תרכובת מזון לתינוקות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף תחליף חלב אם)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תרכובת מזון לתינוקות
פעוט מוזן בתמ"ל באמצעות בקבוק לתינוקות

תרכובת מזון לתינוקות (תמ"ל, מוכר בלשון הדיבור גם בשם פורמולה) מיועדת לשמש כתחליף חלב להזנת התינוק במקרים בהם לאם לא מתאפשר להיניק את התינוק ולספק לו חלב אם בשל בעיה בריאותית או תפוקת חלב נמוכה, או כאשר האם מעדיפה לא להיניק מסיבות שונות.

תמ"ל מבוסס על חלב פרה או על סויה, בתוספת מרכיבי תזונה שונים. תמ"ל משווק לרוב לצרכנים כאבקה, לה יש להוסיף מים מורתחים בהתאם להוראות היצרן, לערבב ולהביא לטמפרטורה המתאימה להזנת התינוק. בבתי יולדות מצוי תמ"ל נוזלי מוכן לשימוש בבקבוקים חד-פעמיים; במקומות רבים (לאחרונה גם בישראל) ניתן לקנות פורמולה נוזלית בחנויות ובבתי מרקחת.

על פי ארגון הבריאות העולמי (WHO) תמ"ל הוא בעדיפות רביעית כתזונה לתינוק: במקום הראשון חלב אם בהנקה, במקום השני חלב אם שאוב הניתן בבקבוק, במקום השלישי חלב אם מאם אחרת ורק במקום הרביעי תמ"ל.

התמ"ל יכול לשמש גם כתוספת משלימה להנקה, כאשר האם אינה יכולה להניק את התינוק בכל עת, לדוגמה כאשר היא חוזרת לעבוד בתום חופשת הלידה ואינה שואבת בזמן זה.

יצרני התמ"ל עושים מאמצים רבים ליצור תחליף שיהיה קרוב ככל האפשר לחלב האם.

כאשר התמ"ל הוא המזון היחיד אותו צורך התינוק במשך חודשי חייו הראשונים, ישנה חשיבות גדולה לכך שהוא אכן יכלול את כל אבות המזון, המינרלים והוויטמינים להם זקוק התינוק להתפתחות תקינה.

חלק מהיצרנים משווקים תמ"ל בדרגות שונות, כאשר כל דרגה מותאמת לקבוצת גיל של ילדים, ומנסה לספק לילדי הגיל הזה את המרכיבים הדרושים להם ושמותאמים ליכולות של מערכת העיכול באותו הגיל. לרוב החלוקה היא לדרגות 1, 2 ו-3.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]