שיחה:נאציזם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ניסיתי לערוך את הערך ולהוסיף מידע, אבל אני לא בטוח שהעריכה מוצלחת כי היא יצרה כפילויות. פירוט עקרונות הנאציזם כפי שהייתה לפני העריכה בעייתית כיוון שהיא לא מקשרת בין העקרונות האלה לתאוריות המדיניות שהיו פופולריות בתקופה ההיא, ומשהן שאב הנאציזם. עם זאת, היא יותר מפורטת מהרשימה שאני יצרתי. ‏DrorK‏ • ‏שיחה‏ 13:41, 16 יוני 2006 (IDT)

כלכלה נאצית[עריכת קוד מקור]

בעקבות דיונים סוערים בפורומים של התנועה הליברלית, ברצוני לדון על הסעיף המפרש את מדיניותה הכלכלית של גרמניה, שלדעת הכותב "נוטה לקפיטליזם", בגלל שרואה אי שיוויון בין האנשים. - לצורך העניין, התורה הנאצית שזורה בסוציאזלים בצורה אינהרנטית, וקרובה לקומוניזם הרבה יותר מלקפיטליזם.

הסיבות בגללם הנאציזם הוא סוציאליסטי בשורשו: - ראיית סכום 0 בכלכלה (ראה ערך מורחב בספרי כלכלה), שממנה נגזרות ההתקפות על הבנקאות ועל היהודים ועל כל דרך כלכלית שאינה מושתתת על ייצור נטו- כלומר היהודים גונבים מהגרמנים בעצם קיומם, ולא תורמים לכלכלה - לפי קפיטליסטים אין סכום 0 אלא הסכום של הכסף יכול לגדול. ציטוט מהיטלר (שציטט מקארל מארקס) - 'הבנקאות היהודית סופה להיות בועה שקורסת ותגרום לקריסת האנושות והציוויליזציה' זוהי ראיה כלכלית סוציאליסטית- שממנה נגזרת האובססיה לשיוויון בחלוקת משאבים (שכן לדידם של סוציאליסטים כלכלה נגזרת רק ממשאבים ולא מענפים לא יצרניים) - לחילופין ניתן לדרוך על אחרים כדי לגדול שזו השיטה של הנציונל סוציאליסטים. שוב- במקום לגדוול בדרך קפיטליסטית (שכולם יכולים לצמוח יחדיו) - אצל הנאציזם גדילה כלכלית חייבת לבוא על חשבון השני.

בגלל פרדיגמה זו, הנאציזם הוא סוציאליסטי בשורשו. הפסקה המדברת על ראיה כלכלית ניתקה את חשיבות הראיה הזו מהיטלר, בהציגו כאדם שלא מתעניין בכלכלה- על אף שהתעניין בה מאוד בצורה לא ישירה, ופספסה את עקרונות הסוציאליזם. (The Israel Tesl, Paul Johnsson history of the world)- שני ספרים בנידון שאינם ספרי כלכלה מנתחים זאת לא רע. בברכה, yoavz

שאלה של טעם[עריכת קוד מקור]

האם כדאי להקטין קצת את תמונת הדגל הנאצי ואולי להוריד אותה קצת, כדי לזעזע פחות את רגשות הקוראים? ‏DrorK‏ • ‏שיחה‏ 21:15, 12 בנובמבר 2006 (IST)

בלי קשר הוא ענק וצריך להקטין אותו.הידרו 21:16, 12 בנובמבר 2006 (IST)
מסכימה שיש מקום להקטין את הסמל הטעון הזה Tamarnet - שיחה 22:49, 14 ביולי 2012 (IDT)

הטבלה בעייתית.[עריכת קוד מקור]

ממתי היהודים דוגלים באוניברסליות, שוויון מוחלט וקשקושים מודרניים דומים? לא צריך לעוות את המציאות רק כדי שניראה מספיק רחוקים מהנאצים בטבלה. אני בכלל בספק שצריך טבלה, זה קצת ילדותי.

הטבלה בעייתית ביותר ולא מדוייקת. הערך כולו דורש שכתוב או כתיבה מחדש. אלמוג 18:05, 5 במרץ 2007 (IST)

הטבלה לא בעייתית, היא לא מנסה לתאר את היהדות כשהיא, אלא את היהדות לפי הנאציזם.

הסרתי את הקשר בין האידיאולוגיה הנאצית לפילוסופיה של פרידריך ניטשה. הטענה הזו כבר מזמן לא מקובלת; ידוע כבר שניטשה סלד מהרייך שהיה בתקופתו, סלד מהעם הגרמני בטענה שלכל אורך ההיסטוריה הוא היה הגורם המרכזי להרס התקופות היפות (הרנסאנס, כיבושי נפוליאון), ועוד. יש קשר בין הפילוסופיה של ניטשה לבין הפאשיזם, קשר עקרוני שבמידה-מה סולף כמובן, אך הוא קיים ואי אפשר להתעלם ממנו. ניטשה דגל במנהיגות חזקה כשל נפוליאון, חניבעל, פרידריך הגדול וכו'. כאן ייתכן ואפשר למצוא קשר קטן למוסוליני, אך רחוק מאוד הקשר להיטלר ולפולחן המבוסס על אמונות תפילות. העלאדם של ניטשה רחוק מאוד מהמושג גזע עליון. כשניטשה מדבר על צורך במלחמה, הוא יותר מדבר על מלחמה בין אישים, והוא אינו רואה בה אופציה שבוחרים בה, אלא תנאי קיומי לאדם (הושפע רבות מדרווין, וכידוע, לא דרווין הגה את הדרוויניזם-החברתי).

בקיצור, אי אפשר לכתוב את שמו של ניטשה ואת שמה של האידיאולוגיה באותו עמ', זה מבלבל את הקורא ויוצר אצלו תחושה שיש קשר עמוק וישיר בין ניטשה לאידיאולוגיה.

העברתי הנה את שאר הטבלה, כי היא אכן בעייתית ובמצב זה, עדיף שלא תהיה בערך. הנאצים טענו שליהודים יש "אידאולוגיה של חירות לפרט"? "פציפיזם"? הנאצים אכן קישרו בין היהדות למפלצת הקומוניזם העולמי, אבל מה שנכתב פה דורש מקורות. הפסקה הזו ילדותית ולא מדויקת, בלשון המעטה. יש לשכתב את הנאמר כך שיהיה מדויק, מפורט במשפטים ולא בפראזות או בקלישאות, ולהחזיר את המידע (הנכון) לערך בצורת טקסט ולא טבלה. ‏odedee שיחה 22:31, 19 בנובמבר 2007 (IST)
כמו כן, ראיתי לנכון להחזיר הנה פסקה שמחק משתמש:Perron. ניתן יהיה להחזיר את הפסקה רק אם יהיה לה מקור מתאים. ‏odedee שיחה 22:43, 19 בנובמבר 2007 (IST)

קשר לניטשה[עריכת קוד מקור]

יש שמוצאים באידאולוגיה הנאצית השפעה של הפילוסופיה של פרידריך ניטשה. ניטשה גרס שיש לזנוח את הדת כמדריך מוסרי, ופיתח את אידאל "האדם העליון" (Übermenschen). אדם שאינו זקוק לאמונה באל או לדת כדי להתפתח. עם זאת, ניטשה התייחס ללאומיות בזילזול וראה במדינה דבר שלילי. העלאדם הוא כינוי הניתן לאדם הרואה בעצמו את האויב הגדול ביותר, ונאבק בעצמו על ידי שלילת כל הערכים והאמונות בתוכו, אותם הוא רואה כשווים במהותם ונבדלים בתחפושת העקרונות שלהם. העלאדם לפי ניטשה, הוא התגלמות הניטראליות ודחיית האידאליות. אפשר אולי לשער שיש קשר בין הפילוסופיה הניטשיאנית לדמותו של היטלר, שהושפע רבות מדחיית הבינוניות והדרישה להתעלות של ניטשה, אך הקשר בין ניטשה לאידאולוגיה נציונאל-סוציאליסטית פחות בולט, אפילו בלתי אפשרי: הן בשל העקרונות - למשל, האנטישמיות (ניטשה עצמו דחה כל סוג של אנטישמיות ואף התנתק מווגנר בעקבות האנטישמיות שלו) והן בשל האידאליסטיות עצמה המנוגדת לניהיליזם שניטשה מבשר.

נאציזם ויהדות[עריכת קוד מקור]

האידאולוגיה הנאצית השוותה את היהודים וה"ארים" באופן זה:

היהודים הארים
עם לא אחיד מבחינה גזעית. לא דת, לא גזע ולא מדינה- אין גבולות טריטוריאליים.

מטרתם להמשיך להתקיים

על-אדם, גזע עליון וטהור (שהגרמנים במרכזו).
תכונות:

מכונים בשמות- עכברושים, שדים, וירוסים, טפילים- למען דה-הומניזציה, היהודים לא בני-אדם. כל יהודי הוא תת-אדם, ומכך בהכללה עם ירוד. הם רמאים, ערמומים ובגלל שאין להם אדמה חייבים לנצל עמים אחרים.

יצרנים, מתבססים על אדמתם.

בגלל תכונות היהודים הגנטיות, הקובעות שהיהודי הוא ה"טיפוס ההפכי" לכל מה שטוב ונכון חייבים לשמור על טוהרת-דם, וליצור מוסר חדש.

דרכי פעולה:

מדיניות פנים- נאבק על שוויון זכויות באמצעות ערמה ופיקחות בכל מדינה בה נמצא. מדיניות חוץ- מעורר אי-שקט בעמים, כדי להשתלט בעזרת הכסף והתעמולה וכן "זיהום הדם" (נשואי תערובת, יחסי-מין). מטרתם הסופית היא מחיקת האופי הלאומי של העמים, ערבובם, חיסול האינטליגנציה שלהם ובולשביזציה עקובה מדם.

פעולות היהודים מהווים סכנה חמורה לשלמות ולטוהר העם הגרמני והגזע הארי. אי לכך יש לפעול לביטול הגורם המסכן.
אידאולוגיה:

שוויון בין כל בני האדם (קומוניזם או דמוקרטיה) ופירוש הדבר אין אבחנה בין גזעים ודתות. חירות לפרט (קפיטליזם או ליברליזם) כך שכל אחד יכול להתבטא ולהתקדם.
פציפיזם, נגד שפיכות-דמים ומאבקים.

אוניברסליות, כלל אנושיות.


אי-שוויון- גזעים עילאיים ונחותים, אליטיזם, דיקטטורה.

לוחמניות, גבריות, הרואיות, דרוויניזם חברתי ברמה אישית ולאומית.
שונות וזרות- לאומנות, גזענות.

נאציזם במאה ה19[עריכת קוד מקור]

יש בעיה עם הערך, לפיו ניתן להבין שכן היטלר ומפלגתו פתחו את הנאציזם. המפלגה הנאצית הראשונה עוד הייתה בסוף המאה ה-19 ולכן היטלר לקח רעיון והרחיב אותו, כך עשה עם כל אחד מהדברים שעשה הוא לא המציא כלום הוא רק פיתח. אני חושב שהערך דרוש שיפוץ רציני.

הצגת צלב הקרס הנאצי בראש הערך[עריכת קוד מקור]

לדעתי, לא צריך להציג את צלב הקרס הנאצי באופן שכזה - צורם לרבים וללא ערך אנציקלופדי. ALC • י"ט באייר ה'תשע"א • 06:32, 23 במאי 2011 (IDT)

על הערך האנציקלופדי אין בכלל מקום לוויכוח - הסמל קשור קשר הדוק לרעיון שבו עוסק הערך.
בעניין הטענה "צורם לרבים" - אינני סבור שהסמל צורם יותר מאשר האידאולוגיה. אני מסכים שהערך כולו עוסק בנושא כאוב, אבל זו אינו סיבה לרכך את הצגתו באנציקלופדיה. מי שנכנס לערך זה יודע לאן הוא מגיע. דוד שי - שיחה 06:45, 23 במאי 2011 (IDT)
הצגת צלב הקרס היא הבעייה הקטנה בערך. הערך הוא חסר מקורות לחלוטין, אינו מדוייק, שגוי לעיתים, ואנקדוטלי. המילים "משטר טוטליטרי" אינן מוזכרות בו. רבים ממאפייניו הבולטים של המשטר והאידיאולוגיה הנאצית אינם מוזכרים. אין רשימה של "הוגים נאצים", אין הסבר על התפתחות הנאציזם, אין הסבר על מקורותיו, אין השוואה לאידיאולוגיות דומות או מתחרות, כגון הפאשיזם או הקומוניזם הסטליניסטי, ואין התייחסות לזרמים בתוך הנאציזם כגון שטראסריזם. הערך דורש עבודה רצינית ומאומצת המתבססת על מקורות. בשנים האחרונות יצאו כמה מקורות מעולים בעברית - ספריו של קרשו על גרמניה הנאצית והיטלר, "הדיקטטורים" של אוברי, "היסטוריה חדשה של הרייך השלישי" כל אלו כוללים התייחסות מפורטת לאידיאולוגיה של הנאציזם. ספריו של בעז נוימן "ראיית העולם הנאצית" ו"נאציזם", על אף שהם פחות "פופולריים" ויותר מדעיים יכולים לשמש מקור מעולה. כמו גם "קיטש ומוות" של פרידלנדר, ספרו של גולדהגן, וספרים רבים נוספים. פומפריפוזה - שיחה 07:05, 23 במאי 2011 (IDT)
לא קראתי עדיין את הערך - ראיתי הבוקר שהוכנס לתוכו הסמל באופן בולט בראש הערך ולכן צרם לי מאד - אני בטוח שניתן לשים את תמונת הסמל באופן פחות מובלט וצורם (ועובדה שלא הופיעה כאן תמונה זו עד הבוקר). הרגע ראיתי שכבר היה דיון בעניין זה ב-2006 שכנראה מוצה בכך שהתמונה הבולטת הוסרה בזמנו. ALC • י"ט באייר ה'תשע"א • 07:16, 23 במאי 2011 (IDT)
פומפריפוזה, על דבריך אמרו חז"ל "במקום שאין אנשים, השתדל להיות איש" - צא מנקודת הנחה שאם אתה לא תשפר את הערך, איש לא יעשה זאת (וגם אם קורים נסים, אין סומכין על הנס). דוד שי - שיחה 08:00, 23 במאי 2011 (IDT)
הדבר דורש עבודת הכנה של כמה חודשים לפחות, וכתיבה ושיפור של עשרות ערכי משנה. כרגע זה לא בסדר העדיפויות שלי, ולכן נתתי כאן רשימת קריאה ואיזה שרטוט בסיסי איך צריך הערך להראות, אם מישהו ירצה לקחת את העניין לידיים לפני שאגיע אליו. פומפריפוזה - שיחה 08:04, 23 במאי 2011 (IDT)

יש סתירה בין פשיזם לגזענות ולנאציזם[עריכת קוד מקור]

פשיזם מעלה את ערך המדינה ואזרחיה מעל לכול ואילו הנאצים העלו את נושא הגזע, מה שאומר שלתורתם הם קרובים יותר לבני הגזע שלהם בני מדינה אחרת ויכולים לפגוע באזרחים בני המדינה שלהם, אם הם בעלי גזע נחות לתפיסתם. גזענות אינה פשיזם והפוך. זה שמדובר בשתי תורות מגעילות עוד לא הופך אותן לזהות Tamarnet - שיחה 22:52, 14 ביולי 2012 (IDT)

פשיזם מול פולקיזם[עריכת קוד מקור]

משהו כאן לא מסתדר. בחלק "האידיאולוגיה הנאצית" כתוב שהנאציזם הוא סוג של פשיזם, ואילו בחלק "עקרונות יסוד באידיאולוגיה הנאצית" כתוב שהנאציזם עומד על פולקיזם ומוסבר בסוגריים שזהו "ההיפך מפשיזם". מה הנכון? הנאציזם עמד על העם או על המדינה?

יש לערוך את הערך שיהיה קונסיסטנטי; עם זאת הוא מבטא את האקלקטיות של האידאולוגיה הנאצית, וגם את ההערכות השונות של ההיסטוריונים לגביה. בברכה, יעל 23:24, 18 בספטמבר 2012 (IDT)


שאלה[עריכת קוד מקור]

מה היה יחסם של הנאצים לערבים? הרי גם הם שמים. למה הם לא רצו להשמיד גם אותם?

תודה

משוב מ-23 באוגוסט 2014[עריכת קוד מקור]

ז 93.173.177.44 01:16, 24 באוגוסט 2014 (IDT)

טעות כתיב[עריכת קוד מקור]

לתקן גט כריתות במקום גת כריתות וקתולי במקום כתולי 2.54.130.222 20:35, 14 בפברואר 2015 (IST)

בוצע תוקן שמזןשיחהערכי בראבו • 20:39, 14 בפברואר 2015 (IST)

טעות דפוס[עריכת קוד מקור]

אנא שימו לב, בשורה **הקומוניזם (כאשר גם אלו לגעת הנאצים נובעים מהיהדות)** צ"ל **לדעת**

תודה.

נאצה[עריכת קוד מקור]

ייתכן כי המילה "נאצי" שולבה בעברית עם המשמעות של נץ וניאוץ

הראש - שיחה 23:54, 16 במאי 2015 (IDT)

זו מקריות, שהרי לכל אחת ממילים אלה מקורות נפרדים וידועים. דוד שי - שיחה 05:59, 17 במאי 2015 (IDT)

אנטישמיות?[עריכת קוד מקור]

חסר מידע על אנטישמיות. הוספתי תבנית מתאימה. ברעזרא - שיחה 18:11, 8 בדצמבר 2016 (IST)

מחיקה ענקית[עריכת קוד מקור]

לפי עצת החונך שלי בוויקיפדיה, אני פותח פה דיון על המחיקה הענקית אשר ביצע משתמש:בקרה וייעוץ. המחיקה היא של חומרים טובים ולא ברור לי מה תועלתה. TomerTru - שיחה 17:53, 26 בנובמבר 2017 (IST)

שלום לך. הנתונים הם מאד פשוטים. אנונימי הציף מידע בערך ללא שום מקור. בדיקה קלה בהיסטוריית העריכות שלו מעלה כי פעל באופן דומה בעריכות לא רלוונטיות ששוחזרו (אגב, ע"י משתמש אחר). לאחר מכן חזרת אתה ושחזרת את הביטול שלי ללא ציון נימוק. וביטלתי את העריכה שלך בנימוק שזו עריכה ללא מקורות, אתה יכול להסתכל בתקציר העריכה. לגופו של עניין- אין בכוונתי להתדיין מה היה. אם יש לך מקורות לחומר שאתה מתעקש שיהיה שם- בבקשה; אם אין לך אז אין מקומו שם. ויקיפדיה איננה מקום מחקר מקורי.
לסיכום - שלוש שאלות:
  1. האם העריכה האנונימית היא שלך?
  2. האם יש לך מקורות?
  3. אם מותר לדעת, מי החונך שלך? בקרה וייעוץשיחה • ט' בכסלו ה'תשע"ח • 18:00, 26 בנובמבר 2017 (IST)
  1. העריכה האנונימית אינה שלי.
  2. אין לי מקורות. אבל אפשר למצוא.
  3. לא.

אני לא יודע מה זה "הציף מידע". אלו חומרים טובים בערך חשוב.

אבקש לשחזר את העריכה. TomerTru - שיחה 18:03, 26 בנובמבר 2017 (IST)

האחריות על מי שמעלה עריכות להביא מקורות. וכל עוד אין מקורות העריכה לא תחזור. בקרה וייעוץשיחה • ט' בכסלו ה'תשע"ח • 18:06, 26 בנובמבר 2017 (IST)
לפי החונך שלי אין כלל כזה בויקיפדיה. אבל אולי החונך שלי טועה - תביא בבקשה את דף המדיניות שקובע כלל כזה לגבי מקורות. TomerTru - שיחה 18:08, 26 בנובמבר 2017 (IST)
הכלל הוא בכללי חזרה על עריכה שאם יש התנגדות לעריכה לא מחזירים אותה בלי רוב בדף שיחה, אלא אם כן זה שאלה עובדתית נטו. ובשביל לקבוע עובדות צריך מקורות. פשוט מאד. בקרה וייעוץשיחה • ט' בכסלו ה'תשע"ח • 18:13, 26 בנובמבר 2017 (IST)
התוכן לא היה טוב. מי החונך שלך? גילגמש שיחה 19:02, 26 בנובמבר 2017 (IST)
כל התוכן היה בקישורים לערכים האחרים שכבר היו קיימים במרחב הערכים.--132.64.209.47 17:39, 27 בנובמבר 2017 (IST)
לא הצלחתי להבין אותך. בקרה וייעוץשיחה • ט' בכסלו ה'תשע"ח • 17:41, 27 בנובמבר 2017 (IST)