קוספליי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קוספליי בטוקיו, יפן

המילה קוספלייאנגלית: Cosplay), היא הלחם של המילים באנגלית "costume" (בעברית: חליפה או תחפושת) ו"Play" (בעברית: משחק). קוספליי מתייחס בעיקר לאנשים (לרוב צעירים) המתחפשים לדמות מסדרות אנימציה (בעיקר אנימה), מקומיקסים, ממאנגות וממשחקי מחשב האהובה עליהם. התחפושת באה לרוב עם קניית פאות ולעתים צביעת השיער ושינוי התספורת של המתחפש כך שתדמה ככל האפשר לדמות המחופשת.

קוספליי הכולל מוטיבים מתרבות יפן מיוחס לתרבות האוטאקו ולמעריצים כבדים. קוספליירים מצויים במיוחד במפגשים ובכנסים של אנימה ומאנגה, משחקי וידאו, קומיקס, מסע בין כוכבים, מדע בדיוני ואף בזרמים מסוימים במוזיקה, כמו קומיק-קון. קוספליירים חובבים מרכיבים את השכבות של המעריצים הכבדים ביותר ומסורים של כותר מסוים או דמויות מאותו כותר. קוספליירים מקצועיים העובדים בתחום יכולים לקבל שכר תמורת הכנת תחפושת וגם הופעתם בתחפושת למען קידום של מותג.

אביזרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף לתחפושת הפיזית, קוספליירים משתמשים במגוון רחב של אביזרים. כנסים של מסע בין כוכבים ידועים במעריצים שרופים הבאים גם מאופרים, ואף ישנם הבאים עם אוזניים מחודדות (המחופשים לגזע הוולקנים בעלי אוזניים מחודדות, המאכלסים את היקום של מסע בין כוכבים) ועיצובים של גבס על המצח בתחפושות קלינגונים (גזע נוסף). קוספליי של אנימה כולל לרוב את צביעת שערו של המתחפש (עקב מגוון צבעי השיער האופייניים אצל דמויות אנימה ומאנגה), תספורות רדיקליות, ואף אביזרים כמו חרבות, גיטרות וכדומה.

הקוספליי בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל התחיל להתפתח תחום הקוספליי עם מפגשי האוטאקו הראשונים בתחילת שנות ה-2000. כיום מונה קהילת הקוספליי בישראל כ-200 מתחפשים שמגיעים עם הקוספליים שלהם לאירועי קוספליי המאורגנים על ידי ארגון האנימה הישראלי, ולכנסי אנימה שבהם אף מתקיימות תחרויות קוספליי נושאות פרסים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]