לדלג לתוכן

ISDN

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

Integrated Services Digital Network - ISDN - (אנגלית: רשת דיגיטלית לשירותים משולבים) היא טכנולוגיה אשר מאפשרת שימוש בקו טלפון רגיל (זוג שזור) על מנת להעביר בנוסף לטלפון, מסר אנלוגי בקידוד דיגיטלי ללא צורך בהמרה של אנלוגי לדיגיטלי או להפך.

הטכנולוגיה מאפשרת חיבור רשת טלפוניה ורשת מחשבים על אותה תשתית באופן דיגיטלי. היתרון בכך הוא שהפרעות קו שנוצרות בקו אנלוגי, מופחתות משמעותית – דבר המשפיע על הסיכוי להופעת שגיאות במידע הדיגיטלי העובר בקו.

רוחב הפס בטכנולוגיה זו, שהוצגה לראשונה בסוף שנות ה־80, נאמד על 128 קילוביט לשנייה, ולכן מהיר פי שניים ויותר מחיבור Dial-up אך איטי משמעותית מטכנולוגיית ADSL וטכנולוגיות דומות שמשמשות גם הן לתקשורת נתונים דרך קווי טלפון. בנוסף, טכנולוגיה זו מאפשרת שיחות וידאו והעברת מסרי וידאו.

בהודו ובארצות נוספות, היו משתמשים ב־ISDN לצורך גישה לאינטרנט עד שטכנולוגיית ה־ADSL נכנסה לשימוש. כאמור, ADSL מגיעה למהירויות של עד 10 מגהביט לשנייה.

השימוש בטכנולוגיית ISDN מצמצם עלויות מעצם כך שאין צורך לבצע המרה מאנלוגי לדיגיטלי או להפך, מפני שהיא עוברת כבר באופן דיגיטלי, ולכן גם עובדת מהר יותר. אין צורך במודם רגיל יותר, ומה שנקרא מודם ISDN הוא בעצם מתאם. הנתונים עוברים בצורה דיגיטלית ולכן חוסכים זמן פעולה, חשמל וציוד מיותר נוסף הכרוך בשימוש בקו אנלוגי.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ISDN בוויקישיתוף
ערך זה הוא קצרמר בנושא טכנולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.