צי ארצות הברית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף הצי האמריקני)
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
Gnome-colors-emblem-development-2.svg
הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה, אתם מתבקשים שלא לערוך את הערך בטרם תוסר ההודעה הזו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניח התבנית.
אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך לפני כן רצוי להזכיר את התבנית למשתמש שהניח אותה, באמצעות הודעה בדף שיחתו.
צי ארצות הברית
United States Navy
Seal of the United States Department of the Navy.svg
סמל הצי האמריקני
פרטים
מדינה ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית
סוג חיל ים
בסיס האם הפנטגון עריכת הנתון בוויקינתונים
אירועים ותאריכים
תאריך הקמה 13 באוקטובר 1775
מלחמות מלחמת העצמאות של ארצות הברית, המלחמה הבלתי רשמית בין ארצות הברית לצרפת, Barbary Wars, מלחמת 1812, מלחמת ארצות הברית-מקסיקו, מלחמת האזרחים האמריקנית, מלחמת ארצות הברית-ספרד, מלחמת העולם הראשונה, מלחמת העולם השנייה, מלחמת קוריאה, מלחמת וייטנאם, מבצע טופר העיט, מבצע זעם דחוף, מבצע קניון אל דוראדו, הפלישה האמריקאית לפנמה, מלחמת המפרץ, מלחמת האזרחים בסומליה, Operation Deliberate Force, מבצע כוח מאוחד, מלחמת אפגניסטן, מלחמת עיראק, Operation Odyssey Dawn עריכת הנתון בוויקינתונים
פיקוד
יחידת אם הכוחות המזוינים של ארצות הברית
דרגת המפקד אדמירל (צי ארצות הברית) אדמירל (אדמירל צי (צי ארצות הברית) אדמירל צי, בזמן מלחמה)
עיטורים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
הכוחות המזוינים של ארצות הברית
USS Constitution 1997.jpg
זרועות
Seal of the US Air Force.svg
חיל האוויר של ארצות הברית
USMC logo.svg
חיל הנחתים של ארצות הברית
Emblem of the U.S. Department of the Army.svg
צבא ארצות הברית
Seal of the United States Department of the Navy.svg
צי ארצות הברית
USCG S W.svg
משמר החופים של ארצות הברית
Seal of the United States Space Force.svg
כוח החלל של ארצות הברית
עיטורים ומבנה פיקודי
עיטורי הכוחות המזוינים של ארצות הברית
דרגות הכוחות המזוינים של ארצות הברית
היסטוריה צבאית
היסטוריה צבאית של ארצות הברית
היסטוריה של ארצות הברית
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
דגל הצי האמריקני
תחומי האחריות של ציי חיל הים האמריקאי

צי ארצות הברית (אנגלית: United States Navy‏, USN) הוא הזרוע הימית של הכוחות המזוינים של ארצות הברית. זהו הצי הגדול בעולם ובעל העוצמה הגדולה ביותר מבין כלל ציי המלחמה בעולם: ההדחק הכולל המוערך של כל אוניות המלחמה בצי ארצות הברית, לא כולל אוניות שירות וסיוע, גדול מההדחק הכולל של 13 ציי המלחמה הבאים אחריו בגודלם גם יחד. צי ארצות הברית מפעיל 11 נושאות מטוסים, שתיים נוספות נמצאות בתהליכי בנייה וחמש נוספות בתכנון; לעומת 17 נושאות מטוסים בכל שאר ציי המלחמה. ההדחק הכולל של נושאות המטוסים בצי ארצות הברית (המכונות "נושאות על") גדול ביותר מ-145% מההדחק הכולל של כלל נושאות המטוסים בציי העולם האחרים. נכון לספטמבר 2020 הצי כולל 293 ספינות ומעל 3,700 מטוסים. משרתים בו 335,469 חיילים סדירים (מתוכם 55,485 קצינים), 101,583 חיילי מילואים ובנוסף עוד 274,854 אזרחים.[1]

ראשיתו של צי ארצות הברית בצי הקונטיננטלי שהוקם במהלך מלחמת העצמאות של ארצות הברית (17751783). זמן קצר לאחר סיום המלחמה פורק הצי הקונטיננטלי. בעשור שלאחר המלחמה סבלו אוניות סוחר אמריקאיות מידיהם של שודדי ים ברברים, וכדי להגן עליהן הועבר בקונגרס ב1794 חוק ההתחמשות הימית, שאישר בניית שש פריגטות כבדות, שהיו למעשה האוניות הראשונות של צי ארצות הברית. במהלך מלחמת האזרחים האמריקנית (1861 - 1865) מילא הצי תפקיד מרכזי בהטלת הסגר ימי על קונפדרציית המדינות של אמריקה והשתלטות על הנהרות החשובים שעברו בה. במלחמת העולם השנייה היה צי ארצות הברית המרכיב העיקרי במלחמה נגד הקיסרות היפנית, ועם סיום המלחמה היה צי ארצות הברית הצי החזק בעולם. בעשור השני של המאה ה-21 יש לצי נוכחות גלובלית גדולה, ויחידות הצי פרוסות בהיקפים משמעותיים במערב האוקיינוס השקט, הים התיכון והאוקיינוס ההודי. צי ארצות הברית הוא צי "מים כחולים", כלומר בעל יכולות לפעול בכל העולם (להבדיל מ"צי מים חומים", הפועל במימי נהרות, ו"צי מים ירוקים", הפועל סמוך לחופים) כולל מרחבי האוקיינוסים הגדולים, אך גם בעל יכולות לפעול במימי חופים. יחידות הצי פועלות בפריסות קדמיות של ארצות הברית בימי שלום והן בעלות יכולת להגיב במהירות למשברים באזורים שונים בעולם. בכך מהווה הצי שחקן פעיל לעיתים קרובות במדיניות החוץ של ארצות הברית ובמדיניותה הצבאית.

הצי הקונטיננטלי היה כפוף למחלקת המלחמה של ארצות הברית עד להקמת מחלקת הצי ב1798. משנת 1947 כפופה מחלקת הצי למחלקת ההגנה. לצד הצי משתייך גם חיל הנחתים של ארצות הברית, זרוע האחות של הצי, למחלקת הצי. מחלקת הצי, כאמור, היא חלק ממחלקת ההגנה, שבראשה עומד מזכיר ההגנה של ארצות הברית. הקצין הבכיר ביותר במחלקת הצי הוא ראש המבצעים הימיים (Chief of Naval Operations,‏ CNO), קצין בדרגת אדמירל.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלוש עשרה המושבות ומלחמת העצמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שורשיו של הצי בתושבי שלוש עשרה המושבות, שהיו יורדי ים בעלי מסורת ארוכה והצמיחו מתוכם קהילה גדולה של ספנים, קברניטים ובוני אוניות. ניצנים ראשונים לצי היו כבר בשלביה המוקדמים של מלחמת העצמאות של ארצות הברית, כאשר המושבה מסצ'וסטס הפעילה מיליציה ימית משלה. הקונגרס הקונטיננטלי השני התלבט בשאלת בניית הצי; תומכי הצי הצביעו על הצורך להגן על חופי המושבות ועל אוניות הסוחר, וגם על החשיבות בקיום הצי כדי להקל על יצירת קשר עם מדינות זרות. המתנגדים טענו שקראית תגר על הצי המלכותי הבריטי, שהיה באותה עת הכוח הימי הגדול והעוצמתי ביותר בעולם המערבי, היא מעשה חסר הגיון וחסר סיכוי. ג'ורג' וושינגטון, מפקד הצבא הקונטיננטלי, הכריע את הויכוח כאשר רכש את הסקונר האנה, שמשימתה הייתה למנוע את הסחר הימי הבריטי, ודיווח לקונגרס על אוניות הסוחר הבריטיות שנלכדו.

ב-13 באוקטובר 1775 אישר הקונגרס הקונטיננטלי רכישת שני כלי שיט חמושים, לפעולה נגד אוניות סוחר בריטיות. החלטה זו יצרה למעשה את הצי הקונטיננטלי ונחשבת להקמה הראשונה של הצי. במהלך המלחמה הפעיל הצי כחמישים ספינות, מתוכן עשרים ספינות מלחמה עיקריות. הישגי הצי היו מעורבים; אוניותיו השיגו מספר הצלחות בקרבות נגד אוניות מלחמה בריטיות, ולכדו מספר רב של אוניות סוחר בריטיות, אך איבד 24 כלי שיט במהלך המלחמה ובשלב מסויים במלחמה נותרו בצי רק שני כלי שיט פעילים.

מההקמה מחדש עד מלחמת האזרחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם סיום מלחמת העצמאות נמכרו כל כלי השיט שהיו ברשות הצי הקונטינטלי, ובמשך כעשר שנים לא היה לארצות הברית כוח ימי, למעט הספינות של שירות ספינות המכס של ארצות הברית. במהלך אותן שנים היו אוניות הסוחר של ארצות הברית חשופות לתקיפותיהם של שודדי הים הברברים, שמולן לא היו ספינות שירות המכס יעילות. כדי להתמודד עם שודדי הים חוקק הקונגרס את חוק ההתחמשות הימית ב1794, שאישר את בנייתן של שש פריגטות חדשות. עד אוקטובר 1797 נכנסו כבר שלוש מהן לשירות: קונסטליישן (USS Constellation), יונייטד סטייטס (USS United States) וקונסטיטושן (USS Constitution). ג'ון אדמס, שהיה סגן נשיא ארצות הברית באותה עת היה הדמות המובילה בבניית הפריגטות, ולעיתים קרובות מכונה "אבי הצי האמריקאי". בשנים 1798 - 1799 לקח הצי חלק במלחמה הבלתי רשמית בין ארצות הברית לצרפת, ובשנים 1801 - 1805 השתתף במלחמה הברברית הראשונה, במהלכה הגן הצי על אוניות סוחר אמריקאיות משודדי הים הברברים, הטיל הסגר על נמליהם ותקף את אוניותיהם.

במלחמת 1812 נטל הצי חלק משמעותי. אוניות צי ארצות הברית ניצחו ב-11 דו-קרבות מול אוניות של הצי המלכותי הבריטי, והביסו שייטת בריטית בקרב על ימת אירי וכך הבטיחו את פעולות צבא ארצות הברית באותה זירה. כתוצאה מנצחונו של הצי החל צבא ארצות הברית בפלישה לקנדה, שהסתיימה בניצחון אמריקאי בקרב על התמז ב-5 באוקטובר 1813, שבמהלכו נהרג טקומסה, מנהיג השבטי הילידים האמריקאיים. מותו הביא למעשה לסיומה של הברית בין האינדיאנים הצפון האמריקאים לבריטים באזור דטרויט, והשליטה האמריקאית בימת אירי ניתקה את נתיבי האספקה שדרכם הזרימו הבריטים ציוד ותחמושת לבעלי בריתם, הילידים האמריקאים, ובכך הסתיימה למעשה מעורבותם של האחרונים במלחמה. ארצות הברית שלטה על כל האזור עד תום המלחמה. למרות הנצחון בימת אירי, צי ארצות הברית לא הצליח למנוע מהבריטים להטיל הסגר ימי על נמלי ארצות הברית ולא הצליח למנוע מהבריטים להנחית כוחות.

ב1815, לאחר סיום המלחמה, התרכז הצי בהגנת אוניות הסוחר ונתיבי הים. שייטות של הצי נשלחו לים הקריבי, דרום אמריקה, אפריקה ולאוקיינוס השקט. בים התיכון השתתפה שייטת של הצי במלחמה הברברית השנייה שהסתיימה בניצחון ארצות הברית ומדינות אירופה ובחיסול תופעת הפירטיות מחופי צפון אפריקה. מ1819 ועד לפרוץ מלחמת האזרחים עסקה שייטת אפריקה של הצי בדיכוי סחר העבדים. במהלך פעילות זו לכדו אוניות הצי 36 ספינות עבדים, אם כי תרומתן של הספינות האמריקאיות הייתה קטנה בהרבה מזו של אוניות הצי המלכותי הבריטי הגדול בהרבה.

במהלך מלחמת ארצות הברית–מקסיקו (1846 - 1848) הטיל צי ארצות הברית הסגר ימי על נמלי מקסיקו, לכד או שרף את אוניות הצי המקסיקני במפרץ קליפורניה, ולכד את כל הערים הגדולות בחצי האי באחה קליפורניה. שייטת האוקיינוס השקט סייעה בכיבוש קליפורניה בשורה של מבצעים משולבים עם כוחות קרקעיים של מיליציות מקומיות. בחוף המזרחי ביצע הצי לראשונה מבצע נחיתה אמפיבית נרחב ראשון בתולדותיו לכיבוש ורקרוז: אוניות הצי הנחיתו 12,000 חיילים, על ציודם, ביום אחד. מתנדבים משורות הצי הנחיתו תותחי אוניות כבדים והפעילו אותם בהרעשת העיר עד לכידתה. מבצע הנחיתה המוצלח וכיבוש ורקרוז פתחו את הדרך לכיבוש מקסיקו סיטי ולסיום המלחמה בניצחון אמריקאי.

ב1854 תפס הצי את מקומו כשחקן מוביל בתחום יחסי החוץ של ארצות הברית, כאשר קומודור מת'יו פרי הצליח להכריח את שוגונות טוקוגאווה, שליטי יפן, לחתום על הסכם קנגאווה שפתח את שעריה של יפן וביסס קשרים דיפלומטיים עם ארצות הברית.

במלחמת האזרחים של ארה"ב היה לכוח הימי תפקיד חשוב. צי האיחוד הטיל הסגר ימי על נמלי מדינות הדרום, שהלך והתהדק לאורך המלחמה וגרם למעשה לקריסת כלכלת מדינות הקונפדרציה. ספינות מהירות של הדרום הצליחו לחדור מדי פעם דרך ההסגר, בתדירות יורדת והולכת, והיוו קשר חיים דק עם העולם. יחידות מים חומים (יחידות צי הפועלות בנהרות) השתלטו לאורך שנות המלחמה על נתיבי המים העיקריים של הקונפדרציה (בעיקר נהר המיסיסיפי, מנעו תנועה של הדרומיים והקלו על תנועת כוחות צפוניים. ההשתלטות על נהר המיסיסיפי נעשתה בשורת מבצעים משולבים של הצי וצבא הצפון, וחצו את הקונפדרציה לשתיים. במהלך המלחמה התנהל הקרב הימי הראשון בהיסטוריה, קרב המפטון רודס, בין אוניות מחופות שריון מונעות בקיטור. הקרב התנהל בין אוניית צי ארה"ב "מוניטור" ואוניית הקונפדרציה "וירג'יניה", והסתיים ללא הכרעה.

בתחילת מלחמת האזרחים מנה הצי 42 כלי שיט בלבד, אך בשיאה שירתו בצי 671 אוניות וספינות, מהן כמה עשרות מחופות שריון. למרות הגידול הרב במספרים וביכולות הוזנח הצי לאחר מלחמה. מספר האוניות הכשירות לקרב הלך וירד, והטכנולוגיות אותן הפעיל הצי היו מיושנות. בשנות ה-80 של המאה ה-19 היה הצי במצב שבו לא יכול היה להילחם מול שום כוח אירופי, ואף לא מול צי מלחמה מדרום אמריקה.

בסוף המאה ה-19 הצי עבר שדרוג מקיף, במטרה להפוך אותו לאחד הציים החזקים ביותר בעולם (באותה תקופה, הכוח הצבאי החשוב ביותר היה הכוח הימי). הצי השתתף במלחמת העולם הראשונה, וגדל בצורה משמעותית עד מלחמת העולם השנייה. האימפריה היפנית, שהייתה בת בריתה של גרמניה הנאצית, החליטה לתקוף את בסיס הצי העיקרי באוקיינוס השקט, בפרל הארבור, במטרה לפגוע בצי ולהחליש אותו. אך התקיפה הזאת (ב-7 בדצמבר 1941) הובילה לכניסתה של ארצות הברית למלחמה, ולבנייתו של הצי הגדול והחזק ביותר בהיסטוריה.

המאה העשרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבנה הצי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצי מנוהל על ידי מחלקת הצי (Department of the Navy), שכפופה למשרד ההגנה. בראש מחלקת הצי עומד מזכיר הצי. ראש המבצעים הימיים, שכפוף למזכיר הצי, הוא אדמירל ארבעה כוכבים (מקביל לגנרל). מזכיר הצי וראש המבצעים הימיים הם המפקדים של הצי.

יחידות עיקריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפיקודים המרכזיים של הצי הם:

יחידות המשנה העיקריות:

מפקדות קרקעיות עיקריות מוצבות בקוריאה וביפן.

אגפי המטה העיקריים: אספקה, רפואה, הנדסה ופרקליטות (JAG).

כוחות מיוחדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פיקוד הלוחמה המיוחדת של צי ארצות הברית

יחידת העילית "אריות הים" (Navy Seals) היא היחידה המיוחדת העיקרית של הצי, זוהי יחידת קומנדו ימי שמתמחה גם בלוחמה בטרור. בנוסף, הצי מפעיל יחידות מיוחדות נוספות. יחידה זו התפרסמה לאחר שחיסלה את הטרוריסט אוסאמה בן לאדן.

בסיסים עיקריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמצעי לחימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלי שיט[עריכת קוד מקור | עריכה]

נושאת המטוסים "נימיץ"

כמו כל צי ימי, גם הצי האמריקני מתבסס על אוניות מלחמה בגדלים שונים. בנוסף מפעיל הצי צוללות בגדלים שונים אך ללא ספק גולת הכותרת שלו הן נושאות המטוסים המאפשרות לארצות הברית לתקוף אווירית בכל מקום בעולם.

הצי היה חלוץ בשימוש בכורים גרעיניים להנעת כלי שיט גדולים, וכיום כל נושאות המטוסים ורוב הצוללות שלו הן גרעיניות.

בשרות פעיל[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לאוגוסט 2020, יש בצי ארצות הברית 300 אוניות וצוללות ומתוכן 257 בשרות פעיל.[2]

הוצאו משרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלי שיט היסטוריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קונסטיטושן - הספינה הקרבית הוותיקה ביותר שעדיין בשירות פעיל בצי. נכנסה לשירות בשנת 1797.

פואבלו - הספינה (USS Pueblo (AGER-2 היא ספינת ביון של הצי שנלכדה על ידי קוריאה הצפונית ומוחזקת בידה מאז. הצי עדיין מכיר בה כספינה בשירות פעיל

USS מוניטור - הספינה הראשונה עם מיגון מתכתי מברזל.

וירג'יניה (אנ') - ספינת עץ, שנבנתה מחדש על ידי צבא הדרום במלחמת האזרחים כספינה במיגון ברזל

USS Alligator (אנ') - הצוללת הראשונה שהופעלה במלחמת האזרחים. טבעה בעת שנגררה בזמן סופה.

Hunley (אנ') - הצוללת הראשונה שהצליחה להטביע ספינה בקרב. הייתה בשימוש צבא הדרום לקראת סוף מלחמת האזרחים, וטיבעה ספינה של צבא הצפון באמצעות טורפדו. טבעה במהלך הקרב.

כלי טיס פעילים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצי האמריקני מפעיל גם כלי טיס הפועלים מבסיסים יבשתיים ומנושאות מטוסים (נומ"ט).

מטוסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטוסי קרב
דגם תמונה ארץ ייצור כניסה לשירות סוג כמות עימותים עיקריים
F/A-18 Hornet
דגמים A,B,C,D
("הורנט")
FA-18-NAVY-Blue-Diamond.jpg ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית משנת 1983 מטוס מבוסס נושאת מטוסים, מטוס קרב F/A-18A - 74
F/A-18B - 26
F/A-18C - 286
F/A-18D - 47
מלחמת עיראק
F/A-18E/F Super Hornet
דגמים E,F
("סופר הורנט")
FA-18 Hornet VFA-41.jpg ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית משנת 1999 מטוס מבוסס נושאת מטוסים, מטוס קרב 488 מלחמת עיראק
F-35 Lightning II
דגם C
("ברק")
ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית משנת 2015 מטוס מבוסס נושאת מטוסים, מטוס קרב F-35C - 21
מטוסי תובלה ואחרים
דגם תמונה ארץ ייצור כניסה לשירות סוג כמות עימותים עיקריים
C-2 Greyhound
דגם A
("גרייהאונד")
C-2 Landeanflug.jpg ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית משנת 1966 מטוס מבוסס נושאת מטוסים, מטוס תובלה C-2A - 34
C-9 Skytrain II
דגם B
("רכבת אווירית")
C-9 Skytrain.gif ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית משנת 1968 מטוס תובלה C-9B - 15
Gulfstream C-20
דגמים A,D,G
C-20 Gulfstream.png ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית משנת 1985 מטוס תובלה C-20A - 1
C-20D - 2
C-20G - 5
Gulfstream C-37
דגמים A,B
C-37B (Gulf Stream 550).jpg ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית משנת 1998 מטוס תובלה C-37A - 1
C-37B - 3
C-40 Clipper
דגם A
("קליפר")
USN C-40A Clipper.jpg ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית משנת 2001 מטוס תובלה C-40A - 11
C-130 Hercules
דגם T
("הרקולס")
C-130T Hercules Blue Angels.jpg ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית משנת 1957 מטוס תובלה C-130T - 19
CT-39 Sabreliner
דגם G
("סייברליינר")
T39 mainlarge cnatra navy.jpg ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית משנת 1962 מטוס תובלה CT-39G - 1
מטוסי אימונים והדרכה
דגם תמונה ארץ ייצור כניסה לשירות סוג כמות עימותים עיקריים
F-5F/N Tiger II
דגמים F,N
("טיגריס II")
F-5N of VFC-111 at NAS Key West in November 2014.JPG ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית משנת 1962 מטוס אימון F-5F - 3
F-5N - 41
T-6 Texan II
דגמים A,B
("טקסן II")
T-6A Texan II.jpg ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית משנת 2001 מטוס אימון T-6A - 49
T-6B - 12
Beech T-44
דגם A
T 44 4LR.jpg ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית משנת 1964 מטוס אימון T-44A - 52
T-45 Goshawk
דגם C
("גוסהוק")
T-45A Goshawk 03.jpg ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית משנת 1991 מטוס מבוסס נושאת מטוסים, מטוס אימון T-45C - 218
מטוסי לוחמה אלקטרונית
דגם תמונה ארץ ייצור כניסה לשירות סוג כמות עימותים עיקריים
E-6 Mercury
דגם B
("מרקורי")
E-6B TACAMO Climb.jpg ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית משנת 1989 לוחמה אלקטרונית E-6B - 16
EA-6B Prowler
דגם B
("משוטט")
Usnavy.ea6b.prowler.750pix.jpg ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית משנת 1971 לוחמה אלקטרונית EA-6B - 170
EA-18G Growler
דגם G
("רוטן")
EA-18G at Whidbey April 2007.jpg ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית משנת 2007 מטוס מבוסס נושאת מטוסים, לוחמה אלקטרונית EA-18G - 96
EP-3 ARIES II
דגם E
("טלה II")
EP-3E DN-SD-07-09322.JPEG ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית משנת 1963 לוחמה אלקטרונית EP-3E - 11
אחרים
דגם תמונה ארץ ייצור כניסה לשירות סוג כמות עימותים עיקריים
E-2 Hawkeye
דגם C
("עיניי נץ")
E-2C Hawkeye Bear Aces.jpg ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית משנת 1964 מטוס מבוסס נושאת מטוסים, מטוס שליטה ובקרה E-2C - 81
P-3 אוריון
דגם C
("אוריון")
US Navy 030129-N-0226M-002 P-3C Orion.jpg ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית משנת 1962 מטוס סיור ימי P-3C - 67
בואינג P-8 פוסידון
דגם A
("פוסידון")
P 8A touches down at Pax River.jpg ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית משנת 2013 מטוס לוחמה נגד צוללות P-8A - 69
Cessna UC-35
דגם D
Cessna uc-35a citation 560 ultra v arp.jpg ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית משנת 1987 מטוס נוסעים UC-35D - 1
F-16 Fighting Falcon

דגם N

ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית משנת 1988 מטוס ביום אויב F-16N - 26

מסוקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסוקים
דגם תמונה ארץ ייצור כניסה לשירות סוג כמות עימותים עיקריים
HH-60 Rescue Hawk
דגם H
("נץ הצלה")
SH-60 Seahawk.jpg ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית משנת 1984 מסוק חיפוש והצלה HH-60H - 49
MH-53 Sea Dragon
דגם E
("דרקון ים")
US Navy 070416-N-6501M-006 An MH-53E Sea Dragon assigned to Helicopter Mine Counter Measure Squadron (HM) 15 conducts a mine sweeping exercise.jpg ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית משנת 1981 מסוק רב משימתי MH-53E - 36
MH-60 Seahawk
דגמים R,S
("נץ ימי")
MH-60R.jpg ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית משנת 1984 מסוק רב משימתי, מסוק לוחמה נגד צוללות MH-60R - 166
MH-60S - 234
SH-60 Seahawk
דגמים B,F
("נץ ימי")
SH-60B Seahawk.jpg ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית משנת 1984 מסוק לוחמה נגד צוללות SH-60B - 129
SH-60F - 60
TH-57 Sea Ranger
דגמים B,C
("סי רנג'ר")
TH57C boat ops.jpg ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית משנת 1967 מסוק אימון TH-57B - 44
TH-57C - 85

דרגות הצי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – דרגות הכוחות המזוינים של ארצות הברית

בוגרים מפורסמים של הצי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורות וקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • קארול אלדן ואלן וסטקוט, ראשית הצי האמריקאני, 'חיל הים', פברואר 1949, עמ' 28–29.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]