יחיאל היילפרין (רב)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

יחיאל בן שלמה הַיְילְפְּרִיןכתיב היידי, שנהג בזמנו: היילפערין; כנראה ה'ת"כ, 1660ה'תק"ו, 1746) היה רב, ראש ישיבה והיסטוריון של תולדות ישראל. נודע בספרו "סדר הדורות".

תולדות חייו ומשפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחיאל היילפרין היה בנו של רבי שלמה היילפרין, שהיה רבה הראשי של הערים סוקולוב ולברטוב. מצד אמו היה מצאצאי המהרש"ל, וב"סדר הדורות" טוען המחבר כי בידו ספר יוחסין המונה את אבותיו דרך רש"י, עבור ביוחנן הסנדלר ורבן גמליאל ועד דוד המלך.

היה רב בהְלוּסְק שבמחוז בּוֹבּרוּיְסְק ואף כתב את תקנות החברה קדישא המקומית, שנשמרו בכתב ידו. מאז 1711 ועד יום מותו היה רבה של מינסק וראש הישיבה שם, ואף רבה של עיר זו. התפרסם בזכות ספרו "סדר הדורות", ספר היסטורי המבוסס על מקורות מסורתיים בלבד, אם כי היה ידוע גם כתלמיד חכם וכמקובל. נקלע לחיכוכים עם אריה ליב בן-אשר גינצבורג ("השאגת אריה"), מייסד הישיבה במינסק; המחלוקת פשתה בין התלמידים והשלום הושב על כנו רק עם עזיבתו של האחרון.

בהתאם לצוואתו עברה רבנות מינסק לבנו משה, אב"ד דאלהינוב[1]. בנו האחר, ישעיה, היה אב"ד ויטקוב, ונכדו משה, בנו של ישעיה – אב"ד ברדיצ'ב. בן נוסף היה הרב יצחק אייזיק רבה של קאיידנוב הסמוכה למינסק. בנו של הרב יצחק אייזיק, היה הרב יהודה לייב, שהוציא לאור את ספרו של סבו, סדר הדורות.

דרכו בלימוד והשקפותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • שיטתו הלימודית הייתה פשטנית, מנוגדת לפלפול. על רקע זה נתגלעו סכסוכים בינו לבין ה"שאגת אריה" שכיהן כראש ישיבה במקביל אליו, ושעזב את מינסק לאחר המחלוקת.
  • האמין כי חשיבות רבה בקביעת ההלכה נודעת לידיעת תולדות התנאים והאמוראים, שכן לצורך זה יש לדעת מי היה הרב ומי התלמיד.
  • נמנע באופן עקרוני מלתת הסכמות על ספרים וחרג ממנהגו זה פעמיים בלבד, לטובת הספרים "עיר חומה" ו"מגן האלף".

אגדת המצבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב יצחק זילבר מספר בספרו "להישאר יהודי", כי מצבתו שרדה למרות הריסת בית הקברות היהודי של מינסק בידי הממשלה הקומוניסטית. לפי השמועה ששמע, כל הנוגעים בדבר ההריסה מתו מיתה חטופה, עד כי הוחלט לחדש את המצבה ולכתוב על גביה "ההיסטוריון המפורסם הלפרין"[2]. מאידך, על פי סיפור אחר, מצבתו שקעה באדמה עוד לפני כן והייתה מוזנחת כל כך, עד כי לא ניתן לקרוא את הכיתוב בבירור[3].


תקופת חייו של הרב יחיאל היילפרין על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן


ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתביו

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ קהילת מינסק
  2. ^ Могила Седер а-дорот (ברוסית)
  3. ^ רבי יחיאל (בן שלמה) הלפרין, בעל "סדר הדורות", "גדולי ישראל", שיחות לנוער 10, 12 (אלול תשכ"ו), 6, באתר HebrewBooks.