יממה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
צלמית המסמלת יממה

יממה היא יחידת זמן שאורכה נקבע על פי הזמן שמופע השמש עושה מחזור אחד בשמים (סיבוב אחד שלם). מחזוריות מופע השמש נגרם על ידי סיבוב כדור הארץ סביב צירו, ומושפע מעט מסיבוב כדור הארץ סביב השמש (זמן זה נקרא גם יום).

היממה מורכבת מ-24 שעות שהן 1,440 דקות, שהן 86,400 שניות. בשנת שמש אחת יש כ-365.2422 יממות, שהן 365 יממות, 5 שעות, 48 דקות ו-46.08 שניות.

בהגדרתה של היממה ניתן להבחין שזו יחידת זמן טבעית (להבדיל משעה, למשל, שהיא יחידת זמן מלאכותית).

באסטרונומיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האסטרונומים מבדילים בין יממת כוכבים ובין יממת חמה.

בנוסף לשימוש המונח בהקשר ליממת כדור הארץ, האסטרונומים משתמשים במונח זה גם לציון זמנים אסטרונומיים אחרים, למשל, אורך היממה של כוכבי לכת אחרים במערכת השמש. לרוב משתמשים ביחידת המידה "יממת כדור הארץ" לציון אורכן של יממות אלה.

יממת כוכבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יממת כוכבים היא הזמן שבמהלכו כדור הארץ עושה סיבוב מלא סביב צירו ומגיע לאותו מצב ביחס לכוכבי השבת, שבו הוא היה לפני תחילת הסיבוב. יממת כוכבים אורכת כ-23 שעות, 56 דקות ו-4 שניות.

יממת חמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יממת חמה (אמיתית) היא הזמן שבמהלכו כדור הארץ עושה סיבוב מלא ומגיע לאותו מצב ביחס לשמש, שבו הוא היה לפני תחילת הסיבוב. אורך יממת החמה משתנה בטווח של 32 דקות, באופן מחזורי לאורך השנה.

הסיבה להבדל בין יממת החמה ליממת הכוכבים היא תנועת כדור הארץ סביב השמש: בכל יממה היחס בין כדור הארץ לשמש משתנה, בנוסף לסיבובו סביב עצמו. במלוא שנה אחת, כדור הארץ השלים סיבוב אחד סביב השמש, דבר שאנו רואים בו מחזור אחד של מופע השמש. כך, בכל יממה כדור הארץ משלים 1/365~ סיבוב סביב השמש, אך הדבר נעשה בכיוון ההפוך (השמש בשמיים כאילו נעה מזרחה במקום מערבה). תנועה זו גורמת להארכת יממת החמה הממוצעת, מ-23 שעות, 56 דקות ו-4 שניות ל-24 שעות שלמות. השינוי באורך יממת החמה האמיתית במשך השנה נובע מכך שהמהירות הזוויתית של כדור הארץ, במסלולו האליפטי סביב השמש אינה קבועה, ומסיבות נוספות.

"יממה", ללא תיאור נוסף, היא יממת חמה ממוצעת.

התחלה וסוף של יממה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בשימושים אזרחיים במרבית העולם, יממה מתחילה בחצות הלילה, כלומר היא נמשכת מ-0:00 בלילה עד 0:00 בלילה למחרת.
  • לפי היהדות, ישנו ספק אם היממה מתחילה בשקיעת החמה ומסתיימת בשקיעת החמה ביום שאחרי או מתחילה בצאת הכוכבים ומסתיימת בצאת הכוכבים ביום שאחרי. בכל מקרה, גישה זו מעניקה ליממה אורך שונה במקצת מ-24 שעות: כאשר היום מתארך - ארוך יותר, וכאשר היום מתקצר - קצר יותר. לדוגמה, אם ביום מסוים השקיעה בשעה 18:00 ולמחרת השקיעה בשעה 18:01, אזי אורך היממה הוא 24 שעות ודקה (ולהפך).

יממה בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלט נאון של אינטרנט קפה הפתוח בכל שעות היממה

הביטוי "24 שעות", המתאר את אורך היממה, משמש בהשאלה לתיאור פעילויות שאינן נפסקות אף במשך הלילה. בעולם המסחר, למשל, משמש הביטוי כדי לבדל ולהבליט עסקים הפעילים לאורך כל היממה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


חלקי היממה

שחר - דמדומי בוקר - זריחה - בוקר - צהריים - אחרי הצהריים - דמדומי ערב - שקיעה - ערב - לילה - חצות הלילה