ממותה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
Information-silk.svgממותה
Mammuthus columbi Sergiodlarosa.jpg
ממותה קולומביאנית משוחזרת
תקופה
פליוקן-אמצע הולוקן, כ-4,500‏–‏5,000,000 שנה לפני זמננו
Arrow for fossil range 17x9.png
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: יונקים
סדרה: בעלי חדק
משפחה: פיליים
סוג: ממותה
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Mammuthus
השוואה בין ממותה ומסטודון

מַמוּתַה (שם מדעי: Mammuthus) היא חיה נכחדת ממשפחת הפיליים, הדומה לפיל אך גדולה ושעירה ממנו, שנכחדה מן העולם לפני כ-4,500 שנים. הממותה חיה באירופה, צפון אסיה וצפון אמריקה.

הממותות התפתחו מיצור הנקרא מסטודון לפני כ-4.8 מיליון שנים. המסטודון שייך למשפחה שקרויה בלועזית Mammutidae שלמרות השם לא כלל ממותות והם שייכים למשפחת הפיליים בהם נמצאים גם הפילים המודרניים. שמו הלועזי של סוג המסטודון הוא Mammut ומכאן הדמיון לממותה.

הממותות, הגיעו לגובה 4 מטרים, משקלן עלה על 7 טונות ושנהביהן העצומים היו מעוגלים וכפופים כלפי מעלה כשהגדולה בממותות הייתה ממותה קולומביאנית שהגיע לאורך 3.7-4.0 מ' ולמשקל 7-9 טון אצל זכרים. עורן העבה היה מכוסה שערות ארוכות בצבע חום-כהה. מלבד זה, הייתה לממותות גם כסות צמרית קצרה וצהבהבה, שהגנה עליהן מפני הקור.

הממותות חיו יחד בעדרים, וניזונו מצמחים - עשבים ועלים. בין אויביהן היו מין קדום של פנתר, טיגריס שנחרבי (שנכחד), זאבים וגם האדם הקדמון - שצד ממותות למזון. לעתים נהגה קבוצת ציידים להבריח ממותה לתוך בור, ושם להרוג אותה בעזרת חניתות.

בסיביר מוצאים מדי פעם ממותות שנכלאו בטיט שקפא ושימר את גופן היטב, בזכות הקור העז השורר מאז באורח קבוע במקום, עד כדי כך שבשרן נמצא עדיין ראוי למאכל בעת גילויין. לאחרונה, שוחזר רצף הדנ"א של הממותה בעזרת גופות אלה.

טקסונומיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגדולה בממותות הייתה ממותה קולומביאנית ששקלה יותר מ-9 טונות והגיע לגובה של יותר מ-4 מ'. היא חיה באזור של קולומביה לפני 10,000 שנה.

שלד של ממותה


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]