Queen II

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Queen II
עטיפת הצד השחור
עטיפת הצד השחור
עטיפת הצד השחור
אלבום אולפן מאת קווין
יצא לאור 8 במרץ 1974 (בריטניה)
9 באפריל 1974 (ארצות הברית)
הוקלט אוגוסט 1973
מקום הקלטה אולפני Trident
סוגה הארד רוק, גלאם רוק, רוק מתקדם
שפה אנגלית
אורך 40:35
חברת תקליטים EMI (בריטניה)
הוליווד רקורדס (ארצות הברית)
הפקה רוי תומאס בייקר
כרונולוגיית אלבומים של קווין
Queen
(1973)
Queen II
(1974)
Sheer Heart Attack
(1974)
עטיפה אלטרנטיבית
עטיפת הצד הלבן
סינגלים מ-Queen II
  1. "Seven Seas of Rhye"
    תאריך יציאה: 12 בפברואר 1974

Queen II הוא אלבומה השני של להקת הרוק קווין. האלבום הופץ בשנת 1974, כשנה לאחר צאת אלבומם הראשון.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף נובמבר 1972, משהסתיימו ההקלטות לאלבום הבכורה, הלהקה עמדה לצאת לסיבוב הופעות במטרה לשווק אותו. בשל בעיות בהנהלתה, נאלצה הלהקה להוציא את האלבום תחת חברת ההקלטות העצמאית, Trident, ובנוסף הוא יצא כשמונה חודשים לאחר סיום העבודה עליו. בזמן הזה, חברי הלהקה כבר החלו לעבוד על חומרים נוספים לאלבום השני והיו להוטים להתחיל בהקלטות. מספר שירים חדשים נכתבו מיד לאחר צאת האלבום הראשון וחלק מהשירים שנכתבו כבר, עברו חידוש.

באוגוסט 1973 חזרו חברי הלהקה אל אולפני Trident, כשהפעם התאפשר להם להשתמש באולפן בשעות נוחות יותר. עבור אלבום שנחשב מורכב יחסית, עם ביצועים ווקאליים, הרמוניות וכלי נגינה בעלי רבדים רבים, הוא הוקלט בזמן קצר - כחודש. גרסה מלאה לקטע האינסטרומנטלי שחותם את אלבום הבכורה "Seven Seas Of Rhye", נכללה באלבום, בידיעה מראש שהשיר יהיה הסינגל הראשי של האלבום. אחרי הכישלון המסחרי של הסינגל "Keep Yourself Alive", מאלבום הבכורה, החליטו חברי הלהקה שעליהם ליצור סינגל שלא יהיה ארוך מדי, ללא פתיח או סולו גיטרה. השירים "Ogre Battle" ו-"Father to Son" נכתבו בתקופה של אלבום הבכורה, אך הלהקה החליטה לדחות את הקלטתם.

מיתולוגיה ואומנות היו שניים מתחביביו של מרקיורי והם באו לידי ביטוי בשיר "The Fairy Feller's Master Stroke" ("מכת המחץ של חוטב העצים של הפיות"), שקיבל את שמו מציור של ריצ'רד דאד באותו השם(אנ'). המאורעות בתמונה הם בהשראת דמויות אגדיות כשבציור הן מסתודדות סביב חוטב העצים כדי לצפות בו מפצח אגוז עבור הכרכרה החדשה של המלכה מאב.

השיר "See What A Fool I've Been" הוא מהתקופה בטרם הצטרפותו של פרדי מרקיורי ללהקה, כשעוד נקראה סמייל. השיר נכתב בהשראת זיכרון של בריאן מיי מתוכנית טלוויזיה בה בוצע שיר הבלוז, That's How I Feel, על ידי סוני, טרי ובראוני מקגי (מיי גילה מחדש את השיר בשנת 2004, לאחר שמעריץ מצא אותו עבורו).

מיק רוק(אנ') התבקש לעשות את עבודת הצילום לעיצוב עטיפת האלבום. מרקיורי הושפע מצילום של השחקנית מרלן דיטריך מביטה באפלה אל זרקור לבן, כשעשן הסיגריה שלה מקיף אותה, והצילום לאלבום נעשה בהשראתו. עטיפת האלבום הפכה לאחת מהתמונות המזוהות ביותר עם הלהקה, כשבהמשך היא השתמשה בה לבסיס קליפ הפרומו של הלהיט Bohemian Rhapsody.

בסוף שנת 1973 האלבום הושלם. הלהקה הוסיפה את השירים "Ogre Battle" ,"Procession" ו-"Father To Son" באופן מידי לרשימת השירים בהופעות שלהם ויצאה לסבב אינטנסיבי. פעם נוספת, אולפני Trident עיכבו את הוצאת האלבום מכיוון שבאותה התקופה אלבום הבכורה של קווין רק יצא לשוק באנגליה וטרם יצא לשוק בארצות הברית. לבסוף, Queen II יצא לחנויות באנגליה ב-8 במרץ 1974.

האלבום הצליח בבריטניה והגיע למקום החמישי במצעדים, אך המכירות בארצות הברית לא הראו הצלחה מסחררת. בנוסף, הסינגל שליווה את האלבום, Seven Seas of Rhye, הגיע למקום העשירי במצעד הבריטי. באלבום זה הלהקה עיצבה את הסאונד הייחודי שלה, הכולל שילוב בין מוזיקת רוק ומוטיבים של מוזיקה קלאסית וכן כולל השפעות ניכרות מהרוק המתקדם: אלבום בעל קונספט, מחולק לחלקים ולנושאים שונים, המשכיות בין השירים ועוד.

מבנה האלבום[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקור, האלבום חולק לשני חלקים, כאשר בגרסת התקליט, כל צד בתקליט היווה אחד משני החלקים. הצד הראשון נקרא White Side (הצד הלבן) הכולל שירים בעלי מורכבות מוזיקלית פשוטה יחסית. כל השירים בחלק הזה נכתבו בידי בריאן מיי, מלבד שיר אחד, "The Loser In The End", שנכתב על ידי מתופף הלהקה, רוג'ר טיילור. הצד השני של האלבום נקרא Black Side (הצד השחור). שירי צד זה נכתבו בידי פרדי מרקיורי, שירים בעלי מורכבות מוזיקלית רבה יותר, הן בלחנים והן במלל המורכב שעוסק בנושאים פנטזיים ואגדיים, כגון מלוכה, מפלצות, פיות וספנים. השירים באלבום מתחברים ויוצרים סיפור אחד מתמשך.

מוטיב המלכה הוא מוטיב החוזר על עצמו בשני החלקים באלבום, כשהוא מופיע בשיר מסוים שמהווה את השיא של כל חלק. בחלק הראשון זהו השיר "(As It Began) White Queen" (מלכה לבנה) ובחלק השני השיר הוא "The March Of The Black Queen" (תהלוכת המלכה השחורה), שמהווה את שיא הדרמה בחלק הזה ובאלבום כולו. הייחודיות בשיר היא במורכבות שלו, שכוללת מעברים לא עקביים בין קטעי מוזיקה רגועה למוזיקה כבדה ומלאת דרמה. השיא מהווה ניצנים ראשונים ללהיט העתיד לבוא של הלהקה- Bohemian Rhapsody.

רשימת השירים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל השירים בצד הלבן נכתבו על ידי בריאן מיי (אלא אם צוין אחרת). כל השירים בצד השחור נכתבו על ידי פרדי מרקיורי.

צד לבן
מס' שםכותב(ים) משך
1. Procession (אינסטרומטלי)   1:12
2. Father to Son   6:14
3. (White Queen (As It Began   4:34
4. Some Day One Day   4:23
5. The Loser in the End רוג'ר טיילור 4:02
צד שחור
מס' שםכותב(ים) משך
6. Ogre Battle   4:10
7. The Fairy Feller's Master-Stroke   2:40
8. Nevermore   1:15
9. The March Of The Black Queen   6:33
10. Funny How Love Is   2:50
11. Seven Seas of Rhye   2:50
משך כולל:
40:35
רצועת בונוס במהדורת הוליווד רקורדס משנת 1991
מס' שםכותב(ים) משך
1. See What A Fool I've Been בריאן מיי 4:32
2. Ogre Battle(1991 Bonus Remix)   3:27
3. Seven Seas Of Rhye(1991 Bonus Remix)   6:35
רצועות בונוס במהדורת Anniversary משנת 2011
מס' שם משך
1. See What a Fool I've Been(BBC Session July 1973 [Remix 2011]‎) 4:22
2. White Queen (As It Began)‎(Live at Hammersmith Odeon, December 1975) 5:32
3. Seven Seas of Rhye(Instrumental Mix) 3:09
4. Nevermore(BBC Session, April 1974) 1:27
5. See What a Fool I've Been(B-Side Version February 1974) 4:31

משתתפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]