שיחה:מדי צה"ל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הערך חסר ביותר.

חסרה התייחסות לכל ההתפתחויות מ-1973. ביטול מדי החאקי של הבנות, כל הנושא של דגמ"ח צנחנים, קופיקו, וכו', עליית הכומתה על הראש בימי רפול וירידתה משם בימי דן שומרון, ועוד מליון התפתחויות. דורש הרחבה רבה. אלמוג 08:48, 31 מאי 2006 (IDT)

כמי שערך את הערך, היתה כוונתי מלכתחילה כי הערך יורחב ע"י משתמשים אחרים, הבקיאים יותר בארועי השנים האחרונות. ראה שיחתי בנדון עם דוד שי בדף השיחה שלו. אני לדאבוני משוחרר משירות מילואים, לאחר 28 שנות שרות, משנת 1992. תודתי נתונה מראש לכל משתמש שיוסיף וירחיב. אדר 11:49, 31 מאי 2006 (IDT)
אדר אכן כתב מלכתחילה בדף השיחה שלי שהוא שוקל להעלות ערך חלקי, ועודדתי אותו ללכת בדרך זו. הערך שעלה הוא ערך מצוין, אף שאינו מלא. כבר במצבו הנוכחי הוא מכיל מידע רב, המעשיר את הקורא, וכפי שכתב אדר, תבוא ברכה על כל מי שיוסיף וירחיבו.
באשר לסוגיית הכומתה, קיבלתי הסבר מוסמך לכך מהספּר הצבאי שלי: רמטכ"ל בעל שיער נאה (מוטה גור) הורה להוריד את הכומתה לכתף; רמטכ"ל מקריח (רפול) הורה להחזירה אל הראש; רמטכ"ל בעל בלורית מטופחת (דן שומרון) הורה להורידה שוב לכתף. "האישי הוא הפוליטי", סיכם הספר את דבריו. דוד שי 15:30, 31 מאי 2006 (IDT)

שתי הערות[עריכת קוד מקור]

 • ייחוס הפסקת השימוש במדים המנומרים לאמברגו הצרפתי נראה בעיני הגזמה פראית: מדים אינם מטוס הזקוק לחלקי חילוף. השארתי את הסיבה האחרת, שסבירה יותר.
 • אין בערך מילה על הנעליים הצבאיות, שהן חלק מהמדים. דוד שי 23:38, 31 מאי 2006 (IDT)

רשימת מקורות בנושא מדי צה"ל[עריכת קוד מקור]

 • [1] אתר מקיף ומעניין מאוד בנושא כובעים בצה"ל, עם הרבה תמונות. דא עקא, האתר הוא ברוסית, אפשר להשתמש במתרגמים כמו זה.
 • פורום צבא וביטחון בפרש אפשר למצוא בחיפוש שירשורים בנושא מדי צה"ל
 • [2] בעיקר מתייחס לשינויים בדרגות (של צה"ל ושל גופים אחרים) אבל יש גם התייחסות ובעיקר תמונות לגבי שינויים במדים
 • [3] אתר בנושאי נוסטלגיה, קטגוריה שמתייחסת גם למדים של צה"ל (צריך ללחוץ על "לבוש ואופנה" בצד ימין)

דרוש שיפור[עריכת קוד מקור]

 • הערך באמת חסר ולא מאורגן. צריך להיות מובהר ומוסבר באופן מרכזי יותר על המדים כיום. רצוי למצוא גם תמונה שתייצג כל סוג מדים קיים. רצוי אף ליצור ערך או להוסיף את כלל הפרטים לערך זה אשר ידבר על קוד הלבוש של צה"ל ויתייחס למדים ולסמלים (עיטורים, תגי יחידה, סיכות חיל, סיכות קורסים, סרוכים, כומתות, דרגות) במכלול. Wdt222 22:39, 21 במאי 2007 (IDT)
 • להלן רשימה של כל סוגי המדים (יכול להועיל בחיפוש אחר תמונה לכל סוג מדים):
מדי ב' ירוקים (סט מדים, מעיל) = 2
שירות סדיר ירוקים: מדי א' גברים, מדי א' נשים (ארוך, קצר, חצאית), מעיל (חוגרים, קצינים) = 6
שירות סדיר ח"א וח"י: מדי א' גברים, מדי א' נשים (ארוך, קצר, חצאית), מעיל (חוגרים, קצינים) = 6
שירות סדיר ח"י: מדי א' ייצוגיים (לבנים) - גברים ונשים = 2
שירות קבע ירוקים: מדי א' גברים (ארוך, קצר, סוודר), מדי א' נשים (ארוך, קצר, חצאית, סוודר), מעיל = 8
שירות קבע חיל אוויר: מדי א' גברים (ארוך, קצר, סוודר), מדי א' נשים (ארוך, קצר, חצאית, סוודר), מעיל = 8
שירות קבע חיל הים: מדי א' גברים (ארוך, קצר, סוודר), מדי א' נשים (ארוך, קצר, חצאית, סוודר), מעיל = 8
שירות קבע חיל הים: מדי א' ייצוגיים (לבנים) - גברים ונשים = 2
סה"כ 40
Wdt222 22:39, 21 במאי 2007 (IDT)
 • שכחתי את הקטע של המדי שרד הייצוגיים...טוב זה מטורף... יותר מדיי... אבל בכל זאת רצוי איכשהו לעשות רשימה מסודרת בערך. יכול להיות שיתאים לרשום את הדברים באופן מסודר ומפורט בערך בסגנון "קוד לבוש צה"לי". Wdt222 22:48, 21 במאי 2007 (IDT)
 • אה ויש אגב טעות לדעתי היכן שמפורט צבעי הכומתות: הכומתה המנומרת של חטיבת כפיר היא חידוש של השנים האחרונות ולא הונהג אז. הרשימה הזאת בכלל לא צריכה להיות מוצגת בחלק היסטוריה באופן כזה. צריך להיות נושא נפרד לכומתות בערך הזה ואולי בכלל רצוי ליצור לו ערך משלו. Wdt222 22:48, 21 במאי 2007 (IDT)
 • לגבי העניין של הערך הכולל: אפשר ליצור ערך כולל של "קוד לבוש צה"לי" ולאחר סקירה בגדול של המצב כיום, לעשות היסטוריה משותפת להכל כלומר למדים, לכומתות, לתגים וכדו' ופירוט נרחב למשמעות של כל פריט לבוש ולסוגים השונים שלו תחת כותרת של כל פריט לבוש עם הפניה לערך המורחב. יהיה צורך גם להכניס את הדרגות, אך רק להתייחס כיצד הם באים לידי ביטוי בקוד הלבוש ולאפשר הפניה לערך המורחב עליהם. Wdt222 22:48, 21 במאי 2007 (IDT)
דווקא יש בערך תמונה מדוייקת של צבעי המדים הקיימים היום. צורת המדים עצמה די קבועה, וזה כמעט מיותר לכתוב על זה. נחמיה ג 13:09, 24 במאי 2007 (IDT)

סמלים בצה"ל[עריכת קוד מקור]

הועבר מויקיפדיה:הכה את המומחה 19:42, 4 באוגוסט 2007 (IDT)

איפה ניתן למצוא את כל התגיות(על הכתף) והסיכות בצה"ל ואת פרושיהם(מה לדוגמה מצוייר בסמל הלוגיסטיקה)?

ועוד משהו- מה מקור השמות של הדרגות? כל מיני סגן, סרן, אלוף, נגד, סמל וכדו'?

תוצאה ראשונה בגוגל מגיע לאתר הזה [4] שם יש את רוב התשובות--פו-איי 17:21, 27 ביולי 2007 (IDT)

זה ממש לא כולם. איפה התג של גולני, נח"ל וכל אלה?
לזיהוי סמלים ותגים פורום צבא ובטחון בפרש.
עוד אפשרות היא לחפש אתרים שמוכרים סמלים של צה"ל ושם למצוא תמונות. בברכה, MathKnight הגותי |Δ| (שיחה) 19:57, 27 ביולי 2007 (IDT)
וואו... קצת הרבה... עוד שאלה: מה הם המדים שיש לפעמים לקצינים- חולצה בצבע תכלת עם מכנס כחול כהה. מה ההבדל בינהם למדים ירוקים?
יש כמה סוגי מדים בצה"ל. יש חלוקה לזרועות (אוויר, ים ויבשה+כל השאר), ולכל אחד מהם יש מדי סדיר ומדי קבע.
לחיל האוויר יש מדי סדיר בצבע בז', ומדי קבע כמו שתיארת - חולצת תכלת ומכנסיים כחולים כהים, כמו שוטרים.
לחיל הים - מדי סדיר בצבע בז', כמו חיל האוויר, ומדי קבע - חולצה לבנה ומכנסיים כחולים כהים.
לצבא היבשה - מדי סדיר ירוקים, ומדי קבע של חולצה במין צבע אפור בהיר, ומכנסיים בירוק כהה.
אפשר לראות עוד כאן: מדי צה"ל. עופר קדם 00:27, 28 ביולי 2007 (IDT)
תודה. עוד שאלה (אחרונה) - מה פרוש של כל השרוכים על הכתף(כל הירוק, סגול, אפור וכל אלה)?
ראה כאן. יות ≈שחייה≈ 14:17, 28 ביולי 2007 (IDT)

תודה רבה לכולכם וסיחה על ההטרדה!

והמלצה להרחבת אופקים, הנזיר אוליביה, מהמנזר הפרנציסקני באבו-גוש, אוסף תגים וסיכות ודגלים ומדים שחיילים שבאים אליו במסגרת שבוע חינוך משאירים לו במתנה. האוסף מרתק והבנאדם מרתק עוד יותר, שווה קפיצה.

דרושה הרחבה[עריכת קוד מקור]

המקבילה האנגלית של הערך הזה מפורטת הרבה יותר בכל הנושא של הסיכות, הסמלים והתגים השונים שבצה"ל. כמובן שגם אז יש עוד הרבה מה להוסיף מלבד טבלאות משמעממות, אבל יהיה נחמד אם מישהו יקח את זה כפרוייקט אישי להביא את הערך הזה לפחות לרמה של הערך בויקי האנגלית...

אצלנו יש עוד ערכים נפרדים בנושאים האלה.. נחמיה ג 22:45, 8 בספטמבר 2007 (IDT)

נעליים[עריכת קוד מקור]

חסרה התייחסות לנעלי חיילות, כולל כמובן נעלי הגולדה המפורסמות. וכן חסרה התייחסות לנעלי חיילים שונות מהמוכר, כמו למשל פלדיום של שייטים (כפי שנכתב במעריב לפני כשבועיים) וכדומה. יוספוסשיחה 23:22, 10 בפברואר 2008 (IST) כל מה שחשבתי עליו ועוד הוסף לערך, כל הכבוד למרחיבים. יוספוסשיחה

מדי שרד וגאלה[עריכת קוד מקור]

מה ההבדל ביניהם? 85.65.104.254 23:05, 21 בנובמבר 2009 (IST)

הנתון לגבי צבע המכנסיים של מדי הקבע של חיל-הים שגוי. הצבע הוא כחול-צי (Navy-Blue) ולא שחור[עריכת קוד מקור]

הנתון לגבי צבע המכנסיים של מדי הקבע של חיל-הים שגוי. הצבע המדוייק הוא כחול-צי (Navy-Blue, שהינו כהה יותר מהמכנס הכחול של חיל-האוויר) ולא שחור.

תגי מקצוע לחוגרים[עריכת קוד מקור]

השימוש בהם הופסק? מתי ולמה? חזרתישיחה 00:11, 25 ביולי 2010 (IDT)

פיילוט כומתות אליפטיות[עריכת קוד מקור]

"משנת 2006, נשקל ביטולה של הכומתה והנהגת כובע מצחייה במקומה, וזאת מטעמים בריאותיים, שכן הכומתה לא נחבשת בפועל על ידי החיילים, פרט לטקסים ולמסדרים, ולא מגנה מפני השמש, ואולם בסופו של דבר נקבע כי את הכומתה הנוכחית תחליף כומתה בצורה אליפטית‏[2] המתוכננת כך שתתקבע על הראש באופן הולם וייצוגי יותר. פיילוט בנושא יחל בשנת 2010." אני לא בקיא בנושא, אבל לפי מה שידוע לי שנת 2010 כבר עברה. פיילוט התחיל או לא? דרוש ריענון.

צודק. על פי כתבה באתר דובר צה"ל מיוני 2010, הפיילוט כבר החל. תיקנתי בערך מ"יחל" ל"החל". לא מצאתי כתבות עדכניות נוספות מ-2011-2012 לגבי מה קורה עם הפיילוט כיום, נשמח אם מי שיודע/ת י/תעדכן. תודה, Ravit - שיחה 15:07, 28 בינואר 2012 (IST)
מדובר בעניין סודי ביותר, שאין להרחיב עליו את הדיבור כאן. רק ארמוז שהכומתה האליפטית נותנת מענה כמעט מלא לבעיית הגרעין האיראני. במסגרת הפיילוט, אני מחזיק במרתף ביתי פיילה מלאה בכומתות, על כל צרה שלא תבוא. גם הפיזיקאי אליה ליבוביץ מעורב במיזם.[5] דוד שי - שיחה 15:33, 28 בינואר 2012 (IST)
Im-yahoo.svg Ravit - שיחה 17:58, 28 בינואר 2012 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 09:38, 25 בספטמבר 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 09:39, 25 בספטמבר 2013 (IDT)