תרזה הקדושה מליזייה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Sainte therese de lisieux.jpg

תרז הקדושה מליזייה (Thérèse of Lisieux)‏ (2 בינואר 187330 בספטמבר 1897) המפורסמת גם כ-הקדושה תרזה של התינוק ישו המשיח ובכינוי "הפרח הקטן של ישו" הייתה נזירה צרפתיה חברת המסדר הכרמליתי, שהוכרה על ידי הכנסייה הקתולית כקדושה וכאחת ממורי הכנסייה.

תרזה נולדה באלנסון שבצפון מערב צרפת למשפחה נוצרית קתולית בעלת אמונה חזקה. חלק מילדי המשפחה נפטרו בעודם רכים בשנים. אביה היה שען וצורף ואימה רוקמת תחרה. אביה שאף בצעירותו להיות נזיר אולם נדחה כי לא ידע לטינית. אמונת המשפחה הייתה כה חזקה עד שכל חמש הבנות שנותרו בחיים הקדישו את עצמן ואת חייהן לישו והפכו לנזירות.

בהיותה בת 15 קיבלה תרזה אישור חריג להצטרף למנזר, על אף גילה הצעיר והלא מקובל. ב-9 באפריל 1888 נכנסה למנזר, ב-10 בינואר 1889 נדרה את נדריה ועד יום מותה לא יצאה משערי המנזר. בעודה נזירה במנזר כתבה בשפה פשוטה ומובנת אגרות הדרכה איך לחיות חיי אמונה.

בהיותה בת 24 מתה ממחלת השחפת[1] ונקברה בקתדרלה שבעיר הולדתה. רוב הניסים המיוחסים לה אירעו אחרי מותה, כגון ריפוי ילדה בת 4 מעיוורון. בשנת 1925 הוכרזה כקדושה נוצרית וב-19 באוקטובר 1997 הוכרה על ידי האפיפיור יוחנן פאולוס השני כאחת ממורי הכנסייה. (דוקטור של הכנסייה).

ארון קבורתה של תרזה ובו עצמותיה וחפצים אישיים נלקח על ידי אנשי הכנסייה למסע במדינות שונות בעולם. במקומות שנקבעו כיעדים במסגרת מסע זה, נערכו תהלוכות במהלכן נהגו המאמינים לגעת בארון. ב-2011 הגיע הארון לישראל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]