תקופת המעבר ביוון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יוון העתיקה
הפרתנון
פורטל יוון העתיקה
תקופת המעבר
Musée national de Céramique, cratère, Théra 02.jpg

איוניםדוריםהפלישה הדורית    

התקופה הארכאית
Corythian plate with Chimera, 590-575 BC, Monsters. Fantastic Creatures of Fear and Myth Exhibition, Palazzo Massimo alle Terme, Rome (12817719165).jpg

פוליסהקולוניזציה היווניתטיראניההומרוסהסיודוס   

התקופה הקלאסית
Discobulus.jpg

מלחמת פרס-יווןאתונה העתיקהספרטהתבאיהתיאטרון ביוון העתיקה

התקופה ההלניסטית
Laocoön and His Sons.jpg

התרבות ההלניסטיתהממלכה הסלאוקיתמוקדוןמצריםיווןפונטוספרגמוןאפירוס

היסטוריה צבאית
Greek-Persian duel.jpg

פלנקסהופליטהצבא הספרטניהצבא המקדוני

נושאי רוחב
Messene 02.jpg

אדריכלותאמנותדתהחברהכלכלהמטבחתיאטרוןמיתולוגיהמתמטיקהפילוסופיהספורטספרות

יווןיוון
ערך זה הוא חלק מסדרת
היסטוריה של יוון

יוון בעת העתיקה

יוון בימי הביניים

העת החדשה

יוון העצמאית

יוון
סצנה בסגנון הדמות השחורה המציגה קטע ממלחמת טרויה; נמצאה בוולקי ומתוארכת לסביבות שנת 510 לפנה"ס

תקופת המעבר ביוון או תקופת החושך היא תקופת ביניים בהיסטוריה של יוון העתיקה שבין התקופה המיקנית שהסתיימה עם הפלישה הדורית (החל מהמאה העשירית לפני הספירה), ועד המאה השמינית לפנה"ס (בערך) ביוון הנקראת התקופה הארכאית. אין שם אחיד לתקופה זו המתוארכת בין 1200 או 1100 לפנה"ס ל-800 לפנה"ס. המקורות האנגליים נוטים להשתמש בביטוי "ימי החשיכה של יוון" (Greek Dark Ages) או "ימי הביניים של יוון" כהשוואה להיסטוריה המאוחרת יותר של אירופה.

המקורות לקיומה של תקופת האופל[עריכת קוד מקור | עריכה]

למעשה, אין מקורות היסטוריים התומכים בקיומה של תקופת האופל הזו. היא לא מוזכרת אצל היסטוריונים יווניים קלאסיים, כמו הרודוטוס או קסנופון. האסמכתא לקיומה של תקופה זו היא מפירות הארכאולוגיה המודרנית. והרי הרקע: התקופה המיקנית, המכונה גם התקופה ההירואית או ההומרית, על שם גיבוריה, נסתיימה בערך ב-1150 לפנה"ס. על פי ארטוסתנס, מלחמת טרויה הייתה ב-1183 (לפי תיארוכו של ארטוסתנס), ולפי האיליאדה כמה עשרות שנים אחר כך חזרו הגיבורים לארצותיהם, נרצחו או גילו חורבן ושממה. סברה זו לתיארוך מלחמת טרויה לזמן זה, מגובה גם בארכאולוגיה - למיקני קשרים ארכאולוגיים חזקים עם תל אל עמרנה, היא אח'ת-אתן, בירתו של הפרעה אח'נאתון שחי, לפי הכרונולוגיה המצרית המקובלת, במאה ה-14 לפנה"ס. ברחובות העיר נמצאו כלים רבים מטיפוס מיקני.

לעומתה, התקופה הארכאית, התחילה בערך בשנת 800 לפנה"ס. בתקופה זו חי הומרוס, והתחילו המשחקים האולימפיים (776). למעשה, בין התקופה המיקנית לתקופה הבאה אחריה (ההלדית) לא נמצאו כל שרידים ארכאולוגיים, לא תעודות כתובות או נקודות יישוב כלשהן, לא ביבשת יוון ולא באסיה הקטנה. גם יצירות אמנות לא נמצאו מתקופה זו, אם כי כמה סברות קובעות שהאמנות מהסגנון הגאומטרי שייכת לסוף תקופה זו.

הסברה כי הייתה תקופת חושך ביוון, כלומר תקופה בה הארץ ננטשה, התושבים חיו כנוודים ולא ידעו את אמנות הכתב, הועלתה בסוף המאה ה-19. כמה תומכים היו לסברה זו, כגון דסבורו, בוברה ועוד, וסברה זו נתקבלה לבסוף כדעה השלטת עד היום במדע. היו כמה שהתנגדו לסברה זו, בעיקר משום שבארכאולוגיה, כפי שהעיר בלגן, מבקר החפירות בטירינס, נמצאה תמיד השכבה האיונית מיד מעל השכבה המיקנית, ולעתים אף נראה שבמרבץ אחד היו שרידים מעורבים. כמו כן, לא ברור כיצד ידע הומרוס, שחי בסוף המאה ה8, כל כך הרבה פרטים מדויקים על יוון של למעלה מארבע מאות שנה לפניו, וכלל תיאור פרטים ופרטי פרטים, בו בזמן שלא ידוע על איזה משורר שהוא מתקופה זו, או על תעודות כתובות כלשהן.

ארכאולוגים והיסטוריונים שונים ניסו לערער על תפיסה זו. הארכאולוג ויליאם דורפפלד טען שלא הייתה תקופה כזו, אולם כל שזכה לו לבסוף היה לעג וקלס, מצד פורטוונגלר ואחרים. כמו כן, עמנואל וליקובסקי ניסה אף הוא לערער על קביעה זו במסגרת התיקונים שלו לכרונולוגיה המצרית והכללית, ואף הקדיש כרך מספרו "תקופות בתוהו" לנושא זה, לדבריו פרעה אח'נאתון חי במאה ה-9, ומלחמת טרויה התרחשה בתחילת המאה ה-8. אולם, כאמור, נכון להיום תקופת החושך עדיין נחשבת כתאוריה המקובלת לקורות יוון ואסיה הקטנה בתקופה האמורה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תקופת המעבר ביוון על ציר הזמן
העת העתיקה ימי הביניים הרנסאנס העת החדשהציר הזמן