שם הרוח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שם הרוח
The Name of the Wind
Windname.jpg
מידע כללי
מאת פטריק רות'פס
שפת המקור אנגלית
סוגה פנטזיה אפית
הוצאה
שנת הוצאה 2007
הוצאה בעברית אופוס[1]
שנת הוצאה בעברית 2010
תרגום לעברית עמנואל לוטם
מספר עמודים 783
סדרת ספרים רשומות קוטל המלך
ספר הבא פחדיו של האדם החכם
קישורים חיצוניים
מסת"ב ISBN 978-0-7564-0407-9
הספרייה הלאומית 003925343, 002804089

שם הרוח (רשומות קוטל המלך: היום הראשון)אנגלית: (The Name of the Wind (The Kingkiller Chronicle: Day One) הוא ספר פנטזיה אפית שנכתב בידי פטריק רות'פס, הראשון בטרילוגיית רשומות קוטל המלך.

רותפס כתב את שם הרוח במהלך תשע השנים בהן למד את לימודי התואר הראשון שלו באנגלית. הוא שאב השראה מהקורסים המגוונים שלמד ומתחביביו האישיים. הוא פרסם קטע קצר מתוך ספר ההמשך של "שם הרוח", "פחדיו של האדם החכם", בשם "הדרך אל לבינשיר", וזכה בתחרות כתיבה בשנת 2002, מה שהוביל לפרסום הספר "שם הרוח". ספר ההמשך, ובו הקטע שזכה בתחרות, יצא בשנת 2011.

הספר מתנהל בשני קווי זמן במקביל: ההווה, המסופר בגוף שלישי, והעבר, המסופר בגוף ראשון בידי גיבור הספר, קוותה (אף על פי שעל פי התרגום העברי יש להגות את השם קווֹתֶה, על פי המחבר זוהי הגייה שגויה, ויש להגות את השם קווֹתְ').[2]

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיפור מתחיל בעיירה ניואר, מציג פונדק המתוחזק על ידי אדם בשם קוֹטָה ועוזרו בֶּסְט. קוטה מציל היסטוריון המותקף על ידי יצורים עכבישיים משונים. ההיסטוריון חושף כי קוטה הוא למעשה קוותה, סייף, קוסם ומוזיקאי אגדי. בסט מתברר כנסיך פיות. ההיסטוריון משכנע את קוותה לספר לו את סיפור חייו, וקוותה אומר שדרושים שלושה ימים כדי לספר את הסיפור כראוי (כל ספר בטרילוגיה מקביל ליום אחד).

קוותה פותח את סיפורו בתיאור ילדותו בלהקת אמנים נודדים. מלומד נודד בשם אבנתי מלמד אותו את המדע הקסום 'סימפתיה'- קישור בין חפצים כך שהשפעה על האחד תשפיע על השני. קוותה רואה את אבנתי קורא בשם הרוח ושולט עליה כדי לסלק אנשי עיירה שהטרידו את הלהקה.

אביו של קוותה, המשורר הנודע ארדילן, כותב במשך כמעט שנה שיר על "הצ'נדריאן" המיתולוגיים, יצורים מרושעים ומסתוריים. מתברר כי הצ'נדריאן אמיתיים, והם מגיעים ורוצחים את כל הלהקה של קוותה. קוותה נותר בחיים ומתגורר ביער זמן רב, משותק מטראומה, ומנגן כל היום על הלאוטה שלו, כך שהוא מגיע לרמת נגינה מופלאה. לאחר מכן הוא מסתובב בעיר טרביאן שלוש שנים, מקבץ נדבות ושורד ברחובות. לאחר שהוא חוסך מעט כסף, הוא נוסע לאוניברסיטה כדי ללמוד על הצ'נדריאן. בדרכו הוא פוגש בנערה בשם דנה ומתאהב בה.

קוותה מצליח להתקבל לאוניברסיטה בלי לשלם שכר לימוד כלל, ומתקדם במהירות מופלאה בלימודיו. עם זאת, הוא יוצר לעצמו יריבים בדמות אמברוז, סטודנט עשיר ומרושע, והמה, מגיסטר יהיר. המחקר של קוותה על הצ'נדריאן נפסק לאחר שהוא מסולק לצמיתות מהספרייה של האוניברסיטה בשל תעלול שעשה לו אמברוז. קוותה משיג מעט כסף וקונה לעצמו לאוטה, ומתחיל לנגן בפונדקים כדי להרוויח כסף ולנסות לזכות בפטרון שיממן אותו. שם הוא פוגש שוב בדנה והידידות ביניהם מתמשכת.

מאוחר יותר, קוותה שומע דיווחים על חתונה שנשרפה באש כחולה, סימנם של הצ'נדריאן. הוא נוסע למקום, ופוגש בדנה. יחדיו הם מחפשים עדויות לגבי מה שקרה בחתונה ונתקלים בדראקוס, לטאת ענק שכמעט הורס את העיירה הקרובה לפני שקוותה מצליח לחסל אותו. שוב באוניברסיטה, היריבות בין אמברוז לקוותה הולכת ומחריפה, ולאחר שאמברוז שובר את הלאוטה של קוותה, קוותה מזמן בטעות את שם הרוח ופוגע באמברוז. קוותה מובא למשפט בפני המגיסטרים של האוניברסיטה, ניצל מגירוש ומתקבל על ידי המגיסטר הנוקב בשמות בתור תלמידו המתקדם.

בהווה, שכיר חרב האחוז בדיבוק פורץ לפונדק והורג את אחד מאנשי העיירה. קוותה עוצר את הסיפור שלו ופורש לישון. בלילה, בסט פורץ לחדרו של ההיסטוריון ומאיים עליו שקוותה נמצא במצב נפשי שברירי, ושעליו להתמקד במעשי הגבורה של קוותה כדי שקוותה לא ישקע שוב לדכדוך.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ במקור הספר פורסם על ידי כנרת זמורה ביתן, אולם לאחר זמן מה נזנח וההוצאה לא מאנה להוציאו במהדורות נוספות. לאור יציאתו של ספר ההמשך, פחדיו של האדם החכם ב-2011, הוצאת אופוס רכשו את הזכויות של הספר הראשון מזמורה ביתן, והוציאו את שני הספרים יחדיו. במהדורות הבאות שהודפסו של "שם הרוח" שם ההוצאה שונה ל"אופוס"
  2. ^ How Do I Pronounce Kvothe’s name? באתרו של פטריק רותפס