ימין ושמאל (כיוונים במרחב)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מערכת צירים קרטזית מורכב על גוף האדם, הכיוון החיובי של ציר x (שמוגדר על ידי מכפלה וקטורית של הכיוונים קדימה בלמעלה (y כפול z) הוא כיוון ימין.

ימין ושמאל הם כיוונים יחסיים במרחב, שנקבע לפי מערך גופו של האדם, או ליתר דיוק – לפי שלשה ימנית של וקטורים אורותוגונליים (מאונכים).

תיאור מתמטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

באמצעות בן אדם קובעים שציר z יהיה בכיוון החץ שעולה מן הרגליים אל הראש, ואילו ציר y יהיה בכיוון הווקטור שיוצא מן הפנים קדימה. את הכיוונים ימין ושמאל קובעים באופן שרירותי באמצעות צירי z ו x ביחס לציר הסימטריה (z) של האדם. הכיוון ימין נקבע מתמטית ככיוון של ציר x כך שמתקיים:

\!\, \hat{x} \times \hat{y} = \hat{z}

זוהי תכונת שלשה ימנית של מכפלה וקטורית. הכיוון שמאל הוא החלק השלילי של ציר x. ניתן להימנע מהגדרה מעגלית על ידי שימוש במדידות של תופעות פיזיקליות המפרות את סימטריית CP. התופעה הראשונה מסוג זה שהתגלתה הייתה העדפת כיוון לפליטת קרינת בטא על ידי קובלט 60 תחת מגנטיזציה והאצה סביב ציר מסוים (עם או נגד כיוון השעון) (CP-VIOLATION).

שמאל וימין בתוך גוף האדם ובסביבתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבחינה חיצונית, גוף האדם סימטרי כמעט לחלוטין בין ימין ושמאל, אך מבחינה פנימית הוא אינו סימטרי. הלב נוטה יותר שמאלה מאשר ימינה ואילו הכבד נוטה יותר ימינה מאשר שמאלה. כמו כן, לאונות הימנית והשמאלית של המוח יש תפקודים שונים לגמרי. למעלה וקדימה הם כיוונים יחסיים פחות, מאחר שגוף האדם לא סימטרי בין האחורה והקדימה ולא סימטרי בין הלמעלה והלמטה. חיידקים ויצורים חד-תאיים המרחפים בתוך נוזל ללא יכולת תנועה עצמאית ממשית מגלים, בדרך כלל, סימטריה כדורית כמעט מושלמת.

היחסיות של ימין ושמאל מתגלה כאשר שני בני אדם עומדים אחד מול השני. מאחר שפניהם פונים לכיוונים מנוגדים, ימינו של אחד הוא שמאלו של אחר. השימוש במונחים ימין ושמאל יכול להיות מבלבל. נניח שרחל ושלמה עומדים זה מול זה. פניה של רחל פונות צפונה ואילו של שלמה פונות דרומה. אזי:

  • המזרח נמצא מימין לרחל אך משמאל לשלמה.
  • המערב נמצא משמאל לרחל אך מימין לשלמה.
  • ידה השמאלית של רחל נמצאת בצד שמאל ביחס לפניה של רחל, אך בצד ימין ביחס לפניו של שלמה.

בלבול זה מתחזק כאשר אנו ניצבים מול מראה. אנו אומרים שהראי הופך ימין ושמאל, אך לא הופך למטה ולמעלה. למעשה, אם נבחן ביסודיות את המקרה, נראה שהראי הופך את הווקטור שיוצא מהפנים (y) ולכן כיווני ימין ושמאל של הבבואה במראה מוגדרים ההפך מכיווני ימין ושמאל שלך. היד הימנית שלנו משתקפת כיד השמאלית של הבבואה במראה, רק בגלל שפניה פונים לכיוון הנגדי (ציר y מתהפך), ורק מפני שיד שמאל שלנו דומה מבחינה גאומטרית ליד ימין (כפוף לטרנספורמציית השתקפות), בעוד שהראש אינו דומה לרגליים והפנים אינם דומים לעורף (או החזה לגב).

בלשון "פיזיקלית מתמטית" ניתן לסכם את הדיון בכך ש:

מראה הופכת ימין ושמאל, כי ימין ושמאל הם פסאודו וקטורים.

בלבול בין ימין לשמאל[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנשים רבים מתבלבלים בין שמאל לימין גם בינם לבין עצמם ולא רק מול מראה, בעוד שאינם מתבלבלים בין כיווני למעלה־למטה וקדימה־אחורה. הם מסוגלים בדרך כלל להתמצא במרחב, למשל לנהוג לפי שלטים ולנווט לפי מפה, אבל מתקשים להבחין בין המילים שמציינות כיוון ולעתים קרובות טועים כאשר מתבקשים לפנות שמאלה או ימינה. הם עשויים גם להתקשות בביצוע פעולות אחרות הדורשות ביצוע מדויק של הוראות כיוון, כגון ריקודים סלוניים. הבעיה מוכרת לחוקרים בתחום הרפואה, אך המחקר בנושא מועט. המחקרים הקיימים מעריכים שבין 15% ל־26% מבני האדם סובלים מהבעיה הזאת.‏[1][2][3][4]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Elving, Belle (2008-07-28). "Which Is Right?". The Washington Post. Retrieved 12 May 2010. 
  2. ^ Brandt, Jason; Mackavey, William (1981). "Left-right confusion and the perception of bilateral symmetry". International Journal of Neuroscience 12 (2): 87–94. doi:10.3109/00207458108985793. PMID 7203826. Retrieved 23 May 2010.  Deprecated coauthors parameter (עזרה)
  3. ^ Hannay, H. Julia; P.J. Ciaccia, Joan W. Kerr, Darlene Barrett (1990). "Self-report of right-left confusion in college men and women". Perceptual and Motor Skills 70 (2): 451–457. doi:10.2466/PMS.70.2.451-457. PMID 2342844.  Deprecated coauthors parameter (עזרה)
  4. ^ Harris, Lauren Julius; Gitterman, Steven R. (1978). "University professors' self-descriptions of left-right confusability: sex and handedness differences". Perceptual and Motor Skills 47 (3 Pt 1): 819–823. PMID 740475.  Deprecated coauthors parameter (עזרה)