STS-133

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
STS-133
מימין לשמאל: סטיבן בואן, מייקל באראט, סטיב לינדזי, אריק בואי, ניקול סטוט, אלווין דרו
מימין לשמאל: סטיבן בואן, מייקל באראט, סטיב לינדזי, אריק בואי, ניקול סטוט, אלווין דרו
נתוני משימה
מעבורת דיסקברי
כן שיגור 39A
שיגור 24 בפברואר 2011
נחיתה 9 במרץ 2011
משך המשימה 12 יום, 19 שעות ו-4 דקות
נתוני חללית
מסת החללית 121,840 ק"ג עריכת הנתון בוויקינתונים
נתוני מסלול
אפהליון 232 ק"מ (כדור הארץ) עריכת הנתון בוויקינתונים
פריהליון 208 ק"מ (כדור הארץ) עריכת הנתון בוויקינתונים
זמן הקפה 88.89 דק' עריכת הנתון בוויקינתונים
גובה מסלול 226 ק"מ
נטיית מסלול 51.6 מעלות
תחנת עגינה תחנת החלל הבין-לאומית
תאריך עגינה 26 בפברואר 2011
תאריך עזיבה 7 במרץ 2010
צוות
אנשי צוות סטיבן לינדזי, אלווין דרו, מייקל באראט, ניקול סטוט, אריק בו, סטיבן בואן עריכת הנתון בוויקינתונים
משימות קשורות
משימה קודמת
STS-132
משימה הבאה
STS-134
מזהים
מספר קטלוג לוויינים 37371 עריכת הנתון בוויקינתונים
מאגר המידע הלאומי 2011-008A עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

STS-133, היא משימה בתוכנית מעבורות החלל של נאס"א, ששוגרה ב-24 בפברואר 2011. זוהי המשימה ה־39 והאחרונה של מעבורת החלל דיסקברי.

המשימה תוכננה במקור להיות המשימה האחרונה בתוכנית מעבורות החלל, אך עיכובים במשימה STS-134 גרמו לדחייתה עד לאחר משימה זו. משימה זו תוכננה להיות משוגרת בתחילת נובמבר 2010, אך תקלות טכניות ומזג אוויר סוער באזור השיגור בפלורידה גרמו לדחיית השיגור במספר חודשים.

ב-15 בינואר נפצע אחד מאנשי הצוות, טים קופרה, בתאונת אופניים, ולכן הוחלף על ידי האסטרונאוט הוותיק סטיבן בואן.

הצוות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תפקיד אסטרונאוט
מפקד ארצות הבריתארצות הברית סטיבן לינדזי, נאס"א
טיסת חלל חמישית
טייס ארצות הבריתארצות הברית אריק בו, נאס"א
טיסת חלל שנייה
מומחית משימה 1 ארצות הבריתארצות הברית ניקול סטוט, נאס"א
טיסת חלל שנייה
מומחה משימה 2 ארצות הבריתארצות הברית אלווין דרו, נאס"א
טיסת חלל שנייה
מומחה משימה 3 ארצות הבריתארצות הברית מייקל ר' באראט, נאס"א
טיסת חלל שנייה
מומחה משימה 4 ארצות הבריתארצות הברית סטיבן בואן, נאס"א
טיסת חלל שלישית

המשימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשימה מיועדת להביא אל תחנת החלל הבינלאומית את המנשא הלוגיסטי EXPRESS 4, ומודול לוגיסטי רב תכליתי. היא תשאיר בתחנה חלקי חילוף קריטיים. ביניהם - מגן מפני אשפת חלל למודול הרוסי זבזדה, אנטנות ערוץ S חלופיות, זרוע חלופית לרובוט מרובה הגפיים "דקסטר", וחלקים נוספים.

במשימה זו בחנה גלאי ניווט חדש, האמור לשמש את החללית אוריון.

יום טיסה ראשון ושני[עריכת קוד מקור | עריכה]

המעבורת שוגרה בהצלחה בשעה 16:53 שעון מזרח ארצות הברית מכן שיגור 39A במרכז החלל קנדי בפלורידה. לאחר הגעה למסלול ופתיחת דלתות תא המטען, עליהן מותקנים המקרנים של המעבורת, סיים הצוות את הפעילות ליום הראשון.

ביום השני בוצעו בדיקות שגרתיות של מגן החום, שנועדו לבדוק אם ניזוק בזמן השיגור. מספר פיסות קצף בידוד שניתקו ממכל הדלק החיצוני ופגעו במגן החום שלוש דקות וחמישים שניות לאחר השיגור, לא גרמו לנזק.

יום טיסה שלישי ורביעי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשעה 14:14 שעון מזרח ארצות הברית עגנה המעבורת בתחנת החלל הבינלאומית, בעת שהיו מעל אוסטרליה. באותה עת בתחנת החלל שהתה משלחת מס' 26 לתחנת החלל הבין-לאומית בפיקוד סקוט קלי. לאחר בדיקות אם יש דליפות, נפתח הצוהר בין שני הרכבים בשעה 16:18. בהמשך היום הועבר המנשא הלוגיסטי Express 4 מתא המטען של המעבורת והותקן על הקורה השמאלית של התחנה, בעזרת הזרועות הרובוטיות של המעבורת ושל התחנה.

במהלך היום סיים צוות הקרקע לבחון את צילומי מגן החום של המעבורת, ולא מצא נזקים.

ביום הרביעי הועבר ציוד ואספקה מן המעבורת אל התחנה. בסוף היום האסטרונאוטים סטיב בואן ואלווין דרו ישנו במנעל האוויר "קווסט" באטמוספירה עשירה בחמצן בלחץ נמוך, כדי לסלק עודפי חנקן מדמם, כהכנה להליכת החלל של יום המחרת. לחץ האוויר בתוך חליפות החלל נמוך יותר מן הלחץ בתחנה או על הקרקע, וכתוצאה מכך עלולים אסטרונאוטים לסבול מבועות חנקן בדמם, בדומה לתופעה ממנה סובלים צוללים כאשר הם עולים אל פני המים מהר מדי, תופעה המכונה דקומפרסיה.

יום טיסה חמישי[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך הליכת חלל שנמשכה מעט יותר משש שעות וחצי, ביצעו האסטרונאוטים בואן ודרו מספר משימות. הם חיברו כבל חשמל בין מודול טרנקוויליטי ומודול יוניטי, שישמש לגיבוי לאספקת מתח.

בעזרת הזרוע הרובוטית של התחנה, הם העבירו משאבת אמוניה מקולקלת ממיקום זמני בו הייתה, למיקום חדש סמוך למנעל האוויר "קווסט". הזרוע נשלטה מתוך התחנה על ידי מפקד התחנה סקוט קלי, ומייק באראט, בעוד בואן רוכב על הזרוע. במהלך הפעילות, התקלקלה תחנת השליטה העיקרית של הזרוע בתחנה, ממנה הפעילו אותה קלי ובאראט, והם עברו לתחנת שליטה חלופית כדי לא לעכב את המשימה. המשאבה תוחזר לכדור הארץ במשימת המעבורת הבאה.

לאחר מכן, התקינו האסטרונאוטים כפיס מתחת לאחת המצלמות המותקנות על הקורה הראשית של התחנה, כדי לאפשר גישה נוחה יותר כאשר יותקן חלק חלופי באזור זה במשימה עתידית. בהמשך, התקינו הארכה למסילות המותקנות על הצד הימני של הקורה, כדי להגדיל את טווח התנועה של מערכות ניידות הנעות לאורכה.

לבסוף, ביצעו האסטרונאוטים ניסוי עבור הסוכנות היפנית לחקר החלל שנקרא "הודעה בבקבוק". הם סגרו מכל אטום בסביבת הריק של החלל, והמכל יוחזר אל הקרקע עם המעבורת.

במהלך הליכת החלל אירעה תקלה במצלמת הקסדה של סטיב בואן, וכתוצאה מכך צוות הקרקע לא יכול היה לראות את נקודת המבט שלו. למרות זאת, המשימה המשיכה, משום שזאת לא הייתה בעיה קריטית.

יום טיסה שישי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שהושכמו לצלילי השיר Happy Together של הצבים, התקינו האסטרונאוטים בתחנת החלל את המודול הלוגיסטי הרב תכליתי באופן קבוע. מודול זה יהיה התוספת האמריקאית האחרונה לתחנה. המודול נשלף מתא המטען של המעבורת בעזרת הזרוע הרובוטית של התחנה, והותקן על צומת "יוניטי" של התחנה. כעבור מספר שעות של דיחוס אוויר, המודול נפתח ואנשי הצוות נכנסו אליו.

במהלך היום הגיע צוות הקרקע למסקנה שמגן החום של המעבורת נמצא במצב תקין, ומוכן לכניסה לאטמוספירה.

בנוסף, התראיינו אנשי הצוות לאמצעי התקשורת. גם בסוף יום זה ישנו סטיב בואן ואלווין דרו במנעל האוויר קווסט, לקראת הליכת החלל של יום המחרת.

יום טיסה שביעי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביום זה יצאו בואן ודרו להליכת חלל נוספת, לאחר שהושכמו לצלילי השיר Speed of Sound של קולדפליי, שנוגן לכבודו של אריק בואי. במהלך לבישת חליפות החלל, הבחין הצוות בדליפה ממכל הליתיום הידרוקסיד של בואן, המשמש לניקוי הפחמן דו-חמצני ממערכת האוויר של החליפה. התברר שמקור הדליפה בטבעת איטום, והיא הוחלפה בטבעת אחרת.

משימתם הראשונה הייתה לרוקן שאריות אמוניה מן המשאבה המקולקלת, אותה העבירו למקום אחסון זמני בהליכת החלל הקודמת. צוות הקרקע חשש שמעט מן האמוניה הרעילה דבק בחליפות החלל, אך לאחר בחינה של סרטי הווידאו, הוא הגיע למסקנה שאין חשש כזה.

משם המשיכו שני האסטרונאוטים למשימתם הבאה, החזרת משטח ניסויים מצדה החיצוני של מעבדת קולומבוס, אל תא המטען של המעבורת, בו הוא יוחזר אל כדור הארץ. בעוד בואן מטפל בהעברת המשטח, דרו הסיר כיסוי תרמי מעל מדף אחסון חיצוני שעל הצד השמאלי של הקורה הראשית של התחנה. לאחר מכן חזר דרו אל מנעל האוויר, כדי לטעון מחדש את הסוללות של חליפת החלל שלו, ולהחזיר לשם תיק כלי עבודה. בדרכו אל מנעל האוויר, הוא החזיר למקומו מגן שמש שנפל על אחת המצלמות המותקנות על התחנה. במהלך פעילות זו, השתחרר הפנס של מצלמת הקסדה שלו ממקומו, אך הוא נשאר קשור לקסדה בעזרת כבל. בואן ניסה להחזיר את הפנס למקומו, אך לאחר מספר דקות של ניסיונות כושלים, הורה להם צוות הקרקע לכבות את הפנס והמצלמה.

בנוסף, בואן התקין כיסוי על מצלמה הנמצאת על אחד המפרקים של הזרוע הרובוטית של התחנה, שיגן עליה מנזקים בזמן שחלליות מגיעות לתחנה.

עקב התקלה, חזר דרו אל מנעל האוויר, בעוד בואן מחזיר מתאם אל מודול זאריה הרוסי של התחנה. לאחר מכן, הצטרף אל דרו והשניים חזרו אל תוך התחנה, לאחר פעילות חוץ-רכבית שארכה כשש שעות ועשר דקות.

יום טיסה שמיני ותשיעי[עריכת קוד מקור | עריכה]

היום השמיני החל לצלילי השיר City of Blinding Light של להקת U2, שיועד במקור לאסטרונאוט טים קופרה, שנפצע לפני השיגור והוחלף על ידי סטיב בואן. במהלך שני הימים התראיינו אנשי הצוות לאמצעי התקשורת, המשיכו בהעברת ציוד בין המעבורת לתחנה, וכן קיבלו מנוחה למספר שעות. במהלך היום השמיני החליטה נאס"א להאריך את המשימה ביום אחד, כדי שצוותה יוכל לסייע בפריקת הציוד מתוך המודול הרב תכליתי החדש שצורף לתחנה.

יום טיסה עשירי ואחד עשר[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך היום העשירי התראיינו אנשי הצוות לתקשורת, וכן סייעו בפתרון בעיה במתקן לסילוק פחמן דו-חמצני בתחנת החלל.

ביום האחד עשר הועברו מספר ניסויים רפואיים מן התחנה אל המעבורת, לקראת השבתם אל כדור הארץ. לאחר מנוחה של מספר שעות נערך טקס פרידה משותף לצוותי המעבורת והתחנה, והצוהר בין שני הרכבים נסגר, לא לפני שכמה מאנשי המעבורת השתעשעו בתרגילי אקרובטיקה בתוך המודול הרב תכליתי החדש.

יום טיסה שנים עשר ושלושה עשר[עריכת קוד מקור | עריכה]

היום החל עם נעימת הנושא של הסדרה מסע בין כוכבים, בצירוף הקדמה בקולו של ויליאם שאטנר, שזכתה בתחרות שירי השכמה שערכה נאס"א. בשעה שבע בבוקר, שעון מזרח ארצות הברית, נפרדה המעבורת מן התחנה, ולאחר סיבוב מסביב לתחנה לצורך צילומה מבחוץ, החלה להנמיך אל כדור הארץ. בהמשך היום בחנו את מגן החום של המעבורת בעזרת הזרוע הרובוטית של המעבורת, ומוט הארכה נוסף בקצהּ, פעילות שהפכה לשגרה מאז אסון מעבורת החלל קולומביה.

שיר ההשכמה ביום השלושה עשר היה Blue Sky של להקת הרוק Big Head Todd and the Monsters (טוד גדול הראש והמפלצות), שבוצע על ידי הלהקה במרכז הבקרה ביוסטון, ושודר בשידור חי אל המעבורת. המשך היום התמקד בבדיקות אחרונות של מערכות המעבורת לקראת נחיתה, אחסון וקשירת חפצים, וראיונות לאמצעי התקשורת.

יום טיסה ארבעה עשר[עריכת קוד מקור | עריכה]

המעבורת קיבלה אישור להנמכה לקראת נחיתה בשעה 10:52 בבוקר שעון מזרח ארצות הברית, ובשעה 11:57 נחתה בפעם האחרונה במרכז החלל קנדי בפלורידה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא STS-133 בוויקישיתוף