שיחה:ילדים בעידן המקוון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חשיבות[עריכת קוד מקור]

עושה רושם של מחקר מקורי, אין בינוויקי. החשיבות לפי דעתי לא ברורה. Dindia - שיחה 10:54, 3 בדצמבר 2018 (IST)

אם נתעלם מדרך ניסוח הדברים בהחלט יש חשיבות לערך מהסוג הנ"ל, מדובר בנושא נרחב למדי שמעסיק פסיכולוגים\הורים רבים. פעיל למען זכויות אדם - שיחה 11:34, 3 בדצמבר 2018 (IST)
פסקת הפתיחה של הערך נערכה מחדש על מנת להבהיר את חשיבותו האנציקלופדית של הערך. בקצרה: יתכן כי הופעת האינטרנט והסמארטפונים משפיעה באופן משמעותי על ההתפתחות הפסיכולוגית של ילדים. התוכן שנכתב בערך מתבסס על מחקר אמפירי ומביא (על קצה המזלג) את הנושאים המרכזיים שמעסיקים את חוקרי הפסיכולוגיה של האינטרנט. ד"ר יעקב אופיר (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה
כותב הערך, משתמש "ד"ר יעקב אופיר" ציין בתקציר העריכה, "כתבתי ערך חדש על ילדים בעידן המקוון. ערך זה מתבסס על עבודת הדוקטורט והרקע המחקרי שלי בתחום הזה". לא הייתי פוסל על הסף את הערך רק בגלל שאין לו בינוויקי. בוויקי האנגלית יש ערכים שעוסקים בחוקים שנועדו להגן על ילדים בנושא פרטיות ופורנוגרפיה. אגסי - שיחה 11:41, 3 בדצמבר 2018 (IST)
ד"ר אופיר שלום, אנחנו שמחים על הצטרפותך ותרומתך לויקיפדיה. עם זאת, עלינו להבהיר כי ויקיפדיה אינה מקום למחקר ראשוני. כדי שיהיה מקום לפרסם את המחקר, תצטרך להראות שהוא הפך לחלק מהידע האנושי המקובל. לשם כך צרף בבקשה אסמכתאות נוספות למחקרים נוספים שחזרו על אותן מסקנות, וכן נסה בבקשה לנסח את הערך בצורה אנציקלופדית ולא בצורה מחקרית. Amiroשיחה 11:44, 3 בדצמבר 2018 (IST)
כרגע הערך הוא מחקר מקורי ואין לו מקום במרחב הערכים. Lostam - שיחה 13:29, 3 בדצמבר 2018 (IST)
הנושא חשוב, לדעתי. יש מעט מאוד בנושא בדור ה-Z#טכנולוגיה. חלק ניכר מערך זה מבוסס על מקורות ראויים. ניתן להכניס התאמות ותיקונים. אגסי - שיחה 17:51, 3 בדצמבר 2018 (IST)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

ויקיפדיה איננה פלטפורמה לפירסום עבודות תזה או דוקטורט. מדובר בנושא שאכן ראוי לפרסום, אך לא בויקיפדיה. יוניון ג'ק - שיחה 23:00, 3 בדצמבר 2018 (IST)

אני מציע להעביר בשלב זה לארגז חול ובהמשך לפעול למען פיצול הערך לשני חלקים. חלק אחד להוסיף בערך ילדות וחלק נוסף בתרבות האינטרנט. הערך הנוכחי כתוב בצורה שלא יכולה להתקבל אצלנו, אבל לתוכן עצמו יש מקום לפי דעתי. גילגמש שיחה 13:29, 4 בדצמבר 2018 (IST)
תומך בהצעתו של גילגמש - התוכן חשוב אך אין לו מקום כערך עצמאי. Dindia - שיחה 13:33, 4 בדצמבר 2018 (IST)
שלום גילגמש ו dnidia, אני לגמרי מבין את החשש שלכם אבל: (1) כפי שציינתי בפסקה הבאה, הערך מציג תופעה גלובלית, רחבה הרבה יותר מאשר המחקרים בעבודת הדוקטורט שלי. אמנם מדובר בערך יחסית קצר אבל הוא מקצועי ומבוסס על מחקרים רבים של חוקרים מובילים מכל העולם. (2) בהתבסס על השנים בהן אני חוקר ילדים בעידן המקוון ופוגש אותם בשדה כפסיכולוג קליני, אני יכול לומר במידה גבוהה של וודאות שמדובר בנושא סופר רלוונטי. ילדים בעידן המקוון הוא תחום ענק, חדש ובעל משמעויות רחבות עבור הורים ואנשי חינוך. לענ"ד, פיצול התכנים לערכים ענקיים אחרים כמו: 'ילדות' ו'תרבות האינטרנט' יקשה על קוראים להבין את ההיקף והחשיבות של הנושא. להתראות, יעקב ד"ר יעקב אופיר (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה
אתה כנראה לא מבין. הערך כתוב בצורה שלא מאפשרת את השארתו. עליך להתאים אותו למקובל באתר. הוא לא ישאר בצורה הזאת כאן. גילגמש שיחה 17:36, 5 בדצמבר 2018 (IST)
ראשית, יש להכריע בשאלה המרכזית שמעוררת תבנית החשיבות (והחברים וכותב הערך עסקו בה)- האם יש מקום לערך עצמאי מסוג זה, שעוסק בילדים ואינטרנט, או די שנושא יופיע בפסקה אחת בערך אחר, כגון, דור ה-Z#טכנולוגיה? אני נוטה לאמץ את דעתו של יעקב שזה נושא מרכזי שראוי לערך עצמאי. השאלה הנוספת היא כיצד לשפר את הערך כדי שיהיה ראוי. אגסי - שיחה 17:54, 5 בדצמבר 2018 (IST)
סביר להניח שיש מקום, אבל מה שיש לפנינו כאן איננו ערך אנציקלופדי. גילגמש שיחה 19:07, 5 בדצמבר 2018 (IST)
גילגמש אני אשמח לעזרתך. הנושא של ילדים בעידן המקוון מעסיק כל כך הרבה אנשים ואני עצמי לא כזה 'אשף ויקיפדיה'. אשמח לקבל טיפים ממך איך לשייף יותר את הערך... להתראות, יעקב ד"ר יעקב אופיר (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה
הנושא הזה רחוק ממני. אני לא יודע איך בדיוק צריך לבנות ערך כזה, אבל כרגע יש פה עלון אזרהות שאפשר לחלק בקופ"ח. כלומר, זה לא ערך אנציקלופדי. ערך אנצילופדי בנוי מפרק מבוא, מגוף הערך שהוא בוודאי לא מסע אזהרה נגד האינטרנט (או נגד דבר מה אחר) או תיאור סכנה מיוחדת. אפשר לדבר על סכנה שנובעת מהשימוש בדבר מה, אבל זה לא יכול להיות כל הערך או עיקר הערך. ראה למשל את הערך מלחמה זה לא כתב אשמה על קיומה של המלחמה או אזהרה על מוות. אלא זה מתאר מה זה מלחמה. הערך הנוכחי הוא בעייתי גם בגלל השם שלו שהוא תיאורי ולא חד וממוקד וגם בגלל התוכן. אני חושב שהצעתי המקורית (העברה לטיוטה, פיצול ושילוב לאחר עריכה בערכים אחרים) עדיין טובה. אם רוצים ערך מיוחד דווקא על ילדים ב"עידן המקוון" (לא ברור מה זה עידן מקוון - עד כמה שידוע לי אין תקופה היסטורית שזה שמה) אז יתכן שצריך לדבר על השפעת האינטרנט והשימוש בו. כל השפעה לא רק סכנה ואיומים ומה שמופיע כעת. זה פשוט לא ערך אנציקלופדי. גילגמש שיחה 08:12, 6 בדצמבר 2018 (IST)
אני מבין... תגיד גילגמש, מה אתה חושב על האפשרות של שינוי שם הערך ל'סכנות האינטרנט' ואז לתאר מספר סכנות, להציג את הפאניקה שנוצרה סביבן ואת ההזדמנויות החדשות דווקא לאיתור מוקדם של מצוקה וטיפול בה באמצעות האינטרנט? ד"ר יעקב אופיר (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה
שים לב שכדי לחתום יש להוסיף את 4 סימני ה-~ ממש בקוד המקור (או להשתמש בכפתור החתימה הייעודי בממשק החזותי). כפי שעשית זאת, הכנסת 4 תווי טילדה שהוגנו בתגי "nowiki" ולכן לא פורשו ע"י מנוע האתר כחתימה (ראה את הערותיך לפני ואחרי התיקון האחרון שלי). Dovno - שיחה 10:14, 6 בדצמבר 2018 (IST)
יתכן שיש מקום לערך "סכנות האינטרנט" אבל למה לא להוסיף פרק בערך "אינטרנט"? אני לא בטוח שנוח לקוראים להתרוצץ בין שני ערכים. נדמה שזה פיצול קצת מלאכותי. גילגמש שיחה 11:38, 6 בדצמבר 2018 (IST)
הערך אינטרנט הוא קטגוריית על רחבה מידי. לערך הנוכחי שעוסק בפועל בסכנות ובהזדמנויות ברשת עבור ילדים בעידן המקוון יש חשיבות בפני עצמו. לענ"ד, הכנסתו תחת ערכים אחרים מעלימה אתו חשיבותו. הדבר דומה לאמירה שאין צורך בערך נפרד עבור הפרעת דיכאון משום שההפרעה היא אחת מתוך למעלה מ 300 פסיכו-פתולוגיות והיא לכאורה יכלה להיות חלק מקטגוריה גבוהה יותר של פסיכופתולוגיה. כשם שהפרעת דיכאון היא תופעה רחבה, מטרידה ומכאיבה ועלינו להכיר אותה, את הסימנים לה ואת הטיפול בה, כך גם סכנות הרשת עבור ילדים. ילדים חשופים לסכנות ועלינו להכיר אותן ואת אפשרויות האיתור והטיפול. מיזם ויקיפדיה עוסק בהנגשה של ידע. כאשר אנו מכניסים את הערך הנוכחי תחת ערך 'אינטרנט' כללי, אנחנו הופכים אותו לערך לא רלוונטי עבור אותם משתמשי ויקפדיה (למשל הורים ואנשי חינוך) שמחפשים מידע פסיכולוגי על הילדים של היום. לסיכום: הנושא של התפתחות פסיכולוגית של ילדים בעידן המקוון כולל הסכנות והיתרונות שיש ברשתות החברתיות הוא נושא חשוב ורלוונטי עבור רבים. ערך ויקיפדי בנושא הזה עתיד להזמין חוקרים נוספים לתרום את חלקם לערך ולהוות משאב רעיוני ופרקטי עבור אלפי משתמשי ויקיפדיה. --ד"ר יעקב אופיר - שיחה 08:55, 7 בדצמבר 2018 (IST)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

הבעיה נובעת מחוסר הבנתך את המהות הוויקיפדית. ויקיפדיה לא עוסקת בהנגשה של ידע. גוגל עוסק בהנגשה של ידע. ויקיפדיה בפירוש איננה מסד נתונים. ויקיפדיה היא אנציקלופדיה מקוונת. לכן, הערכים שמופיעים בה הם בעלי חשיבות אנציקלופדית ואין פה, בהכרח, נסיון להנגיש ידע. כמובן שכל הצגה של מידע מנגישה אותו אבל זאת לא המטרה. לכן למשל לא יהיה פה ספר טלפונים, אף על פי שגם הוא מנגיש ידע.

כעת לגופו של עניין: יתכן שאתה צודק. אני לא שולל את עמדתך. יתכן שבאמת יש מקום לערך אנציקלופדי על סכנות האינטרנט ויתכן שבאמת כדאי לייחד ערך לסכנות שאורבות דווקא לילדים ולא לקשישים. עם זאת, הערך הנוכחי כושל במשימה זו. לכן, הצעתי לעיל לפרק אותו ולשלב בערכים אחרים. אפשר, כחלופה, להשאיר את הערך שלם (תוך שינוי שמו כך שיהיה ברור יותר במה בדיוק הוא עוסק) אבל הוא עדיין זקוק לשכתוב כדי להתאים אותו לוויקיפדיה. בשני המצבים אני מציע להעבירו לארגז חול (טיוטה פרטית) להמשך עבודה. לצורך העניין אני מציע לך לעיין בערכים אחרים ולראות איך הם מוצגים. ראה למשל את הערך אלכוהוליזם, שדומה, במהותו, לערך שאתה מבקש להוסיף וראה את ההבדלים בין הערך הוותיק לערך החדש שאתה רוצה להוסיף. ראה גם ערכים אחרים בנושא דומה ותעיף בבקשה מבט גם בוויקיפדיות אחרות. כתיבה בוויקיפדיה שונה מכתיבה בפורום ושונה מכתיבה בכתב עת עיוני. יש לערך סדר מסוים, צורה ומבנה. הערך שלך צריך להתאים את עצמו לצורה המקובלת אצלנו.

הערה לגבי הז'רגון המקצועי שלנו כאן. העברה לטיוטה שונה ממחיקה. ערך שנמחק דורש תנאים מיוחדים לשחזורו. ערך שהועבר לטיוטה אפשר להחזיר בכל עת למרחב הערכים ודינו כערך שלא נמחק מעולם. לכן, אין בהצעה להעבירו לטיוטה הצעה למחוק את הערך. עריכה בטיוטה מקובלת מאוד בוויקיפדיה. יש שני מרחבים רלוונטיים. מרחב "טיוטה" ומרחב "משתמש". נהוג לקרוא לטיוטה שנמצאת במרחב משתמש "ארגז חול". אם תשים לב בבקשה מדף המשתמש שלי מקושרים מספר דפים שמשמשים אותי לעבודה בוויקיפדיה. אלה הם ארגזי החול שלי. לכן, אני מציע להעביר את הערך הנוכחי למרחב המשתמש שלך (כעת הערך נמצא במרחב הראשי או במרחב הערכים - אלה שמות נרדפים). השארתו במרחב הראשי בעייתית היות שהוצבה תבנית חשיבות על הערך. תבנית זו מגיעה עם שעון עצר. יש זמן של שבוע בדיוק לפני שתתקבל ההחלטה - השארת הערך או מחיקתו. מחיקה בגלל העדר חשיבות מציבה קושי בירוקרטי לשחזור הערך. כאמור, יש תנאים מסוימים שצריך למלא כדי לשחזר את הערך, שלא אכנס אליהם, אבל די בכך שאציין שאין תנאים מוקדים להעברת הערך ממצב של טיוטה למרחב הראשי. חשוב לציין שהעברה מחודשת למרחב הראשי לאו דווקא תמנע את הצבת תבנית החשיבות. לכן, המהלך שאני מציע עשוי לסייע לערך. אפשר לעבוד עליו בלי לחץ הזמן של תבנית החשיבות. אני מקווה שהסברתי בצורה ברורה את הצעתי להעביר את הערך לארגז חול ואני מקווה שברור כעת הסטטוס שלו (כשהוא תחת תבנית חשיבות) אם זה עדיין לא ברור או עדיין אתה רוצה לשאול משהו, אשמח לענות. גילגמש שיחה

אוקי, מתוך ההתרשמות הראשונית שלי מהערך ניכר שהדברים חשובים, אבל אופן ההצגה שלהם בעייתי. קודם כל, אם הבנתי נכון, יש פה שני נושאים נפרדים - ילדים באינטרנט וסכנות באינטרנט, אבל הטקסט עובר לסרוגין בין שניהם בצורה מבלבלת. כלומר, לא תמיד ברור מתי בדיוק מסתכלים על מה ובאיזה הקשר. לא כל השימוש באינטרנט הוא מסוכן ולא כל הסכנות רלוונטיות רק לילדים. אם משאירים את הערך צריך לעבוד הרבה יותר טוב על הסדר הלוגי שלו ולהתאים אותו לנושא. למשל: לתת מבוא כללי על החיים בעידן המקוון, הסבר על הבדלים בין ילדים למבוגרים ולאור זה הסבר על יתרונות וחסרונות ספציפיים לילדים, כאשר אחד החסרונות הוא גורם הסיכון + כל הפירוט שלו. האופציה הזו מצריכה כתיבה מחדש של הערך. ד"ר יעקב אופיר - האם אתה מוכן להשקעה שכזו? אם לא, הייתי מציעה לשלב את התכנים בערכים קיימים כמו: ילדות, התמכרות, בריונות רשת, דור המסכים וכו. את הערכים האלו מצאתי לאחר חיפוש קצר ואני בטוחה שנוכל למצוא עוד ערכים רלוונטיים בחיפוש מעמיק יותר Chenspec - שיחה 20:26, 7 בדצמבר 2018 (IST)

קונטקסט גלובלי ו- ויקזציה[עריכת קוד מקור]

תודה על הערותיכם, המחקר המקורי המקומי מתואר כעת בקונטקסט הרחב והגלובלי שלו (ניסיונות בין-לאומיים לפתח כלי אבחון מתוך פעילות של משתמשים במדיה). כמו כן, נערכה עריכה ל"ריכוך" השפה המחקרית (מחקרים מצאו ש...) ולהתאמת הטקסט לסגנון הויקיפדי. מוזמנים להציע שיפורים נוספים לסגנון מנסיונכם. להתראות, יעקב

ד"ר יעקב אופיר שלום וברכה. ראשית נהוג בדפי השיחה בסוף כל הודעה לחתום בעל־ידי הקלדת ארבעה סימני טילדה ~~~~ .

ברשותך הצעה קטנה על הערך: השם הנוכחי נקרא ילדים בעידן המקוון, לפי דעתי מדובר בכותרת שלא באמת מבהירה על מה הערך הולך לדבר, הצעתי היא לשנות את שם הערך להשפעת המדיה החברתית על ילדים\ השפעת המדיה החברתית על ילדי דור ה-Z, נכון, מדובר בשם קצת פחות קליט ומעט יותר ארוך מהשם הנוכחי אך הוא מבהיר בצורה ברורה יותר את נושא הערך.
דבר נוסף שכתבתי את הפתיח בצורה שתתאים יותר לויקיפדיה אם יש לך השגות כלשהם תכתוב כאן. פעיל למען זכויות אדם - שיחה 16:40, 3 בדצמבר 2018 (IST)

תודה פעיל למען זכויות אדם על העזרה בהתאמת הפתיח לויקפדיה. אני עדיין לומר את הכתיבה הויקיפדית :)
לגבי שם הערך, אני מבין שכרגע אינני יכול לשנות את השם. מעבר לכך, למרות שאני אוהב את השם שהצעת, לצערי הוא לא מקיף חלק חשוב בערך שעוסק באיתור מצוקה ותמיכה רגשית בילדים באמצעות המדיה החדשה. ד"ר יעקב אופיר (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה
מזכיר שוב לעניין החתימה בצורה הבאה: ~~~~ בסוף כל הודעה. דבר נוסף, נהוג בתחילת כל הודעה להזיח בעזרת נקודתיים נוספות כך הסדר בדף נשמר.
עוד הצעת ייעול של הערך- תנסה כמה שפחות להשתמש בסוגריים, זה מקשה מאוד על הקריאה. אם המידע בסוגריים נחוץ תשלב אותו כבר בערך עצמו. פעיל למען זכויות אדם - שיחה 11:37, 4 בדצמבר 2018 (IST)
לאט לאט אני לומד פעיל למען זכויות אדם. אכן יש לי חולשה לסוגריים... אני מנסה להיגמל :). שים לב להזחה באמצעות נקודותיים ולסימני טילדה ד"ר יעקב אופיר - שיחה 13:16, 4 בדצמבר 2018
כל הכבוד קבל שאפו, ואל תדאג, רומא לא נבנתה ביום אחד. פעיל למען זכויות אדם - שיחה 10:52, 5 בדצמבר 2018 (IST)

ויקיזציה[עריכת קוד מקור]

עשיתי סבב נוסף של ויקיזציה לערכים אחרים ומערכים אחרים בויקיפדה ד"ר יעקב אופיר - שיחה 15:04, 5 בדצמבר 2018 (IST).

הערך הועבר לטיוטה[עריכת קוד מקור]

העברתי את הערך לטיוטה:ילדים בעידן המקוון. נראה שיש כאן הסכמה רחבה שיש בערך תוכן שראוי לשלב בוויקיפדיה, אך אין הכרעה אם יש מקום לערך עצמאי ויש מחלוקת האם הערך במצבו הנוכחי ראוי בכלל להופיע במרחב הערכים. יודגש כי הערך לא נמחק בשל היעדר חשיבות, וכשתהיה הסכמה לגבי מה עושים איתו או עם המידע שבו ניתן לפעול מיידית. Lostam - שיחה 09:47, 10 בדצמבר 2018 (IST)