סמואל פולר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
סמואל פולר ב-1987

סמואל פולר (אנגלית: Samuel Fuller‏; 12 באוגוסט 1912 - 30 באוקטובר 1997) היה במאי ומפיק סרטים אמריקאי, מהמשפיעים ביותר על הקולנוע המודרני.

פולר נולד בווסטר, מסצ'וסטס. בנם של יעקב רבינוביץ', מהגר יהודי מרוסיה, ורבקה באום, מפולין. בגיל 12, החל פולר לעסוק בעיתונאות. הוא היה כתב הפלילים הצעיר ביותר בארצות הברית, בהיותו בן 14. בגיל 17, הוא הפך לכתב פלילי בניו יורק, ועבד ב"New York Evening Graphic". לאחר מכן פרסם שורה של ספרי מתח, מהסוג המכונה "פאלפס", והתגייס לצבא ארצות הברית עם פרוץ מלחמת העולם השנייה. לחם בהצטיינות וזכה בעיטורים. המלחמה השפיעה רבות על אופיו ומוצאת ביטוייה ברבים מסרטיו.

פולר, הכותב בעצמו את כל סרטיו, היה מהראשונים שהראו את הדרך לעבוד מחוץ לתעשייה ולאולפנים הגדולים. הוא עבד תמיד בתקציבים קטנים, עם הרבה צילומי חוץ וללא "כוכבים" ידועים. בכך היתווה נתיב והשפיע - לא רק בדרך עשייתו - על דורות חדשים של קולנוענים צעירים ברחבי העולם. סרטיו היו קשוחים וחריפים - הוא הואשם בתוקפנות ובדעות פוליטיות קיצוניות - אבל גם מסחררים ורבי-השראה.

שנים רבות, כמעט עד לשיבתו, פעל במעין חצי-אלמוניות, כטיפוס שוליים שהזרם-המרכזי בקושי מכיר בו, ואז, בזכות גלי הערצה מאירופה, הוכר כאחד מחשובי הבמאים. בראשית שנות השמונים ביקר בישראל והסריט בה כמה סצנות מסרטו המלחמתי הגדול - "האדומה הגדולה ה-1" (1980).

בין סרטיו האחרים : "מסדרון ההלם" , "40 רובים" , "מחטף ברחוב 56", "הנשיקה העירומה" , "כלב לבן", "מרצחיו של מריל", "שער סין" ועוד.

פולר, עליו נכתבו מאות מאמרים וכמה ספרים, הופיע גם כשחקן בסרטיהם של במאים/מעריצים כמו גודאר, וים ונדרס, גיתאי ועוד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]