רואלד אמונדסן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רואלד אמונדסן (Roald Amundsen)
RoaldAmundsen.JPG
רואלד אמונדסן
לאום נורבגי
לידה 16 ביולי 1872
בורג, נורבגיה
פטירה 18 ביוני 1928 (בגיל 55)
ים ברנץ
שנות פעילות 1928-1897
מספר מסעות 6
גילויים בולטים הקוטב הדרומי
אזורים שחקר אנטארקטיקה, אוקיינוס הקרח הצפוני
מידע על חייו

רואלד אמונדסןנורבגית: Roald Amundsen;‏ 16 ביולי 1872 - 18 ביוני 1928) היה מגלה ארצות נורבגי, הראשון שכבש את הקוטב הדרומי.

נעוריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמונדסן נולד ב-16 ביולי 1872 בבורג' (דרומית לאוסלו) שבנורבגיה לבעל האוניות יינס אמונדסן, בנעוריו שירת בצי. אימו שאפה כי ייצא מעסקי הספנות המשפחתית ויהפוך לרופא, לכן התחיל בלימודי רפואה. בהיותו בן 21 אימו נפטרה, הוא עזב את הלימודים, מימש שאיפת ילדות ויצא לחיים של הרפתקאות ימיות, בהשפעת מסעו המפורסם של החוקר פריטיוף ננסן לחציית גרינלנד בשנת 1888. ננסן עצמו היה לאגדה לאומית בנורבגיה.

האנשים הראשונים בקוטב הדרומי, 14 בדצמבר 1911

חקר הקוטב[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים 1897 - 1899 הצטרף למשלחת החקר הבלגית לאנטארקטיקה במסעה הראשון. ספינת המשלחת, "בלגיקה", נתקעה בתוך שדה קרח ונאלצה להישאר במקום עד הפשרת הקרחון. כך הייתה המשלחת הבלגית הקבוצה האירופאית הראשונה שעברה חורף שלם באזור אנטארקטיקה על אף שלא תכננה לעשות זאת ולא הייתה מצוידת כראוי למטרה זו.

ב-1903, אחרי שהקדיש זמן ללימודים, אמונדסן הוביל בהצלחה משלחת חקר למעבר הצפון-מערבי, מעבר ימי בין האוקיינוס האטלנטי לאוקיינוס השקט, דרך הארכיפלג הארקטי הקנדי. במסעו זה ערך תצפיות שעל פיהן קבעו אנשי המדע את מקומו של הקוטב המגנטי הצפוני.

בעקבות טענות האמריקאים רוברט פירי ופרדריק קוק כי הגיעו אל הקוטב הצפוני (שאינן מקובלות כנכונות היום) החליט אמונדסן לכבוש את הקוטב הדרומי,

ב-1910 הפליג מנורבגיה למסעו הגדול באונייה "פראם" (קדימה), שבה ניסה לפניו הגלאי פריטיוף ננסן להגיע לקוטב הצפוני, במסע לכיבוש הקוטב הדרומי. בינואר 1911 הגיע למפרץ הלוויתנים והקים מחנה. ב-20 באוקטובר 1911 יצא אמונדסן עם ארבעה מלווים בלבד, 4 מזחלות ו-52 כלבים, במסע לכיבוש הקוטב. אמונדסן היה במירוץ עם רוברט פלקון סקוט שיצא לאותה מטרה - לכבוש את הקוטב הדרומי. אמונדסן היה מצויד היטב והגיע אל המטרה ב-14 בדצמבר 1911, 34 ימים לפני סקוט. אמונדסן הקים שם אוהל קטן והניף את הדגל הנורבגי. זה הסימן אשר מצא סקוט כאשר הגיע אחריו לקוטב.

ב-1926 עבר בטיסה את הקוטב הצפוני כשטס מסבאלברד לאלסקה. הטיסה הייתה בספינת אוויר בשם "נורגה" (Norge; נורבגיה) שמומנה על ידי לינקולן אלזוורת' כשאחד הטייסים היה אומברטו נובילה. בכך היו האנשים הראשונים שטסו מעל הקוטב (ואולי אף הראשונים שהגיעו אליו אי פעם). שנתיים לאחר מכן, ב-1928, יצא נובילה למסע לקוטב הצפוני ועקבותיו נעלמו. אמונדסן יצא בראש אחת הקבוצות שיצאה לחפשו, אך עקבותיו ועקבות חמשת האנשים אשר השתתפו בקבוצה אבדו. אין מידע כיצד הם נספו. נובילה נמצא לאחר מכן חי.

ב-1928 העניק לו הקונגרס של ארצות הברית את מדליית הזהב של הקונגרס, העיטור האזרחי הגבוה ביותר של ארצות הברית באותה עת.

על שמו של אמונדסן קרויים ים אמונדסן שלחופי אנטארקטיקה, מכתש באנטארקטיקה והתחנה האנטארקטית אמונדסן-סקוט - תחנת מחקר אמריקאית הקרויה במשותף על שמם של אמונדסן וסקוט.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]