שיחת ויקיפדיה:מיזמי ויקיפדיה/מיזם היצירות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הערה[עריכת קוד מקור]

Under The Bridge מופיע פעמיים. עמרישיחה 20:24, 8 באוקטובר 2012 (IST)

תוקן. WikiJunkie - שיחה 21:16, 8 באוקטובר 2012 (IST)

רשימה[עריכת קוד מקור]

בוקר טוב! ראיתי שעבדת כל הלילה... אני רוצה להשלים את השירים הנוספים, אבל לא מצאתי את הרשימה ממנה עבדת. תוכל לרשום לי? תודה- ‏Ovedcשיחהאמצו ערך יתום! 07:50, 11 באוקטובר 2012 (IST)

עבדתי עם מספר רב של רשימות כאשר בחרתי מתוכם את השירים שלפי דעתי האישית הכי בולטים/חשובים/משפיעים. הייתי מעדיף שתעבור על רשימות שירים כלליות (במקום רשימות כגון 500 השירים הגדולים בכל הזמנים) ותנסה לאתר בהם שירים שלפי דעתך צריכים להיכלל גם כן (אני משוכנע כי פיספסתי מספר רב של להיטים חשובים ברשימות הללו, במיוחד מהעשור האחרון, ורק בדרך זו אני סבור שתיחשף באמת למגוון רחב יותר של שירים, במקום שתעבור רק על הרשימות המצומצמות שכתבו מומחים שונים, המשקפות את דעתם בלבד ואשר כבר עברתי עליהם בכל מקרה) – מצאתי שהרשימות המקיפות ביותר נמצאות בויקיפדיה האנגלית בקטגוריה של סינגלים לפי שנים (המכילות כמות עצומה של ערכים, גם של הבולטים וגם של הפחות בולטים) ו/או באחת מהמהדורות האחרות של ויקיפדיה בקטגוריה של סינגלים לפי שנים (אשר מכילים כמות מצומצמת יותר של ערכים ומתרכזים לרוב בשירים היותר בולטים, באופן שיאפשר לך בפועל לסקור כמויות גדולות יותר של שירים בולטים תוך פחות זמן ואשר יקטין את הסיכויים שתאבד את העניין בכך עוד בשלבים המוקדמים). WikiJunkie - שיחה 14:47, 11 באוקטובר 2012 (IST)
עוד כמה רשימות נוספות שעשויות לסייע:
WikiJunkie - שיחה 15:34, 11 באוקטובר 2012 (IST)

הוספתי כעת 70 שירים לרשימה. לא התכוונתי להגיע לכמות הזאת, אבל ככה יצא Face-smile.svg לשם כך, נעזרתי גם כן ברשימות שונות ומשונות ובידע אישי כמובן. במידה והייתה לי התלבטות לגבי שיר, התחשבתי במספר גורמים נוספים כגון: הצלחה במצעדים, כמות גרסאות הכיסוי (מעיד על השפעה), מספר הצפיות ביוטיוב, מספר קישורי הבינוויקי ועוד. אני מקווה שכל השירים שהוספתי ראויים להיכנס לרשימה גם לדעת משתמשים אחרים. במידה ומישהו סבור ששיר כלשהו לא ראוי, אשמח לדעת. עמרישיחה 19:44, 13 באוקטובר 2012 (IST)

ויקיג'אנקי, אם לא תעצור אותנו לא נפסיק Face-smile.svg רשימה לא קשה לעשות, הבעיה היותר גדולה תהיה לכתוב את הערכים. רחל - שיחה 22:49, 13 באוקטובר 2012 (IST)

באיזה אתר אתם ממליצים לבדוק את תאריכי ההשקה של השירים העבריים שברשימה?[עריכת קוד מקור]

? WikiJunkie - שיחה 12:30, 12 באוקטובר 2012 (IST)

כיצד נקבע מהם השירים הבולטים ביותר ברשימות ונצמצם אותן בהתאם? או שמא אינכם מעוניינים שנגביל את הרשימות?[עריכת קוד מקור]

קודם כל אני רוצה להודות לכל המשתמשים שהצטרפו למיזם והוסיפו בימים האחרונים שירים רבים לדף המיזם, אשר בעינכם בולטים במיוחד וראויים לערכים עצמאיים. הרשימה הולכת ומשתפרת כל העת ובמיוחד ככל שיותר משתמשים מקבוצות גילאים שונות מעורבים ביצירתה.

בימים האחרונים אני מנסה לחשוב כיצד נתקדם הלאה עם הרשימות לפני שנסגור אותם ונתחיל לכתוב את כל הערכים החסרים – כלומר, את הרשימות הללו אפשר להרחיב עד אינסוף, בשירי רוק ופופ או דווקא בשירי היפ הופ, דאנס, מוזיקה מזרחית, וכו'. כמו כן, יכול להיות לדוגמה מצב שבו משתמש מסוים יחליט דווקא שהרשימות הללו לא יהיו מושלמות בלי כל השירים הפופולריים ביותר של ד"ר דרה, זוהר ארגוב, בריטני ספירס, שרית חדד, טופאק שאקור וכדומה. כמו כן, במקרה של שירים לועזיים רבים, על אף שחלק גדול מן השירים הפוטנציאלים שאפשר להוסיף לרשימה יעברו את רף החשיבות האנציקלופדית (בשל כמות מכירות עצומה והשפעה רבה ברחבי העולם לאורך השנים, לעומת חלק גדול מהשירים הישראלים לדוגמה) איננו מעוניינים ליצור מצב שמרב עצים לא יראה היער.

בשל כך, אנו צריכים לחשוב כעת מה תהיה הדרך הטובה ביותר שתאפשר לנו להשתלט על הרשימה הראשונה שניצור במסגרת מיזם זה על מנת שהיא תכיל כמות מצומצת יחסית של שירים נבחרים (לדוגמה רק 5 שירים מכל שנה למוזיקה הלועזית ו-25 שירים מכל עשור למוזיקה העברית) שהנם הבולטים/החשובים/והמשפיעים ביותר בכל שנה או בכל עשור. כמובן שבמידה שהמיזם יצליח וכל השירים שיהיו ברשימה הראשונה יכתבו, נוכל בעתיד ליצור רשימה נוספת שתכיל בין היתר את כל או חלק מהשירים שהוסרו מהרשימה הראשונה.

לפי הבנתי יש לנו 4 אפשרויות:

  1. לאפשר למשתתפים במיזם וליתר הקהילה הוויקיפדית להצביע, בעוד שבוע לדוגמה, בדף שיחה זה ולבחור באופן דמוקרטי כמות מוגבלת של שירים שלפי דעתם הכי ראויים לערכים נפרדים. לאחר מכן נוכל כמובן להמשיך ולדון בחשיבות האנציקלופדית של הערכים שיבחרו ולקבוע ביחד אם כולם ראויים לערכים נפרדים.
  2. לבדוק את מידת הפופולריות של כל שיר באמצעות אתרים חיצוניים, כגון אתרים המכילים מידע סטטיסטי אודות כמות ההשמעות של כל שיר (המידע שמפורסם באתר Last.fm נותן בדרך כלל אינדיקציה טובה ומדויקת מאוד לפופולריות של כל שיר) או מידע סטטיסטי אודות כמות הצפיות בערכים של השירים הלועזיים שברשימה אשר מופיעים בוויקיפדיה האנגלית – ולאחר שנבצע השוואה של כל הנתונים הללו נצמצם את הרשימה על מנת שהרשימה תכיל כמות מוגבלת של השירים הפופולריים ביותר מכל שנה או מכל עשור.
  3. לשלב בין האפשרות הראשונה לאפשרות השנייה – כלומר, את הרשימה העברית נבחר על בסיס הצבעה ואת הרשימה הלועזית נבחר על בסיס מידע סטטיסטי המעיד על פופולריות בלבד אשר מצוי באתרים חיצוניים כגון Last.fm.
  4. לא להגביל את הרשימות בכלל – כלומר לאפשר לחברי הקהילה להמשיך ולהרחיב את הרשימות הללו ככל הניתן לפי ראותם, כאשר במקביל העורכים שירצו יכתבו את הערכים שנראים להם הכי חשובים.
  5. לפצל את הרשימה ל-2 חלקים - חלק אחד שיכיל 500 שירים נבחרים אותם יבחרו 2 משתתפים מומחים בלבד מתוך המבחר הקיים ולפי שיקול דעתם, וחלק נוסף אשר ימשיך להיות מורחב ללא הגבלה בדף השיחה של המיזם – לפי אפשרות זו משתתפי המיזם ימנו בדף שיחה זה שתי משתמשים מומחים שיארגנו את רשימת 500 השירים הנבחרים הראשונה - אחד מאותם המשתמשים יהיה בקיא במיוחד בנושא השירים הלועזיים ואחד יהיה בקיא במיוחד בנושא השירים העבריים, כאשר במקביל המשתתפים במיזם ויתר חבר הקהילה יוכלו לפתח רשימה גדולה של אלפי שירים ללא הגבלה בדף השיחה של המיזם. בעתיד, לאחר שנסיים לכתוב את כל השירים של הרשימה הראשונה, אותם שתי המשתמשים או שתי משתמשים חדשים יקבעו מתוך הרשימה הענקית שבדף השיחה את 500 השירים הבולטים הבאים שישולבו ברשימה השנייה, וכן הלאה.

איזה אפשרות היא הטובה ביותר בעיניכם? האם יש לכם הצעה יותר טובה מאלו שהוצעו לעיל? WikiJunkie - שיחה 00:45, 14 באוקטובר 2012 (IST)


4 הכי נראה לי. למה להסתבך בהגדרות. הטוב ביותר הוא לכתוב. ‏ישרוןשיחה 18:27, 14 באוקטובר 2012 (IST)
כלומר אין לך בעיות שמחר יבוא משתמש וימלא את כל הרשימות בשיריהם של דקלון, ג'ה רול, או וירד אל ינקוביק? אינך חושב שאנו צריכים לפחות להגדיר לפחות איזשהו רף מסוים שהשירים שברשימות יעמדו בו? WikiJunkie - שיחה 21:04, 14 באוקטובר 2012 (IST)
למרות שאני מבין את החשש שלך, נראה לי שפשוט האפשרות הרביעית היא הריאלית ביותר. נדמה לי שדירוג השירים יהיה משימה קשה מדי עבור הקהילה. ‏Ovedcשיחהאמצו ערך יתום! 21:16, 14 באוקטובר 2012 (IST)
הרף שלי הוא כל ערך שיש לו חשיבות אנציקלופדית. אם יהיה מישהו כזה תכניס את כל השירים תחת הכותרת "שירי דקלון". אם זה לא נראה לך אתה יכול לכתוב כלל מנחה בראש הדף שבו ייכתב שהרשימה נועדה לשירים הבולטים בחסרונם ולא לכל שיר שקיים ואם מישהו יכניס את כל שירי דקלון תמחק אותם ותסביר לו מה המטרה. ‏ישרוןשיחה 21:35, 14 באוקטובר 2012 (IST)
אני מבין. אם כך, בתור פשרה, מה דעתכם על האפשרות החמישית שהוספתי? WikiJunkie - שיחה 22:36, 14 באוקטובר 2012 (IST)
אין בעיה מצדי, רק אל תדאג יותר מדי, אתה מנהל את המיזם עשה זאת לפי דעתך אני לא חושב שמישהו יעשה בעיות. תברור את הערכים חשובים איך שנראה לך ויהיה בסדר גמור. לא צריך החלטה קהילתית או בדיקת אתרים חיצוניים, הדרוג ממילא לא נכנס למרחב הערכים. ‏ישרוןשיחה 22:52, 14 באוקטובר 2012 (IST)
אני שמח שיש לנו הסכמה על כך. ככל הנראה האפשרות החמישית היא האפשרות הטובה ביותר. אני תמיד מעדיף לקבל החלטות דרך קונצנזוס ולכן אקבל גם במקרה הזה את דעת הרוב אפילו שאני היוזם/המנהל של המיזם. WikiJunkie - שיחה 23:07, 14 באוקטובר 2012 (IST)
גם אני חושבת שהאפשרות הרביעית היא העדיפה. דירוגים ומיונים יגזלו יותר מידי זמן. בברכה, רחל - שיחה 22:57, 14 באוקטובר 2012 (IST)
רחל, מה דעתך על האפשרות החמישית? הצעתי אותה בתור פשרה שתאפשר להתגבר על המכשולים של יתר האפשרויות אשר אותם הזכרת. WikiJunkie - שיחה 23:07, 14 באוקטובר 2012 (IST)
האמת שגם לטעמי האפשרות הרביעית עדיפה. כל ההתעסקות בדירוגים היא בעייתית (בייחוד כשמדובר בתחום שקצת קשה לדרג בו). לראייתי, מטרת המיזם היא יותר כתיבה של ערכי שירים חשובים, ופחות חיסול של רשימה כזו או אחרת. ניתן יהיה להכריז על הצלחה כל עוד תיכתב כמות מסוימת של ערכים. זה כבר פחות ישנה לאיזה חלק ברשימה ישתייכו השירים. בכל מקרה, יש כעת כפילות בין רשימת השירים במיזם לבין הרשימה שבפורטל:מוזיקה/ערכים מבוקשים. רצוי לבטל את רשימת השירים שבפורטל ולתת הפניה לדף המיזם. עמרישיחה 01:41, 15 באוקטובר 2012 (IST)
אוף. צער למה כולכם מתעלמים מהאפשרות החמישית? אשר הינה סוג של פשרה שבמסגרתה כולם אמורים להיות מרוצים. אני מבקש מעמרי ורחל וכל מי שעשוי להעדיף את האפשרות הרביעית – שיציינו מדוע היא עדיפה על האפשרות החמישית (שהחלק העיקרי שלה הוא פיצול הרשימה והשארת הרשימה הענקית בדף השיחה ורשימה יותר צנועה של שירים נבחרים בדף המיזם עצמו). WikiJunkie - שיחה 02:59, 15 באוקטובר 2012 (IST)
אני לא כל כך פנויה בתקופה האחרונה ולכן לא הגבתי קודם. הצעה 5 גם כוללת מיונים ודירוגים ועדיף לא להתעסק בזה. אני לא חושבת שתמצא מומחה שמתמצא בכל התקופות ויהיה מוכן להתחיל למיין את השירים, בכל מקרה זה עניין של טעם אישי. כמו בכל תחום בסופו של דבר הערכים החשובים יכתבו וגם כאלה שהם פחות חשובים (לא נורא). בברכה, רחל
אינני רואה סיבה שלא נוכל לקיים הן רשימה זמנית, מצומצמת יחסית ומתחלפת בדף המיזם הראשי של שירים נבחרים מסויימים והן רשימות ענקיות של כל ההצעות השונים בדפי המיזם השונים. והרי כל עוד שמפעילי המיזם (אני ומשתמש/ים בודד/ים נוסף/ים שירצה/ו לעזור לי לנהל את המיזם) ירצו להשקיע מזמנם בכדי לגבש את הרשימות של השירים הנבחרים שיופיעו בדף המיזם הראשי, והדבר לא יצרך מיתר המשתמשים להשקיע בזמנם במיונים ודירוגים, לא אמורה לפי דעתי להיות בעיה מסוימת בכך. המטרה המקורית אחרי הכל היא לא רק לאסוף הצעות לערכי שירים פוטנציאלים אלא גם לעודד את הקהילה ואת המשתמשים המתעניינים בתחום המוזיקה הפופולרית בפרט לכתוב בכוחות משותפים כמות גדולה יותר של ערכי שירים בולטים במיוחד שחסרים כיום בוויקיפדיה העברית – לדוגמה, חלק מהמשתתפים במיזם (רק מי שירצה) ויתר חברי הקהילה הוויקיפדית יוכלו במסגרת מאמץ משותף לכתוב במהלך שבוע מסוים מכל ערכי השירים שהוצעו עד כה את השירים ששהו במקומות הראשונים במצעד האמריקני של שנות ה-60 (רק דוגמה). WikiJunkie - שיחה 23:17, 15 באוקטובר 2012 (IST)
אם אתה רוצה להשקיע בכך זמן, בבקשה. לא נפריע לך :) אם יהיו מתנדבים נוספים שיעזרו, מה טוב. אני לא אוכל לעזור בחלק הזה. בברכה, רחל - שיחה 08:34, 16 באוקטובר 2012 (IST)

Symbol comment vote.svg הערה - נראה לי שכדאי יהיה שנכתוב דף מדיניות של חשיבות אנציקלופדית של שירים, ונציע אותו במזנון. וכך נוסיף שירים לרשימה, לפי החשיבות. --פדיחהשיחההצטרפו למיזם הספרות הספקולטיבית! 13:42, 15 באוקטובר 2012 (IST)

Symbol support vote.svg בעד WikiJunkie - שיחה 14:05, 15 באוקטובר 2012 (IST)
אין ספק שיש צורך לקבוע קריטריונים עבור יצירה של ערכי שירים. מצד שני, היות שהמיזם מרכז רשימה של שירים בעלי השפעה או שירים שזכו להצלחה רבה, כל השירים שנכללים ברשימה זכאים לערך. עמרישיחה 15:35, 15 באוקטובר 2012 (IST)
חשוב להדגיש שלא כל השירים שנכללים ברשימות הללו הנם זכאים לערך עצמאי - אחרי הכל המיזם מרכז רשימה גדולה של הצעות שמבוססת לרוב על טעם אישי, ידע אישי או אינדיקציה כולשהי אחרת בדבר היותו של שיר מסוים בולט במיוחד.
למרות שלרוב מדובר בסינגלים/שירים/יצירות מצליחות במיוחד שמכרו עשרות/מאות אלפי עותקים או אולי אף מיליוני עותקים לאורך ההיסטוריה ואשר בעלי השפעה רבה, לא בכל המקרים כך הדבר (אף על פי כן, יכולים להיות שירים ישראלים משנות ה-20 לדוגמה שבעלי חשיבות רבה יותר בוויקיפדיה העברית מאשר סינגל משנת 2012 מסוגת ההיפ הופ שמכר עשרות אלפי עותקים) – ולכן אני מאמין שלעתים רבות נושא החשיבות של ערכים מסוימים, ובמיוחד ערכי שירים ישראלים מסוימים או ערכי סינגלים מסוימים מתת סוגה כגון מוזיקת היפ הופ או דאנס, יהיה ברור יותר רק כאשר עורכים אינדיבידואלים ינסו לכתוב אותם ויהיו נחושים להוכיח לקהילה הוויקיפדית כי יש הצדקה לקיום ערכים עצמאיים של אותם השירים. WikiJunkie - שיחה 15:56, 15 באוקטובר 2012 (IST)
אני חושב שהאפשרות הראשונה היא הטובה ביותר. כך גם לאחר השקעה על יצירת ערך, לא יתנהלו דיוני חשיבות. ההר אדרניק  •  שיחה. 08:34, 19 באוקטובר 2012 (IST)
יתר המשתתפים במיזם לא מעוניינים שנשקיע זמן רב מדיי בהצבעות ודירוגים של מאות/אלפי ערכים פוטנציאלים שונים. חוצמזה, יש לקחת בחשבון שדיוני חשיבות יתנהלו בכל מקרה כאשר עורכים אינדבידואלים ינסו לכתוב לדוגמה ערכים על שירים בולטים ומשפיעים במיוחד של להקה לועזית מצליחה אך הערך שכתבו יהיה קצר יתר המידה או כתוב באופן שאיננו מצדיק את השארתו במרחב המשותף. משום כך, אפילו אם הרשימות הללו יהיו רשימות ממש טובות (מה שאני מנסה כעת לעשות בלי הצבעות ודירוגים), בסופו של התהליך הקהילה הוויקיפדית תהיה זו שתקבע אם הערכים שיווצרו ישארו במרחב הראשי על בסיס איכות הערכים שיווצרו על ידי העורכים האינדיבידואלים. WikiJunkie - שיחה 14:24, 19 באוקטובר 2012 (IST)

פיצול חלק ההצעות לדפים נפרדים[עריכת קוד מקור]

לאחר שרוב המשתמשים הביעו תמיכה בכך שלא נגביל את כמות ההצעות לערכי שירים החלטתי, בתור המנהל של המיזם הזה, כי בכל מקרה עדיף שנפצל את ההצעות הרבות לדפים נפרדים על מנת שניתן יהיה להמשיך ולפתח את דפי ההצעות (אף על פי שהם יישארו הצעות לא מחייבות) שכן כמות היצירות, הסינגלים והשירים הלועזיים והעבריים אשר ישנה הצדקה/חשיבות ליצירת ערכים עצמאיים שלהם הינה גבוהה במיוחד ולכן סביר להניח שהרשימות הללו יגדלו באופן משמעותי בהמשך. WikiJunkie - שיחה 14:33, 15 באוקטובר 2012 (IST)

משום שכעת, בעקבות הקונצנזוס בקיומן של רשימות ללא הגבלה, לא מושם יותר דגש על כך שבכל שנה יופיע 4-5 השירים הבולטים ביותר בלבד, אדאג בימים הקרובים להרחיב במידה משמעותית את דפי ההצעות השונים במיזם. כולכם מוזמנים לסייע להרחיב את דפי ההצעות גם כן. WikiJunkie - שיחה 14:41, 15 באוקטובר 2012 (IST)

האם החלקים של המוזיקה הלועזית מהעשור הראשון והשני של המאה ה-21 טובים מספיק?[עריכת קוד מקור]

אינני בטוח לגמרי אם החלקים הללו באמת מכילים את השירים הבולטים/חשובים/משפיעים ביותר שחסרים כיום ערכים שלהם בוויקיפדיה העברית. ייתכן שעל מנת שנקבל אינדיקציה טובה יותר לשירים הבולטים ביותר שחסרים בחלקים הללו, כדאי יהיה בעצם להתייעץ עם המשתמשים אשר היו פעילים במיוחד עד היום ביצירת ערכי שירים בוויקיפדיה העברית ואשר הנם מדור ה-Y ודור ה-Z (ילידי 1981–עד שנות ה-2000 המוקדמות), על מנת שאלו יוכלו לאמת שהשירים שברשימה הנם אכן השירים הבולטים ביותר שחסרים או לחלופין להציע שירים חשובים נוספים שחסרים בחלקים הללו. WikiJunkie - שיחה 01:01, 14 באוקטובר 2012 (IST)

האם יש מישהו מהמשתתפים במיזם אשר הנו מטווח הגילאים הזה? WikiJunkie - שיחה 01:01, 14 באוקטובר 2012 (IST)

ניווט[עריכת קוד מקור]

רצוי ליצור תבנית ניווט בסגנון הזה על מנת להקל על הניווט בין דפי המשנה של המיזם. עמרישיחה 23:25, 16 באוקטובר 2012 (IST)

הוספתי. WikiJunkie - שיחה 07:14, 17 באוקטובר 2012 (IST)
מצויין. תודה. עמרישיחה 08:06, 17 באוקטובר 2012 (IST)

הצעות לפי נושא / סוגה[עריכת קוד מקור]

איזה רשימות חשובות נוספות הייתם מעוניינים לראות בחלק זה? WikiJunkie - שיחה 22:40, 19 באוקטובר 2012 (IST)

מוזיקה אלקטרונית. שירים (או איך שלא נקרא לזה) דוגמת Kernkraft 400, Ecuador, Sandstorm, God Is A DJ, Children ואחרים. כולם זכו להצלחה רבה בתקופתם. עמרישיחה 23:28, 19 באוקטובר 2012 (IST)
ויש גם את פופקורן כמובן. עמרישיחה 23:42, 19 באוקטובר 2012 (IST)
כפי שאתה יכול לראות הקישור האדום לרשימה העתידית של שירי/סינגלים המוזיקה האלקטרונית כבר נמצא בדף המיזם - בכוונתי להגיע לכך בקרוב. רעיונות אחרים? WikiJunkie - שיחה 05:27, 20 באוקטובר 2012 (IST)
אופסי. לא שמתי לב שכבר קיים קישור למוזיקה אלקטרונית. אפשר להוסיף רשימה של שירי בלוז - שירים דוגמת The Thrill Is Gone, Rollin' and Tumblin, Baby, Please Don't Go, Trouble No More, Statesboro Blues ודומיהם. אגב, חשוב שיהיה קטלוג כפול ברשימות הללו. כך למשל, בלדת רוק שיצאה בשנות ה-90 תהיה גם ברשימה של שנות ה-90 וגם ברשימת הבלדות. עמרישיחה 13:19, 20 באוקטובר 2012 (IST)
הקטלוג הכפול כבר קיים. אינני מתמצא במוזיקת בלוז, ולכן עדיף שאתה תיצור את הרשימה ההיא. רעיונות אחרים?
מה דעתך על רשימת השירים העבריים? האם לדעתך תוכל לסייע לשפר אותה? WikiJunkie - שיחה 15:06, 20 באוקטובר 2012 (IST)
האמת שגם אני לא מתמצא יותר מדי בבלוז. רוב שירי הבלוז שאני מכיר הם שירים שנגני ולהקות רוק ובלוז-רוק ביצעו להם קאברים (זה מאוד נפוץ בבלוז). יהיה לי קשה ליצור רשימה איכותית בעצמי. אני יכול כמובן להיעזר ברשימות קיימות באינטרנט, אך הבעיה במקרה הזה, שבניגוד לרשימות שכבר נוצרו, היא שלא אכיר את רוב השירים, וזה עלול ליצור כמה וכמה בעיות. אפשר ליצור רשימה התחלתית, ולבקש ממשתמשים אחרים להרחיב. לגבי השירים העבריים, אני ארחיב את הרשימה אחרי שאסיים עם השירים הלועזיים (יש לי כמה שירים ש"צברתי" וטרם הוספתי לרשימה). עמרישיחה 15:17, 20 באוקטובר 2012 (IST)
לעתים עדיף באמת להתחיל מרשימות מצומצמות יחסית שאנו בטוחים שכל הפריטים שלהם בולטים במיוחד מאשר לנסות וליצור רשימה גדולה שמכילה פריטים רבים שאיננו בטוחים אם הם הינם השירים הבולטים ביותר באותה הסוגה (רשימת שירי ההיפ הופ שיצרתי נשארה קטנה יחסית בשל כך אך אני מקווה שמשתמשים נוספים יסייעו בעתיד להרחיבה). אחת הבעיות העיקריות עם השירים העבריים אשר עלתה כאשר יצרתי את הרשימה בתחילה היא שלא ממש ברור איזה שירים באמת ראויים לערכים נפרדים (האם באמת יש מקום לערך נפרד לשירו של משה פרץ "זיקוקים" או לשירו של אייל גולן "זה אני" רק בגלל שקומץ מאזינים לא מייצג בחר אותם בזמנו בהצבעה בתחרות שירים המתקיימת בערב ראש השנה פעם בשנה בלבד?). כלומר, לפי דעתי לא ניתן באותה המידה כמו השירים הלועזיים לקבוע את מידת ההשפעה והחשיבות של השירים העבריים שפורסמו בעשורים האחרונים ובשל כך אני נוטה נכון להיום להעדיף להסתמך על שיקול הדעת של המשתתפים במיזם מאשר על מצעד הפזמונים העברי השנתי. האם יש לך רעיון אחר שיסייע לנו לבדוק את החשיבות או ההשפעה האמיתיים של שירים עבריים מלבד מצעדי הפזמונים ברדיו? WikiJunkie - שיחה 16:54, 20 באוקטובר 2012 (IST)

שאלות הבהרה של חדש במערכת (כותרת משנה: לפני שאני גורם בטעות נזק..)[עריכת קוד מקור]

ראיתי והתפרצתי בהתלהבות לדלת פתוחה לאחר שלפני כמה שנים חיפשתי בעצמי מסגרת לתיעוד שירים עבריים שהפכו לקלסיקה.

  1. ראיתי שבחלק מהשירים מופיעה תיבה סטנדרטית שכותרתה "סינגל" עם פרטים לגבי השיר, ובאחרים לא. האם כעקרון יש להוסיף אותה לכולם או שמדובר בשירים מיוחדים שמוגדרים משום מה בתור "סינגל"?
  2. אני קצת הולך לאיבוד עם הקטיגוריות. נניח שאני כותב ערך למלכות החרמון: השיר יכול להיות מקוטרג לפי השנה או העשור בו הוא נכתב, לפי הלהקה או המופע בו הוא בוצע, בתור שיר עברי או סתם שיר, לפי המקצב (ואלס במקרה זה), לפי המלחין או התמלילן וכך הלאה (אינני יודע אם כל הקטיגוריות שציינתי קיימות באמת). שאלותי: האם ניתן להבין ששיר שמקוטרג בתור תת-קטיגוריה (למשל- שירי להקת פיקוד צפון) מקוטרג אוטומטית בכל מה שמעליה בעץ (שירי להקות צבאיות, שירים עבריים..)? היכן ניתן למצוא את הקטיגוריות העיקריות הרלוונטיות לשירים עבריים? בעץ הקטיגוריות הכללי הלכתי לגמרי לאיבוד..
  3. אני פעיל בפורום מוזיקה עברית בתפוז. יש שם הרבה מומחים שאפשר יהיה לגייס אותם לטובת המשימה. יהיה בסדר אם אפרסם שם הודעה (תוך פירוט המגבלות, הציפיות והכללים הרלוונטיים המפורטים כאן ובמקומות אחרים)? נכון שלא צריך רשות מאיש כדי להפוך לוויקיפד, ואני שואל יותר ברמת הנימוס - שלא יצעקו עלי שהבאתי לכאן את כל השכונה..
  4. לאחר שכתבתי את הערכים מלכות החרמון וקונצרטינה וגיטרה - אשמח לקבל ביקורת בונה על מה שחסר או מיותר או סתם טעון שינוי, כל זה לפני שאמשיך הלאה.
  5. האם לינק לביצוע או הקלטה ביוטיוב -מקובל? אני שואל מכיוון שמצד אחד מדובר בהקלטות לא רשמיות שהועלו ביוזמה פרטית ולכן חשודות כפירטיות, אך מצד שני - יוטיוב עצמם מקפידים על שמירת חוקי זכויות היוצרים, מסירים מה שאסור, ומכשירים מה שאפשר (כלומר- מזהים מי בעל זכויות היוצרים ומשלמים לו תמלוגים). הרי באופן דומה גם לגבי מילים המתפרסמות בשירונט אני מניח באופן אופטימי שהן התפרסמו שם כחוק מכיוון שמדובר באתר מוכר שיודעים מי עומד מאחוריו ולא באיזו יוזמה פרטית של אלמוני..

תודה גרי רשף - שיחה 06:52, 28 במרץ 2013 (IST)

1. לפי הבנתי (אנא תקנו אותי אם אני טועה) בעבר הייתה תבנית שונה לערכי שירים שמעולם לא שווקו כסינגלים, אף על פי כן, לפני מספר שנים הוחלט לאחד את אותה התבנית (התבנית "תבנית:שיר") עם התבנית תבנית:סינגל ובשל כך נהוג כיום רק להשתמש בתבנית סינגל לכל ערכי השירים, בין אם הם שווקו במקור כסינגלים או לא.
2. אני מבין בהחלט כיצד בחירת הקטגוריות המתאימות ביותר עשויה לבלבל מעט את המשתמשים החדשים. בגדול כל ערך צריך שיהיה לו לפחות קטגוריה אחת בתור התחלה. במקרה הספציפי הזה אני ממליץ שקודם כל תוסיף את הקטגוריה של השנה בה השיר פורסם במקור (הכי פשוט) - לדוגמה [[קטגוריה:שירי 1968]]. בגדול כל ערכי השירים העבריים נמצאים בקטגוריות האב קטגוריה:פזמונים עבריים וקטגוריה:שירים עבריים. אף על פי כן, אל תשקיע בבחירות הקטגוריות המתאימות ביותר זמן רב מדיי - מספיק שתבדוק בכל פעם מהו הקטגור בערכים הקיימים בוויקיפדיה העברית הדומים ביותר לזה שאתה יוצר, ואם לא תמצא משהו תשאיר בתחתית הערך רק את הקטגוריה של השנה בה השיר פורסם (במידה שאכן קיימות עוד קטגוריות שמתאימות לערך שיצרת, לעתים רבות משתמשים אחרים שמכירים היטב את אותו השיר ימצאו את אותן הקטגוריות ויוסיפו אותן בעצמם לערך).
3. בשמחה Face-smile.svg
4. לגבי מלכות החרמון – במידה ותוכל אנא הוסף לפחות 2-3 הערות שוליים שמפנות למקורות מקוונים אשר מאמתים את הנאמר בערך. כמו כן, במידה ותוכל אני ממליץ שתעבור על יתר ערכי שירי הלהקות הצבאיות על מנת שתוכל לשאוב רעיונות לאופן בו תוכל להרחיב או לסדר מחדש את המידע שמוצג בערך (לדוגמה, אולי תבחר בעקבות כך להשתמש בכותרות משנה שונות בהם השתמשו בערכי שירי להקות צבאיות אחרים אשר כתובים היטב, או להוסיף קישורים לאתרים חיצוניים מסוימים שבהם נעשה שימוש בערכי שירי להקות צבאיות אחרים אשר כתובים היטב). במקרה של קונצרטינה וגיטרה יש להסיר את הקישורים החיצוניים ל"הבלוג של "אשת חיל"" ול-"פורום מוזיקה עברית ישנה וחדשה בתפוז". כמו כן לפי דעתי רצוי לנסות ולהרחיב את הערך הזה עם עוד משפט או שניים.
5. מקובל להוסיף לינק לשיר ביוטיוב אך ורק כאשר הסרטון פורסם על ידי חברת התקליטים או האמן. לדוגמה, הלינק ליוטיוב בערך Stronger (What Doesn't Kill You) תקין משום שהוא מפנה לסרטון ביוטיוב שמפורסם דרך VEVO (אשר דרכו חברות התקליטים הגדולות בתעשיית המוזיקה מפרסמות את הווידאו קליפים שלהם ביוטיוב). אם בכל זאת לא תהיה בטוח אני ממליץ שתשאל בויקיפדיה:דלפק ייעוץ.
WikiJunkie - שיחה 09:44, 28 במרץ 2013 (IST)
תודה על התגובה המהירה והמפורטת.
ה"מילון" המופיע בקונצרטינה וגיטרה מתבסס על דברים שנכתבו בפורום ובבלוג שקישרתי אליהם. האם ראוי יותר שהקישור יופיע ב"הערות שוליים"? הרי ראוי שדברים יובאו בשם אומרם (מה גם שהם עצמם מציינים באילו מילונים ולקסיקונים השתמשו).
באופן כללי אני מתלבט כיצד לבסס מידע שהוא בגדר תורה שבעל פה: דברים שנאמרו מפי אנשים ששירתו בלהקה צבאית זו או אחרת והגיעו אלי ישירות מהם בעל פה או במייל, דברים שמצוטטים מפי אנשים שמוכרים כמומחים לנושא (והם עצמם מתבססים על מה שהם שמעו) וכו'. איש לא טרח להעלות את זה על הכתב בספר או באתר אינטרנט שמוקדש לנושא, אבל זה מצוטט בפורומים ומאומת על ידי עדי שמיעה.. כפי שאתה רואה זה מתחיל להיראות כמו סוגיה משפטית בקורס של דיני ראיות: הנה באותו פורום שציטטתי יש שני מומחים בנושא הלהקות הצבאיות, לאחד יש אתר שמרכז את כל המידע בנושא והשני "רק" חולק את ידיעותיו בתשובות לשאלות. לדברי שניהם אני יכול להביא קישורים, אלא שבמקרה אחד זה יוביל לאתר "מכובד" ובמקרה השני ל"משהו" ש"מישהו" כתב בפורום פעם..
גרי רשף - שיחה 10:57, 28 במרץ 2013 (IST)
אני ממליץ שתזמין את יתר חברי הקהילה לספק משוב לערכים שיצרת מחלק לוח המודעות ושתעלה במקביל את ההתלבטויות השונות שציינת כאן בדפי השיחה של הערכים הללו. היה נועז. WikiJunkie - שיחה 17:40, 28 במרץ 2013 (IST)