גוגל גלאס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
גוגל גלאס

Google Glass logo.svg

Google Glass Explorer Edition.jpeg

מפתח גוגל
סוג משקפיים עם מסך תצוגה המסוגלים להציג מציאות רבודה
תאריך השקה מפתחים (בארצות הברית):פברואר 2013‏‏[1]
צרכנים: במהלך אפריל 2014‏[2]
מחיר ראשוני גרסת המפתחים: 1,500 דולרים
כוח סוללת ליתיום פולימר
מעבד OMAP 4430 SoC , ליבה כפולה
קיבולת אכסון 16 GB כולל פלאש
קלט בקר פקודות קוליות באמצעות המקרופון, משטח מגע
משקל 50g
קישוריות Bluetooth , WI-FI 802.11b/g, micro USB
תצוגה מקרן פריזמה 360x640 פיקסלים
מצלמה תמונה 5 מגה פיקסל, וידאו 720P
מערכת הפעלה אנדרואיד 4.04

גוגל גלאסאנגלית: Google Glass) הנו פרויקט מחקר ופיתוח של גוגל שממוקד ביצירת אב טיפוס של משקפיים עם מסך תצוגה שיוכלו להציג מציאות רבודה (שילוב של שכבות עצמים וירטואליים לתוך מציאות אמיתית)‏[3]. על אף שמסכי תצוגה המציגים מציאות רבודה אינם רעיון חדש בפני עצמו, הפרויקט משך תשומת לב תקשורתית רבה. זאת בעיקר משום שהפרויקט מפותח על ידי תאגיד ציבורי גדול, וכמו כן בשל כך שאב הטיפוס הנו קטן ממדים באופן משמעותי בהשוואה לכל מסכי התצוגה המציגים מציאות רבודה שהושקו עד היום‏[4]. המוצר שהוצג בעת החשיפה הראשונית של הפרויקט דומה במראהו לזוג משקפיים רגיל כאשר העדשה הוחלפה במערכת תצוגה עילית[5], אשר אותה יוכלו המשתמשים בעתיד גם להתקין על גבי משקפיים רגילים‏[6].

Project Glass מפותח על ידי גוגל במתקן שמיקומו מעולם לא נחשף המכונה באמצעי התקשורת Google X Lab,‏‏[7] בו מפותחות גם טכנולוגיות עתידניות אחרות כגון מכונית ללא נהג.

הבדיקות למוצר החלו באפריל 2012.‏‏[8] הניו יורק טיימס דיווח כי המשקפיים יהיו זמינים ב"עלות של סמארטפונים כיום", בסביבות 250 דולרים עד 600 דולרים, ויהיו זמינים לציבור עד סוף שנת 2013‏[9][10].

הייעוד של מוצרי Project Glass יהיה לאפשר להציג מידע הזמין כיום לרוב המשתמשים בטלפונים חכמים מבלי שיהיה צורך להפעיל את היישומים באמצעות הידיים‏[11], וכמו כן הם יאפשרו לקיים אינטראקציה עם האינטרנט באמצעות פקודות קוליות שיעבדו על בסיס עיבוד שפה טבעית[12], באופן הדומה מאוד ליישום Siri ב-iPhone.בכדי להפעיל את הזיהוי הקולי יש להגיד בקול "OK GLASS" ולתת את הפקודה לדוגמה "TAKE A PHOTO". הזיהוי הקולי יהיה זמין לראשונה בשפה אנגלית אך בעתיד צפוי לפעול גם בשפה העברית. המשקפיים יופעלו על מערכת ההפעלה אנדרואיד (מערכת ההפעלה של גוגל)‏[13].

בחודש אפריל 2013 החלה גוגל להפיץ את משקפיה עבור המפתחים ברחבי העולם שהזמינו את המשקפיים בעוד מועד כדי שיחלו לבנות אפליקציות ייעודיות עבור המשקפיים ובכך מותחים את גבולות הטכנולוגיה החדשה. הטכנולוגיה מאפשרת שילוב תמידי של הווירטואלי למציאות כמציאות רבודה היישומים של גוגל יבנו בחינם על ידי מפתחי צד שלישי. ב-16 במאי גוגל הודיעה על שיחרורם של אפליקציות ליישומי חדשות, זיהוי פנים, פעילות גופנית, צילום, תרגום, שיתוף תמונות ברשתות חברתיות ועוד. בחודש דצמבר 2013 הודיעה גוגל לציבור חובשי המשקפיים כי היא עובדת כיום על דגם המשלב את עדשת המשקפיים עם הטכנולוגיה של גוגל כך שגם הם יוכלו ליהנות מהמשקפיים.

טכנולוגיה לבישה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטכנולוגיה החדשה של משקפי גוגל עוררה דיון ציבורי באמצעי התקשורת על אופן השימוש העתידי שלנו בטכנולוגיה. בין היתר עלו שאלות אתיות בנוגע לכיצד העולם צריך להיערך לטכנולוגיה שכזו. דוגמה לדיון שכזה עלתה כאשר נהגת בקליפורניה בארצות הברית נעצרה על מהירות מופרזת וקיבלה כפל קנס על כך שהרכיבה את משקפי גוגל בטענה כי הם חוסמות את שדה הראייה במהלך נהיגה וכי יש במדינה חוק האוסר על צפייה בצגים במהלך נהיגה. בעקבות המקרה מדינות נוספות ברחבי העולם החלו לאסור על השימוש במשקפיים במהלך נהיגה כגון בריטניה, אלינוי, מערב וירג'ינה ועוד.

פרטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חששות רבים עלו על ידי מקורות שונים בנוגע לחדירה לפרטיות, כללי ההתנהגות, האתיקה של שימוש במכשיר והקלטת המשתמשים בו ללא רשותם. אחת הטענות הייתה שכיום קיים שירותי אינטרנט כגון תצוגת הרחוב של גוגל העושה את אותה הפעולה בקנה מידה עצום ואין מחלוקת כי משקפי גוגל יפרט זכויות פרטיות גם כן. שוחרי פרטיות מודאגים מכך שמרכיבי המשקפיים עשויים להיות מסוגלים לזהות זרים בציבור באמצעות זיהוי פנים או בחשאי ואף להקליט ולשדר את השיחות הפרטיות. חששות נוספים הועלו לגבי חוקיותם של המשקפיים במספר מדינות, בעיקר ברוסיה, אוקראינה ועוד. בחודש פברואר 2013, משתמש בגוגל גלאס הבחין בסוגיות משפטיות עם המשקפיים ופרסם לקהילת הגוגל גלאס כי המכשיר עשוי להיות לא חוקי לשימוש לפי החקיקה הנוכחית ברוסיה ובאוקראינה, האוסרת על שימוש ביישומי ריגול וגאדג'טים שיכולים של להקליט וידאו, אודיו או לצלם באופן בולט. חשש נוסף עלה על ידי הוועדה של הקונגרס אמריקאי בכל קשור לפרטיות והאבטחה של משתמשי המשקפיים במקרה והמכשיר נגנב או אבד. כחלק מתגובתה לוועדה הממשלתית, גוגל הצהירה בתחילת יולי 2013, שהיא עובדת על מערכת נעילה והעלאת מודעות ליכולת של המשתמשים לאפס את המשקפיים מרחוק במקרה של אובדן.

שיקולי בטיחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלה חשש בנודע להפעלת כלי רכב בזמן השימוש בגוגל גלאס. ב- 31 יולי 2013 דווח כי נהיגה בעת לבישת גוגל גלאס עשויה להיות מוחרמת בבריטניה, שתחשב כנהיגה רשלנית, התדרוש קנס כספי בעת עבירה על החוק. במרץ 2013 ,בעקבות החלטה של משרד תחבורה בארצות הברית, במערב וירג'יניה, הוצע תיקון לחוק של המדינה נגד הודעות SMS בזמן הנהיגה שיכלול איסורים נגד "שימוש במחשב לביש עם תצוגה מותקנת בראש". הם טענו כי "הדבר העיקרי הוא דאגה לבטיחות, וכי המשקפיים עלולים יכול להקרין טקסט או וידאו לתוך שדה ראייה שלך. ובכך יש הרבה פוטנציאל להסחת דעת." באוקטובר 2013, נהגת בקליפורניה קיבלה דוח כספי עבור נהיגה במהירות מופרזת ונעצה על ידי קצין משטרת סן דייגו. וקיבלה כפל קנס על כך שהרכיבה את הגוגל גלאס במהלך הנסיעה בטענה היא המכשיר פוגע בשדה הראייה.

יישומי בריאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגוגל גלאס עברו כמה ניסויים בנוגע לתחום הבריאות: ביולי 2013 וסיאן Engelen החל מחקר על השימוש וההשפעה של משקפי גוגל בשטח. המחקר נערך בחדרי ניתוח, אמבולנסים, מסוק טראומה, רפואה כללית, וטיפול בבית, כמו גם בתחבורה ציבורית לבחינה ויזואלית או לקויה מבחינה פיזית.

ממצאים עיקריים של המחקר כללו:

  • יש להוסיף לפונקציית וידאו כדי למנוע העברת קטועה של תמונות כאשר מנתח משתמש בגוגל גלאס עם עמיתיו לעבודה.
  • חיי סוללה ניתנים להרחבה בקלות עם השימוש בסוללה חיצונית ויש לאפשר זאת.
  • ד"ר פיל האסלם וד"ר סבסטיאן Mafeld קבעו כי לגוגל גלאס יש את הפוטנציאל לשפר את בטיחות חולה, נוחות מפעיל, ויעילות הליך בתחום של רדיולוגיה ההתערבותית.

בחודש יוני 2013, מנתח ד"ר רפאל גרוסמן היה האדם הראשון ששילב את גוגל גלאס בחדר הניתוח, כשהוא לבש את המכשיר במהלך PEG (גסטרוסטומיה אנדוסקופית) ובחודש אוגוסט 2013, גוגל גלאס כבר שולבה לשימוש גם בהמרכז הרפואי וקסנר באוניברסיטת אוהיו שאפשרה גם להתייעץ עם קולגה מרחוק. המנתחים הצהירו כי "אם להיות כנים, ברגע שנכנסנו לניתוח, לעתים קרובות שכחנו שהמכשיר היה שם. זה פשוט מאוד אינטואיטיבי ועובד בצורה חלקה".

יישומים באמנויות הבמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ה-Google Glass משמשים מאז יוני 2014 באופרה, בה הם מתפקדים כמצלמה המאפשרת לשדר בפני הקהל את מה שרואים השחקנים שעל הבמה ובכך לספק חוויה עשירה יותר במהלך ההופעה.‏[14]

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גוגל גלאס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]