תקיפת מטוס טופולב עיראקי בישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תקיפת מטוס טופולב עיראקי בישראל
טופולב 16 וצוותו בשדה התעופה חבניה, עיראק
טופולב 16 וצוותו בשדה התעופה חבניה, עיראק
טופולב 16 וצוותו בשדה התעופה חבניה, עיראק
מלחמה: מלחמת ששת הימים
תאריכי הסכסוך 6 ביוני 1967
מקום מרכז נתניה ובסיס רמת דוד
תוצאה נפגעים לשני הצדדים
הצדדים הלוחמים

ישראלישראל ישראל

כוחות

זוג מטוסי מיראז' 3
כוחות נ"מ

מטוס טופולב 16 אחד או שניים

אבדות

16 חיילים ואזרחית אחת נהרגו
עשרות נפצעו

מטוס טופולב התרסק ואנשי צוותו נהרגו

תקיפת מטוס טופולב עיראקי בישראל הייתה אירוע בו מטוס טופולב 16 עיראקי חדר לשטח ישראל ב-6 ביוני 1967, יומה השני של מלחמת ששת הימים, הפציץ את נתניה, מנחת מגידו ואת שדה התעופה הצבאי רמת דוד. המטוס הופל על ידי הכוחות הישראליים, אך התרסק על בסיס צה"ל מחנה עמוס, וכתוצאה מההתרסקות נהרגו 14 חיילי צה"ל וכן צוות המטוס העיראקי. אזרחית אחת נהרגה בהפצצה בנתניה. שני חיילי הנדסה נהרגו לאחר ההתרסקות כשטיפלו באחת הפצצות שהיו במטוס ולא התפוצצו.

היערכות לתקיפה בעיראק ובישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בצהרי יומה הראשון של מלחמת ששת הימים הגיעו למודיעין הישראלי ידיעות על הצטרפות עיראק למלחמה. לנוכח הידיעות ביצע חיל האוויר הישראלי מכה מקדימה ובמסגרת מבצע מוקד שהופעל מראשית שעות הבוקר הפציץ גם את שדה התעופה H-3 במערב עיראק.

בתגובה להפצצה תכננה עיראק לתקוף למחרת בבוקר את תל אביב ואת בסיס חיל האוויר רמת דוד באמצעות מבנה של מפציצי סילון כבדים מסוג טופולוב 16, שמסוגלים לשאת בגחונם כשישה טון פצצות.

בבסיס חיל האוויר העיראקי בחבניה תודלקו ארבעה מפציצים, כל אחד מהם חומש בשש פצצות והוכן לגיחת ההפצצה. בבוקר 6 ביוני המריאו שני מפציצי הטופולב לכוון ישראל ובשני האחרים נתגלתה תקלה ומשימתם בוטלה. בצוות של אחד המפציצים שהמריאו נכלל העקיד (אל״מ) חוסיין, מפקד בסיס חבניה.

אל מודיעין חיל האוויר הישראלי הגיעו ידיעות על ההפצצה המתוכננת של מפציצי טופולב. לשם סיכול ההפצצה שוגרו בזה אחר זה זוגות של מטוסי מיראז' 3 לפטרול באזור יהודה ושומרון, אך הם לא זיהו חדירת מטוסים לישראל.

התקיפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשעות הבוקר המוקדמות קלטו מערכות המכ"ם הישראליות מטוס בודד שטס מעל ירדן לכיוון ישראל. היה זה מטוס טופולב עיראקי שנשא בבטנו שש פצצות במשקל 500 ק"ג כל אחת. הבקרה הישראלית סברה שזהו אחד ממטוסי הווטור שחזרו מתקיפת שדות התעופה של מדינות ערב במסגרת מבצע מוקד. למסקנה זו תרמה העובדה שנצפה מטוס יחיד שאינו אופייני לגיחת תקיפה אלא למטוס שנגלתה בו תקלה טכנית ושב על עקבותיו.

שרידי פצצה שנפלה על פרדסי צור משה ולא התפוצצה

מטוס הטופולב חצה בשעה 6:00 לערך את גבול ישראל באזור טולכרם ללא הפרעה והמשיך את טיסתו מערבה לכוון מישור החוף. בשל טעות בניווט הגיע המפציץ לעיר נתניה והטיל שלוש פצצות ברח' הרצל ורזיאל במרכז העיר. עקב שגיאה של אנשי הקרקע העיראקיים הפצצות לא חומשו טרם המראת המטוסים ולכן לא התפוצצו. אך עצם חבטת נפילתן גרמה לנזק רב למספר מבנים ולהרס של בניין בנק הפועלים החדש בפינת הרחובות הרצל-אחד העם, להרוגה[1] ולכחמישה פצועים. המטוס הטיל גם שתי פצצות שלא התפוצצו, על מושב צור משה. המטוס הטיל פצצות גם על היישוב אליכין שבעמק חפר. בשלב זה, משזוהה המפציץ מעל שמי נתניה, נשלחו ליירוטו זוג מיראז'ים מטייסת 117 שהיו בפטרול.

לאחר זמן קצר נצפה מטוס הטופולב טס מעל ג'נין לכוון בסיס רמת דוד. המפציץ לא זיהה את רמת דוד ופתח בירי מקלע על מנחת מגידו, ככל הנראה מאחר שהוצבו בו מטוסי דמה. לאחר התקיפה הראשונה ביצע המפציץ סיבוב בגובה נמוך כדי לבצע יעף תקיפה נוסף. תוך כדי סיבוב חלף מעל לשדה התעופה רמת דוד. המקלען האחורי במפציץ זיהה את המסלולים של רמת דוד ופתח באש מקלעים עליהם.

בתגובה מיידית פתחו סוללות הנ"מ שבשדה באש על הטופולב. הטופולב נפגע מאש תותח נ"מ ישראלי מדגם בופורס L-70. באותו זמן התמקם מאחורי המפציץ העיראקי מטוס מיראז' שהוטס על ידי אמנון ארד והוזנק קודם לכן כדי ליירטו. מטוס המיראז' שיגר טיל אוויר אוויר מסוג שפריר 1 שככל הנראה פגע גם הוא בטופולב. כתוצאה מהפגיעות צלל הטופולב, הזדקר בגובה מטרים בודדים מעל לחורשה כשהוא גודע את גזעי העצים, התרומם מעט והתרסק על מחנה עמוס שליד העיר עפולה. בהתרסקות המטוס נהרגו 14 חיילי מילואים שישנו באותו הזמן באוהלים בשטח הבסיס. עשרות חיילים נפצעו ונזק נגרם למבנים.

לאחר התקיפה יצאו מטוסי חיל האוויר כמתוכנן מראש לשתי תקיפות חוזרות של שדה התעופה H-3 בעיראק. עד לסוף המלחמה לא שבו לתקוף מטוסי חיל האוויר העיראקי.

אי־בהירויות באשר לאירוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחקירים שלאחר התקיפה לא היה ברור אם הטופולב הופל מאש נ"מ או בטיל שפריר. לבסוף החליט מפקד חיל האוויר לזכות את יחידת הנ"מ ב"חצי הפלה" ואת טייס המיראז' ב"חצי הפלה". מאוחר יותר נרשמה ההפלה לזכות כוח הנ"מ[2].

לא ברור אם ישראל הותקפה על ידי מטוס יחיד או שני מטוסים. מהתחקירים עלה שישראל הותקפה על ידי מטוס יחיד אולם מפקד חיל האוויר הירדני, מחמד אבאבנה, אשר ביקר בישראל ביולי 1998, סיפר ששני מטוסי טופולב חדרו לשטח ישראל: האחד תקף את נתניה וחזר בשלום לבסיסו והשני יצא לתקוף את רמת דוד ושם הופל.

עדי ראייה מסרו כי היה נראה שהמטוס מתמרן לקראת נחיתת אונס וחלק סבורים שההתרסקות אל תוך מחנה עמוס הייתה מכוונת במטרה לגרום לנפגעים ישראלים במהלך ההתרסקות הבלתי נמנעת.

תוצאת התקיפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האנדרטה ל-16 חללי התרסקות מטוס הטופולב העיראקי במחנה עמוס
  • כתוצאה מהתרסקות המטוס נהרגו 14 חיילים במחנה עמוס ועשרות נפצעו. צוות המטוס נהרג. על זיהוי החללים סיפר חיים באר, ששירת ברבנות הצבאית: "בששת הימים נפל מטוס טופולב עיראקי על מחנה עמוֹס, התרסק והרג קבוצה שלמה של מילואימניקים. הגופות התערבבו. הביאו את כל זה לחדר המתים, בחום הקיץ, הריח היה נורא ואיש לא העז לגשת – והרב גורן לבש חלוק וכפפות, התמרח באלכוהול ובא עם מטהר אוויר, וגמר את הפרשה."[3] שני חיילי הנדסה נהרגו לאחר ההתרסקות כשטיפלו באחת הפצצות שהיו במטוס ולא התפוצצו.
  • פצצות הטופולב שהוטלו במרכז נתניה לא היו חמושות בשל טעות של צוות הקרקע, ובכך נמנעו הרס רב ועשרות רבות של נפגעים.
  • בשל חשש לתקיפות נוספות תיגבר חיל האוויר הישראלי את סיורי המיירטים בגבולה המזרחי של ישראל.

ב-6 ביוני 2011 נחנכה במחנה עמוס אנדרטת זיכרון ל-16 החיילים שנהרגו בהתרסקות המפציץ.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ דף לזכר ויולט דיין, באתר לזכר חללי פעולות האיבה
  2. ^ כרמל להד, ‏להפיל ענק מעיראק, באתר חיל האוויר הישראלי, 29 ביוני 2017
  3. ^ צור ארליך, רומאן בהשגחה פרטית: עם חיים באר על יאקים קדושים וידיים מכוונות, 11 בספטמבר 2010. באר מזכיר את האירוע גם בספרו 'נוצות' (עמ' 54).