ויקיפדיה:בירורים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קיצור דרך: וק:בר

ארכיון

ארכיונים


1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

דף זה משמש את הקהילה וחבריה לשם בירור נוסף של אירועי עימות בין משתמשים בוויקיפדיה, מסוג: הפרות של כללי ההתנהגות בין חברי הקהילה, מלחמות עריכה בניגוד לכללים, תקצירי עריכה פוגעניים, התבטאויות לא הולמות בדיונים ובדפי שיחה, התנהגות מאיימת, שימוש בלתי נאות בהרשאות מחיקה, שחזור מהיר, חסימה וכדומה.

הדף מיועד לטיפול בתלונות ממוקדות העוסקות באירוע אחד או יותר מן העבר הקרוב. בדרך כלל, הדיון שיתקיים בעקבות התלונה אינו מהווה הצבעה, אלא בירור בשאלה מהי דעתם של משתמשים ומפעילים אחרים על הדרך שבה נשוא התלונה פעל/ה והדרך שבה יושמה מדיניות ויקיפדיה במקרה המדובר. אם הדעה בדיון תטה לטובת עמדתם של מגישי התלונה, ימצאו אלו שיהיו מוכנים לתקן את המעוות או להציע פשרה הוגנת לפתרון המחלוקת בדרכי נועם; ואם לא, ניתן יהיה לקבל הסברים נוספים שיקלו על מגישי התלונה בעריכות הבאות. יוצא דופן לכלל זה: הצבעה המתקיימת לאחר חסימה ארוכה של משתמשים ותיקים, שתתקיים על פי הנוהל המתאים, ולא זה המפורט כאן.


אנא קראו בעיון את הנהלים הבאים לפני שתשטחו את טענותיכם.


טוען את הלשוניות...
 • על פותח הדיון להודיע לנילון על הבירור.
 • את הבירור יכולים לפתוח כל אלה המרגישים שנעשה להם עוול על ידי משתמשים אחרים או מי מטעמם, לרבות מפעילי מערכת.
 • ככלל, יש לפתוח בירור רק לאחר שמוצו האפשרויות האחרות (ובפרט פנייה לנילון).
 • הדיון יפתח ב־==כותרת== קצרה שאינה כוללת את שם המשתמש/ת, שם המתלונן/ת או כל שם אחר.
 • הדיווח חייב לכלול הפניות לעריכות ולדיונים המדוברים, במתכונת [[שם הדף]], [[שיחה:שם הערך]], ואל המשתמשים הקשורים בנוסח {{משתמש|שם משתמש}}.
  • במקרה של דיווחים על שחזור או שינויים ספציפיים, נא להציג קישור להשוואת הגרסאות.
  • לטענות על מחיקה יש לצרף קישור לערך המחוק (למפעילים יש גישה לגרסאות שנמחקו).
  • לטענות על חסימה יש לצרף קישור אל שם המשתמש, בנוסח [[שיחת משתמש:שם המשתמש|שם המשתמש]].
 • אפשר לאגד כמה מקרים הקשורים באותו עניין בתלונה אחת.
 • על כל המשתתפים בדיון לחתום על תגובתם באמצעות הרצף ~~~~.
 • מן הראוי, שהמשתמשים שהתלונה מתייחסת אליהם יגיבו באופן מפורט וברור, ויסבירו (אם גם בקיצור) את שיקוליהם.
 • גם משתמש חסום רשאי להגיב בדיון הנערך בעניינו בדף הבירורים.
 • הדיון פתוח בפני המשתמשים הרשומים שלהם ותק של חודש ולפחות מאה עריכות בדפי התוכן.
 • הודעות שאינן חתומות, או שהחותם עליהן אינו עומד בתנאי הסעיף הקודם, יימחקו.
 • המגיבים מתבקשים למקד את התייחסותם אל המקרה המדובר, אלא אם נטען שהפעולה מוצדקת בגלל אירועים קודמים.
 • המגיבים כולם מתבקשים לקצר, ולא להפוך דף זה לבימת דיונים. בפרט, אם מסתמן רוב ברור לצד אחד, אין צורך להמשיך ולנאום בזכות אותה עמדה.
 • אם הדיון עוסק באופן משמעותי בתוכן הערך, רצוי להעביר אותו לדף השיחה המתאים (ולהשאיר כאן קישור).
 • משתמשים ומפעילים שהחליטו להפוך את הפעולה העומדת לדיון (לבטל מחיקה, לשחרר חסימה, וכולי), יתעדו מעשיהם אלה בדף הדיון.
 • כשנערך דיון בעניינו של משתמש, המשתמש יכול לעצור את הדיון על ידי הודעה על פרישה. במקרה כזה המשתמש ייחסם ללא הגבלת זמן, והדיון ייעצר ויאורכב מיד. אם ירצה (אחרי יומיים, שבועיים או שנתיים), יוכל המשתמש לבקש לחדש את הדיון, והמשך הדברים ייקבעו לפי תוצאות הדיון המחודש.
 • דיונים יאורכבו מיד לאחר סיום הדיון לפי הוראות הסיום הנ"ל.
 • דיונים יאורכבו לדף השיחה של נושאם (ערך, מדיניות וכו'). אחרת, לדפי הארכיונים שמשמאל.
 • יש להשאיר אזכור לארכוב בצורת כותרת + הפניה בארכיון האחרון בצד שמאל.לפתיחת דיון חדש בדף זה, לחצו כאן


חסימת משתמש ותיק

אופיר מיכאל קיבל אזהרות רבות בעבר, כפי שניתן לראות בארכיון שלו. האחרונה הייתה בסוף אוקטובר שנה שעברה וזמן קצר לאחריה נפתח דיון בירורים ארוך ביוזמתו של הבירוקרט slav4 בעניינו (מאורכב כרגע בארכיון 9 של דף הבירורים). בדיון זה המשיך אופיר לתקוף משתמשים רבים, אבל לא ננקטה סנקציה נגדו. למעשה, ההצבעה נסגרה לאחר שאופיר קיבל את הצעתי לחונכות שלי, אולם מאז אותה הצבעה לא התייעץ איתי פעם אחת ופעל כאדם שאינו מצוי בחונכות מכל סוג שהיא.
התנהגותו של אופיר מתאפיינת בשתי בעיות במרחב וויקיפדיה. הראשונה והיותר קלה, היא חוסר דיוק בכתיבת ערכים מתמטיים. על כן הייתה דרישה שיוסיף תבנית {{בבדיקה}} לערכים אלה (ניתן לראות תיעוד לכך בארכיון שלו – נושא 64 – בבדיקה) הבעיה החמורה יותר היא התקפה אישית על ויקיפדים אחרים. אופיר צמצם את עריכותיו בוויקיפדיה בחצי השנה שחלפה מאז דיון הבירורים בעניינו אבל כעת חזר לערוך בוויקיפדיה. לא הספיק לחזור וכבר פגע באחד הוויקיפדים הצעירים שלנו כשטען שאסור לו להצביע כי אין לו יכולת להעריך את הנושא. כשנשאל מדוע אין לאותו ויקיפד יכולת להעריך את הנושא, ענה אופיר שהסיבה לכך היא שטרם עלה לכיתה ט'. לאחר הגדיל לעשות והציע לשנות את הכללים לזכות הצבעה והציע לבטל את זכות ההצבעה של הוויקיפדים הצעירים (שיחת ויקיפדיה:מדיניות המחיקה#בעלי זכות הצבעה. בנוסף, משקיבל הערות על כתיבה ללא מקורות אקדמיים במסגרת הדיון על הערך עד מתי?, הלך וחיפש אחר כל אחד ממשתתפי הדיון שכתב אי פעם ערך ללא הערות שוליים, ונפנף בממצאיו אל מולם כהוכחה לכך שהדבר מותר. התנהגות מסוג זו רק מלמדת על אופיו של אופיר ורמת הדיון אליה הוא גורר את הקהילה פעם אחר פעם. גארפילד - שיחה - עזרו לנו במיזם האסם 15:49, 19 ביולי 2015 (IDT)

האם יש אירוע מסוים שבגללו תפחת את הדיון היום ולא לפני כמה חודשים? (בבקשה על תפנה לשיחות בדפי השיחה של דוד שי, גילגמש, אגסי או יורי). אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 16:12, 19 ביולי 2015 (IDT)
מותר לטעון שמישהו לא צריך להצביע על משהו משום שאין לו יכולת להעריך את הנושא. אם זה הטיעון, מדובר בהשתקה פסולה שצריך לדחות בתוקף. עוזי ו. - שיחה 16:14, 19 ביולי 2015 (IDT)
אני כרגיל נגד הפסטיבלים ההרסניים בדף הזה. אם יש תלונה על מקרה ספציפי מהתקופה האחרונה, שבו אופיר הפר את כללי ההתנהגות, יש לפנות אליו בדף השיחה, ותחילה למצות שם את ההליכים (כנדרש בנהלי "הגשת תלונה" הכתובים כאן), ואם יש צורך אז לנקוט נגדו סנקציה, בלי כל המהומה המתמשכת הצפויה כאן. אגסי - שיחה 16:18, 19 ביולי 2015 (IDT)
הדיון הקודם בעניינו של אופיר הסתיים ללא נקיטת סנקציות נגדו והייתה לכך סיבה (לא הייתה לכך הצדקה). גם כעת אין לכך הצדקה. גארפילד, אתה טוען שהוא הביע דעות שנויות במחלוקת. אני מסכים איתך, אבל זה לא מצדיק חסימה (ראה ערך חופש הביטוי). יורי - שיחה ⊙ פעם חסום - תמיד חסום ⊙ 16:30, 19 ביולי 2015 (IDT)
כן, יונה ב.. יש אירועים מהזמן האחרון שבהחלט תורמים לסיבה שבגללה צריך לפתוח את הדיון. ראשית, אזכיר דיון בירורים קודם בעניינו של אופיר שנערך לפני חצי ונפתחה בו הצבעת חסימה, שהופסקה בלי הכרעה. אופיר נעלם כמעט לחלוטין לכחצי שנה מוויקיפדיה ולא ערך באופן פעיל. לכן, לא היה צורך בדיון בזמן שעבר מאז הדיון הקודם. מאז שחזר היה מעורב בפעילות פסולה בהיקף נרחב. אפשר לראות את דבריו בשיחה:עד מתי? וביתר שאת בויקיפדיה:רשימת מועמדים למחיקה/:עד מתי? שבהם תקף באופן אישי את אחד הוויקיפדים הצעירים שלנו, שגרם לעוגמת נפש למשתמש זה (אתה יכול לראות את הדברים פה: [1], העריכה מוסתרת אבל מפעילים יכולים לראות). עוגמת הנפגש נגרמה בין היתר בגלל הצעתו של אופיר בדבר זכות הצבעה שלדבריו יש למנוע מהמשתתפים הצעירים שלנו. זה לכשעצמו כמובן לא היה מביא לפתיחת הדיון, אבל כשמצרפים את הדברים האלה, בנוסף למה שכתב גארפילד ובהתחשב באירועי עבר, זה בהחלט מעלה את הסוגיה הזאת למפתן דלתנו. אני עצמי רציתי לפתוח את הדיון (כפי שאפשר לראות אצל דוד שי) ונמנעתי מכך בגלל מחויבות אקדמית. גילגמש שיחה 16:33, 19 ביולי 2015 (IDT)
ובקשר למה שיורי אמר - הבעת דעות שנויות במחלוקת זה בסדר גמור, הבעיה מתחילה כשדעות אלה לא מוצגות כדעות אלא מנוסחות כהתקפה אישית כלפי ויקיפדים אחרים וחמור מכך מעכירות את האווירה בוויקיפדיה. גילגמש שיחה 16:35, 19 ביולי 2015 (IDT)
אני לא יודע אם זה לבירורים או לא, אבל כשמשתמש לא נחסם רק בגלל שהביע נכונות לעבוד עם חונך ובסופו של דבר לא עובד איתו, הרי שהחסימה צריכה להתבצע ללא טענות חדשות. בריאן - שיחה 16:38, 19 ביולי 2015 (IDT)
גילגמש אני מסכים איתך, בנוגיע למה שיורי אמר, ואם תקראו שוב את דעתי מהדיון הקודם אז תבינו שדיונים שיורדים לפסים אישיים הם הם הדיונים שמדירים את ידי הכותבים מדיונים בפרט ומוויקיפדיה בכלל ויש לעצור את התופעה הזו. כמובן כל אחד ומקלדתו הוא ואם לא אז בכח (חסימה). אני מסכים עם בריאן אך אם הוא לא ערך שישה חודים ועכשיו הוא חזר אז צריך דוגמא לכך שהוא לא עובד עם חונך כפי שהוסכם וכפי שהוא קיבל על עצמו. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 16:41, 19 ביולי 2015 (IDT)
הדוגמה לכך היא התנהלותו בהצבעת המחיקה. אתה יכול להסתכל בעריכותיו מאז חזרתו לפעילות - הן לא רבות. לא תתקשה לגבש דעה. גילגמש שיחה 16:42, 19 ביולי 2015 (IDT)
על אופיר היה להיוועץ עם החונך שלו. לשם כך יש חונך. מעבר לכך הטלת רפש בעורכים אחרים היא פסולה כפי שראינו בדיון של הערך עד מתי, ודי בזה כדי לפתוח דיון ואף יותר מזה. גארפילד הציג פה התנהלות בעייתית שאין לה לדעתי מקום בויקיפדיה.--ד.אלון - שיחה 16:43, 19 ביולי 2015 (IDT)
יונה בנדלאק, אתה חונך מכובד ומנוסה, האם היית מצפה שהקהילה תקבל את דעתך בקשר להחלטה על חניך שלך? גארפילד אמין והוא מונה לחונך שלו. הוא יודע ומכיר את הבעיות שהיו עם אופיר והוא מודיע שהחונכות לא צלחה או לא התקיימה. משכך, חוזר דיון החסימה המקורי על כנו. בריאן - שיחה 16:52, 19 ביולי 2015 (IDT)
לא ראיתי בדף השיחה של אופיר, שגארפילד פנה אליו בעניין החונכות. גם לא הובא כאן לינק שהייתה שיחה ביניהם בנושא. לדעתי, לפחות היה צריך להזכיר לו ולהזהיר אותו שלא יפעל בניגוד לחונכות, לפני פתיחת הדיון כאן. אגסי - שיחה 17:10, 19 ביולי 2015 (IDT)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── הינה ההחלטה על חונכות: ויקיפדיה:בירורים/ארכיון 9#סוף הדיון (יש לשיר חרישית במנגינת מעוז צור ישועתי) שכולם תמכו בה. אופיר לא ניצל את ההזדמנות שניתנה לו ולא טרח לייצר יחסי עבודה עם החונך שלו. החונך לא צריך לרדוף אחריו. אופיר מכיר את תנאי החונכות שנכתבו כבר בדיון הקודם. גילגמש שיחה 17:18, 19 ביולי 2015 (IDT)

אני חש שאני צריך להגיד את דעתי, למרות שאני לא אוהב דברים כאלה. באותו דיון מהולל במחיקת עד מתי הייתי בין האנשים אותם תקף המשתמש בתור ניסיון להסית את תשומת הלב מבעיות בערך שלו לבעיות שקיימים כביכול בערכים אחרים. זה לגמרי ניסיון ליצור מהומה בשביל לגרום לאחרים לחשוב שהם לא בסדר בכך שהצביעו נגד הערך שלו. התנהגות זו לא הולמת ואני רואה בה תוקפנות. לגבי רעיון מופרך של להגביל גיל להצבעה: זה המשך של אותו ניסיון כושל להציל את הערך בכל דרך שהיא. Corvus,(שיחה) 18:26, 19 ביולי 2015 (IDT)
צר לי לצנן לכם את ההתלהטות, אך אף אחד פה לא נתקף. אם מישהו חש כך, הרי שאני מתנצל, אך ישנן סיבות לכך שאל לויקיפדים להצביע כגון מספר עריכות במספר ימים, כותב ערך בתשלום ולדעתי גם גיל. העלתי את העניין במקום הנכון לכך ואף תייגתי את העורך כדי שיוכל להביע את דעתו בנושא. אמרתי כבר מספר פעמים שלדעתי הוא כותב מוכשר. הדיון בנושא עד מתי? נסוב סביב מיעוט מקורות ונתתי דוגמאות לכך שישנם ערכים רבים מאוד ללא מקורות שלא נמחקים. גילגמש אף הודה לי על שהסבתי את תשומת ליבו לכך.A_Holy_Bartender - שיחה 19:33, 19 ביולי 2015 (IDT)
כתבתי את מה שכתבתי בהצבעה כדי לסגור את העניין. לא אהבתי את דבריך לשי. אין מקום לגילנות בוויקיפדיה. אין הדבר דומה לזכות הצבעה שנמדדת במספר עריכות בפרק זמן מסוים - דרישה זו באה למנוע מצב שבו אדם שלא מכיר את מנהגי המקום יצביע - מנהגים אלה משתנים ומה שהיה מקובל פעם לא מקובל יותר. בהתחשב בכך שלא שיתפת פעולה עם החונך שלך והגעת עד הלום אז אין ספק שהגיע הזמן לחסום אותך מעריכה בוויקיפדיה. גילגמש שיחה 20:10, 19 ביולי 2015 (IDT)
מה לא אהבת? את החלק שקראתי לכתיבתו מבורכת או את החלק שקראתי לכתיבתו [מוכשרת? אמנם הוא עלם צעיר, אך אם ברצונו להשתתף בהצבעת מחיקה, עליו להיות מסוגל להשתתף בדיון. נתתי שתי דוגמאות לערכים שכתב ללא מקורות, לא כדי להתקיף אותו, אלא כדי להראות לו שישנם ערכים שחשיבותם אינה מוטלת בספק בשל כך, ותגובותיו "רקוב", "טרול" ו"כבוד" הינן מתקפות. לא הזדעקתי מפאת גילו הרך. לדעתי הוא מנוצל בידי גילגמש וחנה "כדי לסיים את המלאכה".A_Holy_Bartender - שיחה 20:34, 19 ביולי 2015 (IDT)
בקיצור, שי כינה את אופיר "טרול" ואופיר ענה לו בתגובה משהו בסגנון "תשב בשקט ילד אתה לא מבין בזה כלום". על חילופי הדברים הללו יש לחסום את שניהם (שי עבר באופן בוטה יותר על כללי ההתנהגות לדעתי אבל ניחא). אם זה מה שרוצים לעשות אז יאללה. אין כאן הרבה מה לדון. בכלל, כל הנושא הזה כבר נשכח וחבל שגארפילד בחר להעלות אותו באוב. יורי - שיחה ⊙ פעם חסום - תמיד חסום ⊙ 20:58, 19 ביולי 2015 (IDT)

לא יורי, זה לא מה שקרה.A_Holy_Bartender - שיחה 22:13, 19 ביולי 2015 (IDT)

כשמשתמש נדרש לפעול עם חונך ולא פועל עם חונך - זאת בעיה חמורה. אין בסמכותו של אופיר להחליט שהחונכות לא מתאימה לו. זאת עילה לחסימה מידית, כמו שאמר בריאן. גילגמש שיחה 20:59, 19 ביולי 2015 (IDT)
גילגמש, אתה שוב כותב מהגיגי ליבך.A_Holy_Bartender - שיחה 22:13, 19 ביולי 2015 (IDT)
אופיר הסכים לתנאי החונכות שהציבו בפניו בדיון האחרון. אולם, חרף פניותיי אליו באופן פרטי (דרך מיילים), סירב לשתף עמי פעולה מאז שהדיון בבירורים נגמר. לאחר שהבהרתי לו, שללא שיתוף פעולה עמי המשמעות היא לחזור לדיון בבירורים, נדם קולו ומקלדתו לחצי שנה. לפני זמן קצר חזר, והנה שוב חזרו יחד אתו הבעיות והיחס התוקפני. למרות שהוא עדיין מחויב לפעול מולי כחונך שלו, הוא לא עשה זאת, לא בעת כתיבת הערך הנדון ולא בעת התעוררות הבעיות עם חברי הקהילה. גם עכשיו, כאשר העובדות מוצגות בפניו, אופיר בוחר לזלזל בדברים ולהתעלם מהפרת הנהלים שנקבעו עבור המקרה שלו. גארפילד - שיחה - עזרו לנו במיזם האסם 22:55, 19 ביולי 2015 (IDT)
אני מציע לסכם שאופיר יהיה מחויב לעבוד בתיאום עם החונך גארפילד ולפי הוראותיו, ואם לא ייחסם. בעניין התקפות אישיות - כולם צריכים להיזהר בזה, וכמובן גם אופיר. נרו יאירשיחה • ג' באב ה'תשע"ה • 23:27, 19 ביולי 2015 (IDT)
בס"ד למה תמיד מגיעים לגילנות? האם משתמשים צעירים לא יכולים לכתוב פה? ליאתשיחה • (מישהי שאיכפת לה) 23:32, 19 ביולי 2015 (IDT)
זו שאלה טובה, אבל זה לא הנושא כאן. הנושא הוא מה אם בכלל צריך לעשות בעניין אופיר. נרו יאירשיחה • ג' באב ה'תשע"ה • 23:33, 19 ביולי 2015 (IDT)

אני לא התעמקתי בפרטי המקרה, אבל אם למשתמש המדובר הוחלטה חונכות בכפייה והוא לא עמד בה, יש לחסום אותו לאלתר עד אשר ישתף פעולה עם החונך. ‏Hyuna‏ • שיחה • חציל-צילון • 23:46, 19 ביולי 2015 (IDT)

אופיר כתב בדף השיחה שלו "לא סירבתי לחונכות, פשוט התחייבתי שלא להיכנס לעימותים." אז הוא פרש וחזר לפני זמן קצר. נראה לי שהוא מסכים לחונכות. להבהרת טיב החונכות יצויין כי באותו דיון בבירורים אריאל סיכם כך: "אופיר, גארפילד יהיה החונך שלך, לא במובן המקובל של המילה. כי אין לי ולו ביקורת אחת על הערכים שאתה כותב, ועל תרומותיך למיזם. אבל כאשר תרגיש שיש לך ביקורת על עמיתים, פנה אליו ותגיבו במתואם." אגסי - שיחה 00:49, 20 ביולי 2015 (IDT)
לחונכות יש קווים ברורים ומסודרים, כפי שהתגבשו אצלנו במהלך השנים ולאחרונה אף מוסדו לחלוטין כאשר הקהילה קיבלה אותם באוגוסט שנה שעברה. הם כתובים בויקיפדיה:חונכות. יתכן שאריאל לא הכיר אותם כשהציע את תנאי החונכות המרוככים לאופיר. מיותר לציין שגם בכללים המרוככים האלה לא עמד אופיר. אני מתייג את הבירוקרטים לדיון זה: ערן, משתמש:דוד שי ומשתמש:Slav4. אין ספק שהמצב הנוכחי לא יכול להמשך. יש לחסום את אופיר או לחלופין להבהיר לו שעליו לציית לכללי החונכות המנדטורית, כפי שהם מוגדרים אצלנו. גילגמש שיחה 08:28, 20 ביולי 2015 (IDT)
אגסי, והאם הוא עשה זאת? לא. משמע, הפר את תנאי החונכות שלו. Slav4, אתה הטלת עליו את החונכות הזה, האם לדעתך הוא עמד בה? בריאן - שיחה 08:31, 20 ביולי 2015 (IDT)
בריאן. כשאתה אומר שהפרתי את תנאי החונכות, למה אתה מתכוון? לא הייתה פה הפרה. גם זה לא עניין של חיכוחים או מחלוקות שעדיף שיעברו דרך חונך, אלא הצבעת מחיקה על ערך שכתבתי. גילגמש מנסה למכור פה הפרות ותקיפות.A_Holy_Bartender - שיחה 09:07, 20 ביולי 2015 (IDT)
אני מצטער מאוד. הדיון הזה בעניינו של אופיר מרתק אבל בעקבות דבריו האחרונים של גילגמש עלו לי כמה שאלות שאני אשמח לקבל עליהם תשובות. מה זה הדף הזה שהוא הציג? אני מבין שהוא לא עבר בפרלמנט אז היכן היה דיון מסודר במזנון בו הוצגה הצעה סופית וניתן לקהילה להצביע בעד או נגד? נדמה לי שזה הנוהל המקובל כדי להעביר מדיניות במזנון. חיפשתי ומצאתי רק דיון קצרצר שבמהלכו נראה דווקא שעלו הסתייגויות רבות מצד מספר עורכים. אז איך ומי החליט שהיה קונצנזוס בנושא. ועוד משהו קטן, אחראי החממה, שזה גארפילד להבנתי (שגם דרך אגב כתב את הכללים), נראה שלפי הדף הזה הוא מקבל תפקיד ביצועי של ממש בנושא החונכות. איך הולך בדיוק תהליך המינוי לתפקיד הזה? יורי - שיחה ⊙ פעם חסום - תמיד חסום ⊙ 09:03, 20 ביולי 2015 (IDT)
אתה מוזמן להרשם כחונך בויקיפדיה:חממה כמו כל משתמש ותיק אחר שרוצה לעזור למשתמשים חדשים. יש שם כמה בקשות של עורכים חדשים שממתינים למישהו שיבוא לעזור להם - אתה מוזמן לסייע. אחראי חממה הוא תפקיד התנדבותי שכל תפקידו שהחממה תתנהל כנדרש ושכל משתמש שמחפש חונך - יקבל חונך. איזה תפקיד ביצועי נוסף הוא מקבל שמפריע לך? הוא לא יכול לכפות חונך וגם אם זה יכול להשתמע הוא לא סירב לשום חונך שהוצע לאף אחד (עד כמה שאני יודע). אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 09:15, 20 ביולי 2015 (IDT)
בניגוד למה שאומר יורי, רק מיעוט הכללים התקבלו בהצבעה ורובם המכריע מתקבל לאחר דיון בלבד. הדבר הזה מקובל מקדמת דנא בוויקיפדיה העברית ואני מופתע שיורי לא מכיר את זה. בלי קשר לכך, על אופיר להקפיד על תנאי החונכות ולציית להם. מה שקרה עם משתמש זה לאחר שחזר לפעילות משקף את הצורך החד משמעי בכך. בנוסף, אוסיף שאני עצמי היתי חונך של ויקיפדים רבים (רובם צעירים, אך גם בוגרים) וחונכות, בתנאי שמפקידים על נהליה, מצליחה בדרך כלל למלא את תפקידה בין אם זה הורדת המתח שיוצר הכותב, שיפור כתיבתו, העלאת דיוק הכתיבה שלו, לימוד הכתיבה באנציקלופדית ועוד. במקרה שבו הכותב לא משתף פעולה עם החונך החונכות נכשלת והמשתמש נחסם. אפשר לראות את זה בדוגמאות לא מעטות שהיו בעבר. זאת הסיבה שהגענו לכאן שוב, פעם נוספת בעניינו של אופיר. גילגמש שיחה 09:18, 20 ביולי 2015 (IDT)
יונה ב., לגבי הרישום לחממה, אני אשקול זאת במסגרת הזמן הפנוי שיש לי. לגבי התפקיד הביצועי של אחראי החממה, תקרא את הדף שגילגמש הביא. אם עדיין לא תבין על מה אני מדבר, תגיד לי ואני אעשה לך העתק-הדבק.
גילגמש, אולי מה שאתה אומר זה נכון, לא עשיתי סקר, אבל גם אם כן זה נובע מכך שמרבית הכללים הקיימים כיום התקבלו בשנים הראשונות של המיזם אז באמת היו מעט עורכים, היה צורך בהרבה כללים, לא היה פרלמנט (ובתקופה הראשונה גם לא היה מזנון) ולכן היה מקובל לקבל כל מיני כללים לאחר דיון קצר. כיום זה כבר מזמן לא המצב (ואני מופתע שאתה לא יודע את זה). היום מקובל שאם אתה רוצה לקבל דך מדיניות חדש אתה מציג טיוטה של ההצעה במזנון, דן עליה עם שאר העורכים, מציג טיוטה סופית ורק במידה והטיוטה הסופית מקבל הסכמה רחבה, היא הופכת למדיניות. לא ראיתי שמשהו מזה נעשה בדיון הקצרצר שהיה במזנון. הוצגה איזו טיוטה. היו הסתייגויות שנראה שרק חלקן טופלו. לא הוצגה מעולם הצעה מסודרת, בטח שלא נראה שהיה קונצנזוס לקבלת הדף הזה כמדיניות (מה גם שמספר המשתתפים היה מועט יחסית). על סמך מה החלטת שהדף הפך למדיניות רשמית? יורי - שיחה ⊙ פעם חסום - תמיד חסום ⊙ 09:28, 20 ביולי 2015 (IDT)
גילגמש. דיי ברור שזו לא הסיבה שהגענו לכאן. אמנם אתה רטוריקן מצטיין, אך אני לא מתרשם מכך. לניסיון העגום שלך לחסום אותי בכל פינה כבר יש שפם וזקן.
אני אשאל שוב. מדיניות רישמית למה? איזה תפקיד ביצועי יש לאחראי חממה? אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 09:41, 20 ביולי 2015 (IDT)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── אחראי חממה דואג להצמדת חונכים למבקשי חונכות. דואג לריענון רשימת החונכים התנדבים - הורדתם של חונכים לא פעילים, הזמנה של חונכים פוטנציאליים ועוד. במקרה של חונכות מנדטורית שבה המשתמש חייב לקבל על עצמו חונך, גם אם איננו רוצה בכך, הוא ממנה לו את החונך בהתייעצות עם בירוקרטים. לפני שנוצר התפקיד לא היה נוהל מסודר של מינוי חונך והעניין התפספס לפעמים. כעת יש נוהל מסודר והוחלט שמי שמפעיל את החממה ומכיר את החונכים ידאג להצמדת חונך. מדובר בתפקיד טכני בעיקרו של דבר. יורי מנסה לעשות מהומה כהרגלו כשאין בכך צורך. גילגמש שיחה 09:56, 20 ביולי 2015 (IDT)

{התנגשות עריכה}}מדיניות רשמית: ויקיפדיה:חונכות. לפי דף זה, שהפך למדיניות רשמית ללא הסכמה כמקובל (ועושה רושם שעל כך יהיה צורך לפתוח דיון נפרד), במצב של חונכות מונדוטורית אחראי החממה הוא זה שבמקרים מסויימים מאשר את החונך וחלק מהחלטותיו. יורי - שיחה ⊙ פעם חסום - תמיד חסום ⊙ 09:59, 20 ביולי 2015 (IDT)
תגובתו של אופיר אינה מעידה על שינוי אלא על דפוס פעולה בעייתי. אני לא בטוח, שחונכות תשנה את זה. הנה ראו תגובתו למעלה בו הוא חוזר על משנתו הבעייתית. זו כמובן זכותו לחשוב כך אך זה גם מעיד שאין בו רצון להשתלב בקהילה. --ד.אלון - שיחה 16:57, 20 ביולי 2015 (IDT)
אולי כדאי להחליף חונך, אני חושבת שלאחר דיון הבירורים הזה לא יהיה כל אמון בין אופיר לגארפילד. יש להתייעץ עם אופיר, עם מי הוא יסכים לשתף פעולה. במקרה ולא, לא תהיה ברירה.--יעלי 1 - שיחה 17:19, 20 ביולי 2015 (IDT)
הרמיזה כאילו הבעיה היא בחונך לא ראויה ולא מקובלת, מה שצריך זה להחליף את החניך למישהו שמסוגל לעבוד במשותף עם אנשים אחרים. בריאן - שיחה 17:26, 20 ביולי 2015 (IDT)
בריאן האמירה שלך לרמיזה שלי לבעייתיות בגארפילד, היא דמיון פורה.. אין כל בעייתיות בגארפילד - החונך, שהוא גם חבר שלי. אני רק מצביעה על העובדה שכעת השניים יתקשו לשתף פעולה. אם יוחלט להמשיך בחניכה.--יעלי 1 - שיחה 17:30, 20 ביולי 2015 (IDT)
אני שמח שזה הובהר. בריאן - שיחה 18:42, 20 ביולי 2015 (IDT)
גם אני חושב שאופיר נהג בצורה שגויה כשלא שיתף פעולה עם החונך שלו. בתור אחד שלקח חלק בחונכות מנדטורית וגם חנך בעצמו משתמש, אני חושב שזו הפרה חמורה של תנאי החונכות ושאופיר צריך ליישם את תנאי החונכות. אם יחליט שלא לשתף פעולה, יש לחסום אותו. Dekel E - שיחה  •  סוואט-די קראפ! הצטרפו למיזם תאילנד :)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── אני לא מופתעת מכך שהדיון הזה עלה, הוא היה צפוי וציינתי זאת כבר בסיום הבירור הקודם. היה ברור מהתנהלותו של אופיר בבירורים שאין לו כל כוונה לשנות מדרכיו וכל נכונותו לחונכות נעשתה לאחר לחץ מאד חזק שהופעל עליו בלי שהיה לו רצון אמיתי לשנות את דרך פעולתו. הדרך בה הוא פועל היא בלתי נעימה ומרתיעה עורכים אחרים והופכת את המקום הזה לבלתי נעים. אריאל שגה בדרך הטיפול שלו בנושא הזה. יש פעמים שיש לחפש דרכים להפוך עורך בעייתי לעורך מועיל ויש מקרים שאפשר מראש לדעת שחבל על הזמן. וזה אחד מהמקרים האלה. בנוסף לכך אופיר בוחר לעצמו לערוך בנושאים הדורשים ידע מקצועי שהוא אינו מתמצא בהם (ערכי מתימטיקה) וההתעקשות שלו לכתוב ערכים בנושאים האלה גורמת נזק לוויקיפדיה. מי שחושב שבעקבות הבירור הזה, אופיר ישנה מדרכיו ומוכן לעשות ניסוי נוסף, טועה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 02:29, 21 ביולי 2015 (IDT)

כן, גם אני לא מופתע. גילגמש שיחה 06:44, 21 ביולי 2015 (IDT)

החלטת בירוקרטים

ערן, משתמש:דוד שי ומשתמש:Slav4, הדיון הגיע למיצוי והחלטתכם כאן נדרשת. חבל שעוד דיון יתמוסס בלי החלטה ויצוץ שוב לאחר זמן. בריאן - שיחה 15:33, 21 ביולי 2015 (IDT)

זה לא מדויק. כל מפעיל מערכת יכול לפתוח הצבעת חסימה. בירוקרט לא יכול לחסום על דעת עצמו (או אפילו בדעה של כל הבירוקרטים גם יחד) משתמש ותיק לתקופה שעולה על שבועיים. גילגמש שיחה 15:44, 21 ביולי 2015 (IDT)
איני רואה מקום לשנות דברים שנקבעו בעבר. חניכתו של אופיר, הוגבלה רק לנושאי תקשורת בין ויקיפדים ותו לא.
אכן אופיר מיכאל, דבריך כלפי משתמש:שי אבידן לא היו במקום, ואני מאמין שהיו נמנעים לו התייעצת קודם לכן עם משתמש:גארפילד. הפרת תנאי החונכות עלולה להביא לחסימה ממושכת, ואני מקווה שהדבר לא יחזור על עצמו. אנא ראה את דבריי כעצה וכאזהרה.
ההחלטה התקבלה ע"י 3 הביורוקרטים פה אחד. ברכות אריאל פ. (slav4)דף שיחה 16:36, 21 ביולי 2015 (IDT)
כבר ניתנו בעבר אזהרות והנה אנחנו שוב כאן עם אזהרה נוספת. אני מקווה שהפעם זאת באמת אזהרה אחרונה ולא עוד אזהרה שאחריה תבוא עוד אזהרה וחוזר חלילה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 17:30, 21 ביולי 2015 (IDT)
אריאל, האם קראת את כל הדיון? דומני שבהחלטה לא ניתן מענה לנקודות ספורות שהועלו בדיון בצורה ברורה (למשל שאלת הדם הרע שנוצר כעת בין אופיר לחונכו). היה הרבה יותר מספק אותי כמוצא שלא כולל חסימה, התחייבות של אופיר שלא לנהל תקשורת כלשהי עם ויקיפדים שלא פנו אליו לשם כך בדף שיחתו. ולהעביר את דבריו רק דרך מסננת נוסח של מישהו אחר המקובל עליו. ביקורת - שיחה 19:33, 21 ביולי 2015 (IDT)
אם אופיר מיכאל או משתמש:גארפילד סבורים שיש להחליף חונך, הם מוזמנים לפנות אלי. ברכות אריאל פ. (slav4)דף שיחה 19:39, 21 ביולי 2015 (IDT)
ההצעה הזו נראת לי לא סבירה. ניתן לבקש הגבלה במקרים של מחלוקות ולא לכלל תקשורת. גם אני לא יודע על איזה דם רע אתה מדבר ביני לבין משתמש:גארפילד.A_Holy_Bartender - שיחה 19:44, 21 ביולי 2015 (IDT)
אם הכל בסדר, הכל נפלא. ובקשה אישית: ברור את מילותיך, אני רואה שוב ושוב כיצד אנשים נפגעים ממך, ומסתבר שלא לכולם יש מעיים חזקות כשלי ושלך. חשוב גם עליהם שתהיה לכולנו סביבת עבודה נעימה. סך הכל אנחנו חולקים מטרה משותפת. ביקורת - שיחה 19:52, 21 ביולי 2015 (IDT)
A_Holy_Bartender אנא צור קשר עם משתמש:גארפילד, ודווחו לי שהכול נח על מקומו בשלום, ותקבלו ממני את ברכת הדרך. ברכות אריאל פ. (slav4)דף שיחה 20:06, 21 ביולי 2015 (IDT)
בשמחה, ברכות אריאל פ. (slav4).A_Holy_Bartender - שיחה 20:07, 21 ביולי 2015 (IDT)