Splinter Cell (סדרת משחקים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סם פישר

ספלינטר סל (אנגלית: Splinter Cell) היא סדרת משחקי וידאו פופולרית מסוג התגנבות בז'אנר משחקי הפעולה מבית היוצר של חברת Ubisoft הצרפתית, וכן סדרת רומנים שנכתבו על ידי סופרים שונים בעקבות המשחקים. הסדרה כולה נמצאת תחת פיקוחו ותמיכתו של הסופר האמריקאי טום קלאנסי.

גיבור הסדרה הוא סאם פישר, סוכן חשאי של "הרמה השלישית" (Third Echelon), סוכנות-בת סודית של ה-NSA. בדרך כלל, עלילת המשחקים סובבת סביב מאבק בקבוצות טרור המאיימות על העולם עם נשק להשמדה המונית או בפוליטיקה מושחתת שתוביל למלחמה לא רצויה.

בסדרה יצאו עד עתה 7 משחקים.

ספלינטר סל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספלינטר סל הוא סוכן של הרמה השלישית של ה-NSA, מצויד בטכנולוגיה המתקדמת ביותר בתחום הצבאי והמודיעין, שנשלח למקומות ברחבי העולם יחד עם צוות תמיכה מרחוק. ספלינטר סל מיישם את ה"חירות החמישית": החופש לבצע כל שנדרש כדי לשמר את הביטחון הלאומי והשקט בארצות הברית - כלומר להגן על שאר החירויות.

העיקרון המנחה מאחורי יצירת תאים אלו, הוא אפשרות ל"הכחשה מוחלטת": אם הסוכן הבודד בשטח נתפס או נהרג, ממשלת ארצות הברית תוכל להכחיש כל קשר אליו ואל פעולותיו. הספלינטר סל הראשון בעולם הוא סאם פישר, אך קיימים לפחות עוד שישה תאים בתוך הרמה השלישית. במשחק השישי בסדרה אנו מגלים כי בעקבות אירועי המשחק החמישי סוכנות 'הרמה השלישית' נסגרת ובמקומה מוקמת סוכנות 'הרמה הרביעית', הפעם, בפיקודו של סאם פישר.

משחקי הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם הכותר תאריך יציאה פלטפורמות
Tom Clancy's Splinter Cell 17 בנובמבר 2002 מחשב אישי, אקס בוקס, פלייסטיישן 2, גיימקיוב, גיים בוי, טלפון סלולרי
Tom Clancy's Splinter Cell: Pandora Tomorrow 16 בינואר 2004 מחשב אישי, טלפון סלולרי, אקס בוקס, פלייסטיישן 2, גיימקיוב, גיים בוי
Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory 29 במרץ 2005 מחשב אישי, אקס בוקס, פלייסטיישן 2, גיימקיוב, הטלפון הסלולרי N-Gage
Tom Clancy's Splinter Cell: Essentials 21 במרץ 2006 PSP
Tom Clancy's Splinter Cell: Double Agent 17 באוקטובר 2006 מחשב אישי, אקס בוקס 360, פלייסטיישן 2, גיימקיוב, גיים בוי, Wii
Tom Clancy's Splinter Cell: Conviction 27 באפריל 2010 מחשב אישי, אקס בוקס 360, אייפד, אייפון
Tom Clancy's Splinter Cell: Blacklist 20 באוגוסט 2013 מחשב אישי, אקס בוקס 360, פלייסטיישן 3, WII U

תנועות ומהלכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לסם תנועות אקרובטיות רבות, למשל סם יכול להיתלות על חבלים ועל צינורות, לבצע קפיצת פיצול שבה הוא עומד באוויר בין שני קירות, כמו כן הוא יכול לטפס, לקפוץ, לבצע סנפלינג וללכת בין קירות צרים.

נשק ואביזרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך המשחקים סאם משתמש באביזרים שונים העוזרים לו במשימה: אקדח, סכין, אמצעי ראיית לילה, רימון עשן, רימון רסס, מוקש קיר, OPSAT (מכשיר בצורת מחשב קטן שבו כתובים במפורט המשימות שעליך לבצע, נתונים ומסמכים שונים), SC-20K - רובה סער רב-תכליתי בעל משתיק קול ומשגר המסוגל לירות גם שוקר דביק, מצלמה דביקה, סיב אופטי לצפייה מבעד לדלת סגורה, טבעת כוח עילוי ורימון גז.

דמויות מרכזיות בסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • סאם פישר - סמואל ליאו פישר הוא הגיבור של המשחק והעלילה מתרכזת סביבו. בשנות התשעים התגייס לצי האמריקני והתנדב ליחידת הקומנדו הימי האמריקני, "אריות הים" (Navy SEALs), שם שימש כלוחם ומפקד. פישר שירת במספר תפקידי פיקוד בצוותי הקומנדו הימי ושירת במזרח גרמניה ובאפגניסטן ולחם במלחמת המפרץ. לאחר מכן פרש מן השירות והתגייס לשורות ה-NSA ומאוחר יותר נלקח על ידי אירווינג לאמברט לתפקד כספלינטר סל ב"רמה השלישית". זריז ומומחה להתגנבות ולקרב מגע. מתגורר בעיירה טאווסון שבמרילנד, ארצות הברית ונשוי לריגן בורנס שאיתה ילד את שרה פישר ב-16 ביוני 1985 ולאחר מכן מתה ממחלת הסרטן. בשנת 2008 שרה נהרגה על ידי נהג שיכור (במשחק האחרון מתגלה שהיא בחיים) וכך סאם נשאר לבד בלי משפחה דבר שגרם לחייו להתדרדר במשחק הרביעי. סאם הוא בחור מלא בהומור המתבטא בעיקר בשיחותיו עם לאמברט ובתחקורים המשעשעים-משהו שלו. סאם פישר מדובב על ידי השחקן מייקל איירונסייד.
  • קולונל אירווינג לאמברט - נולד ב-4 בספטמבר 1961 בבאטקייב שבצפון קרוליינה, ארצות הברית. לאמברט הוא המנהל המבצעי של "הרמה השלישית" ובקשר ישיר עם סאם במשך כל משימה. ב-31 במאי 1991 נישא לאשתו, אופליה, העובדת כמורה בבית ספר יסודי.
  • אנה גרימסדוט'יר - מכונה בקצרה "גרים". אנה היא מהנדסת מחשבים ומודיעין אותות. היא נולדה ב-14 במרץ 1974 בבוסטון שבמסצ'וסטס, ארצות הברית. דור שני בארצות הברית כאשר משפחתה במקור הגיעה מצפון איסלנד. באמצע שנות ה-90 הועפה אנה מהתיכון והתחילה לעבוד כמתכנתת של הצי האמריקני, משם הצטרפה ל-NSA בסוף שנות ה-90 והגיעה אט אט לתפקיד מרכזי ביותר בסוכנות. מפקדת על מספר מתכנתים שמביאים לסם מידע טכני ומוצפן ואף לפעמים קריטי בנוגע למשימותיו.
  • וויליאם רידינג - נולד ב-21 במרץ 1969 בסן דייגו שבקליפורניה, ארצות הברית. רידינג הוא בחור רגוע ושליו המתגאה ביכולת התכנון והדייקנות שלו. מומחה לציוד אלקטרוני וכלי נשק.
  • דאגלס שאטלנד - 18 באפריל 1959 בבוון, באיווה, ארצות הברית - יולי 2007. דאגלס שאטלנד הוא המנהל הראשי והמקים של חברת "Displace International" - חברת אבטחה. במשחק השני בסדרה הוא עבד בשגרירות בדילי, מזרח טימור. התגייס לצבא והיה המפקד של סאם בהיותו באריות הים שם התיידד עמו. במשימה החמישית של Tom Clancy's Splinter Cell: Pandora Tomorrow שאטלנד וסאם מבצעים מבצע משותף שבסופו הוא וחוליית צלפים מצילים את סאם ממצב מסוכן. במשחק השלישי, לעומת זאת, שטלנד הופך ל"איש הרע" במשחק. הוא משלם להוגו לסרדה כדי שהוא ואנשיו יחטפו את ברוס מורגנהולט, טכנאי מחשבים מומחה. כל זאת כדי להשתמש באלגוריתם מסוכן שגורם להפסקת חשמל ענק בניו יורק ומשגר טיל מבסיס בקוריאה הצפונית שמשמיד את ספינת הדגל של הצי האמריקני - ה USS Clarence E. Walsh ובכך גורם למלחמה בין הדרום לצפון של קוריאה. שאטלנד נורה (או נדקר למוות) על ידי סאם פישר במשימה התשיעית ("BathHouse").
  • דייוויד באוואר - נשיא ארצות הברית באותה תקופה. נראה לראשונה במשחק הראשון בזמן שידורי החדשות בנוגע ל"משבר המידע הגרוזיני". במשחק השני הוא נראה בחדשות כאשר הוא מגן על ארצות הברית בנוגע לפלישה לאינדונזיה ולבסוף נראה הנשיא משוחח עם לאמברט על הפעולות בנוגע ל-I-SDF. הוא מופיע כאישיות שמעדיפה תהליכים מדיניים-פוליטיים מאשר תהליכים צבאיים (שזה בניגוד למשחק הראשון בו הוא רצה תקיפה מיידית על גאורגיה).
  • פראנסיס כהן - סוכנת השטח של "הרמה השלישית". הופיעה בשני המשחקים הראשונים אך מוזכרת גם בשלישי. המחליפה של ורנון ווילקס הבן שנהרג במשימה השישית של המשחק הראשון. כהן נולדה ב-28 באפריל 1976 במרילנד, ארצות הברית. היא המתדרכת של סאם ברוב משימותיו כאשר היא מופיעה בתחילת משימה ובסופה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא Splinter Cell בוויקישיתוף