האסופית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כריכת הספר "האסופית" במהדורתה העברית, הוצאת כתר

האסופיתאנגלית: "Anne of Green Gables") הוא הספר הראשון בסדרת הספרים שכתבה הסופרת הקנדית לוסי מוד מונטגומרי על אן שרלי. המהדורה הראשונה של הספר יצאה לאור בשנת 1908. התרגום המילולי של שם הספר הוא "אן מגגות ירוקים" – שמה של החווה בה מתרחשת העלילה, אולם בתרגום העברי נבחרה החלופה "האסופית", שפירושה: ילדה שאין יודעים מיהם הוריה ולכן נאספת לבית-יתומים. במקרה של אן שרלי אין זו הגדרה מדויקת משום שהיא אכן יודעת מי הם הוריה, וולטר וברטה שרלי, שלא נטשוה כי אם מתו ממחלת הטיפוס. לעתים השם מתורגם כ־"אן מהחווה הירוקה".

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אן שרלי היא ילדה אדומת שיער ומנומשת, הנשלחת לאימוץ לביתם של מרילה ומתיו קטברט, אח ואחות בגיל העמידה מן "החווה הירוקה" (במקור חוות "גגות ירוקים") שבכפר אבונלי, שעל אי הנסיך אדוארד. אן מגיעה אל מרילה ומתיו בטעות, כיוון שמלכתחילה הם רצו לאמץ נער, שיעזור להם בעבודות הבית והמשק ולא ילדה קטנה ויתומה. מרילה איננה רוצה באן, אך מתיו נקשר אליה מהרגע הראשון וכשמרילה שומעת את תולדות חייה של הילדה ומבינה מה צפוי לה בהמשך חייה אם תדחה אותה, היא רואה את חובתה כנוצריה טובה, מתרצה ולוקחת על עצמה את חינוכה של היתומה, שלא זכתה מעולם לאהבה ולהדרכה אחראית.

עלילת הספר עוסקת במהפך ובשינויים, המתרחשים בחייה של אן ובסובב אותה במהלך שנות ילדותה ב־"חווה הירוקה", ביתה האמיתי הראשון של אן מינקותה. אן במהרה מתחברת לדיאנה ברי והן כורתות שבועת אמונים, הקושרת ביניהן גם בבגרותן. דיאנה היא בחורה כפרית פשוטה, טובת לב וחיננית שהוריה אסרו עליה ללמוד בסמינר למורים ולעבוד כמורה כפי שחלמה. הם ציפו שתינשא לבן הכפר ותמשיך את דרכם לחיות בכפר. החלטה זו גרמה למועקה בקרב שתי הנערות הצעירות שרצו להמשיך את חברותן. דמותה של ברי מוזכרת גם בספרי ההמשך של מונטגומרי, באופן מינורי.

בשנותיה הראשונות באבונלי מסתבכת אן שוב ושוב בגלל לשונה החדה, פזיזותה ומזגה הסוער. כבר ביומה הראשון בבית הספר היא נכנסת למאבק בלתי מתפשר עם גילברט בלייט , שראשיתו בדברי עלבון מצדו ושבירת לוח צפחה על ראשו מצדה, והמשכו בקרב מתמשך על המקום הראשון בלימודים, הסתבכויות נוספות של אן תופסות חלק ניכר מהספר, בהם גרימת שכרות לדיאנה כשבטעות השקתה אותה ביין במקום משקה קל, אימה של דיאנה זועמת ואוסרת על בתה להתחבר עם אן, מה שגורם מועקה לשתי הבנות. אך בהדרגה אן מפיקה לקחים, מתבגרת ומתמתנת. היא לומדת לרתום את דמיונה העשיר לכתיבה יוצרת, לעצור בלשונה שלוחת הרסן, למצוא את מקומה בין ילדי הכפר והוריהם ולהביאם לכך שיכבדו ויחבבו אותה, על אף שונותה.

כשרונות משחק ודקלום המתגלים באן מעלים אותה על הבימה ומגבירים את ביטחונה העצמי. כנותה וחריפותה הטבעית מקנים לה כבוד וחיבה גם מחוץ לגבולות הכפר, ושקדנותה בלימודים, לצד שכלה המבריק, מביאים לה מלגה להמשך לימודים.

מותו הפתאומי של מתיו, כתוצאה מן ההלם שהמיט עליו אובדן חסכונותיו בגלל נפילת הבנק שנתן בו את אמונו, משנה את מהלך חייה של אן מן הכיוון שבחרה בו. כדי להציל את החווה הירוקה ממכירה ואת מרילה מאובדן ביתה, אן מחליטה לוותר על המשך הלימודים בכספי פרס הלימודים שזכתה בו. תחת זאת היא חוזרת לאבונלי, ללמד בבית הספר הכפרי ולחיות בחווה הירוקה עם מרילה, שמאור עיניה דועך והולך. את משרת ההוראה באבונלי היא מקבלת לאחר שגילברט בלייט, שזכה בה תחילה, מוותר עליה למענה ובכך מסתיים סוף סוף המאבק ארוך הימים ביניהם והופך לידידות נאמנה.


דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אן שרלי - גיבורת הספר , ילדה יתומה מאם ומאב , הם לא נטשוה אלא מתו ממחלת הטיפוס . מתיו הביא אותה לחווה הירוקה , למרות שמרילה והוא שלחו מברק לגברת ספנסר שתביא להם ילד , מרילה רצתה לשלוח אותה בחזרה לבית היתומים , אך בסוף החליטה שתגדל אותה . אן היא ילדה רגשנית שתכנס ללב כל אחד , חברתה הטובה ביותר של דיאנה ברי , באמצע הספר , לאחר שבטעות נתנה אן לדיאנה בקבוק מיץ משכר , אמה של דיאנה , לא מרשה לדיאנה להיות חברתה של אן . לבסוף החברות ממשיכה לאחר שאן , הצילה את מיני - מיי , אחותה הקטנה של דיאנה , מקרמת . אן עושה המון טעיויות לאורך הספר , למשל : כשהכומר ואשתו באו לארוחת ערב בבית משפחת קתברט , הכינה אן עוגת שכבות , ובמקום לצפות אותה בווניל , ציפתה אותה בסירופ שיעול , וכשדיאנה הזמינה את ג'ין , רובי , ג'וזי ואן אלייה , הן שיחקו במשחק הזמנה לאתגרים , וג'וזי אמרה לאן ללכת על קורת הבית של משפחת ברי , אן הלכה עלייה ושברה את הקרסול , וחודשים אחדים שכבה במיטתתה . יום אחד פגשה אן רוכל , והוא הביא לה בקבוק שייצבע לה את כל השיער בשחור , מה שגרם לאן להיות עם שיער ירוק ובלית ברירה , מרילה גזזה אותו בצורה קצרה . כשג'ין , אן , רובי ודיאנה שיחקו ליד הנחל , הן הציעו שיציגו מחדש את המחזה " איליין " , ואן שיחקה אותה , היא הייתה צריכה לשוט בסירה , ולשכב בתוכה ואן כמעט וטבעה , מפני שבסירה היה חור גדול שחלחלו דרכו מים . ביומה הראשון בבית הספר של יום ראשון , עיטרה אן את כובעה בפרחים . ביומה הראשון בבית הספר של אבונלי היא ניפצה על גילברט בלייט את לוח הכתיבה שלה . היא וגילברט בלייט הפכו לאויבים עוד מיומה הראשון של אן בבית הספר של אבונלי , והם והתחרו על לימודים לאורך כל הספר , בסוף הספר נהייו חברים קרובים , ואף בספר השלישי של הרומן , הציע גילברט לאן נישואין בפעם השנייה, אליהם אן הסכימה.

דיאנה ברי - חברתה הטובה של אן , מקנאה באן מהיותה רזה . באמצע הספר אמה של דיאנה , גברת ברי , לא מרשה לאן ולדיאנה להיות חברות יותר , מפני שבטעות , כשאן הזמינה את דיאנה לביקור , היא שיכרה אותה עם יין הדמדמניות של מרילה , חברותן חוזרת , לאחר שאן , הצילה את מיני - מיי , אחותה של דיאנה , מקרמת , מחלה קשה מאוד . דיאנה לא הולכת אם אן למכללה למורים מפני שהורייה מעדיפים שתישאר בבית הספר הרגיל באבונלי , מה שמקשה על החברות . דיאנה טוענת שאן בטח תכיר חברות חדשות , וידידות נפש קרובות , והיא כבר תשכח מקיומה , אן אומרת שדיאנה תמיד תישאר ידידת הנפש הטובה ביותר שלה .

גילברט בלייט - נער יפה , רגיש ומופנם . טיפל באביו החולה במשך 3 שנים בניו ברנסוויק , ואף למד שם בבית הספר . גילברט חוזר בדיוק ביום הראשון בו אן מתחילה ללמוד בבית הספר באבונלי , מארותו יום הם הופכים להיות אויבים מושבעים , לאחר שכינה אותה מול כל הכיתה " ראש גזר " , ואן , שלא שלטה בעצביה , ניפצה מעל ראשו של גילברט את לוח הכתיבה שלה . הוא ואן מתחרים על אחד הפרסים בסמינר למורים : מדליית זהב ללימודים , ומלגת אייברי , לבסוף אן מקבלת את מלגת אייברי והוא את מדליית הזהב ללימודים , אן וגילברט , שהיו אויבים מושבעים כבר ביום הראשון של אן בבית הספר , הופכים בסוף הספר הראשון של הרומן , לידידים טובים , הוא מציע לאן נישואן בספר הרומן השלישי .

ג'יין אנדרוז - חברה טובה של ג'וזי , רובי , אן ודיאנה . לומדת יחד עם אן , ג'וזי ורובי בסמינר למורים , והיא ראתה לראשונה שאן זכתה במלגת אייברי , והודיעה לה על כך . אחותה של פריסי אנדרוז , אוהבת את אן , ורוצה שיהיה לה רק טוב , התחתנה עם מיליונר ונטשה את חברותיה . רובי גיליס - נערה אופנתית שרוצה למצוא חן בעיניי גילברט ,למרות שהוא מחבב את אן , מדברת רוב הזמן על בנים , חברתן הטובה של : ג'וזי , דיאנה , אן וג'יין , לומדת איתן בסמינר למורים , היסטרית והרבתה לפרוץ בבכי בדברים מבהילים .

ג'וזי פיי - נערה בעלת לשון חדה , לומדת עם אן , ג'ין ורובי . גרמה לכך שאן תשבור את קרסולה , לא אוהבת את אן .

מיני -מיי ברי - אחותה הקטנה של דיאנה , חולה בקרמת ואן מצילה אותה ממוות , מופיעה רק בכמה פרקים בספר .

מרילה קתברט - אחותו של מתיו וחברתה הטובה ביותר של גברת רייצ'ל לינד , אימצה את אן יחד עם אחייה מתיו את אן , למרות שרצו בן , מתיו דווקא עודד את זה שאן תישאר בחווה הירוקה , אך היא הייתה נחושה בדעתה להביא בן , לבסוף השתכנעה וגידלה את אן , נוקשה מדי , אך לאורך פרקי הספר היא משתנה והופכת להיות רכה יותר כלפיי אן , אוהבת את אן מאוד אך לא מביעה זאת .

מתיו קתברט - אחיה של מרילה , בעל לב רחב ומקסים ולא נוקשה כמו אחותו מרילה , אוהב את אן מאוד ומביע זאת כלפייה , קנה לאן שמלה אופנתית , סבל מבעיות לב ומת מוות פתאומי לקראת סוף הספר הראשון .

ספרי המשך[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר "האסופית" נתן השראה לסופרת לכתוב סדרת ספרי המשך בת שמונה ספרים על חייה של אן שרלי.

הספר זכה להצלחה ופופולריות רבה ברחבי העולם. על פיו נוצרו הצגות, סרט קולנוע וסדרת טלוויזיה מצוירת ביפן, אשר שודרה במדינות רבות ברחבי העולם, כולל מדינת ישראל, בשם "האסופית".

שמות הספרים בסדרה על אן שרלי (המתורגמים)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם עוד שלושה ספרים בסדרה אשר לא תורגמו לעברית, והם Anne of Windy Willows/Poplars, Rainbow Valley ו-Rilla of Ingleside.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]