שיחה:ישראל קרדונר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הבהרת חשיבות אנציקלופדית[עריכת קוד מקור]

חשיבותו האנציקלופדית של הערך אינה מובהרת בו, לדעתי. יוניון ג'ק - שיחה 00:36, 5 ביולי 2017 (IDT)

החשיבות מובהרת, רק צריך להכיר. אחד האישים המוכרים והבולטים בחסידות, שמו ודברי תורתו מוזכרים רבות בבתי המדרש ובספרי ברסלב. רבו של ר' ישראל דוב אודסר בעל הפתק. yechiel - שיחה 01:22, 5 ביולי 2017 (IDT)
אם "רק צריך להכיר" - זה אומר שהחשיבות האנציקלופדית של הערך לא מובהרת בו. יוניון ג'ק - שיחה 06:05, 5 ביולי 2017 (IDT)
לא, זה אומר שרק מי שיש לו מושג כלשהו בתחום יכול להניח תבנית חשיבות. אם היית מכיר קצת את חסידות ברסלב והאישים שלה (ר' ישראל דוב אודסר למשל מוזכר בערך) לא היית מניח. yechiel - שיחה 08:27, 5 ביולי 2017 (IDT)
חשיבותו האנציקלופדית של כל ערך, לא רק על חסידות ברסלב, צריכה להיות ברורה לכל אחד, מקריאת הערך. משלא כך המצב, זכותי/חובתי להניח תבנית חשיבות לשיפור המצב (בין אם באמצעות שיכתוב הערך, ובין אם באמצעות הסרתו ממרחב הערכים). בברכה, יוניון ג'ק - שיחה 13:17, 5 ביולי 2017 (IDT)
אתה טועה. חשיבותו של ערך לא צריכה להיות ברורה מקריאתו בלבד, אלא מקריאתו ומקריאת ערכים קשורים יסודיים באותו החתום. למשל, כדי להבין שהיותה של קבוצת כדורגל בליגת העל היא פרט המקנה לה חשיבות, צריך גם לקרוא את הערך ליגת העל בכדורגל. יזהר ברקשיחה • י"ב בתמוז ה'תשע"ז • 22:19, 5 ביולי 2017 (IDT)
יזהרברק, ראשית - אני לא טועה. אתה מוזמן לקרוא את מדיניות ויקיפדיה בנושא. שנית - נניח שאני כן טועה. אילו ערכים בדיוק אתה מציע שאקרא, על מנת שחשיבותו האנציקלופדית של הערך "ישראל קרדונר" תהיה ברורה לי? תודה מראש, יוניון ג'ק - שיחה 03:08, 6 ביולי 2017 (IDT)
לא יודע איפה מצאת בדף המדיניות שהצגת סימוכין לדבריך. נכון, צריך לנסח את פסקת הפתיחה בצורה שתסביר את חשיבות הערך. הפתיח הנוכחי אכן עושה זאת ואפילו "נותן מענה תמציתי לחמשת הממים": "רבי ישראל היילפרין (-מי), [מכונה: רבי ישראל קרדונר, על שם עירו קרדן (-מקום); תרכ"ז, 1867 בערך - ט' חשוון תרע"ט, 1918 (-מתי)] היה מהרבנים (-מה) הבולטים בדור הרביעי של חסידות ברסלב (-מדוע)". עכשיו השאלה היא האם אתה מכיר את תולדות חסידות ברסלב (זה אגב ערך טוב להתחיל ממנו) והאם אתה יודע מי הם הראויים להיקרא רבנים בולטים בחסידות. אם אין לך שום מושג בנוגע לשאלות הללו על סמך מה בדיוק אתה מניח תבנית חשיבות? אולי באמת מדובר באחד הרבנים הבולטים של חסידות ברסלב? yechiel - שיחה 03:41, 6 ביולי 2017 (IDT)
אם באמת מדובר באחד הרבנים הבולטים של חסידות ברסלב - הרי שלא צריך להיות שום קושי למצוא מקור ביבליוגרפי חיצוני, איכותי, מהימן ובלתי תלוי המאמת זאת, ולצרפו לערך כהערת שוליים. כי אם לא קיים מקור כזו - אז אולי לא באמת מדובר באחד הרבנים הבולטים של חסידות ברסלב? יוניון ג'ק - שיחה 09:55, 6 ביולי 2017 (IDT)
אכן אין שום קושי, שמו של ר' ישראל קרדונר יהיה מוזכר בכל ספר היסטוריה/סיפורים על חסידות ברסלב. הכותב האנונימי של הערך פשוט לא טרח או לא הכיר מקורות קונקרטיים (את הקישורים הקיימים אני הוספתי). כל זה לא קשור לדיון כי חשיבותו של הערך עולה מתוך הערך עצמו וכאמור. yechiel - שיחה 10:41, 6 ביולי 2017 (IDT)
מצטרף להבהרות החשיבות של מביני העניין לעיל ולא מתרשם מפיזור "חשיבותו האנציקלופדית של הערך אינה מובהרת בו, לדעתי. " כפטריות אחר הגשם. בורה בורה - שיחה 00:50, 8 ביולי 2017 (IDT)
גם אני מצטרף לבורה בורה וכאחד שהסתובב לא מעט בפרדס של תורת ברסלב יודע את חשיבותו של ישראל קרדונר. טענותו של ג'ק יוניון מוזרה וכי בגלל שאין לי מושג בתורת הקואנטים אוכל להבהיר שחשיבותו לא ברורה לי. בערכים הקשורים לתורה זו. לו ג'ק היה מבין קצת בחסידות ברסלב הבהרת החשיבות היתה ברורה לו בברכה הלל יערישיחה • ט"ו בתמוז ה'תשע"ז • 06:21, 9 ביולי 2017 (IDT)
מצטרף לתומכים. ככל שאני מבין, החשיבות היא כרבו של הרב אודסר וכמוציא לאור. נרו יאירשיחה • ט"ו בתמוז ה'תשע"ז • 14:23, 9 ביולי 2017 (IDT)

רבי ישראל קרדונר לא היה לא עוד רב ברסלבי, אלא מהשכבה הידועה והבולטת של ברסלב המיתולוגית של המאה ה-19. בערכים של הרבנים הבולטים האחרים בדור האחרון, כמו הרב בנדר והרב שפירא, מצוינת בפתיח בולטותם בדור החמישי של ברסלב, ואין סיבה שהדבר לא יצוין בפתיח של הערכים המקבילים של רבני הדור הרביעי. אגב, מבחינה כרונולוגית, יש חלל וחסר בולט של דור שלם בין הדור הרביעי לדור החמישי של רבני ברסלב; הדור החמישי של ברסלב אמור להיות דור אחד לפני דורם של הרב בנדר והרב שפירא. העובדה שלרבי ישראל קרדונר יש תלמיד שחי בתקופתנו - רבי ישראל דב אודסר, יש בה כדי להטעות: הקשר של הרב אודסר לרבי ישראל קרדונר היה בנעוריו של הראשון ובאחרית ימיו של האחרון, ונוסיף לכך את העובדה שהרב אודסר האריך ימים ועבר את גיל המאה. מומחי ברסלב מוזמנים להסביר (כאן וגם בערך על חסידות ברסלב) מניין נובע החלל הזה שבין הדור הרביעי לדור החמישי.