רישיון להרוג (1989)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

רישיון להרוגאנגלית Licence to Kill) הוא סרט קולנוע אמריקאי, ה-16 בסדרת סרטי ג'ימס בונד, משנת 1989. הסרט, בכיכובו של השחקן טימותי דלטון, מבוסס על הספר חיה ותן למות בשילוב מרכיבים מהסיפור הקצר "The Hildebrand Rarity" פרי עטו של הסופר איאן פלמינג. עלילת הסרט עוקבת אחר הסוכן החשאי בונד, אשר פורש משירות הוד מלכותה ורודף לבדו אחר איש המאפיה וסוחר ההרואין הלטיני פראנץ סאנצ'ז.

מלבד דלטון - שהסרט היה בשבילו השני והאחרון בסדרה בו שיחק, שיחקו בסרט רוברט דאבי, טליסה סוטו, קארי לואל ובניסיו דל טורו.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט נפתח כשג'יימס בונד (טימותי דלטון) וחברו הוותיק מה-CIA פליקס לייטר נוסעים לכיוון קי וסט לחתונתו של פליקס, אך בדרך הם נעצרים על ידי המחלקה למלחמה בסמים, אשר אומרים להם שברון הסמים האכזרי פרנק סנטז נמצא באיי הבהאמה. השניים טסים לבהאמה ללכוד את סנטז אבל הוא מצליח לברוח עם מטוס קל. ג'יימס ופליקס עולים על המסוק ורודפים אחרי סנטז. במהלך המרדף ג'יימס שקשור לרתמה המחוברת באמצעות כבל למסוק יורד לכיוון זנב המטוס ומצליח לקשור אותו באמצעות הכבל וללכוד את סנטז, ולאחר מכן הוא ופליקס צונחים למטה לכיוון החתונה של פליקס.

מאוחר יותר סנטז שנמצא בדרכו לבית הסוהר מצליח להימלט לאחר ששיחד באמצעות 2 מיליון דולר את השוטר אד קיליפר. לאחר מכן שולח את אנשיו בראשותו של סגנו דריו (בניסיו דל טורו) לארוב לפליקס ולאשתו דלה בביתו שמה דריו לוכד והורג את דלה ופליקס שנתפס מובל למחלקה למחקר ימי המנוהל על ידי מילטון קרסט, שותפו של סנטז, שמה הם זורקים את פליקס לבריכה שבה שוחה כריש לבן אשר פוצע את פליקס אנושות.

ג'יימס שעמד לטוס למשימה באיסטנבול מגלה שסנטז נמלט והבין שפליקס נמצא במצוקה. ג'יימס בא לביתו של פליקס הפצוע ולוקח אותו לבית חולים. לאחר מכן ג'יימס ושותפו של פליקס, שארקי, חודרים לבסיס המחקרים הימי של קרסט שם הם נאבקים בקיליפר ומשליכים אותו למותו היישר לתוך המלתעות של הכריש הלבן.

בינתיים M (רוברט בראון) ששמע את מעלליו של ג'יימס קורא לו לפגישה ומורה עליו להפסיק במרדף אחר סנטז ולהתמקד במשימות של שירות הוד מלכותה, וג'יימס בתגובה מוותר על הדרגה של רישיון להרוג נמלט ומחליט לרדוף לבדו אחרי סנטז.

ג'יימס שמצליח להתגנב לספינה של קרסט בסיועו של שארקי מתחקר את המאהבת של סנטז לופה לאמורה (טליסה סוטו). לאחר מכן ג'יימס מגלה שהצוללנים של קרסט הרגו את שארקי וכנקמה הוא הורג אותם. לאחר מכן ג'יימס שנמלט מצוללנים אחרים של קרסט מצליח לחבל בעסקת הסמים שקרסט עשה עם סוחרי סמים אחרים ומחבל במיני צוללת של קרסט שהובילה את הסמים. בונד הורס את הסמים ולאחר מכן גונב את המטוס הימי של סוחרי הסמים ונמלט עם כל כספו של סנטז.

ג'יימס מגיע לביתו של פליקס ומגלה שסנטז גנב את התיקים של פליקס ובאמצעות הדיסק שפליקס השאיר לו נפגש ג'יימס עם השותפה של פליקס מה- CIA פאם בובייה (קארי לואל) ומציל אותה מדריו ואנשיו.

לאחר מכן השניים טסים בטיסה פרטית לאיסטמוס סיטי שם ג'יימס מתחרה בקזינו של סנטז במשחק קלפים ומרוויח מיליונים, ולאחר מכן סנטז שולח את לופה הגורמת לג'יימס להפסיד במשחק ולהפסיד את כל מה שהרוויח. לאחר מכן היא מובילה את ג'יימס לסנטז שמה הוא וסנטז כורתים ברית.

בלילה שלמחרת מנסה ג'יימס להתנקש בסנטז באמצעות אקדח החתימה שקיו סיפק לו אך טרם עמד לירות בו נשבה ג'יימס על ידי המחלקה למלחמה בסמים של הונג קונג שעבדו במשותף עם סוכן בריטי שנשלח בידי M לתפוס את ג'יימס המרדן. הסוכן ניסה באמצעות זריקת הרדמה להחזיר את ג'יימס ללונדון שם יוכנס למאסר עקב בגידתו, אך סנטז ואנשי הצבא שלו הפועלים בראשות הקצין הלר חודרים לבית שבו ג'יימס מוחזק והורגים את כולם מלבד ג'יימס.

ג'יימס מתעורר בביתו של סנטז וכאשר לופה מספרת לו שקרסט מגיע בערב לתחקור אצל סנטז על כך שאיבד את כספו, ג'יימס משקר לסנטז ומספר לו שקרסט שלח את הסינים להרוג את סנטז והוא ניסה לעצור אותם, ושאז הם ניסו להרוג את ג'יימס כדי שלא ייגלה לסנטז כלום.

ג'יימס מצליח לברוח מהאחוזה של סנטז באמצעות לופה. לאחר מכן, בסיועם של בובייה וקיו גיימס מצליח להחביא את כספו של סנטז בכספת של קרסט. לאחר מכן סנטז שראוה שם את כספו כולא את קרסט בתוך הכספת המשמשת גם כמכשיר לשאיבת לחץ אויר, מפעיל אותה ומוריד את כל לחץ האוויר שבתוך הכספת, לאחר מכן סנטז חותך את אחד הצינורות באמצעות גרזן, מה שגורם ללחץ האוויר לחזור במכה לתוך הכספת אשר גורמת לכבד של קרסט להתנפח ולהתפוצץ אשר מובילה למותו.

ג'יימס נוסע עם סנטז שכעת בוטח בו למעבדה הסודית שלו, אבל דריו שמזהה אותו מגלה לסנטז על זהותו של ג'יימס וסנטז מאיים על ג'יימס שיהרוג אותו באמצעות מכשיר המשמש לחיתוך מתכות אם הוא לא יגלה לו עבור מי הוא עובד. בובייה מצילה את ג'יימס וג'יימס מצליח להפיל את דריו לתוך מכשיר החיתוך אשר קורעת אותו לגזרים. לאחר מכן ג'יימס ובובייה מוצאים את גופתו של הלר לאחר שניסה לגנוב מסנטז טילים. בובייה שמטיסה מטוס קל מצליחה להוריד את ג'יימס לכיוון אחת המשאיות של סנטז הנושאות מכליות של קולומביאני טהור. גיימס תופס פיקוד על אחת המשאיות ורודף אחרי סנטז לאורך כל ההרים, ובדרך הוא מצליח לעלות באש את כל המכליות ולגרום לסנטז לאבד המון כסף, בסוף סנטז לוכד את ג'יימס ומאיים לשסף לו את הגרון באמצעות חרב סייף, אך ג'יימס משתמש במצית שפליקס הביא לו ומצליח להעלות את סנטז באש ולהביא למותו.

בסוף הסרט ג'יימס מאפשר לנשיא מקסיקו להתחבר עם לופה וחוגג עם בובייה. בנוסף פליקס שהחלים מהפציעה יוצר קשר עם ג'יימס ואומר לו ש-M סולח לו ולג'יימס על כל מה שקרה, ולבסוף הוא מחזיר לג'יימס בחזרה את הרישיון להרוג ולחזור לשירות הוד מלכותה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


Film reel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא קולנוע. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.