ויקיפדיה:בירורים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קיצור דרך: וק:בר

ארכיון

ארכיונים


1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

דף זה משמש את הקהילה וחבריה לשם בירור נוסף של אירועי עימות בין משתמשים בוויקיפדיה, מסוג: הפרות של כללי ההתנהגות בין חברי הקהילה, מלחמות עריכה בניגוד לכללים, תקצירי עריכה פוגעניים, התבטאויות לא הולמות בדיונים ובדפי שיחה, התנהגות מאיימת, שימוש בלתי נאות בהרשאות מחיקה, שחזור מהיר, חסימה וכדומה.

הדף מיועד לטיפול בתלונות ממוקדות העוסקות באירוע אחד או יותר מן העבר הקרוב. בדרך כלל, הדיון שיתקיים בעקבות התלונה אינו מהווה הצבעה, אלא בירור בשאלה מהי דעתם של משתמשים ומפעילים אחרים על הדרך שבה נשוא התלונה פעל/ה והדרך שבה יושמה מדיניות ויקיפדיה במקרה המדובר. אם הדעה בדיון תטה לטובת עמדתם של מגישי התלונה, ימצאו אלו שיהיו מוכנים לתקן את המעוות או להציע פשרה הוגנת לפתרון המחלוקת בדרכי נועם; ואם לא, ניתן יהיה לקבל הסברים נוספים שיקלו על מגישי התלונה בעריכות הבאות. יוצא דופן לכלל זה: הצבעה המתקיימת לאחר חסימה ארוכה של משתמשים ותיקים, שתתקיים על פי הנוהל המתאים, ולא זה המפורט כאן.


אנא קראו בעיון את הנהלים הבאים לפני שתשטחו את טענותיכם.


טוען את הלשוניות...
 • על פותח הדיון להודיע לנילון על הבירור.
 • את הבירור יכולים לפתוח כל אלה המרגישים שנעשה להם עוול על ידי משתמשים אחרים או מי מטעמם, לרבות מפעילי מערכת.
 • ככלל, יש לפתוח בירור רק לאחר שמוצו האפשרויות האחרות (ובפרט פנייה לנילון).
 • הדיון יפתח ב־==כותרת== קצרה שאינה כוללת את שם המשתמש/ת, שם המתלונן/ת או כל שם אחר.
 • הדיווח חייב לכלול הפניות לעריכות ולדיונים המדוברים, במתכונת [[שם הדף]], [[שיחה:שם הערך]], ואל המשתמשים הקשורים בנוסח {{משתמש|שם משתמש}}.
  • במקרה של דיווחים על שחזור או שינויים ספציפיים, נא להציג קישור להשוואת הגרסאות.
  • לטענות על מחיקה יש לצרף קישור לערך המחוק (למפעילים יש גישה לגרסאות שנמחקו).
  • לטענות על חסימה יש לצרף קישור אל שם המשתמש, בנוסח [[שיחת משתמש:שם המשתמש|שם המשתמש]].
 • אפשר לאגד כמה מקרים הקשורים באותו עניין בתלונה אחת.
 • על כל המשתתפים בדיון לחתום על תגובתם באמצעות הרצף ~~~~.
 • מן הראוי, שהמשתמשים שהתלונה מתייחסת אליהם יגיבו באופן מפורט וברור, ויסבירו (אם גם בקיצור) את שיקוליהם.
 • גם משתמש חסום רשאי להגיב בדיון הנערך בעניינו בדף הבירורים.
 • הדיון פתוח בפני המשתמשים הרשומים שלהם ותק של חודש ולפחות מאה עריכות בדפי התוכן.
 • הודעות שאינן חתומות, או שהחותם עליהן אינו עומד בתנאי הסעיף הקודם, יימחקו.
 • המגיבים מתבקשים למקד את התייחסותם אל המקרה המדובר, אלא אם נטען שהפעולה מוצדקת בגלל אירועים קודמים.
 • המגיבים כולם מתבקשים לקצר, ולא להפוך דף זה לבימת דיונים. בפרט, אם מסתמן רוב ברור לצד אחד, אין צורך להמשיך ולנאום בזכות אותה עמדה.
 • אם הדיון עוסק באופן משמעותי בתוכן הערך, רצוי להעביר אותו לדף השיחה המתאים (ולהשאיר כאן קישור).
 • משתמשים ומפעילים שהחליטו להפוך את הפעולה העומדת לדיון (לבטל מחיקה, לשחרר חסימה, וכולי), יתעדו מעשיהם אלה בדף הדיון.
 • כשנערך דיון בעניינו של משתמש, המשתמש יכול לעצור את הדיון על ידי הודעה על פרישה. במקרה כזה המשתמש ייחסם ללא הגבלת זמן, והדיון ייעצר ויאורכב מיד. אם ירצה (אחרי יומיים, שבועיים או שנתיים), יוכל המשתמש לבקש לחדש את הדיון, והמשך הדברים ייקבעו לפי תוצאות הדיון המחודש.
 • דיונים יאורכבו מיד לאחר סיום הדיון לפי הוראות הסיום הנ"ל.
 • דיונים יאורכבו לדף השיחה של נושאם (ערך, מדיניות וכו'). אחרת, לדפי הארכיונים שמשמאל.
 • יש להשאיר אזכור לארכוב בצורת כותרת + הפניה בארכיון האחרון בצד שמאל.לפתיחת דיון חדש בדף זה, לחצו כאן


התנהגות מבזה, תקצירי עריכה פוגעניים. והתנהגות שלא כשורה.

ישנו משתמש, שמתנהג שלא כשורה כבר זמן לא מעט. הוא אמנם תרם בעיקר בתחום החרדי רבות. אך זמן רב שהוא אינו פועל כשורה לפעמים. הוא קורא למשתמשים אחרים אינטרסנטים ופתטיים. הוא מציב אזהרות שלא כהוגן.

משתמש:גרש. אתחיל בזה שהוא קרא לי מיתממת פתטית בדף שיחה זה, שיחה:בד"ץ שארית ישראל#מהפך בשליטה המשיך בזה שבאותו ערך הוא עשה שינוי מ"גרסה יציבה" שאני התנגדתי לו. וזה ממש לא משנה אם צדקתי או טעיתי, בהתנגדות הזאת, ישנם כללים. לא משנים עד שישנה הסכמה של הרוב. ועל כולם לכבד אותם. דבר נוסף הרבה פעמים משתמש מסויים עושה שינוי, גרש משחזר אוטומטי עד שמגיע משתמש: נרו יאיר ועושה סדר נרו יאיר העיר לו מספר פעמים שההתנהגות הזאת לא מקובלת. והרבה פעמים דווקא מתקבלת עמדתו של המשתמש השני. ראו בערך של יחיאל יעקב וינברג ובדף שיחה הארוך שם, בו דווקא התקבלה עמדתו של משתמש:מוישימי, אגב בתקציר עריכה הוא קרא לו טרול וכתב לו לו כך. "אתה מפוקפק ועריכותיך מפוקפקות וכל הימצאותך כאן מפוקפקת. ותאמין לי שאני יודע בדיוק על מה אני מדבר. חפש לך מקומות אחרים, לא כאן." נפתחה נגדו תלונה בבקשות ממפעילים. ומפעיל אחד העיר לו בדף שיחתו ראו כאן

ביום שישי האחרון הוא הציב תבנית אזהרה שיחת משתמש:מוישימי#יתד נאמן, לא כהוגן, נגד אותו משתמש, שכלל לא חזר על עריכתו. (אגב ראוי שיבוא מפעיל ויסיר את האזהרה המגוחכת הזאת) הוא לא חזר על עריכה בכלל, זה שני עריכות שונות. וזכור לי שחנה העירה לו פעם במקרה של משתמש: גיא22 שיפסיק להניח תבניות אזהרה אלא במקרים שממש נצרכים.

ראו נא רבותיי, ישנה מחלוקת בציבור הליטאי. משתמש גרש שייך לצד מסוים, ומגן עליהם בחירוף נפש. (הוא כמובן טוען שהוא הנייטרלי, וכולנו הבעייתיים, ולכן יש כללים וכולנו מחוייבים לכבד אותם) לפעמים בצדק נגד משחיתים אנונימיים ולעתים דורס את דעתנו שלא בצדק. אני בטוחה שהקהילה תדע לטפל בעניין ולהטיל את הסייגים המתבקשים. צר לי שזה הגיע לרמה הזאת, אך אני לא אשתוק שמזלזלים בי ובאחרים. --יעלי 1 - שיחה 21:43, 20 בספטמבר 2014 (IDT)

אפס סובלנות כלפי קבוצת מזדמנים מוכווני-מטרה המשתייכים לקבוצה מסוימת בציבור החרדי וכל פעילותם המזדמנת כאן היא בעריכות-הטיה בקבוצת ערכים מאוד מסוימת, תוך ניצול העובדה שהנושאים הללו רחוקים וזרים לרוב רובם של החברים כאן. אני מתייחס לפעילותם כאל טרוליות לכל דבר ואני אמשיך להגן על ויקיפדיה מפניהם. חבל שאני עושה זאת כמעט לבדי. במקום שאוציא את האנרגיות על דברים פרודוקטיביים אני מוצא את עצמי בזמן האחרון עסוק כמעט אך ורק בפעולות ניטור והגנה בקבוצת ערכים מאוד מסוימת. שתי הדוגמאות האחרונות - בד"ץ שארית ישראל ויתד נאמן, כפי שניתן לראות בדפי השיחה שם וכן כאן. גרש - שיחה 22:06, 20 בספטמבר 2014 (IDT)
ועדיין, ראוי לשמור על תרבות הדיון ולא לעשות דה-לגיטימציה למשתמשים. אני גם חושבת שנוצר כאן מצב לא הוגן. • צִבְיָהשיחה • כ"ה באלול ה'תשע"ד 23:01, 20 בספטמבר 2014 (IDT)
אני יכול להעיד רק מנסיוני, ההתנהגות של גרש, ראויה לביקורת. הוא משחזר ללא הצדקה, הוא מתנשא. אני מחזק את ידיה של יעל, ואני קורא למפעילים לנהוג ביד קשה. הוא שייך לפלג המיעוט של הציבור הליטאי. המזוהה עם עיתון הפלס (יומון). לפעמים כל מי שלא מסכים עם דעתו, הוא מחליט שהוא משתמש מזדמן ועורך מטה, בזמן שהוא המטה. מאיפה הסמכות להחליט מי מטה ומי לא ?? אני בשנים האחרונות כמעט ואיני עוסק בעריכות של המגזר, אך בתחילה ערכתי, ושוחזרתי בצדק בתחילה הייתי טירון. אך לאחר מכן שלא בצדק. נשאר לי טעם מר מההתנהלות עמו. גיא22 - שיחה 23:37, 20 בספטמבר 2014 (IDT)
אכן אתה דוגמה מצוינת. בתחילה השתייכת לקבוצה הזאת ועריכותיך היו סופר-בעייתיות. עמדתי על המשמר, הפנמת ועלית על המסלול. כל הכבוד. אולם מן הניסיון, עקב העובדה שרוב רובם של המזדמנים הם מוכווני-מטרה, הם נעלמים מוויקיפדיה כלעומת שבאו. אין להם מזג ותרבות ויקיפדיים, ולאחר שמיצו את מכסת הטיותיהם והשחתותיהם הם מתאיידים, וטוב שכך. גרש - שיחה 02:01, 21 בספטמבר 2014 (IDT)