אבו אל-קאסם א-זהראווי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דיוקן של א-זהראווי

אַבּוּ אלְ-קַאסִם חַ'לַף בְּן אלְ-עַבַּאס א-זַּהְרַאוִיּערבית: أبو القاسم خلف بن العباس الزهراوي‎; בלטינית: Albucasis;‏ 9361013) היה רופא ומלומד מוסלמי מאל-אנדלוס. הוא נודע בתור אחד מגדולי הרופאים בימי הביניים, מכונה לעתים "אבי שיטת הניתוח המודרנית".

תרומתו הגדולה ביותר של א-זהראווי היא אנציקלופדיה בת 33 כרכים הידועה בשם "כתאב א-תסריף" (كتاب التصريف) ועוסקת ברפואה. היא כוללת בתוכה מספר רב של חידושים בתחום שיטות הניתוח וכלי הניתוח, והייתה בעלת השפעה גדולה על התפתחות הרפואה במזרח ובמערב.[1] "כתאב א-תסריף" תורגם מערבית ללטינית על ידי המלומד האיטלקי ג'רארדו דה קרמונה במאה ה-12. מאז נהפך לנפוץ ברחבי אירופה הנוצרית, ונחשב לספר מתווה תקן בכל הנוגע לרפואה, ובפרט תחום הכירורגיה, למשך 500 השנים הבאות.

א-זהראווי נולד בשנת 939 בעיר א-זהראא, שהייתה צמודה לקורדובה באל-אנדלוס (ספרד המוסלמית). הוא חי את רוב חייו בקורדובה, שהייתה מרכז לידע ולמדעים בתקופה זאת, ושם הוא קיבל את השכלתו הרפואית. פרטים מעטים ידועים על קורות חייו. עיר מולדתו א-זהראא חרבה בשנת 1011, שנתיים קודם למותו. אבן חזם אל-אנדלוסי היה הראשון לאזכר את א-זהראווי מחוץ לכתביו, והוא מנה אותו כאחד מגדולי הרופאים של ספרד המוסלמית.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ‎‎‎Cosman, Madeleine Pelner; Jones, Linda Gale‎‎ (21 במאי 2008). ‎‎‎‎‎‎‎‎‎Handbook to Life in the Medieval World‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎. Handbook to Life Series‎‎‎‎ 2‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎. Infobase Publishing‎‎‎‎‎‎. עמ' 528–530‎‎‎‎. ‎‎ISBN 0-8160-4887-8‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎.‎