שיחה:רמח"ל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

היום צילמתי את קברו בטבריה. בערך עצמו כתוב שנטמן בעכו או בכפר יסיף. מה קורה כאן? אלמוג 11:05, 31 מאי 2005 (UTC)

אני כבר לא זוכר בדיוק מאיפה לקחתי את מקום קבורתו, אך כנראה שיש בנושא חילוקי דעות. כדאי להוסיף בכיתובית התמונה:"הקבר המיוחס לרמח"ל"שש"ז 12:33, 31 מאי 2005 (UTC)

עיין[עריכת קוד מקור]

עיין במה שהוציאו מכון רמח,ל ובררו את מקום קברו במדויק ברכב ישראל ואור הגנוז ואגרות ומוכח שנקבר בטבריה

שאלה לאלמוג[עריכת קוד מקור]

רשמת כאן בקטע על הרמח"ל שהוא התוודה על עבירות שעשה רציתי לדעת על אלו עבירות הרי הוא היה מלאך אלוקים ומאיפה המידע נלקח אשמח אם תשיב לי בהקדם

תרומתי לערך אינה אלא בהוספת התמונה של קבר הרמח"ל שצילמתי כשעליתי על קברו של רבי עקיבא בטבריה. אלמוג*הצטרפו למיזם המדינות* 11:42, 2 בדצמבר 2007 (IST)

יצירתו של הרמח"ל[עריכת קוד מקור]

אולי כדאי לשנות כותרת להשפעתו של הרמחל


עד שסיפרו שהרב קוק הוא גלגול נשמתו של הרמח"ל. - מי סיפר יש מקור???

אלא להזכירם את הידוע להם כבר - יש לזה מקור??? מי הטוענים??


מחקתי את המשפט והוא הוחזר ללא סימוכין.--שפ2000 17:51, 12 בפברואר 2008 (IST)

שתורת הרב קוק קשורה קשר הדוק לרמח"ל זה ברור ללומדי שתי התורות. לדוגמה, תפיסה ידועה של הרב קוק שמדינת ישראל אף שהוקמה בידי רשעים, הינה פעולה לקירוב מלכות שמים (בניגוד לדעת יואל טייטלבוים), אפשרית הודות לתורת היחוד של הרמח"ל. דוגמאות אחרות הינם מב"י ומב"ד שהרב קוק שאב מן הרמח"ל.

לכך שהיה הרב קוק גלגול של הרמח"ל, לא מצאתי מקור ואכן הסרתי זאת מהערך (מצטער, לא הבנתי שהכוונה היא להסיר משפט זה שאכן הוא תמוה ביותר).

"אלא להזכירם את הידוע להם מכבר" ציטוט ממסילת ישרים, סדר פרקים, הקדמת המחבר, שורה א'. אליהו52קשיחה 19:13, 12 בפברואר 2008 (IST)

אני מבין את הסברך. אבל האם אתה הגעת למסקנה זו או שיש לכך תימוכין כתובים ? --שפ2000 19:18, 12 בפברואר 2008 (IST)
לא מצאתי לכך סימוכים כתובים (למען האמת לא חיפשתי), אך מכיוון שדעה זו ברורה (לפחות לי) כל כך עד שממש נראה לי שלא יקשה על מי שירצה להביא לכך סימוכין (זה כמובן לא הופך את הכתוב למוסמך).
מעיון בגרסאות קודמות נראה שבעל התוספת הנדונה הינו משתמש:אריה א, משתמש שנראה בקי בכתבי הרב קוק. השארתי לו הפניה בדף שיחה, נקווה שיביא לזה מקור בקרוב. אליהו52קשיחה 20:47, 12 בפברואר 2008 (IST)
מעניין שהדעה הזו כל כך ברורה לך. מעולם לא קראתי אותה. נראה גם תמוה לסכם את משנתו של הרב קוק באותה נקודה הנוגעת למעשי החילוניים בתקומת ישראל. זו הרי רק נקודה אחת מני רבות במשנתו. אני לא חושב שויקיפדיה זה המקום להשערות בתחום העיון המשווה בין תורתם של גדולי ישראל. --שפ2000 08:36, 13 בפברואר 2008 (IST)
זו היתה דוגמה אחת (ודרך אגב די מרכזית בהתחשב בענין שהרב קוק גילה בארץ ישראל), אך צינתי בדברי עוד נקודות כתורת "תרין משיחין" והיחס אליהם.
אינני מתיימר להיות מומחה במשנת הרב קוק, אך לא היתי מוחק משפט שכתב ויקיפד שעדיין פעיל פה (פחות או יותר) ושנראה בקי בעניין מבלי לתת לו הזדמנות להבאת סימוכים. אליהו52קשיחה 13:13, 13 בפברואר 2008 (IST)
עברתי על ספרו של צבי ירון-זינגר (שאגב, מגיע לו ערך, ואני מקווה לקחת זאת על עצמי בקרוב) "משנתו של הרב קוק". למרות שהרמח"ל מוזכר בספרו 6 פעמים, אין שום דבר שמתקרב למה שנכתב כאן.הנזיר כותב (קול הנבואה עמ' שי"ז) "גם תנועת תחית הקודש למרן הרב זצ"ל נוקטת בשיטת רמח"ל, כאמור באגרות הראי"ה (כר' א' עמ' מ"ב) . "גם אני הקטן חפץ למנקט בשפולי גלימיה - של רמח"ל ז"ל - וללכת בעקבותיו". במחכ"ת כמדומני שהראי"ה התכוון אך ורק לסגנון המליצי של הכתיבה. כך לפחות באגרת הנ"ל. וודאי שיש משותף רב ביניהם, אבל מה שנכתב כאן נראה לי פלפול קבלי שאינו במקומו. --שפ2000 18:41, 13 בפברואר 2008 (IST)

גלגול של רמח"ל[עריכת קוד מקור]

ידוע ידעתי כי אם כתבתי כך, בוודאי יש לדבר מקור וראיה, אך לא ידעתי מהיכן שאבתי דבר זה עד עתה, והנה מצאתי. רמ"צ נריה, מעיד בספר טל הראי"ה (עמ' קכ"ב): "ובסוד שיח... עם רבי יצחק הוטנר ז"ל - גילה את תחושתו ואמר: 'סבורני שהנני גלגולו של רבי משה חיים לוצטו'". אריה א - שיחה 19:19, 21 באוגוסט 2008 (IDT) יש הוכחה מהצופן התנכי שאכן היה מבד תנסו בבייבל אורקל [או כל צופן אחר]רמחלמשיח וכן רמחל ,משיח , בןדוד,בןדויד ,כואייר,ותעשו אוטומאטש[automatch]ותראו שהוא מופיע שזור במלים אלו בכל חמשת החומשים.79.179.204.183 00:51, 14 באוגוסט 2012 (IDT) אני מרגיש את עצמי חייב לומר שהרבנים חגיז ויעבץ על אף היותם יראים הם מזכירים לי רבנים בני ימינו שלא נחשבים יראים כלל ועל כל רנון ורכילות מיזדעקים בקולי קולות מבלי לבדוק את הנדון כלל וחבל שקרה כך לרמחל. 79.179.204.183 01:01, 15 באוגוסט 2012 (IDT)

שנת פטירתו[עריכת קוד מקור]

בראש הערך כתובה השנה 1744. בגוף הערך מצוין שנפטר בשנת 1746. מה נכון? Ijon 14:36, 12 בפברואר 2008 (IST)

שנת פטירתו של הרמח"ל לא ידועה במדויק. האגרת האחרונה ששלח הרמח"ל לתלמידיו (שבידנו) הינה משנת ה'תק"ג, התלמידים שלחו לרמח"ל אגרת בה'תק"ד, כך שניתן לומר שמת כבר בה'תק"ה וזה נרשם בראש הערך 1744. אמנם, ר' מרדכי שמואל גירונדי כותב שנפטר בן ארבעים, וחכם אחר (שכחתי את שמו) כתב: "קרוב לשנת תק"ז" על כן יש הכותבים שנפטר בה'תק"ו ויש בה'תק"ז, וזהו מה שנכתב בסוף הערך. אליהו52קשיחה 15:34, 12 בפברואר 2008 (IST)

עליך להיות עקבי דאחרת זו סתירה מרישא לסיפא ולמה לא תשאל את גדול המקובלים הרב יעקב משה הלל שליטא או לפחות את הרב מוצפי או שריקי . והמקובל על הכל שהיה בן ארבעים אך צריך לדייק . 79.179.204.183 01:02, 15 באוגוסט 2012 (IDT)

הרב ספינר[עריכת קוד מקור]

כידוע בשנים האחרונות יש אדם יקר המוציא לאור את סיפרי הרמח"ל ןכן את הספרים של תלמיד הרמח"ל הרב מ.ד. ואלי זי"ע הנקרא בשם הרב יוסף ספינר שליט"א

מקום ושנת פטירתו של הרמח"ל[עריכת קוד מקור]

למיטב ידיעתי וזכרוני מתקופת לימודי: הרמח"ל פגש בעכו את רבי יהודה מלחי ב-1740. יחדיו עברו לכפר יאסיף והקימו ישיבה. ב-1745 פרצה מגיפה בכפר יאסיף ושני הרבנים הלכו לעולמם. הם נקברו בבית העלמין היהודי הישן בכפר יאסיף. המסורת טוענת שהרמח"ל נקבר בטבריה, אך כנראה שזו רק מסורת. העניין הוא שאינני זוכר את שמות המקורות הכתובים ואם מישהו יועל לאתרם, יבורך. Assayas - שיחה 10:20, 4 בנובמבר 2010 (IST)

הייתי בודק את המאמר הזה - http://www.daat.ac.il/daat/kitveyet/sinay/zuhar-4.htm מי-נהר - שיחה 12:47, 4 בנובמבר 2010 (IST)
תודהAssayas - שיחה 15:57, 4 בנובמבר 2010 (IST)

הרב יעקב עמדין מחלוקת אחרת[עריכת קוד מקור]

הטעות לגבי הקשר של הרב יעקב עמדן למחלוקת הרב חגיז והרמח"ל כנראה מקורה בספרו תולדות ישראל זאב יעבץ, ‏תולדות ישראל (חלק יג), עמוד 82 באתר (80 בספר) תקציר הפרק ועמוד 128 עיקר הסיפור, באתר HebrewBooks.

בתקציר רשום: "ר' יוסף אירגז (על כתבי נחמיה חיון)... מחלוקת גדולה בשלו בין האשכנזים והספרדים באמשטרדם חרם רבני כל הארצות עליו ואחריתו. החסיד ר' מ"ח לוצאטו שיריו וספריו עסקו בקבלה מביא את הרבנים לידי ערעור עליו ערך הנעלה של ספריו לישרים תהלה ומסלת ישרים. מחלק ר"י עמדן על ר' יונתן איבשיץ בדבר הקמיעות. גרושים באוסתריא וביהם ומועקות בהמבורג..."

כנראה שזה נקרא כהמשכי: מחלוקת גדולה... החסיד ר' מ"ח לוצאטו... עסקו בקבלה מביא את הרבנים ... לידי ערעור... מחלק ר"י עמדן...

אולם למעשה אלו שני נושאים שונים לחלוטין. כפי שניתן לראות, בזמן לוצאטו, הרב באה"ו היה הרב יחזקאל, ואליו נשלחו המכתבים של רבי משה חגיז. כדאי לקרוא את הסיפור כפי שהובא בידי יעבץ (שאגב הוא צאצא של ר"י עמדן, אך נוקט עמדה פייסנית לחלוטין כלפי אייבשיץ, ואולי כחרטה והתנצלות הסטורית).
-- (משתמש:פשוט [משה]שיחה) • כ"ב בכסלו ה'תשע"א • 01:11, 29 בנובמבר 2010 (IST)

הגותו של הרמח"ל[עריכת קוד מקור]

נצטערתי שאין פסקה על הגותו וקבלתו של הרמח"ל, הגדולה והעמוקה. בליל אמש (13.9.11) כתבתי את הערך הזה, ע"פ דרך ה', דע"ת, קל"ח ועוד, אבל משום מה זה נמחק או לא הופיע. מה אפשר לעשות?

שלום רב. עניתי לשאלתך בדף השיחה שלך. תודה רבה על תרומתך, יניב שיחה 19:28, 14 בספטמבר 2011 (IDT)

כתבתי לפני התנגשות עריכה: :לא נמחק. עומד לתפארה. תודה לך. אם כי בבקשה הבהר יותר את עניין הייחוד. למה זה חייב לבוא בדרך כזו? --Akkk - שיחה 19:29, 14 בספטמבר 2011 (IDT)

משוב מ-20 במרץ 2012[עריכת קוד מקור]

לפי הכתובה שלו הוא התחתן ב - כ"ז אב ולא כמו שנכתב.

משוב מ-27 ביוני 2012[עריכת קוד מקור]

ישנם עוד כמה ספרים של הרמח"ל בהוצאה חדשה שלא מופיעים ברשימה. דוג' ירים משה - יש ספר אגרות הרמח"ל שכולל בתוכו את כל אגרות הירים משה בתוספת אגרות חדשות שמופיעות רק באגרות . יש ספר של תהילים לרמח"ל "חנוכת הארון" עשרה מזמורי תהילים שהרמח"ל כתב בעת חנוכת הארון הקודש בבית הכנסת בפאדוואה 79.177.230.201 09:47, 27 ביוני 2012 (IDT)

הרב שריקי / מכון רמח"ל[עריכת קוד מקור]

מכון רמח"ל קם בס"ד בשנת תשמ"ה ע"י הרב מרדכי שריקי בצרפת, שם לו למטרה עליונה הפצת תורת הרמח"ל - שמהותה מחשבת ישראל בכל גווניה : מוסר, קבלה , ספרות ואמונה. המכון הוציא עד כה עשרים ספרים על הרמח"ל - מחקרים בתורתו תולדותיו, וכתביו - מוגהים מתוך כתבי יד ונוסף להם מפתחות והערות. דעת תבונות של הרמח"ל עם פירוש אור השכל ונוסף לו ארבעה מאמרים/ מחקרים בנושאי השקפה: תורת היחוד, הרע , ההנהגה וכו'. ספר אחר בצרפתית על פרשת השבוע ובירור נושאים באמונה ע"פ הרמח"ל:. L'essence de la Torah המכון הגדיל פעולותיו בשנים אחרונות על ידי שיעורים והרצאות בצירוף כמה תלמידי חכמים, כולם בוגרי ישיבות גבוהות וחלקם בעלי סמיכות ותארים אקדמיים . שיעורים מוקלטים במסילת ישרים , דרך ה', דעת תבונות , קל"ח פתחי חכמה , אדיר במרום ועוד. המכון הוציא גם סידור הרמח"ל ע"פ הכוונות שהנחיל לנו וליקוטים מכל כתביו על תכני התפילה: קרבנות , קטורת, אנא בכח, פסוקי דזימרה, שמע ישראל שמונה עשרה, וכו' . קל"ח פתחי חכמה, ואדיר במרום. בדאגה לכלל , המכון יזם אחד מהפרויקטים הגדולים שלו והוא: מלך העולם, כדי להפיץ עיקר תורת היחוד - השלטון הבלעדי של האדון ב"ה במאורעות הזמן. כמו כן יצאו מחדש הרבה ספרים מכתבי הרמח"ל כולל פירוש, מפתחות וסיכומים הספר האחרון שיצא (2012) זוהר תניינא לרמח"ל ח"א

כיום המכון ממוקם בהר נוף במבנה בית הכנסת הקרוי "בית רמח"ל" שהוקם אף הוא ע"י הרב מרדכי שריקי.ניצב - שיחה 16:51, 10 ביולי 2015 (IDT)

קברו של רבי עקיבא בטבריה הוא קברו של הרמחל[עריכת קוד מקור]

הגב' תרצה רבני, מנהלת המוזיאון העירוני של טבריה, סבורה שלרגל המחקר שערכה שקברו של רבי משה לוצאטו הוא הקבר שהמסורת העממית רואה בו את קברו של רבי עקיבא. היוזמה לקבורתו בטבריה הייתה של הרב אבולעפיה , בן למשפחה טברנית עתיקה ומפורסמת משתמש:דניאל ונטורה 77.127.220.211 16:40, 14 באוגוסט 2012 (IDT)

התנגדות הצמח צדק לרמח"ל[עריכת קוד מקור]

יש האוחזים שחב"ד מתנגדת לרמח"ל אך לפועל הצמח צדק ובנו אדמו"ר מוהר"ש הביאו דבריו בספריהם(אמנם באותו מקום הם מסתייגים מרוב דבריו ולוקחים רק נקודה מסוימת אך אין ללמוד מסוגיא פרטית זו על כללות תורת רמח"ל ולומר שהם שוללים דרכו לחלוטין- בודאי שהם חלוקים בדרכיהם אך אינם שוללים זה את זה בתכלית.) כמו כן ידוע שהרבי מליובאוויטש עודד להוציא את כתבי הקבלה של רמח"ל ולהפיצם. בשל כך ראיתי צורך למחוק את הנכתב בגירסא קודמת כאלו הצ"צ התנגד לרמח"ל.


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 01:27, 9 ביולי 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 01:27, 9 ביולי 2013 (IDT)

תיקון קל[עריכת קוד מקור]

לצערי ציור הקיר של הרמח"ל אינו מופיע על גבי האודיטוריום בעכו וכנראה גם לא הופיע בעבר - חבל. 77.126.60.209 13:08, 19 בנובמבר 2013 (IST)

ראה כאן, נראה דומה ציון הלוישיחה • ט"ז בכסלו ה'תשע"ד 14:12, 19 בנובמבר 2013 (IST)

עור של יחמור[עריכת קוד מקור]

בבית הכנסת בעכו אומרים שספר התורה כתוב על קלף שעשוי מיחמור ולא מצבי. אנחנו יודעים כמובן שבזמן הרמח"ל היחמורים עוד היו נפוצים. 77.127.136.118 22:34, 5 בנובמבר 2017 (IST)

קבר הרמח"ל בכפר יאסיף[עריכת קוד מקור]

עדכון: 12.6.19

מחקירה גדולה שהסתיימה לפני מספר חודשים עולה כי הרמח"ל אינו קבור בטבריה אלא בכפר יאסיף. הקביעה מתסמכת בין השאר על: סיפורי מסעות הא"י, עדויות עולי רגל, עדויות זקני ארץ ישראל, עדות הרב משה מלכי שקבר אותו בכפר יאסיף, תמונת-גלויה של קברים במחוז טבריה משנת 1913 בה נראית סביבת קבר רבי עקיבא בטבריה. הרחבה שלפני הקבר - במקום שבו נמצאת לכאורה המצבה של הרמח"ל נראית בבירור כשדה חרוש מוקף עדר אבנים.

ממצאים רבים ובהיקף עצום שלא מותירים ספק מובאים באתר קהילת הרמח"ל בדף https://ramhal.net/%D7%97%D7%99%D7%99-%D7%94%D7%A8%D7%9E%D7%97%D7%9C/%D7%A7%D7%91%D7%A8-%D7%94%D7%A8%D7%9E%D7%97%D7%9C/ "https://ramhal.net/?page_id=10985".

בכפר יאסיף הוקם ציון על קברו של הרמח"ל המיוחס לו ע"פ סברת החוקרים ובכללם, אורי כהנא – הישוב היהודי ובית הקברות היהודי בכפר יסיף, הוצאת מטה אשר, נובמבר 1986. שבתאי שירן, מורשת הגליל.

תמונת הציון: https://ramhal.net/wp-content/uploads/2017/07/ramhal-yasif.jpg תמונת הציון צולמה על ידי ויש רשות לפרסמה תחת רשיון חופשי לשימוש חוזר.

תמונת הגלויה שבאתר: https://ramhal.net/wp-content/uploads/2018/05/rabbi-akiva-tomb-1913.jpg הזכויות על התמונה שייכות לאתר ביתמונה – אוסף שפרה לנצט.

בנוסף:

  1. בעקבות עדות הרב מלכי, שנת הפטירה ברורה והיא כ"ו אייר ה'תק"ד 27.4.1744
  2. הרמחל חי לכל היותר רק כשנה אחת בארץ ישראל, ואין לנו שום מידע מדוייק שאכן ביקר בירושלים.
  3. כל הסיפור אודות בית הכנסת המיוחס לו בעיר העתיקה של עכו וספר התורה המוצג בו שלכאורה צד אילים וכתב בדיו רמונים הוא המצאה של "מדריכי טיולים". הפרטים הידועים משנות חייו בא"י קלושים ואין זכר להמצאות אלה בשום מקור. סברת החוקרים היחידה לגבי מיקומו טוענת שהרמח"ל התגורר בחדר הנמצא היום בחומה שסביב מסגד אל ג'אזר שבעכו.
  4. לפני כ 13 שנה בקרתי בבית הכנסת עדין היתה הסברה של עורות אילים ולא של יחמורים. כנראה שהגרסה השתנתה בעקבות הערות של מטיילים מלומדים שפקדו את המקום.
  5. ציור הקיר המיוחס אליו לכאורה הוא המצאת אומן, ואין לו כלל על מה לסמוך כיון שאין לנו פורטרט שלו. בנוסף היה יותר נבון לא לצייר אדם מבוגר כיון שהרמח"ל נפטר בגיל 37. ראה בהערות הקודמת בקשר למיקום הציור.
  6. בקרוב מסתיימת עבודת חקר לימיו באמסטרדם. אי"ה נעדכן בהמשך.

--My.ramhal - שיחה 23:31, 2 ביולי 2018 (IDT) דויד שלם, קהילת הרמח"ל.

חוסרים במידע על אמסטרדם, נושא מרכזי בחייו של הרמח"ל[עריכת קוד מקור]

מדוע לא מפורט פה יותר על אמסטרדם ? אין מידע כלל על המשפחה שקבלה אותו לביתה באמסטרדם דבר שכנראה עזר ליצירת מסילת ישרים, אחת היצירות החשובות ביותר של הרמח"ל. בן אותה משפחה זכה להיות תלמידו של הרמח"ל,יתרה מזאת הוא זכה לקבל ברכה ליום חתונתו. בברכה זאת גם אביו של החתן זכה לקבל שבחים רבים כך שאפילו הרמח"ל עצמו יחס למשפחה זאת חשיבות רבה. http://benyehuda.org/ramxal/tehila.html

מידע על אמסטרדם http://www.jewishencyclopedia.com/articles/10203-luzzatto-luzzatti

https://academicworks.cuny.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1379&context=gc_etds

https://www.jewishvirtuallibrary.org/chaves

https://www.google.com/search?client=j9uNW6-KK8vewAKC-5pY&q=RaMHaL+Chaves

https://www.google.com/search?client=jNuNW9S0Ks_TwQKM278o&q=RaMCHaL+Chaves&oq=RaMCHaL+Chaves F67HGBVN - שיחה 05:07, 4 בספטמבר 2018 (IDT)

משנתו של הרב קוק ותלמידיו הושפעה ממנו[עריכת קוד מקור]

על הפיכת משנת הרב קוק למושפעת מהרמח"ל הדבר מופרך מעיקרו משנת הרב קוק היא רחבה ובעיקרה יש את ענין קידוש החומר שנמצא גם כו בספרות הרש"ר הירש אולם ברמח"ל נשלל הדבר הזה למי שקרא את מסילת ישרים סדר הוויכוח ששם בדברי החסיד נשללת האפשרות שהעולם נברא לא לתכלית של שכר ועונש וכידוע הרמח"ל נוקט את דעת החסיד וזה שורש לכל משנתו ההגותית והקבלית כידוע ליודעי משנתו שאין מקום שאינו מתחיל את הענין בהבחנה זו של תכלית הבריאה לנושא של שכר ועונש שכך יתקיים המטרה להיטיב לבריאותיו ועיקר משנת הרב קוק וכן הרש"ר הירש וכן ר' יוסף דוב סולויציק היא כהחכם ולא כהחסיד וא"כ זה ממש מגוחח ההחלטה על כך שמשנת הרב קוק הושפעה ממנו בעוד שבעיקר העיקרים של משנת שניהם הם חלוקים [ואם הכונה להערצה אישית של הרב קוק לרמח"ל אז תערוך רשימה של כל הרבנים שהעריצוהו] 2A01:6500:A043:6127:1587:7345:4660:E106 19:19, 19 באוגוסט 2019 (IDT)