סקוונסר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
תמונה מהסקוונסר steinberg cubase sx 3

סקוונסר (Sequencer), או בשמו העברי: "תוכנה רצף-תשדירית", הוא יישום מחשב שקובע רצף וזמן פעולה של קטעים ורצפים קוליים. תוכנות אלו נועדו ליצירה, הלחנה ועריכה של קטעי קול, למטרות עיצוב סאונד או יצירת מוזיקה.

כיום הסיקוונסרים הבולטים בשוק הם Logic Pro של חברת אפל, Cubase של חברת Steinberg ו-Protools של חברת Digidesign.

הסקוונסרים הראשונים נועדו לסינתיסייזרים. המשתמש היה קובע באמצעותם את הרצף של קטעים שיצר בעזרת סינתיסייזרים. בהמשך נוספה אפשרות לקחת דגימות (סאמפל) וקטעים שהוקלטו ולקבוע את הרצף שלהם.

עם השנים הסקוונסרים השתפרו והשתכללו. כיום הסקוונסר הוא כבר למעשה תוכנה ליצירה ולהפקה, צורך משאבי מחשב רבים יותר ומכביד על ביצועי המחשב.

כיום לסקוונסרים יש אפשרויות וכלים רבים שלא היו בעבר, כמו מיקסר שמאפשר שליטה במאפיינים שונים של הקטעים (ווליום, פאן, הגברת והנמכת תדרים שונים, הוספת אפקטים ועוד).

לסקוונסרים נוספו גם אפקטים רבים שניתן ליישם על הסאונד כמו ריוורוב (Reverb) שמוסיף הד קצר ונפח לסאונז וווקודר (vocoder) שמעוות את הצליל.

בסקוונסרים החדישים ישנם תוספים (plugins) שהם כלים שמתחברים לתוכנות. כיום לכל סקוונסר מספר של פלאגינס שהם בדרך-כלל סינטיסייזרים משוכללים, סאמפלרים, מכונות תופים ועוד. באינטרנט מצויים פלאגינס רבים שחלקם חינמים וחלקם בתשלום.

בעזרת הסקוונסר, ניתן לערוך כל צליל וצליל, החל מהתדר הראשוני שהצליל יפלוט ועד לכמות הניגונים של אותו צליל בשנייה.

בעזרת הסקוונסר ניתן ליצור צליל, ולבחור את כמות ותדר הצליל שינוגן במהלך הקטע, ולשלב אותו עם צלילים אחרים וכך לצור מקצב.

הסיקווינסר יכול לשלב בערוצים קטעי MIDI (שמתחברים עם סינטיסייזרים) וקטעי Audio ובסוף להמיר אותם לקובץ האודיו יחיד.

יש לציין שהסיקווינסר לא נועד ליצירת קול, אלה רק להפקתו ולשילובו עם קטעי קול אחרים הנוצרים על ידי מכשירים חיצוניים או תוכנות סינטיסייזרים פנימיים או על ידי סאמפלים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]