי ג'יימס בונד. את דמותה של ליירה מגלמת שחקנית צעירה ואלמונית בשם דקוטה בלו ריצ'רדס.

סדרת הטלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנובמבר 2015 רשת BBC החלה בהפקת עיבוד טלוויזיוני בשיתוף פעולה עם חברת Bad Wolf ו-New Line Cinema‏.[1] הסדרה תוכננה לכלול 8 פרקים.[2] ביוני 2018, ג'יימס מק'אבוי לוהק לגלם את לורד עזריאל, רות' וילסון כגברת קולטר ולין-מנואל מירנדה כלי סקורסבי. לתפקיד ליירה לוהקה דפני קין‏.[3]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חומריו האפלים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]