שיחה:רב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ביטלתי את דף הפירושונים שנוצר לערך זה, והחלפתי אותו בשורת הערה בתחילת הערך, משום שכמעט בכל ההתייחסויות למושג רב הכוונה היא למשמעות המופיעה בערך זה. רק במקרה אחד יש התייחסות למשמעות האחרת, של האמורא רב. דוד שי 18:35, 31 אוג' 2004 (UTC)

קצרמר?[עריכת קוד מקור]

מדוע ערך זה מוגדר כ"קצרמר"? קראתי שוב ושוב ולא מצאתי דבר שחסר בו או דבר שניתן להוסיף לו. כמו-כן, הוא מכיל מספיק מידע כדי שנגדיר אותו כערך. תודה מראש לעונה. משה מארק 19:55, 16 אוקטובר 2005 (UTC)

ניתן להוסיף עוד הרבה, מתי התחילו להשתמש בכינוי הזה? מה פירוש כל הכינויים האחרים (מרן למשל)? מה התפקיד בהלכה של רב? מה הקשר בין הרב לבין הרב שממונה עליו (למשל רב המדינה שבה הוא נמצא)? ויש עוד... השאלה האם מדובר בקצרמר היא שאלה אחרת, לדעתי זה די גבולי. טרול רפאים 20:02, 16 אוקטובר 2005 (UTC)

דרוש שכתוב[עריכת קוד מקור]

הערך במצבו הנוכחי מערבב בין סוגים שונים של רבנים, בין רב פוסק (שמחויב לפסוק) בין רב מוכר (שאסור לו לפסוק) רב מטעם (שלא ביקשו ממנו לפסוק) רב מטעם הרבנות הראשית (שלפעמים מוכר כמקביל לתואר אקדמאי והוא "יכול להחליט שלא לפסוק") חוץ מזה שהוא קצרמר (חסר הרבה בהסטוריה והבדלים בין הרבנים כמו שציין למעלה טרול רפאים) כרם יהושע 19:35, 26 אוקטובר 2005 (UTC)

השאלה היא האם אתה מוכן לשכתב את הערך... טרול רפאים 19:46, 26 אוקטובר 2005 (UTC)
למדתי בעבר במסגרת הלימודים לרבנות הראשית, והפסקתי בגלל דברים הנוגעים להשקפה שמייצגת הרבנות הראשית. אני מאוד לא נייטרלי בנושא זה חשבתי איך לכתוב אותו נייטרלי ובינתיים אני מתלבט, לכן שמתי את תבנית השכתוב כרם יהושע 19:55, 26 אוקטובר 2005 (UTC)

תארים רבניים[עריכת קוד מקור]

אני עומד למחוק מהערך את הפיסקה: "תארים מקובלים לרבנים", ולשבצו בערך נפרד בשם תארים רבניים. האם יש מתנגדים? פטר רחם 21:10, 29 אוקטובר 2005 (UTC)

העברתי ואתה מוזמן להוסיף ולערוך כרם יהושע 13:35, 1 נובמבר 2005 (UTC)

שכתוב[עריכת קוד מקור]

כרגע יש בערך בלבול מוחלט בין סוגים שונים ותארים שונים של רבנים. כמו כן חסרה התייחסות לתקופות שונות ולקהילות שונות. שלא כמו שכתוב בערך, התואר "רב" איננו זהה לתואר "רבי", והשימוש בשניהם משתנה בתקופות התנאים, האמוראים, הגאונים, בקהילות אירופה, בקהילות ספרד והמזרח וגם היום. גם הפרקטיקה של הרבנות, דרך קבלת התואר וכיוצא בזה משתנים לפי הזמן והמקום. עד שהערך לא יתייחס לכל אלה - כמובן, לפי עובדות ומחקרים ולא לפי סברות כרס - הוא טעון שכתוב. לקבלת מושג כללי אפשר לעיין בערך המקביל באנגלית או בערך בג'ואיש אנציקלופדיה (את שניהם לא קראתי בעיון אבל ההיקף ורשימת הנושאים מספיקים כדי להבין את הבעיה בערך כאן).

את כל הקטע העוסק בפוסק ההלכה - שגם הוא לא ממש מדויק - יש להעביר לערך פוסק. נתנאל 07:35, 11 אפריל 2006 (UTC)

בעד. ינבושד 07:41, 11 אפריל 2006 (UTC)
איפה יש ערך בויקיפדיה האנגלית על רב? (תסתכל בקישור הבינויקי לא מוביל לערך)
נוסף לערך חומר מאז ששמתי את תבנית השכתוב, ועתה אין לי התנגדות להסרת תבנית השכתוב על ידי מי שחושב שהערך עומד בסטנדרט. עם זאת, יש עדיין מקום להרחבה רבה. פירטתי את צורתו הרצויה של הערך בעיני כאן: /ראשי פרקים, ואני אשמח אם זה ישמש כבסיס להרחבה ולשינויים. אחת הבעיות המרכזיות היא שלא מוכרים לי מקורות טובים שמסכמים את הנושא באופן שיכול לשמש סימוכין לכתיבה אנציקלופדית, משהו המקביל לעבודה המונומנטלית של פרופסור מרדכי ברויאר על הישיבות, "אוהלי תורה". אם מישהו מכיר מאמרים או ספרים מתאימים, הוא מוזמן לפרט אותם בערך. נתנאל 11:01, 27 ביוני 2007 (IDT)
הסרתי את תבנית השכתוב. דוד שי 21:35, 28 ביוני 2007 (IDT)

רב, אמוראי בבל[עריכת קוד מקור]

לפי הזכור לי אמוראי בבל נקראו רב במקום רבי דוקא בגלל שלא היו "סמוכים" במובנו הצר של מונח זה ( "איש מפי איש" ).

רבן, רבי או רב ?[עריכת קוד מקור]

מהי הצורה הכי נכונה ? (אלמוני).

אין "צורה נכונה", זה תלוי בתקופה, במקום ובאיש. נתנאל 18:34, 1 באוגוסט 2007 (IDT)

אך העובדה היא שאומרים רבנים ברבים, אז למה לא לומר רבן ביחיד ?

הכלל הוא "גדול מרב - רבי. גדול מרבי - רבן. גדול מרבן - שמו". כלומר, בסדר חשיבות עולה:

 • רב - אמורא, איננו סמוך.
 • רבי - סמוך, תנא או אמורא שנסמך בארץ ישראל.
 • רבן - נשיא.
 • שמו - כגון הלל ושמאי.

atbannett‏ 21:39, 1 באוגוסט 2007 (IDT)

גם הכלל הזה נכון רק לתקופה מסוימת ולמקום מסוים (תקופת חז"ל בארץ ישראל), אם בכלל. לאלמוני - הצורה "רבנים" איננה ריבוי של "רבן" אלא צורת ריבוי חריגה של "רב". (כמו ש"סממנים" הוא ריבוי של "סם"). נתנאל 21:18, 2 באוגוסט 2007 (IDT)

ערך דרוש שיפור ?[עריכת קוד מקור]

א.מישהו יכול להסביר לי למה הערך נמצא בתיבת 'ערכים דורשי שיפור' ?(בפורטל יהדות). ב. מעולם לא שמעתי על התופעה הנ"ל: "בקהילה הדתית-הלאומית החלו לקרוא כך בשנים האחרונות גם ל'תלמידות חכמות' כלומר לנשים מלומדות המפרשות את התורה ועוסקות בכך." אשמח אם מישהו יביא לי דוגמאות לנשים כאלו . --אפק7 14:32, 17 בספטמבר 2007 (IST)אפק7

אישית, אני גם לא שמעתי על שטות כזו, אם כי ראיתי בדף הרב צבי ישראל טאו שכתוב שאחותו כזאת.

אבל גם אותי זה התמיהה, ואני עדיין תמהה על כך... הצב הירוק 02:28, 23 בספטמבר 2007 (IST)

שחרית מנחה וערבית[עריכת קוד מקור]

באיזה סדר לדעתכם צריך לכתוב את התפילות (ובכלל, גם את כל החגים)? 1) מכיוון שזה לוח יהודי אז ע"פ הלוח היהודי - כלומר ערבית שחרית ומנחה, פסח שבועות ר"ה יוה"כ סוכות וכו'. 2) ע"פ הלוח הגרוגיאני (הלועזי) - כלומר שחרית מנחה ערבית, ר"ה יוה"כ סוכות פסח שבועות וכו' הצב הירוק 02:24, 23 בספטמבר 2007 (IST)

בדיוק כך

ראש בני ישראל[עריכת קוד מקור]

אם אינני טועה. המילה "רבי" זה ראשי תיבות של:

ראש

בני

ישראל

לא כדאי להוסיף את זה בערך?

גולן

מיהו רב?[עריכת קוד מקור]

הערך מלמד אותנו שלמילה רב יש בעברית שימושים אחדים. השימוש הפורמלי הוא לתיאור מי שהוסמך לרבנות ועושה שימוש בסמיכה זו. בשימוש פחות פורמלי מוצמד התואר רב גם למי שאינו מקיים תנאים אלה, כדרך לכבד אדם דתי, גם כאשר אינו מוסמך כרב. אני ממליץ שבוויקיפדיה נשתמש בתואר זה רק במשמעותו הפורמלית, כי אנחנו לא בקטע של כיבודים. יש חשיבות כם לדרישה "עושה שימוש בסמיכה זו", שהרי למשל, איש אינו מדבר על הרב יעקב וינרוט, אף שיש לו (בין שאר תאריו) גם סמיכה לרבנות. כאשר בעל סמיכה לרבנות עוסק בצורכי ציבור (למשל חבר הכנסת), יש מקום להקל ולהשתמש בתואר רב. דוד שי - שיחה 07:33, 13 ביוני 2008 (IDT)

לדעתי רצוי לא להיצמד להגדרה או לקריטריונים קבועים, אלא לעקוב אחרי מה שמקובל בחוץ, על פי סימוכין. אם מקובל לקרוא לאדם מסוים "רב" נקרא לו כך גם אנחנו, ואם לא נהוג לכבדו בתואר זה - נוותר עליו גם אנחנו. אם חלק מהציבור קורא לו רב וחלק לא, יש לציין זאת בערך, כמובן בחיתוך מדויק ככל האפשר. נתנאל - שיחה 11:53, 15 ביוני 2008 (IDT)
בערכים אחדים, כמו למשל מיכאל לייטמן הסירו את התואר רב, למרות שחסידיו מכנים אותו כרב. לא חשוב מה יחליטו - העיקר שתהיה אחידות פויו - שיחה 23:46, 26 ביולי 2010 (IDT)

תואר BA להסמכת רבנים?[עריכת קוד מקור]

אם אין למישהו מקור לקיומו של תואר כזה, אמחק זאת מהערך. ‏Kiru‏ 17:15, 28 באוקטובר 2009 (IST)

ר'[עריכת קוד מקור]

מעבר לכל הקריטריונים, המושג ר' (נהגה רֶבּ) הוא כינוי עממי קדום בעם ישראל לכל אדם נשוי (בדרך כלל לעוסק בתורה ולא במלאכה). מקביל לכינויים העממיים בעברית, "אדון" "מר" שאינם תלויים בהכרח בקריטריונים. לדעתי יש מקום לציין זאת בערך, בצורה כלשהי. הכינוי רווח מאוד גם בספרות והערך עלול להטעות. חיים נהרשיחה • י"ד בשבט ה'תש"ע 22:02, 28 בינואר 2010 (IST)

היהודים המשיחיים הוציא אתר חדש "עדויות רבנים לשעבר", עדויות של רבנים שהתנצרו, אולי שווה להוסיף אותו היכנשהו?

רב כשם עצם או כשם תואר?[עריכת קוד מקור]

בעקבות הדיון הקהילתי המורחב בדף ויקיפדיה:רשימת ערכים במחלוקת/:אמנון יצחק - התעורר הצורך לבחון מחדש את ערך זה. אולם אני שם לב שכל הערך עוסק אך ורק בפן "פוסק ההלכה", ואינו עוסק כלל ב"תואר הכבוד: רב". אני מתלבט האם יש להוסיף על כך בערך זה - או שמא לפצל לשני ערכים: רב (פוסק הלכה), ורב (תואר כבוד). (אני נוטה לאפשרות השנייה). (יש לציין, שכל עוד הערך עוסק אך ורק ברב כפוסק הלכה - הרי שלא ניתן לקשר לו מהקידומת "רב" בשמות הערכים השונים - שאינם עוסקים בפוסקי הלכה). לתגובת קהל המשתמשים אודה. Rex - שיחה 23:19, 19 בספטמבר 2010 (IST)

ישראל כהכנה צריך למנות קודם את כל האופציות של רב
 • ראש ישיבה
 • משגיח
 • מורה (ר"מ)
 • רב יישוב
 • רב קהילה

רק אז נוכל להתחיל לבנות את הערך המאוחד או המפוצל. ברכות אריאל פ. (slav4)דף שיחה 23:39, 19 בספטמבר 2010 (IST)

ולא לשכוח גם את מקרה הפעלתנות הציבורית (עסקנות) (הרב פירר, הרב יעקב ליצמן) את הפעילות הדתית (רב בית כנסת, מרצה ליהדות בקרב מתבגרים חילוניים למשל...) ואת תואר הכבוד בשיח החרדי. Rex - שיחה 23:47, 19 בספטמבר 2010 (IST)
התוספת בפתיח טובה, לדעתי, ודי בפסקה נוספת בערך עצמו שתרחיב מעט (וכל הכבוד על היצירתיות בפתרון המחלוקת) דרך - שיחה 23:54, 19 בספטמבר 2010 (IST)
לדעתי אין סיבה לייחד את התואר רב דווקא לתחום ההלכה. לעתים רבות עיקר מומחיותו של רב הוא בתחומים אחרים ביהדות. כבר בתקופת התנאים היו רבנים שהתבלטו בעיקר בתחום האגדה, וגם בדורות המאוחרים יותר יש רבנים חשובים שהתעסקו בעיקר בקבלה וכדומה. אני-ואתהשיחה 00:51, 20 בספטמבר 2010 (IST)
לדעתי המתווספת לדעות שנאמרו כאן, התואר רב מתאים ונהוג לכל מי שנושא משרה תורנית, ואפילו הוא אברך כולל ותיק, לא צריך לומר אם הוא משגיח בישיבה, או מוסר שיעור דף היומי, או מרצה ליהדות ומי מדבר על מורה הוראה, או אדמו"ר, בכל אלה ודומיהם ובלבד שהם שומרי תורה ומצוות, הדעת נותנת שהם זכאים לכינוי רב בערך אודותם, (יש למנות את מירב האפשרויות בערך) הדיון צריך להיות לדעתי באלה שנקראים רב כי הם חרדים מפורסמים, כמו הרב פירר והרב אלי ישי, שהם יוצאי ישיבות ופעילים בצורכי ציבור בעניינם לא התגבשה אצלי הדיעה, וכדי לא לקפח את אלו שמשמשים כרבנים מוסמכים, ההצעה היא להנפיק תבנית "רב מוסמך" שיתווסף לערך אודות אישים כאלו. טיפוסי - שיחה 02:40, 20 בספטמבר 2010 (IST)

הרב פירר לא מרגיז אף אחד (יושרה ויקיפדית)[עריכת קוד מקור]

הרב פירר הוא אדם נחמד, הוא משקיע את כל זמנו בעיסוק למען הכלל, הרבה מאוד חילונים נעזרים בו. הוא קיבל פרס ישראל. ועדת התוארים הוויקיפדית לא תשלול את תואר "הרב" מאדם כזה. מה שאין כן הרב אמנון יצחק שכ"כ הרבה אנשים כועסים עליו, לאדם כזה צריך לשלול את התואר ומייד. ברכות אריאל פ. (slav4)דף שיחה 02:54, 22 בספטמבר 2010 (IST)

הצעת לפתוח הצבעה עקרונית במקום הצבעה פרטנית? אביעדוס • י"ד בתשרי ה'תשע"א, 03:04, 22 בספטמבר 2010 (IST)
הצעתי לתקן את הערך רב, ולא להיטפל באופן אישי, לאדם זה או אחר. ברכות אריאל פ. (slav4)דף שיחה 07:35, 22 בספטמבר 2010 (IST)
התופעה בה מכנים אדם בכינוי "רב" - אינה מענייני. התופעה בה התקשורת מאמצת זאת (בהשפעת השיח החיצוני החרדי, שכן בשיח הפנימי לא מכנים בשם רב מי שאינו דמות תורנית מובהקת) - שתערב לה גם. אולם התופעה בה דבר זה מחלחל לויקיפדיה - כאן מוכרחים לעצור. אתה מוזמן לדמיין אנציקלופדיה עברית עם הערך "הרב אלימלך פירר" או "הרב אמנון יצחק", ואני מציע לך לדמיין קודם שערות בכף ידך. (אין לי מושג למה המורסה הזו התנקזה דווקא על אמנון יצחק, אולם ברור שהתופעה הזו בעייתית בכללותה. כנראה שזכויותיו של אמנון יצחק עמדו לו שעניין זה יוסדר על בשרו). Rex - שיחה 14:04, 22 בספטמבר 2010 (IST)
תהיה תוצאת ההצבעה אשר תהיה, אתה ואני ניקח על עצמנו לטפל בערך "רב" שבאנציקלופדיה העברית הוא נקרא "רבנות". ברכות אריאל פ. (slav4)דף שיחה 17:03, 22 בספטמבר 2010 (IST)
אכן, והוא עוסק בהרחבה בהתפתחות שלו לאורך הדורות. Rex - שיחה 17:22, 22 בספטמבר 2010 (IST)

נוכחות רב בחופה[עריכת קוד מקור]

לעניות דעתי, בחתונה כשרה על פי ההלכה נדרש: חתן וכלה (או שליחים), 2 עדים כשרים, כסף שטר או ביאה, ואמירה. אחי הדוס שנכח בחתונה הרפורמית שלי אישר את תקינותה על אף שלא נכח בה רב אורתודוקסי. מה המקור לטענה שחובה על פי ההלכה שיהיה נוכח רב בחופה? אנונימי17 - שיחה 07:13, 9 במרץ 2011 (IST)

כל מי שאינו יודע בטיב גיטין וקידושין לא יהא לו עסק עמהם, תלמוד בבלי, מסכת קידושין, דף ו', עמוד א' ובראשונים שם. --בברכה, טישיו - שיחה 07:15, 9 במרץ 2011 (IST)
הרי מקור העוסק בנושא. ניתן לשלבו בערך. דרך - שיחה 07:22, 9 במרץ 2011 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

 • http://www.hebrewbooks.org/j553
  • In רב on 2011-11-23 03:55:58, 404 Not Found
  • In רב on 2011-11-28 01:23:01, 404 Not Found
  • In רב on 2013-05-05 10:31:54, 404 Not Found
  • In רב on 2013-05-17 19:15:31, 404 Not Found
  • In רב on 2013-06-07 17:49:58, 404 Not Found
  • In רב on 2013-06-14 21:50:54, 404 Not Found
  • In רב on 2013-06-17 18:28:03, 404 Not Found

--Matanyabot - שיחה 21:28, 17 ביוני 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 21:28, 17 ביוני 2013 (IDT)


קישור שבור 3[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

 • http://www.shemayisrael.com/hebrew/
  • In רב on 2011-11-23 03:55:59, 404 Not Found
  • In רב on 2011-11-28 01:23:03, 404 Not Found
  • In רב on 2013-05-05 10:31:57, 404 Not Found
  • In רב on 2013-05-17 19:15:33, 404 Not Found
  • In רב on 2013-06-07 17:50:02, 404 Not Found
  • In רב on 2013-06-14 21:50:58, 404 Not Found
  • In רב on 2013-06-17 18:28:23, 404 Not Found

--Matanyabot - שיחה 21:28, 17 ביוני 2013 (IDT)

היחס להבדל בין המינים בהוראת הלכה או אמונה[עריכת קוד מקור]

אין לי כח לעשות מחקר בנושא ולכן לא הוספתי כלום לערך. אבל לפחות אשאיר את המידע כאן שאם מישהו ירצה אז יהיה לו מאיפה להתחיל כי כרגע אין התייחסות רבה לעניין הפסיקה הנשית. ישנן נשים רבות שנקראות בעולם האורתודוקסי רבניות בשל היותן מעבירות שיעורים בנושאים רעיוניים ואמוניים. פחות נפוץ הוא אישה שנקראת בתואר רבנית בשל היותה מורת הלכה. קיימות נשים הנקראות "בודקות טהרה" אשר מתעסקות בנושא טהרת המשפחה ורבנים סומכים על התיאור שהם מתארות על מנת לפסוק לאישה השואלת. ייתכן גם שישנם נשים שפוסקות בעצמם בעניינים אלו אבל אני לא שמעתי. למאמר בנושא של פסיקת הלכה על ידי נשים: בית הלל - אישה פוסקת הלכה. Badidipedia - שיחה 11:49, 21 ביוני 2015 (IDT)

עכשיו ראיתי שיש ערך רב (אישה). בכל מקרה כדאי שתהיה התייחסות ואפילו פסקה לנושא ואולי גם "מאמר מורחב". Badidipedia - שיחה 11:54, 21 ביוני 2015 (IDT)
רבות ופוסקות הלכה ביהדות האורתודוקסית הן עניין חדש. זה נשמע אוקסימורון, אבל זה אכן המצב: http://tomerpersico.com/2015/06/21/rabot_banot/.

סמכויות רב פוסק הלכה[עריכת קוד מקור]

א. הפסקה הראשונה - בנוגע לסמכות לפסוק, שגויה לגמרי. אין צורך בהסמכה מטעם הרבנות בשביל לפסוק הלכה. (אם כי יש שיגידו שיש צורך בסמיכה כלשהי) ב. בשביל לסדר קידושין לא חייבים להיות "רב פוסק" מטעם הרבנות - למעשה, זה גם לא מספיק בד"כ, צריך גם להחזיק בתפקיד רבני קהילתי/חינוכי כלשהי. (ובד"כ די בתפקיד) ג. מה להסכמות אצל התואר "רב"? הפסקה הזו מיותרת לגמרי כאן. TheLatentOne - שיחה 10:29, 13 ביוני 2018 (IDT)