אלכסנדר טברדובסקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אלכסנדר טברדובסקי על בול רוסי

אלכסנדר טברדובסקירוסית: Алекса́ндр Три́фонович Твардо́вский; ‏21 ביוני 1910 - 18 בדצמבר 1971), היה משורר סובייטי. בנוסף לכך במשך תקופה ארוכה היה עורך של ירחון ספרותי "נובי מיר".

אלכסנדר טברדובסקי נולד בכפר במחוז סמולנסק למשפחת איכר מבוסס. אביו היה נפח מקומי ובבעלותו הייתה אחוזה קטנה. כבר בילדות אלכסנדר החל בכתיבת שירים ובגיל 14 אסף כמה משיריו ושלח אותם למיכאיל איסאקובסקי שעבד בעיתון בסמולנסק. מיכאיל איסקובסקי ראה את הכישרון והחל לעזור למשורר הצעיר. בשנת 1931 טברדובסקי פרסם את הפואמה הראשונה "הדרך לסוציאליזם" (Путь к социализму). היצירה נוספת של טברדובסקי "מדינת מורביה" (Страна Муравия) שפורסמה בשנת 1936 תיארה את חיי הכפר בברית המועצות ואת יוסיף סטלין כמביא את המדינה לעתיד המבטיח. כל זאת למרות שמשפחת המשורר הוגלה לסיביר ואחוזה משפחתית נשרפה.

בשנת 1930 טברדובסקי החל ללמוד במכון למורים בסמולנסק ולאחר 3 שנות לימוד עבר למוסקבה ללימודים במכון לספרות ופילוסופיה. הוא סיים את לימודיו בשנת 1939.

בשנת 1938 טברדובסקי התקבל למפלגה הקומוניסטית של ברית המועצות. הוא גויס לצבא אדום והשתתף במלחמת החורף וכיבוש בלראוס המערבית מידי פולין.

עם תחילת מלחמת העולם השנייה טברדובסקי החל לעבוד בעיתון צבאי שהיה יוצא לאור בעיר וורונז'. בעיתון זה טברדובסקי התחיל לפרסם סדרת שירים על חייל בשם ואסילי טיורקין. השירים לא היו קשורים אחד עם השני על ידי עלילה כלשהי. השירים התקבלו באהדה רבה בקרב החיילים. הם היו נושא שיחה יום-יומית וחלק מחיי חיילי החזית. עד מהרה השירים החדשים החלו להתפרסם בעיתונות מרכזית כמו פרבדה, איזבסטיה ועיתונים נוספים. ההבדל העקרי בין שירי טיורקין לבין היצירות האחרות מאותה תקופה הינו בההדר מוחלט של תעמולה ואזכורים של סטלין והמפלגה הקומוניסטית. השיר האחרון בסדרה פורסם במרץ 1945 והוא היה ה-30 בסדרה.

בשנת 1946 טברדובסקי פרסם פואמה על הימים הראשונים של המלחמה. בשנת 1953 מייד לאחר פטירת יוסיף סטלין, טברדובסקי פרסם שיר הילל למנהיג שנפטר. אומנם ביצירות של שנות ה-60 טברדובסקי החל לגנות את סטלין על מעשיו במהלך שלטונו. גם בתקופה זו ניתן לראות שטברדובסקי בעד מדינה רוסית חזקה אך לא קושר את חוזק המדינה עם מערך שלטוני כלשהו.


בשנים 1950-1954 ו-1958-1970 טברדובסקי היה העורך הראשי של ירחון ספרותי "נובי מיר". בשנת 1954 הוחלט להעביר את טברדובסקי מתפקיד עורך ירחון "נובי מיר" בעקבות פרסומים ראשונים של שירים שלו שנחשבו על ידי מנהיגי המפלגה כשירים בעלי אופי אנטי-סובייטי. בשנת 1958הוא מונה מחדש לתפקד העורך הראשי של הירחון. בתקופה הכהונה השנייה זו הוא פעל רבות לפרסום יצירות של סופרים ליברלים. בתחילת שנות ה-60 הוא קיבל אישור מניקיטה כרושצ'וב לפרסם את יצירה של אלכסנדר סולז'ניצין "יום אחד של איוואן דניסוביץ'". בשנים אלו הירחון היה נחשב למעוז של תומכי ההפשרה של חרושצ'וב. באותה תקופה הוא סיים את הפואמה "טיורקין בעולם הבא" (Тёркин на том свете). השלטונות לא אישרו את פרסום השירה והיא יצאה לאור רק בתקופת הפרסטרויקה. במשך כל שנות ה-60 טברדובסקי לחם נגד הממסד המפלגתי לטובת פרסום יצירות ספרותיות שונות בירכון שהיה העורך הראשי. לאחר שניקיטה כרושצ'וב איבד את השלטון התקפות על הירכון התחזקו. בסופו של דבר הממסד הצליח להביא לפיטורי כל הסגנים של טברדובסקי במערכת הירכון והוא ראה שלא יכול להמשיך במערכת במתכונתה החדשה. בפברואר 1970 הוא עזב את המערכת ואיתו חלק משמעותי של עובדי הירכון.

זמן קצר לאחר עזיבת הירחון אצל טברדובסקי התגלה סרטן הריאה והוא נפטר ב-18 בדצמבר 1971 באחוזתו במחוז מוסקבה. הוא הוטמן בבית העלמין נובודוויצ'י.

על פעילותו הספרותית הוענקו לו פרס ברית המועצות 4 פעמים, פרס לנין, 3 פעמים עיטור לנין, עיטור הדגל האדום ועוד.

חלק מיצירותיו תורגמו לעברית על ידי מרים ילן-שטקליס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]