לדלג לתוכן

שלשלת הקבלה (ספר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שלשלת הקבלה
מידע כללי
מאת גדליה אבן יחיא
נושא היסטוריה של עם ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
קישורים חיצוניים
היברובוקס 6618
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

שלשלת הקבלה הוא ספר שחובר על ידי רבי גדליה אבן יחיא (15261587), החיבור עוסק בכרונולוגיה יהודית ובסיפורים מתולדות עם ישראל. המחבר מכנה שם הספר בהקדמתו "ספר יחייא".

בחלקו הראשון מספר המחבר בארוכה את תולדות העם היהודי מהבריאה ועד זמנו, בהמשך מסכם את הספר בקצרה, ומסכם את חיבור ספרי הקודש. בחלק השני של הספר מובאים דרשות שונות, דרוש על הגלגלים, דרוש על יצירת הולד, דרוש על הכשפים, עולם הנשמות, דרוש על רוחות בדיני בני אדם, מהות הנפש וכוחותיה, דרוש המטבע והמידות, מדרגות המלאכים, גן עדן וגיהנום, כתב ולשון הראשונים, ולאחר מכן חוזר שוב על קורות העולם, בחלק השלישי עוסק החיבור בחכמי האומות ובגזירות שהיו נגד ישראל.

בהקדמת הספר כתב על מגמת החיבור, הצגת השתלשלות התורה, חינוך לאמונה לאורם של סיפורי גזירות, וגיבוש הרעיון של ייחוד עם ישראל ותורתו.

המחבר עירב בספרו את שני המקורות הראשונים לתולדות חכמי ישראל בתקופת הסבוראים והגאונים: אגרת רב שרירא גאון, וספר הקבלה לרבי אברהם אבן דאוד. בנוסף הוא מרבה להזכיר את ספר יוחסין.

הביקורת על הספר

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראשון מבקרי הספר היה הישר מקנדיא אשר כתב בספרו מצרף לחכמה,[1] ”ואין מביאין ראיה מן השוטים, והוא צריך לשלשלאות של ברזל שקלקל חיבורו בכזביו עד שהאמת שבתוכו אינו ניכרת”, הרב יחיאל היילפרין כתב אף הוא בהקדמה לספרו סדר הדורות "כי רובו ככולו מלא טעות", אך למרות כן הרבה לצטט ממנו סיפורים רבים, בעקבות כן טען המהדיר נפתלי משכיל לאיתן, שלא עלה כלל על דעתו של הרב היילפרין שבעל שלשלת הקבלה הכניס לספרו דברים תמוהים ושקרים, ומה שכותב שבעל שלשלת הקבלה הביא שקרים, כוונתו לטעויות בתאריכים וכדומה.

החיד"א בספרו שם הגדולים[2] השיג על הספר בצורה חריפה אף יותר מקודמיו:

"ובאמת אין לאבד הזמן להשיג על בעל שלשלת הקבלה, כי הוא היה שומע מכל אדם וכותב, וכל אשר שמע או מצא כתוב בכל אופן שיהיה - כתב, והם דברים שאינם אמתיים וגם ער'ב רב עלה אתם, וביותר תמיהני על הגאון בעל סדר הדורות, שהיה מופלג בחכמה מאד, איך נמשך אחר שלשלת הקבלה והעתיק דבריו כמה פעמים שאינם נכונים, ובפרט שבריש הקדמתו כתב נגדו והביא דברי הרב יש"ר ע"ש וכו', ובזה הלכו כל ראיותיו ודמיונותיו [של ספר שלשלת הקבלה]. והוי יודע כי כמעט שעברתי איזה דפין מספר שלשלת הקבלה לא יכול יוסף להתאפק והתויתי תיו בגליון תיבה אחת כגון להד"מ, אין זה אמת, ליתא, ולא רציתי להזכירם ולפרשם פה כי רבים הם, וגדולה תמיהתי על הגאון בעל סדר הדורות וכו', ובסדר הדורות לעיל הביא דברי שלשלת הקבלה וכו', וכל זה אינו אמת, והתימה על הגאון הנזכר בזה והרבה דברים כאלה שהעתיק משלשלת הקבלה ואין להאריך".

ההיסטוריון אהרן זאב אשכולי כתב בספרו התנועות המשיחיות בישראל[3]:

"ידוע דרכו של ר' גדליה ן' יחיא בהיסטוריה... לאמיתו של דבר אסף ן' יחיא חומר רב מן הכתוב ומן השמועה, אלא שערבב את העובדות עם דברי אגדה, ולא היה מרבה לבדוק אחרי אמיתות השמועה. ן' יחיא, שהיה יליד איטליה - וכתב את ספרו במחצית השניה של המאה השש עשרה, - הלך בזה בדרך כמה כרוניסטים איטלקיים. נגד דעת ראשונים הוכח עתה שגדליה היה פחות קל אמונה משחשדו בו".

ד"ר ארתור מנתון טען שישנן בספר מספר טעויות, אך לא יותר משאר ספרים, ובוודאי אינו מלא שקרים.[4]

אברהם דוד מנה חמישה סוגי טעויות בספר, א. קיצור המקורות שעל ידי כך לא מובנת כוונת המחבר, ב. לעיתים מזהה שני אישים כאיש אחד, ג. טעויות בקביעת זמנים של אישים ומאורעות, ד. החלפת אב בבנו או תלמיד ברבו, ה. שיבושים כרונולוגים. דוד מסביר את הטעויות באי הבנת המקור או בטעות במקור עצמו.

לקריאה נוספת

[עריכת קוד מקור | עריכה]

אברהם דוד, מפעלו ההיסטוריוגרפי של גדליה אבן יחייא בעל שלשלת הקבלה. חיבור לשם קבלת תואר דוקטור. ירושלים, תשל"ו.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ פרק ה דף ז
  2. ^ מערכת גדולים אות א ט
  3. ^ עמ' 175. ומציין שם לדברי דוד קאופמן
  4. ^ Arthur F. Menton, The Book of Destiny; Chapter XXVI (באנגלית)