דור ה-Y

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דור ה-Yאנגלית: Generation Y), הידוע אף בשם דור המילניום (באנגלית: Millennials), הוא דור אשר נולד בעולם המערבי לאחר דור ה-X. אף שאין הסכמה מלאה לגבי שנת ההתחלה והסיום של הדור, לרוב הכוונה לאלה שנולדו במהלך שנות ה-80 ושנות ה-90 של המאה העשרים.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דור ה-Y הם בעיקר ילדיהם של דור הבייבי בום, ילידי שנות ה-50 ותחילת שנות ה-60, אף על פי שחלק מדור זה הוא גם צאצאיהם של האוכלוסייה המבוגרת יותר מקרב דור ה-X.

החוקרים עוז אלמוג ותמר אלמוג אפיינו את דור ה-Y:

דור ה-Y גדל לתוך ההאצה המהירה בפיתוחים הטכנולוגיים בתחום המחשבים והאינטרנט והוא בעל נגישות לכלים ואמצעי תקשורת מתקדמים. זה דור הילידים הדיגיטליים, הדור שנחשף מגיל צעיר לגירויים גלובליים: מוזיקה, מזון מהיר, שידורי חדשות ואירועים מרחבי העולם, אינטרנט וכו'. הוא חווה יותר מכל דור אחר חוויות בעלות אופי גלובלי, כגון נופשים וטיולים בעולם, שיחות בינלאומיות, רשתות חברתיות עולמיות וקניית מותגים ומוצרים מכל רחבי העולם.[1]

מאפיינים תעסוקתיים של דור ה-Y הם יכולת ונכונות לעבודת צוות ועבודה בקבוצות, יכולת לפזר קשב ולטפל במקביל בשני נושאים לפחות. רובם בעלי מיומנות טכנולוגית ויכולת לימוד מהירה של מכשירים חדשים. שליטה מלאה במחשב ויישומיו המקובלים, כמו גם ברשת האינטרנט ושימוש רב ברשתות חברתיות מקוונות. דור זה מאופיין כחסר יוזמה יחסית לדורות הקודמים, אך עם מוכנות גבוהה ללמוד נושאים חדשים.

להבדיל מהדורות התעסוקתיים הקודמים, בני הדור הזה אינם מוכנים לוותר על חיי משפחה לטובת קידום בעבודה,[2] הביטחון התעסוקתי לא מדורג אצלם במקום גבוה, ואינם רוצים לקחת אחריות בעבודה אם הדבר ידרוש מהם להשקיע בכך מאמץ רב.

על פי מחקר שפורסם בניו יורק טיימס, אמריקאים שנולדו בשנות ה-80 עוזבים בגיל מאוחר את בית הוריהם, שליש מהם עוברים דירה בכל שנה ו־40% מהם חוזרים לבית ההורים לפחות פעם אחת. כמו כן הם עוברים בממוצע שבע עבודות עד גיל 30, כשני שלישים חיים עם בן זוג בלי להתחתן, ואלו שבוחרים להתחתן עושים זאת מאוחר מאי פעם. על פי מחקרים אחרים, אחד המאפיינים העיקריים של הדור הוא עיסוק עצמי מוגבר.[3]

דור ה-Y הישראלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

דור ה-Y הישראלי כולל צעירים שנולדו בשנים 1980–1999. כיוון שחלק מהחוויות המעצבות שלהם דומות לאלה של בני גילם ברחבי העולם, הם דומים במאפייניהם לבני גילם במדינות המערב. חוויות ייחודיות לדור ה-Y הישראלי כוללות את רצח יצחק רבין, פיגועי ההתאבדות והמלחמה בטרור (שבמשך הזמן הפכה אף היא לגלובלית).

תרומה בולטת לחקר דור ה-Y הישראלי הוא מחקרם של עוז אלמוג ותמר אלמוג[4] וספרם שפורסם בעקבות מחקר זה, "דור ה-Y – כאילו אין מחר".[5]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • תמר אלמוג, עוז אלמוג, דור ה-Y - כאילו אין מחר, הוצאת מודן, 2016.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ עוז אלמוג, תמר אלמוג, דור ה-Y בישראל - פרק 1: מבוא: תאוריה, כלים ושיטות, באתר "אנשים ישראל"
  2. ^ אורן מג'ר, המשבר הניהולי הבא, באתר TheMarker‏, אוקטובר 2009
  3. ^ דיאנה בחור ניר, דור ה־N: איך קרה שצעירי כל העולם כל כך מרוכזים בישבן של עצמם?, באתר כלכליסט, 21 באוקטובר 2010
  4. ^ עוז אלמוג ותמר אלמוג, מחקר דור ה-Y, מוסד שמואל נאמן למחקר מתקדם במדע וטכנולוגיה
  5. ^ גיא הורוביץ, תמר ועוז אלמוג לא מרוצים מדור ה-Y, באתר הארץ, 29 במרץ 2016
    יותם יזרעאלי, עוז ותמר אלמוג: "כולנו דור ה-y", "בית אבי חי", 29 במאי 2016