קוספליי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קוספליי בטוקיו, יפן

המילה קוספלייאנגלית: Cosplay), היא הלחם של המילים באנגלית "costume" (בעברית: חליפה או תחפושת) ו"Play" (בעברית: משחק). קוספליי מתייחס בעיקר לאנשים (לרוב צעירים) המתחפשים לדמות מסדרות אנימציה (בעיקר אנימה), מקומיקסים, ממאנגותמשחקי מחשב, מסדרות טלוויזיה ופנטזיה, והספרים האהובים עליהם. התחפושת באה לרוב עם קניית פאות ולעתים צביעת השיער ושינוי התספורת של המתחפש כך שתדמה ככל האפשר לדמות המחופשת. עם זאת המתחפשים בדרך כלל תופרים לעצמם את בגדיהם, ומכינים בעצמם את תוצריהם. בכנסים מסויימים, לדוגמא פסטיבל אייקון, שבו קיימת תחרות קוספליים, הנמדדת על פי כמות ההשקעה, כמות התוצרת העצמית, וכמות הדימיון בין הקוספליי לדמות.

קוספליי הכולל מוטיבים מתרבות יפן מיוחס לתרבות האוטאקו ולמעריצים כבדים. קוספליירים מצויים במיוחד במפגשים ובכנסים של אנימה ומאנגה, משחקי וידאו, קומיקס, מסע בין כוכבים, מדע בדיוני ואף בזרמים מסוימים במוזיקה, כמו קומיק-קון. קוספליירים חובבים מרכיבים את השכבות של המעריצים הכבדים ביותר ומסורים של כותר מסוים או דמויות מאותו כותר. קוספליירים מקצועיים העובדים בתחום יכולים לקבל שכר תמורת הכנת תחפושת וגם הופעתם בתחפושת למען קידום של מותג.

אביזרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף לתחפושת הפיזית, קוספליירים משתמשים במגוון רחב של אביזרים. כנסים של מסע בין כוכבים ידועים במעריצים שרופים הבאים גם מאופרים, ואף ישנם הבאים עם אוזניים מחודדות (המחופשים לגזע הוולקנים בעלי אוזניים מחודדות, המאכלסים את היקום של מסע בין כוכבים) ועיצובים של גבס על המצח בתחפושות קלינגונים (גזע נוסף). קוספליי של אנימה כולל לרוב את צביעת שערו של המתחפש (עקב מגוון צבעי השיער האופייניים אצל דמויות אנימה ומאנגה), תספורות רדיקליות, ואף אביזרים כמו חרבות, גיטרות וכדומה.

מטרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש לקוספליי כמה מטרות. בינהן:

  • הערצה של הדמות: אנשים שמעריצים את הדמות ומרגישים דומים לדמות באישיות ובתכונות, ורוצים להרגיש כמו הדמות.
  • שיתוף: אנשים רוצים לשתף את הסביבה עם ההערצה לדמות, ו\או ההזדהות עם הדמות, ו\או התכונות החיוביות של הדמות.
  • הנאה: הרבה אנשים נהנים מההכנה של התחפושת והתהליך היצירתי שלה. לא תמיד יש את החומרים שאנחנו זקוקים להם וצריך למצוא דרך יצירתית וזולה להכין את הקוספליי בצורה הכי טובה. עם זאת יש את הסיפוק העצמי כשמסיימים את התהליך היצירתי ואת הכנת הקוספליי. \

תפקידים בעלי מגדר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרבה דמויות מסויימות הן בעלות מגדר מסויים. נוצרת בעיה, כי בנים רוצים להתחפש לדמויות נשיות שהם מתחברים אליהן, ובנות רוצות להחפש לדמויות גבריות שהן מתחברות אליהן. הקוספלייר משנה את מגדר הדמות ומעצב לעצמו קוספליי שמתאים למגדר החדש, אך בהתאמה לדמות הקיימת. הפיתרון הזה נקרא ג'נדר בנדראנגלית: Gender bender).

קוספליירים גם מתחפשים לדמות מהמין השני, בלי לשנות את המין, הפיתרון הזה נקרא קרוספליי. (מאנגליתCrossplay)

הקוספליי בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

שתי בנות מחופשות לHarley Quinn ו-Poison Ivy בפסטיבל אייקון

בישראל התחיל להתפתח תחום הקוספליי עם מפגשי האוטאקו הראשונים בתחילת שנות ה-2000. כיום מונה קהילת הקוספליי בישראל כ-200 מתחפשים שמגיעים עם הקוספליים שלהם לאירועי קוספליי המאורגנים על ידי ארגון האנימה הישראלי, ולכנסי אנימה שבהם אף מתקיימות תחרויות קוספליי נושאות פרסים. לא רק בכנסי אנימה מתקיימות תחרויות, וקיימים כנסי מדע בדיוני ופנטזיה שבהם מספר המתחפשים מגיע ל-500 ולפעמים יותר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]