ויקיפדיה:בירורים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13

דף זה משמש את הקהילה וחבריה לשם בירור נוסף של אירועי עימות בין משתמשים בוויקיפדיה, מסוג: הפרות של כללי ההתנהגות בין חברי הקהילה, מלחמות עריכה בניגוד לכללים, תקצירי עריכה פוגעניים, התבטאויות לא הולמות בדיונים ובדפי שיחה, התנהגות מאיימת, שימוש בלתי נאות בהרשאות מחיקה, שחזור מהיר, חסימה וכדומה.

הדף מיועד לטיפול בתלונות ממוקדות העוסקות באירוע אחד או יותר מן העבר הקרוב. בדרך כלל, הדיון שיתקיים בעקבות התלונה אינו מהווה הצבעה, אלא בירור בשאלה מהי דעתם של משתמשים ומפעילים אחרים על הדרך שבה נשוא התלונה פעל/ה והדרך שבה יושמה מדיניות ויקיפדיה במקרה המדובר. אם הדעה בדיון תטה לטובת עמדתם של מגישי התלונה, ימצאו אלו שיהיו מוכנים לתקן את המעוות או להציע פשרה הוגנת לפתרון המחלוקת בדרכי נועם; ואם לא, ניתן יהיה לקבל הסברים נוספים שיקלו על מגישי התלונה בעריכות הבאות. יוצא דופן לכלל זה: הצבעה המתקיימת לאחר חסימה ארוכה של משתמשים ותיקים, שתתקיים על פי הנוהל המתאים, ולא זה המפורט כאן.


אנא קראו בעיון את הנהלים הבאים לפני שתשטחו את טענותיכם.


טוען את הלשוניות...
 • על פותח הדיון להודיע לנילון על הבירור בדף שיחתו.
 • את הבירור יכולים לפתוח כל אלה המרגישים שנעשה להם עוול על ידי משתמשים אחרים או מי מטעמם, לרבות מפעילי מערכת.
 • ככלל, יש לפתוח בירור רק לאחר שמוצו האפשרויות האחרות, ובפרט פנייה לנילון.
 • הדיון יפתח ב־==כותרת== קצרה שאינה כוללת את שם המשתמש/ת, שם המתלונן/ת או כל שם אחר.
 • הדיווח חייב לכלול הפניות לעריכות ולדיונים המדוברים, במתכונת [[שם הדף]], [[שיחה:שם הערך]], ואל המשתמשים הקשורים בנוסח {{משתמש|שם משתמש}}.
  • במקרה של דיווחים על שחזור או שינויים ספציפיים, נא להציג קישור להשוואת הגרסאות.
  • לטענות על מחיקה יש לצרף קישור לערך המחוק (למפעילים יש גישה לגרסאות שנמחקו).
  • לטענות על חסימה יש לצרף קישור אל שם המשתמש, בנוסח [[שיחת משתמש:שם המשתמש|שם המשתמש]].
 • אפשר לאגד כמה מקרים הקשורים באותו עניין בתלונה אחת.
 • על כל המשתתפים בדיון לחתום על תגובתם באמצעות הרצף ~~~~.
 • מן הראוי, שהמשתמשים שהתלונה מתייחסת אליהם יגיבו באופן מפורט וברור, ויסבירו (אם גם בקיצור) את שיקוליהם.
 • גם משתמש חסום רשאי להגיב בדיון הנערך בעניינו בדף הבירורים.
 • הדיון פתוח בפני המשתמשים הרשומים שלהם ותק של חודש ולפחות מאה עריכות בדפי התוכן.
 • הודעות שאינן חתומות, או שהחותם עליהן אינו עומד בתנאי הסעיף הקודם, יימחקו.
 • המגיבים מתבקשים למקד את התייחסותם אל המקרה המדובר, אלא אם נטען שהפעולה מוצדקת בגלל אירועים קודמים.
 • המגיבים כולם מתבקשים לקצר, ולא להפוך דף זה לבימת דיונים. בפרט, אם מסתמן רוב ברור לצד אחד, אין צורך להמשיך ולנאום בזכות אותה עמדה.
 • אם הדיון עוסק באופן משמעותי בתוכן הערך, רצוי להעביר אותו לדף השיחה המתאים (ולהשאיר כאן קישור).
 • משתמשים ומפעילים שהחליטו להפוך את הפעולה העומדת לדיון (לבטל מחיקה, לשחרר חסימה, וכולי), יתעדו מעשיהם אלה בדף הדיון.
 • כשנערך דיון בעניינו של משתמש, המשתמש יכול לעצור את הדיון על ידי הודעה על פרישה. במקרה כזה המשתמש ייחסם ללא הגבלת זמן, והדיון ייעצר ויאורכב מיד. אם ירצה (אחרי יומיים, שבועיים או שנתיים), יוכל המשתמש לבקש לחדש את הדיון, והמשך הדברים ייקבעו לפי תוצאות הדיון המחודש.
 • דיונים יאורכבו מיד לאחר סיום הדיון לפי הוראות הסיום הנ"ל.
 • דיונים יאורכבו לדף השיחה של נושאם (ערך, מדיניות וכו'). אחרת, לדפי הארכיונים שמשמאל.
 • יש להשאיר אזכור לארכוב בצורת כותרת + הפניה בארכיון האחרון בצד שמאל.


 • לפתיחת דיון חדש בדף זה, לחצו כאן

  תוכן עניינים  מחיקה שרירותית

  כתבתי בכיכר העיר - הדף שאמור לאפשר ביטוי לתחושות אישיות, ומה שכתבתי נמחק על ידי משתמשת:TZivyA.

  אני מצטט מ ויקיפדיה:מפעיל_מערכת:

  אם אתם חושבים שמפעיל מערכת התנהג שלא כשורה כנגדכם או כנגד כותב אחר, עליכם לפנות אליו בדף שיחתו. נסו לפתור את הבעיה בנועם ובתרבותיות. אם לא הצלחתם להגיע להבנה, באפשרותכם לפנות לדף הבירורים.

  הבעיה שדף השיחה של הנ"ל חסום, ואי אפשר לפנות אליה.

  אבקש לברר את העניין.

  טחינה - שיחה 17:42, 8 במרץ 2018 (IST)

  תשמע, כתבת באלפי מקומות, ומחקו אותך, ובצדק. סביר שגם מכאן ימחקו אותך. אתה מוזמן להגיע לדף השיחה שלי ולהסביר במה מדובר. לא מבטיח שאביא לפתרון, אבל כן שאנסה להבין ואולי לייעץ. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 11:59, 9 במרץ 2018 (IST)
  הוא כתב במקום אחד, לגיטימי, כשמחקו את ההודעה שלו משם הוא התחיל לפנות להרבה מקומות בבקשה שייתנו לו להשמיע את קולו ולא ימחקו את דבריו. אם זה בסדר, אולי לא, אבל בסה"כ, כשלוקחים בחשבון שמדובר במשתמש חדש שלא מכיר את הנוהלים, הפעולות שלו הגיוניות ואינן מצביעות על כוונה רעה. מסיבה זו, שחזרתי את הדיון הנ"ל שהוא פתח על העוול שהוא חושב שנגרם לו. שחזרתי גם את דבריי הביקורת על המיזם שהוא כתב בדף הבירורים. לא הצלחתי למצוא שום הצדקה למחוק אותם בפרט לאור העובדה שהוא חוזר על דבריי ביקורת שנשמעים תדיר מצד אנשים מחוץ למיזם. עם חלק מדבריו (על טרול פורמלי) אני מזדהה באופן אישי ואף אמרתי דברים דומים מספר פעמים לאורך השנים, במילים שונות. יורי - שיחה 12:05, 9 במרץ 2018 (IST)
  תודה, יורי. אז לא שמתי לב לתאריך. מתברר שכבר מחקו אותך מכאן. ההצעה בעינה עומדת. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 12:08, 9 במרץ 2018 (IST)
  יגאל, אני מציע להשאיר את הבירור פתוח. לפנים משורת הדין. אתייג את TZivyA Mr. W ~‏ T ~ בית המשפטים העליון 12:09, 9 במרץ 2018 (IST)
  אני לא יכול לענות על זה חד משמעית, כי קיים סיכוי שהבירור לא תואם את הכללים, או שכן. זאת הסיבה שהצעתי לטחינה לבוא אליי, כי שם אני יכול להחזיר את את דבריו, גם אם יימחקו. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 12:22, 9 במרץ 2018 (IST)
  אני לא רואה כיצד הבירור לא תואם את הכללים. את הודעתו בכיכר העיר שנמחקה ללא הצדקה, שחזרתי כבר. מה שכן, הייתה כאן התנהלות פסולה מצד מספר משתמשים ותיקים ובהם גם מפעילי מערכת, שמחקו הודעות של משתמש חדש בלי שהייתה הצדקה למחוק אותם (אני מדבר על ההודעה בכיכר העיר ולא על מבול ההודעות בדפי שיחה שהגיע לאחר מכן). לא בפעם הראשונה, יש כאן חוסר הפגנת כבוד כלפי משתמש חדש, שלפי מה שראיתי, הגיע עם רצון אמיתי לתרום. גם אם תרומותיו לא התקבלו בעין יפה (בין אם מסיבה מוצדקת או לא, לא בדקתי), אין זה מצדיק יחס מזלזל ומתנשא כפי שהוא זכה לו מצד מספר משתמשים ותיקים. יורי - שיחה
  המשתמש הנ"ל התרעם על כך שעריכות שלו שוחזרו (באופן מנומק) על ידי גילגמש בשני ערכים שונים (בדיון שנפתח בדף השיחה של אחד מהם (שיחה:בנק הפועלים), צידדו עוד כמה עורכים בעמדתו של גילגמש). כתוצאה מכך הוא יצא למבצע הספמה רב תכליתי בכמה דפי קהילה בויקיפדיה, ובכללם המזנון, דלפק הייעוץ וכיכר העיר, ולא שכח בדרך ליצור דף מדיניות בשם ויקיפדיה:טרול פורמלי, שנמחק (אולי יורי ירצה לשחזר אותו). המניפסט האחרון שלו בכיכר העיר כלל דפי ביקורת לכאורה כלליים על ויקיפדיה אבל בפועל עסוק בגילגמש דווקא, כולל ציטוטים מדף המדיניות המחוק שלו. אם מישהו סבור שהטררם הזה מוצדק כאן או בכיכר העיר - שיהיה לו לבריאות. • צִבְיָהשיחה • כ"ב באדר ה'תשע"ח 13:15, 9 במרץ 2018 (IST)
  טוב שצביה הגיבה, כי טחינה עצמו לא טרח לתאר את תחילת הסיפור. נרו יאירשיחה • כ"ב באדר ה'תשע"ח • 14:10, 9 במרץ 2018 (IST)
  אני יודע שתחת הלשונית ״דיון״ (שבראש דף זה) כתוב שהדיון פתוח לכל משתמש 30 יום ושביצע מאה עריכות בדפי התוכן. יורי בחר למחזר דיון של משתמש שהודיע שהוא פרש (וממילא אין טעם לדון בזה) ובניגוד לנהלים של השתתפות בדיון. אני לא רואה לאן הדיון הזה מתפתח, ואני מציע ליורי לחזור לשנת החורף שלו ולהתעורר בפעם הבאה שייפתח בירור או דיון עם המילה טרול. שבת שלום. • בקרה וייעוץשיחה • כ"ב באדר ה'תשע"ח • 14:14, 9 במרץ 2018 (IST)
  ללא כל קשר לדיון הנוכחי, בקרה וייעוץ, תוכל בבקשה להפסיק להפר את כללי ההתנהגות בקהילה על ימין ועל שמאל? זה יכול להפריע לך, למשל, באם תרצה לחזור למפעיל נולד. תודה. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 15:12, 9 במרץ 2018 (IST)
  אני לא מתכוון להגיב כאן ומציע לכל היתר להמנע גם כן מתגובה. באשר ליורי - אני כלל לא מופתע שדווקא משתמש זה מצא לנכון לפתוח את הדיון וזה מזכיר לי למה חסמנו אותו לכמה שנים (במצטבר) מלכתחילה. גילגמש שיחה 15:05, 9 במרץ 2018 (IST)
  לא בחנתי את עריכותיו של טחינה ואני לא מתכוון לשפוט אותן לגופן. הדרך שבה גילגמש משחזר עריכות היא מכוערת ודורסנית. הוא נוהג שלא לשפר אותן אלא לשחזר כליל, והנימוקים שהוא מספק מעליבים וחסרי תוכן ממשי (בניגוד לקביעה של צביה שגובלת בהונאה, שהשחזור היה "מנומק"). העובדה שהוא מעז לשחזר הודעות בכיכר העיר שמבקרות אותו עצמו היא עדות לדרך האדנותית שבה הוא נוהג בוויקיפדיה. מפא"יניק קלאסי.
  צביה משתמשת בכוחה כמפעילה לרעה. היא מתערבת במצבים בהם היא נוגעת בדבר, מתערבת באופן סלקטיבי, ונוטלת לעצמה את החופש לנהוג בניגוד לכללים (כמו במקרה שלפנינו). כדאי אולי להזכיר לה שלאף משתמש אין סמכות להכריז על מישהו כטרול.
  לסיום, אני מעלה כאן הצעה לסדר: חברי השלישייה נרו יאיר-בקרה וייעוץ-צביה לא נדרשים להביע באופן מפורש את תמיכתם זה בזה. בכל מקום שעמדת אחד מהם מופיעה היא תיחשב כבעלת משקל של שלושה. נחי - שיחה 15:07, 9 במרץ 2018 (IST)
  גם אני מעלה הצעה לסדר: שנחי לא יתלונן על אף אחד אחר, כי נכון להיום הוא בעל הסגנון החמור והתוקפני ביותר מכל המשתמשים הוותיקים בויקיפדיה. הוא יכול להתחרות רק בטרולים. נרו יאירשיחה • כ"ב באדר ה'תשע"ח • 15:13, 9 במרץ 2018 (IST)
  אולי תבקש מצביה שתכריז עלי כטרול. נחי - שיחה 15:16, 9 במרץ 2018 (IST)
  כיוון שזה נראה שאתה הולך לשהות פה עוד תקופה, הכנתי לנוחיותך את שלושת העיקרים החשובים, כדי שלא תצטרך לטרוח לנסח אותם כל פעם מחדש. אתה יכול להשתמש בזה כהפניה או כתבנית, בשלושתם יחד או כל אחד לחוד, והכל לפי הצורך.
  משתמשת:TZivyA/שלושת העיקרים.
  שימוש מהנה. • צִבְיָהשיחה • כ"ב באדר ה'תשע"ח 15:41, 9 במרץ 2018 (IST)
  הכרזה כטרול זה רעיון טוב. יזהר ברקשיחה • כ"ב באדר ה'תשע"ח • 15:48, 9 במרץ 2018 (IST)

  ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

  מקסים כאן כרגיל. אני משוכנע שאם חלק מהאנשים כאן היו מצליחים לצאת מהבועה הויקיפדית שבה הם חיים, הם היו מתביישים במה שהולך כאן.
  למשתמש:טחינה יש רצון לתרום, יש לו את הידע לתרום ויש לו את היכולת לתרום. אבל את אף אחד זה לא מעניין. כל עוד מדובר במשתמש חדש וחסר ניסיון, עונים לו תשובות סותמות ומתנשאות וכשהוא מביע על כך תרעמות, סותמים לו את הפה. ואחר כך הקהילה לא מצליחה להבין למה מבחוץ, יש כל כך הרבה תלונות כלפי הפעילים במיזם. יורי - שיחה 16:19, 9 במרץ 2018 (IST)

  אני אישית דיברתי על נחי ולא על טחינה. אבל גם לגביו אני סבור שאתה טועה בנוגע עליו, גם אם באופן עקרוני נכון לפעול לשיפור היחס למשתמשים חדשים. גודל ה'תרעומת' מראה שיהיה לו קשה להשתתף במיזם שיתופי. יזהר ברקשיחה • כ"ד באדר ה'תשע"ח • 20:34, 10 במרץ 2018 (IST)
  הבהרתך על כך שהצעת להכריז על נחי כטרול ולא על טחינה אינה מוסיפה לך נקודות זכות. באשר לניתוחים על מי מתאים או לא מתאים למיזם שיתופי, אני מציע לך לעשות אותם על משתמשים שביצעו יותר מ-2 וחצי עריכות. יורי - שיחה 20:50, 10 במרץ 2018 (IST)
  אני חושב שטחינה בעצמו הסביר מצויין שהוא היה פה בעבר, הסתכסך עם גילגמש וטרק אחריו את הדלת רק בכדי לחזור עכשיו ולטרוק אותה אחריו שוב. גילגמש - אני במקומך הייתי כועס אם הייתי ליכודניק שמישהו קורא לו מפ"איניק... נחי בהחלט צריך להשתדל להשתמש בלשון חביבה יותר למען הכלל. התו השמיניבא ונדבר על זה... 23:04, 10 במרץ 2018 (IST)
  אני לא חביב ולא אכפת לי אם לכלל יש בעיה עם זה. הייתי מוכן לשמוע ממך הצעות כלפי הסגנון שלי אם היה קורה לפחות אחד משניים: או שהיינו מכירים מאיזה סיבוב, או שהיית מועיל להנפיק התייחסות מזלזלת פחות ("הסתכסך...טרק... רק כדי לחזור ולטרוק") ועניינית יותר לדיון שמתנהל כאן. נחי - שיחה 23:16, 10 במרץ 2018 (IST)
  האמת שלא ציפיתי ממך להתייחסות חביבה כל כך כבר בפעם הראשונה... תודה. לצערי נתקלתי בשמך רק בדפי הביאורים, שבהם אני לא מרבה להתערב. אני חושב שתגובתי עניינית לחלוטין. מה שרציתי לומר זה שטחינה הוא לא בחור חדש שלא מכיר את הכללים, אלא משתמש ותיק שהגיע בשביל לטרוק דלתות על כל שחזור מכל סוג. התו השמיניבא ונדבר על זה... 23:43, 10 במרץ 2018 (IST)
  בלי קשר לסיפור של טחינה, רציתי להתייחס לנקודה שעלתה כאן: השאלה היא מי רשאי לפתוח תלונה בבירורים. משתמש:בקרה וייעוץ כתב כאן שהעובדה שבפתיח, בסעיף "דיון" רשום שרק משתמשים עם 30 עריכות ו-100 ימים (או ההפך) רשאים להשתתף בדיון, נובע שאותם המגבלות חלות גם על פתיחת התלונה. הבנה זו של הכללים שגויה. עד מתיישהו ב-2009, היה כתוב בפתיח במפורש שכל אחד, _כולל אלמונים_ (שבוודאי לא עומדים ברף של 30/100), יכול לפתוח תלונה: הנה קישור לגרסת הפתיח בה ברור ההבדל בין פתיחת תלונה לדיון. מתיישהו עיצב יוני את הפתיח לשימוש בטאבים, ובעיצוב הזה הועמה ההבהרה: עדיין כתוב (עד היום) ש"כל אלו המרגישים ש..." יכולים לפתוח תלונה (ולא רק "משתמשי הזהב" עם 30/100), אבל בלי "ברחל בתך הקטנה" שציין את האלמונים בפירוש. בקרה וייעוץ אינו היחיד או הראשון שהתקשה בהבנת הנקודה העדינה הזו - למעשה, משתמשת:Hanay הפעילה על הדף הזה הגנה מוגברת ללא הגבלת בזמן בדיוק בנימוק זה, כתוצאה מכשל הבנה דומה (לפני כן הדף היה מוגן לפעמים בגלל טרולים, אבל תמיד לתקופה קצובה, לכל היותר שבוע). אם הקהילה לא מתנגדת, אשמח להחזיר את ההבהרה לפתיח, כדי למנוע כשלים דומים בעתיד (ועל הדרך, מן הראוי להסיר את ההגנה). אם הקהילה חושבת שיש להגביל את הרשות להתלונן למשתמשי 30/100, יש לפתוח הליך מתאים לשינוי מדיניות (למעוניינים, יש גם התייחסות מפורשת להבדל בין פתיחת תלונה והשתתפות בדיון גם בדף השיחה). קיפודנחש 20:23, 12 במרץ 2018 (IST)
  אני לא יודע באיזה הליך נקבעה מדיניות לפיה מותר להגיש תלונות על בסיס כתובת IP, ואם אי פעם אכן הוגשה תלונה כזו לבירורים במשמעות הרגילה של הביטוי. אני כן זוכר שדף הבירורים הוגן מעריכה אנונימית מאחר ששימש לחיסול חשבונות מחוץ לחשבון. בברכה, גנדלף - 01:11, 13/03/18
  "לא יודע באיזה הליך" - באותו הליך שרוב המדיניות של ויקיפדיה נקבעה בו: דיון וקונצנזוס. אתה מוזמן לעיין בדף השיחה של דף זה. לגבי "חיסול חשבונות מחוץ לחשבון" - זה לא קשור. גם בעבר היו הגנות על דף הבירורים מסיבה זו או אחרת. כל ההגנות הללו היו עם הגבלת זמן (בדרך כלל שבוע). חנה הגנה על הדף ללא הגבלת זמן, בנימוק שציינתי (כלומר הסתמכות על כך ש"ממילא חייבים 30/100 כדי להשתתף בדיון"), בהתעלמות מההבדל בין השתתפות בדיון ופתיחת תלונה. קיפודנחש 20:38, 14 במרץ 2018 (IST)
  לצורך הדיון אקבל את דבריך שמותר לפתוח תלונה אנונימית. עדיין זה לא מונע הגנה קבועה על הדף, אם זו נדרשת, כמו שהוטלה גם על הפרלמנט. אלא שבמקרה זה יש להבהיר בפתיח מהי הפרוצדורה להסרת ההגנה לצורך הגשת תלונה מחוץ לחשבון. אם יפתח דיון עקרוני בנושא, אהיה נגד. בברכה, גנדלף - 21:46, 14/03/18